مقالات

پاسپورت آندورا

کشور آندورا ششمین کشور کوچک جهان است. این کشور اروپایی توسط کشورهای فرانسه و اسپانیا محصورشده است. مالیات و هزینه‌های پایین زندگی در این کشور و دارا بودن استانداردهای مطلوب زندگی باعث افزایش متقاضیان برای دریافت پاسپورت آندورا شده است.

آندورا

آندورا کشور کوچکی است که در میانکوه‌های پیرنه، کشور فرانسه از سمت شمال و اسپانیا از سمت جنوب واقع‌شده است. پایتخت این کشور مستقل آندورا لاولا است. آندورا مساحتی در حدود 468 کیلومترمربع دارد.

بیشترین مقدار درآمد این کشور از طریق گردشگری و جذب توریست به دست می‌آید. یکی از نکات مهمی که آندورا به خاطر آن شهرت دارد، پیست‌های اسکی معروفی است که دارد. این پیست‌های دلایل جذب افراد بسیاری از سرتاسر دنیا هستند.

آندورا کشور کوچکی است که در جنوب غربی اروپا در خشکی محصورشده و دارای هفت شهر است. این شهرها عبارت‌اند از: آندورا لاولا، کانیلو، اوردینو، انکمپ، اسکالدز- انگوردانی، لا ماسانا و سنت حولیا ده لوریا.

این کشور بااینکه دریکی از مناطق اصلی اروپا واقع‌شده، نیازی به پرداخت مالیات ندارد و این باعث شده است که بخش عظیمی از صنعت این کشور را خریدوفروش تشکیل دهد. از طرفی دیگر، مسئله عدم نیاز به پرداخت مالیات باعث شده افراد بسیاری از سرتاسر دنیا متقاضی دریافت پاسپورت آندورا و اخذ اقامت دائم این کشور باشند.

وضعیت اقتصادی

آندورا هرساله در حدود 11 میلیون گردشگر و مهاجر را به سمت خود می‌کشاند. یکی از دلایل اصلی انتخاب این کشور برای مهاجرت معاف بودن از مالیات و اخذ اقامت آسان از طریق سرمایه‌گذاری است. پیست‌های اسکی بسیار بزرگ نیز از موارد مهم برای جذب گردشگران و رونق بخشی به اقتصاد کشور هستند.

اطلاعات عمومی در مورد آندورا

جمعیت ساکن در این کشور در حدود 77.200 نفر تخمین زده‌شده است. تقریباً دوسوم از جمعیت این کشور را افراد غیربومی و مهاجر تشکیل می‌دهند. این افراد تا زمانی که پاسپورت آندورا را دریافت نکرده و تابعیت اخذ نکرده‌اند، شهروند محسوب نشده و حق رأی دادن ندارند.

آندورا دارای آب‌وهوای قاره‌ای و آلپی می‌باشد. ارتفاعات آن در زمستان‌ها همیشه پر از برف بوده و تابستان‌های خنکی دارد.

زبان رایج در این کشور، یک‌زبان رومی به نام کاتالونی است؛ ولی به دلیل مهاجرپذیر بودن این کشور زبان‌های فرانسوی، اسپانیایی، پرتغالی و به‌ندرت انگلیسی نیز در مناطق مختلف آن صحبت می‌شود.

[typed string0=”تا قبل از جنگ جهانی دوم، بدون توجه به تابعیت و محل زندگی، افراد می توانستند به صورت آزادانه در سرتاسر جهان سفر کنند؛ ولی امروزه این کار نیازمند اخذ ویزا است. داشتن پاسپورت آندورا که امکان سفر به بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکایی را فراهم می کند، امتیازی ویژه است.” typeSpeed=”40″ startDelay=”0″ backSpeed=”18″ backDelay=”2000″ loop=”1″ shuffle=”1″]

پاسپورت آندورا

یکی از بهترین پاسپورت‌های جهان را می‌توان پاسپورت آندورا نامید. با داشتن این پاسپورت بدون نیاز به اخذ ویزا می‌توانید به انگلیس، کشورهای اتحادیه اروپا و تمامی کشورهای آمریکای جنوبی و شمالی مسافرت کنید.

