مقالات

آزمون A Level چیست؟

تست A Level

یکی از امتحانات تحصیلی مهم که دانش آموزان بریتانیایی به‌منظور ادامه تحصیل در مقاطع دانشگاهی با آن مواجه هستند آزمون A Level می‌باشد. افرادی که قصد ادامه تحصیل در کشورهای انگلیس، ولز، ایرلند شمالی، کانادا، سنگاپور و … را دارند بایستی در این آزمون شرکت نمایند که در ادامه به بررسی نحوه شرکت و شرایط آن خواهیم پرداخت.

آزمون A Level چیست؟

آزمون Advanced Level که بیشتر با نام A Level شناخته می‌شود، مختص دانش آموزان مقطع دبیرستانی است که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه‌های کشورهایی مانند انگلیس را دارند. متقاضیان قبل از شرکت در این امتحان بایستی رشته تحصیلی و دانشگاه موردنظر را انتخاب کنند چرا که مابقی مراحل بر اساس آن تعیین می‌شود.

آزمون A Level مشتمل بر دو دوره می‌باشد که هر دوره از آن یک سال به طول می‌انجامد. در دوره اول یا AS دانش آموزان موظف خواهند بود تا 4 درس در ارتباط با رشته تحصیلی آینده خود در دانشگاه انتخاب کرده و در دوره دوم که A2 نامیده می‌شوند همین دروس را در سطح پیشرفته‌تر ادامه دهند.

در پایان هر دوره، از دانش آموزان آزمون گرفته می‌شود و نمره میانگین میزان شایستگی آنان را برای ورود به دانشگاه مشخص خواهد کرد. لازم به ذکر است که افراد پس از قبولی در دوره اول 13 ماه فرصت دارند تا در دوره دوم نیر قبول شوند تا نمره میانگین آن‌ها در آزمون A Level مشخص شود.

مهم‌ترین مزایای آزمون  A Level

متقاضیان تحصیل در انگلیس از سراسر دنیا می‌توانند با شرکت در آزمون A Level و کسب نمره مورد تائید، شانس خود را برای تحصیل در بهترین رشته‌ها و برترین دانشگاه‌ها افزایش دهند. شرکت در این امتحان به‌منظور اثبات شایستگی‌های افراد دارای مزایای بسیاری است که مهم‌ترین آن‌ها به شرح زیر می‌باشند.

 • تحصیل در دانشگاه‌های برجسته و برتر در صورت کسب نمره مورد تائید
 • اثبات شایستگی افراد در تخصص و حرفه خود
 • بالا بردن شانس افراد در کسب موقعیت‌های شغلی ایده‌آل در آینده
 • اثبات توانایی و مهارت افراد برای کار در شرکت‌های معتبر دنیا
 • اعتبار مدرک آزمون A Level در سطح بین‌المللی

زمان و محل برگزاری آزمون

این امتحان هرساله در بازه زمانی 13 می تا 26 ژوئن برگزار می‌گردد. بسته به رشته تحصیلی انتخابی و دانشگاه موردنظر آزمون A Level در یکی از روزهای بازه زمانی ذکرشده برگزار می‌شود که البته قابل‌تغییر است؛ لذا دانشجویان با مراجعه به سایت دانشگاه انتخابی باید به‌طور دقیق از زمان برگزاری آگاهی پیدا کنند.

تست A Level توسط سازمان‌های آموزشی انگلستان طراحی‌شده است و در این کشور نیز برگزار می‌شود؛ اما مدرک آن در کشورهای دیگری مانند کانادا، آمریکا و سنگاپور دارای اعتبار می‌باشد.

زمان اعلام نتایج این تست نیز بسته به دانشگاه انتخابی متغیر بوده اما معمولاً در بازه زمانی 15 تا 31 آگوست از طریق سایت دانشگاه اعلام می‌شود؛ همچنین افراد پس از اعلام نمره قبولی به مدت 5 روز فرصت دارند تا در دانشگاه موردنظر ثبت‌نام کنند.

[typed string0=”مهم‌ترین مزیت آزمون A Level این است که مدرک قبولی آن برخلاف بسیاری از آزمون‌های تحصیلی، برای همیشه در سطح بین‌المللی معتبر خواهد بود و در واقع تاریخ انقضایی برای آن تعریف‌نشده است.” typeSpeed=”40″ startDelay=”0″ backSpeed=”18″ backDelay=”2000″ loop=”1″ shuffle=”1″]

شرایط شرکت در آزمون

آزمون A Level که بیشتر تحت عنوان GCE A Level در دنیا شهرت دارد، معادل دیپلم در سطح بین‌المللی می‌باشد. افرادی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه را دارند بسته به رشته انتخابی و رتبه دانشگاه مدنظر بایستی نمره مورد قبولی را کسب کنند. حتی شاید ملزم باشند در سایر آزمون‌ها مانند آزمون بی مت نیز شرکت نمایند. شرایط شرکت در آزمون A Level به شرح زیر هستند.

 • بازه سنی متقاضی شرکت در آزمون بایستی بین 16 تا 19 سال باشد.
 • همراه داشتن اصل مدارک شناسایی و پاسپورت
 • حضور در محل برگزاری امتحان در بازه زمانی اعلام‌شده
 • رعایت قوانین معمول مانند نبردن وسایلی مانند گوشی همراه، دیکشنری و … سر جلسه امتحان
 • ارائه نتیجه آزمون تنها به خود فرد متقاضی
 • تسلط بر زبان انگلیسی در حد درک و فهم سؤالات

بررسی سؤالات و نحوه نمره دهی

هدف آزمون A Level شناسایی میزان درک و مهارت افراد در مقطع دبیرستان و پیش از ورود به دانشگاه می‌باشد؛ لذا آزمونی پیچیده با سؤالات سخت و گیج‌کننده نیست. متقاضیان می‌توانند با مراجعه به وب‌سایت‌هایی مانند Go Conqr تمامی منابع، تکنیک‌ها و سایر اطلاعات در مورد آزمون A Level را کسب نمایند.

