مقالات

آزمون ALES چیست؟

آزمون Ales چیست؟

اگر به دنبال ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا با هدف اخذ اقامت در کشور ترکیه باشید، شرکت در آزمون ales و کسب نمره موردقبول الزامی است.

نحوه برگزاری آزمون، شرایط پذیرش در دانشگاه و منابع این آزمون ازجمله مواردی هستند که می‌توانند در کسب بهترین نتیجه یاری‌رسان باشند. در ادامه به بررسی اطلاعات جامعی در خصوص اینکه آزمون ALES چیست؟ خواهیم پرداخت.

آزمون ALES چیست؟

آزمون ALES یا Academic Personnel and Graduate Education Exam آزمونی موردنیاز برای پذیرش در دانشگاه‌های ترکیه است که باهدف تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، دکترا و همین‌طور دوره‌های تخصصی برگزار می‌گردد.

آزمون آلس سالانه دو بار توسط سازمان مرکزی سنجش و جابجایی دانشجو ترکیه (ÖSYM) در 81 مرکز دانشگاهی در ترکیه و قبرس شمالی برگزار می‌شود. تمامی سؤالات این آزمون به زبان ترکی استانبولی است، لذا افرادی که با این زبان آشنا نیستند می‌توانند با کسب مدرک آزمون تومر این مشکل راحل کنند.

[aparat id=’FDUXm’]

این آزمون دارای 2 بخش اصلی است:

بخش محاسباتی یا Sayisal

هدف این بخش سنجش قدرت فکری افراد است که خود متشکل از 2 بخش می‌باشد. مجموع سؤالات هرکدام از بخش‌ها 50 عدد است. سؤالات این بخش در خصوص ریاضیات، هندسه و هوش است.

بخش زبان یا Sözel

این بخش مهارت‌های کلامی و منطقی افراد را موردبررسی قرار می‌دهد و دارای دو زیرمجموعه می‌باشد که مجموع سؤالات هرکدام از آن‌ها 50 عدد است.

مجموع سؤالات آزمون ALES برابر با 200 عدد و مدت‌زمان پاسخگویی به آن‌ها 3 ساعت معادل 180 دقیقه می‌باشد.

آزمون ALES برای چه کسانی الزامی است؟

آزمون ALES یکی از مراحلی است که افراد جهت اقامت در کشور ترکیه، پذیرش در دانشگاه و بدست آوردن موقعیت شغلی مناسب باید در آن شرکت کنند. حال به بررسی افرادی که شرکت در آزمون برای آن‌ها لازم است می‌پردازیم.

  • افرادی که قصد دارند در مقاطع بالاتر مانند کارشناسی ارشد یا دکترا تحصیل کنند.
  • کسانی که به دنبال کسب موقعیت شغلی مناسب در مراکز آموزشی و دانشگاه‌ها مانند مدرس، محقق، کارشناس آموزشی و… هستند.
  • شهروندان ترکیه که قصد دارند در کشورهای خارجی به ادامه تحصیل در مقاطع تکمیلی اقدام کنند.

حداقل نمره قبولی در آزمون ALES

به‌طورکلی حداقل نمره قبولی در این آزمون 55 در نظر گرفته‌شده است. البته کسب نمره بالاتر شانس شما برای پذیرش در دانشگاه موردنظرتان را بالاتر خواهد برد. به‌عنوان‌مثال دانشجویان فارغ‌التحصیل رشته‌های مهندسی می‌بایست نمره‌ای بالاتر از 55 را دریافت کنند.

البته نمره مورد تائید در دانشگاه‌های مختلف ترکیه متفاوت بوده و هر دانشگاه نمره قبولی را بر اساس معیارهای خاص خود در نظر می‌گیرد. در برخی دانشگاه‌های مهم می‌بایست افراد حداقل نمره 70 را در آزمون ALES بدست آورند؛ پس پذیرش در هر رشته‌ای امتیاز خاص خود را می‌طلبد.