اگر قصد اقدام برای سرمایه‌گذاری در این کشور رادارید، بهتر است بدانید آندورا عضو اتحادیه اروپا و شینگن نیست. مهاجرت به این کشور از راه‌های مختلفی چون تحصیلی، کاری، ازدواج، ثبت شرکت و … امکان‌پذیر است.

از طرفی دیگر با توجه به شرایط موجود در این کشور، روش سرمایه‌گذاری بهترین روش مهاجرت به آندورا است. همچنین علاوه بر مبلغ سرمایه‌گذاری، هزینه درخواست ویزا برای هر متقاضی حدود 240 یورو است.

سرمایه‌گذاری در آندورا

سرمایه‌گذاری باهدف اخذ ویزا و دریافت پاسپورت آندورا در دو نوع قابل انجام است و هرکدام از این دو نوع نیازمند مبلغی مشخص هستند.

 • ویزای اقامت با اجازه کار
 • ویزای اقامت بدون اجازه کار

درصورتی‌که قبل از ارائه درخواست اقامت، سرمایه‌گذاری را انجام نداده باشید، می‌بایست تعهد دهید که در عرض شش ماه حتماً سرمایه‌گذاری را انجام خواهید داد. پس از شروع کار سرمایه‌گذاری، ارائه مدارک لازم برای اثبات انجام کار الزامی است. در غیر این صورت مجوز اقامت لغو خواهد شد.

بسته به نوع ویزای اقامتی مبلغ سرمایه‌گذاری متفاوت خواهد بود؛ مبلغ متداول سرمایه‌گذاری برای اخذ تابعیت خرید ملک با حداقل ارزش 475.000 یورو و یا سرمایه‌گذاری مستقیم باارزشی معادل 400.000 یورو خواهد بود.

مزایای اقامت

با دریافت پاسپورت آندورا و پس‌ازآن تابعیت این کشور می‌توان همانند شهروندان عادی از امکانات و مزایای متعددی بهره‌مند شد. از جمله مزایاییی که این پاسپورت در اختیار دارنده آن قرار می‌دهد، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

امنیت: امنیت بالای موجود در این کشور یکی از مزایای آن است؛ بر اساس گزارش‌های موجود، آندورا در مقایسه با سایر کشورها، دارای کمترین میزان جرم و جنایت است.

هزینه زندگی: هزینه زندگی در این کشور تقریباً پایین است. به‌طور مثال هزینه‌های خوردوخوراک و حمل‌ونقل در مقایسه با شهرهای بزرگ دنیا، تقریباً 30 درصد کمتر است.

مالیات: سیستم مالیاتی این کشور شرایط مطلوبی شهروندان درنظر می‌گیرد. به عنوان مثال افرادی که حقوق پایین‌تر از چهل هزار یورو در سال دریافت می‌کنند، از پرداخت مالیات معاف می‌شوند.

سیستم حمل‌ونقل قوی و همچنین ارائه خدمات سطح بالای پزشکی به شهروندان، از دیگر مزایای زندگی در آندورا است.

مدارک موردنیاز برای سرمایه‌گذاری

مدارک موردنیاز برای سرمایه‌گذاری باهدف اخذ پاسپورت آندورا عبارت‌اند از:

 • اصل و کپی از پاسپورت (و پاسپورت‌های قبلی در صورت وجود)
 • گواهی سوءپیشینه
 • گواهی پزشکی و بیمه درمانی
 • گواهی مربوط به سوابق جنایی
 • یک عکس که در شش ماه جاری گرفته‌شده باشد. (به‌صورت تمام‌رخ و با پشت زمینه سفید در سایز 4*6)
 • اصل گواهی تولد
 • اصل گواهی رسمی ازدواج در صورت تأهل
 • تعهد بابت اینکه حداقل 90 روز اقامت داشته باشد.
 • گزارش صورتحساب بانکی در شش‌ماهه اخیر
 • گواهی اثبات درآمد
 • اثبات مالکیت ملک یا ارائه اجاره خانه

اخذ تابعیت و اقامت در آندورا

علاوه بر راه‌های معمول مهاجرتی، روش دیگری برای دریافت پاسپورت آندورا و تابعیت این کشور وجود دارد که در ادامه به برخی از آنها اشاره می گردد.