در خصوص فرآیند کلی سؤالات این آزمون بر اساس دروس انتخابی افراد و دانشگاه انتخابی برای تحصیل در رشته دانشگاهی موردنظر تعیین می‌گردد که در ادامه نمونه‌هایی از آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

رشته‌های پزشکی، دندان‌پزشکی و داروسازی

برای تحصیل در این رشته‌های تراز اول دانشگاهی دانش آموزان موظف هستند تا سه درس زیست‌شناسی، شیمی و ریاضیات به‌صورت اجباری و درس فیزیک را به‌صورت پیشنهادی در دو دوره آزمون A Level انتخاب کرده و نمره لازم را کسب کنند.

رشته‌های اقتصاد، حساب داری و امور مالی

متقاضیان تحصیل در این رشته‌ها بایستی دروس ریاضیات و اقتصاد را به‌صورت اجباری و دروس روان‌شناسی، کسب‌وکار، حساب داری و قوانین مالی را به‌صورت پیشنهادی در دوره‌های مذکور انتخاب نمایند.

رشته‌های علوم آماری

افرادی که تحصیل در این رشته‌ها در دانشگاه انتخاب می‌کنند، ملزم به انتخاب اجباری ریاضیات و دروس پیشنهادی اقتصاد، ریاضیات پیشرفته و فیزیک می‌باشند. نکته دیگر در خصوص آزمون A Level نحوه نمره دهی است که در 6 سطح A* تا E تعیین می‌گردد و حداقل نمره قبولی در این آزمون برای هر درس B است.

با توجه به این‌که دروس اجباری نقش کلیدی در پذیرش افراد در رشته تحصیلی موردنظر دارد کسب نمره A* در دروسی مانند زیست‌شناسی یا ریاضیات شانس افراد را بالاتر خواهد برد. البته دانشگاه انتخابی و میزان اعتبار آن در سطح بین‌الملل نیز در پذیرش دانشجویان و همچنین نمره کسب‌شده در آزمون مؤثر است.

آزمون A Level

هزینه شرکت در آزمون

هزینه شرکت در این امتحان بسته به نوع موسسه انتخابی برگزارکننده می‌تواند متغیر باشد. همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد آزمون A Level دارای دو دوره یک‌ساله است و در هر دوره 4 درس انتخابی مورد ارزیابی قرارگرفته و نمره آن برحسب میانگین آن‌ها تعیین می‌شود.

افراد بایستی با مراجعه به سایت دانشگاه یا موسسه برگزارکننده امتحان جهت ثبت‌نام و پرداخت هزینه لازم اقدام کنند. لازم به ذکر است که در صورت شرکت نکردن در آزمون هزینه‌ای به افراد بازگردانده نخواهد شد.

هزینه معمول برای شرکت در تست A Level از حدود 150 تا 175 پوند به ازای هر درس می‌باشد که بسته به موسسه برگزارکننده می‌تواند تا 400 پوند نیز افزایش داشته باشد؛ همچنین به‌منظور شرکت در این آزمون نیازی به شرکت در کلاس‌های آمادگی با توجه به هزینه‌های بالای آن نیست و افراد خود می‌توانند با تلاش بسیار مهارت لازم را کسب کنند.

سؤالات متداول

آیا برای شرکت در تست A Level، ارائه مدرک زبان انگلیسی الزامی است؟

خیر، افراد برای شرکت در آزمون A Level نیازی به مدرک زبان انگلیسی ندارند ولی میزان مهارت انگلیسی افراد باید در حدی باشد که قادر به فهم و درک سؤالات آزمون باشند تا شانسی برای قبولی داشته باشند.

تعداد سؤالات آزمون A Level و مدت پاسخ‌گویی به آن‌ها چقدر است؟

تعداد سؤالات با توجه به دروس انتخابی، دانشگاه موردنظر و موسسه برگزارکننده آزمون متغیر است و زمان پاسخ‌گویی نیز بر اساس آن تعیین می‌گردد؛ اما به‌طورمعمول برای هر آزمون 2 ساعت زمان پاسخ‌گویی در نظر گرفته‌شده است.

آیا پس از شرکت در این آزمون مصاحبه انجام می‌شود؟

خیر، این امتحان نیاز به مصاحبه ندارد؛ به‌طورکلی افرادی که قصد تحصیل دانشگاهی در کشورهایی مانند انگلیس، کانادا، سنگاپور و … دارند بایستی با شرکت در آزمون A Level و کسب نمره مورد تائید دانشگاه مدنظر مجوز تحصیلی را دریافت می‌کنند.

آیا می‌توان به نتیجه آزمون A Level اعتراض کرد؟

بله، برای هر آزمون از سوی دانشگاه موردنظر زمانی برای اعتراض تعیین می‌شود. اگر افراد نسبت به نمره کسب‌شده در امتحان معترض هستند می‌توانند در زمان اعلام‌شده با تکمیل فرم مربوطه و ذکر دلایل خود اعتراض کنند که در صورت تائید دلایل افراد هزینه شرکت در امتحان به آن‌ها بازگردانده می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.