آزمون Ales چیست؟

نحوه‌ی سنجش دانشجویان در آزمون

الویت پاسخگویی برای دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در رشته‌های مهندسی را دارند، با سؤالات بخش محاسباتی است.

این درحالی‌که است که برای پذیرش رشته‌هایی مانند ادبیات، هنر، روان‌شناسی، زبان‌شناسی و … الویت، پاسخگویی به سؤالات بخش زبان یا کلامی است.

اما دانشجویان رشته‌هایی مانند مدیریت و اقتصاد می‌بایست به سؤالات هر 2 بخش پاسخ دهند و درواقع برای آن‌ها الویتی وجود ندارد.

لازم به ذکر است برای دانشجویان رشته‌های علوم انسانی، هنر و تربیت‌بدنی، زبان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. البته پذیرش در رشته‌های هنر و تربیت‌بدنی نیازمند امتحان عملی نیز می‌باشد که توسط دانشگاه موردنظر انجام می‌پذیرد.

پذیرش در دانشگاه‌های ترکیه با کسب مدرک ALES

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا در دانشگاه‌های ترکیه به ترتیب دو و چهار سال طول می‌کشد. زبان تحصیلی در دانشگاه‌ها ترکی استانبولی یا انگلیسی است. بدین منظور دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری رادارند می‌بایست مراحل زیر را طی کنند.

  • برگه تائیدیه اخذ پذیرش از دانشگاه
  • کسب نمره موردقبول در آزمون ALES یا آزمون GRE
  • اخذ مدرک زبان موردنیاز به‌منظور تحصیل در دانشگاه‌هایی که دروس به زبان ترکی استانبولی یا انگلیسی تدریس می‌شود.
  • انجام مصاحبه با هیئت‌علمی دانشگاه موردنظر
  • معادل‌سازی و بررسی مدارک ارائه‌شده

زمان برگزاری و اعلام نتایج

 آزمون آلس سالانه در 2 نوبت یکی در ماه May یعنی اواخر اردیبهشت و دیگری در ماه December یعنی اواسط آذر برگزار می‌شود؛ دانشجویان برای شرکت در آزمون باید تقریباً دو ماه قبل از برگزاری اقدام کنند.

نتایج آزمون نیز طی 2 الی 4 هفته به‌صورت آنلاین در سایت رسمی آزمون ALES اعلام می‌گردد.

نحوه ثبت‌نام و هزینه شرکت در آزمون

متقاضیان به‌منظور شرکت در آزمون آلس می‌بایست مدارک موردنیاز جهت ثبت‌نام خود را که شامل اسکن پاسپورت، ترجمه شناسنامه و یک قطعه عکس را به یکی از مراکز ثبت‌نام در ترکیه ارائه دهند. سپس با مراجعه به سایت رسمی www.osym.gov.tr برای ثبت‌نام در آزمون اقدام کنند؛ بنابراین متقاضیان می‌بایست جهت ثبت‌نام آزمون در کشور ترکیه حضورداشته باشند.

نکته مهم در مورد شرکت در آزمون آلس این است که تمامی مراحل ثبت‌نام و شرکت در آزمون در کشور ترکیه برگزار می‌شود.

هم‌چنین به‌منظور شرکت در این آزمون هزینه‌ای تقریباً معادل 120 لیر می‌بایست پرداخت شود ولی اگر ثبت‌نام دیرتر از زمان مشخص‌شده صورت بگیرد، باید 180 لیر پرداخت کنید.

منابع آزمون آلس

دانشجویان برای شرکت در این آزمون می‌بایست کتب و نمونه سؤالات را از طریق انتشارات یارگی YARGI، انتشارات یدی ایکلیم YEDİİKLİM یا انتشارات پگم PEGEM که هرساله منابع لازم برای شرکت در آزمون ALES  را فراهم می‌کنند، اقدام نمایند.

لازم به ذکر است آزمون ALES شامل سؤالات تخصصی رشته‌های دانشگاهی نیست بلکه یک نوع سنجش برای تشخیص مهارت‌های ریاضی و درک مطلب افراد به شمار می‌رود.