اخذ تابعیت از طریق تولد

برخلاف بسیاری از کشورهای دیگر، تولد نوزاد در خاک کشور آندورا موجب اخذ تابعیت نمی‌شود؛ مگر در حالتی که فرزندان از والدینی نامعلوم متولدشده باشند و یا یکی از والدین متولد کشور آندورا باشد.

بااین‌وجود والدینی که تبعه این کشور نیستند و به‌واسطه اهداف توریستی، کاری، سرمایه‌گذاری پاسپورت آندورا را دریافت نموده و در آن اقامت دارند، نمی‌توانند با تولد فرزند خود برای وی تابعیت بگیرند. مگر اینکه پس از چندین سال زندگی، خود تابعیت این کشور را اخذ نموده باشند.

اخذ تابعیت از طریق خون

نوزادی که از پدر و مادر آندورایی الاصل در هر جای دنیا متولد گردد، آندورایی محسوب شده و تابعیت آن کشور را می‌گیرد.

از طریق تقاضا

اخذ اقامت و تابعیت آندورا از این طریق یکی از مشکل‌ترین روش‌هاست. البته افرادی که دارای شرایط زیر باشند می‌توانند این فرآیند را به‌آسانی انجام دهند.

 • فرزندی که از والدین آندورایی در خارج از خاک این کشور متولدشده باشد.
 • کودک خارجی که دارای سن زیر چهار سال بوده و توسط افراد تبعه آندورا به فرزندخواندگی پذیرفته‌شده باشد.
 • افرادی که به مدت 25 سال در آندورا اقامت داشته باشند.
 • افرادی که از طریق سرمایه‌گذاری در این کشور حضور دارند.

تمدید اقامت و دریافت تابعیت

درصورتی‌که پس از اتمام مجوز اقامت از طریق سرمایه‌گذاری، نیاز به تمدید آن داشته باشید، می‌بایست در این مدت سرمایه‌گذاری خود را ادامه داده باشید. همچنین حضور فیزیکی فرد متقاضی به مدت سه ماه در سال در این کشور ضروری است.

در این مدت نیز فعالیت خاصی نیاز نیست انجام شود، صرفاً حضور فیزیکی وی کافی است. مرتکب نشدن جرم در طول زمان اقامت در این کشور می‌تواند عامل مهمی در تمدید اقامت آندورا داشته باشد.

معمولاً پس از پنج الی ده سال اقامت در این کشور می‌توانید اقامت دائم دریافت نمایید و اخذ تابعیت نیز پس از گذشت 18 الی 20 سال امکان‌پذیر است. البته برای اقامت از طریق سرمایه‌گذاری، این فرآیند بسیار ساده‌تر و کوتاه‌تر خواهد بود.

از دست دادن تابعیت

بر اساس تصویب قوانین در مجلس این کشور، آندورا مخالف دو تابعیتی بودن است. از دست دادن تابعیت و در پی آن، اقامت در آندورا به‌صورت ارادی و یا غیرارادی ممکن است اتفاق بیافتد.

از دست دادن تابعیت ارادی، در صورتی اتفاق می‌افتد که فرد با داشتن پاسپورت آندورا، اقامت و تابعیت کشور دیگری را دریافت کند و از طرف دولت آندورا اجازه خروج تابعیت صادرشده باشد. از دست دادن غیرارادی تابعیت ممکن است در شرایط متفاوتی رخ دهد.

 • هنگامی‌که شخص طبق تقاضای خودش تابعیت کشوری دیگر را به دست آورده باشد.
 • درصورتی‌که دارنده پاسپورت آندورا به استخدام ارتش یک کشور خارجی درآمده باشد.
 • درصورتی‌که تبعه کشور آندورا به مأموریت سیاسی برای یک کشور بیگانه درآمده باشد.

با پاسپورت های کشورهای دیگر آشنا شوید:

پاسپورت گرانادا

پاسپورت دومینیکا

پاسپورت سنت لوسیا

پاسپورت اکوادور

پاسپورت آنتیگوا و باربودا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.