دانشجویان می‌توانند از طریق آزمون ALES و همچنین آزمون GRE برای تحصیل در مقاطع بالاتر و اخذ اقامت در کشور ترکیه اقدام کنند. این آزمون که سالانه 2 بار در نقاط مختلف کشور ترکیه برگزار می‌شود، فرصت تحصیل در دانشگاه‌های ترکی زبان را برای دانشجو فراهم می‌کند.

[typed string0=”دانشجویان می‌توانند از طریق آزمون ALES و همچنین آزمون GRE برای تحصیل در مقاطع بالاتر و اخذ اقامت در کشور ترکیه اقدام کنند. این آزمون که سالانه 2 بار در نقاط مختلف کشور ترکیه برگزار می‌شود، فرصت تحصیل در دانشگاه‌های ترکی زبان را برای دانشجو فراهم می‌کند.” typeSpeed=”40″ startDelay=”0″ backSpeed=”18″ backDelay=”2000″ loop=”1″ shuffle=”1″]

تفاوت آزمون ALES و GRE در چیست؟

به‌طورکلی دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در مقاطع تکمیلی و هم‌چنین اقامت در کشور ترکیه دارند، می‌بایست دریکی از آزمون‌های ALES یاGRE  شرکت کنند. تفاوت این دو آزمون در این است که سؤالات در آزمون ALES تماماً به زبان ترکی استانبولی است و افراد می‌بایست به‌منظور درک مطلب به این زبان مسلط باشند. لذا دارا بودن مدرک آزمون تومر یاری‌رسان است.

اما در آزمون GRE سؤالات به زبان انگلیسی است و افراد می‌توانند از طریق کسب امتیاز لازم در این آزمون در دانشگاه‌های ترکیه که در آن‌ها به زبان انگلیسی تدریس می‌شود پذیرش بگیرند.

تفاوت دیگر در محل برگزاری این دو آزمون است به‌طوری‌که آزمون ALES در ترکیه و در مراکز آموزشی این کشور صورت می‌گیرد درحالی‌که آزمون GRE در شعب تعیین‌شده از سوی سازمان سنجش در داخل ایران برگزار می‌شود.

سؤالات متداول

مدت‌زمان اعتبار مدرک ALES چقدر است؟

اعتبار مدرک ALES در طی سال‌های اخیر دستخوش تغییرات زیادی شده است اما طبق آخرین اطلاعیه مرکز سنجش و جابجایی دانشجویان ترکیه (ÖSYM) این مدرک حداکثر 3 سال معتبر می‌باشد.

آیا در آزمون ALES نمره منفی هم وجود دارد؟

بله؛ به‌طورکلی به تعداد هر 4 سؤال اشتباه یک پاسخ صحیح حذف می‌شود.

هرچند وقت یک‌بار می‌توان در آزمون ALES شرکت کرد؟

آزمون ALES حداکثر 2 بار در سال برگزار می‌شود که بر اساس آنچه گفته شد یکی در اواخر اردیبهشت‌ماه و دیگری اواسط آذرماه انجام می‌پذیرد. درصورتی‌که به یک آزمون نرسیدید، می‌توانید در نوبت بعدی ثبت‌نام و شرکت نمایید.

برای آغاز تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه در ماه مهر، چه زمانی برای شرکت در آزمون ALES می‌توان اقدام کرد؟

با توجه به زمان برگزاری آزمون، دانشجویانی که قصد دارند از ابتدای مهرماه شروع به تحصیل کنند باید در نوبت اول برگزاری یعنی اواخر اردیبهشت‌ماه در آزمون شرکت کنند.

آیا آزمون ALES برای دانشجویان رشته پزشکی نیز الزامی است؟

خیر، تمامی رشته به‌غیراز رشته‌های تخصصی پزشکی می‌بایست در این آزمون شرکت کنند. لذا دانشجویان رشته پزشکی بسته به نیاز خود باید در آزمون GRE شرکت نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.