مهاجرت

پناهندگی در استرالیا

پناهندگی در استرالیا

سالانه افراد زیادی برای رسیدن به زندگی بهتر تصمیم می‌گیرند وطن خود را ترک نمایند. با وجود این‌که پناهندگی استرالیا، روشی غیرقانونی برای مهاجرت به استرالیا است؛ افراد زیادی از این طریق اقدام می‌نمایند. در این مقاله قصد داریم شرایط و قوانین پناهندگی در استرالیا، حقوق پناهنده، مراحل و خطرات احتمالی را موردبررسی قرار دهیم.

کشور استرالیا در راستای پذیرش پناهندگان امکانات و خدمات وسیعی برای حمایت از پناهندگان در نظر گرفته است. متقاضیان مهاجرت پناهندگی در استرالیا می‌توانند خانواده خود را به‌عنوان همراه وارد این کشور نمایند.

لازم به ذکر است در حال حاضر شرایط مهاجرت به استرالیا از طریق پناهندگی طی دهه اخیر بسیار دشوار شده است و این کشور نیز از پذیرش پناهندگان سر باز می‌زند و ممکن است با درخواست آن‌ها به‌هیچ‌عنوان موافقت نکند. در صورتی که قصد اقدام برای پناهندگی این کشور را دارید، بهتر است نکاتی در مورد پناهندگی استرالیا را در نظر داشته باشید.

پناهندگی در استرالیا مقاله ای در سایت ویزانیو

قوانین پناهندگی و کنوانسیون ژنو

جالب است بدانید ایران امضاکننده کنوانسیون پناهندگان و همچنین سایر کنوانسیون‌های بین‌المللی مانند کنوانسیون حقوق کودک و میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

افرادی که در کشور خود ترس از دست دادن جان خود را دارند، یا به دلایلی چون، نژاد، عقیده سیاسی، مذهبی و یا عضو بودن در گروه‌های اجتماعی مورد شکنجه و آزار و اذیت قرار می‌گیرند و از سمت کشور خود حمایت نمی‌شوند؛ می‌توانند از طریق کشورهایی که عضو کنوانسیون ژنو هستند، اقدام به درخواست پناهندگی در استرالیا نمایند.

بر اساس قوانین حقوق بشر، تمامی افراد حق بهره‌مندی از این امکان را داشته و کشور استرالیا نیز یکی از کشورهای امضاکننده‌ی این معاهده است؛ بنابراین در صورت داشتن شرایط لازم، با درخواست پناهندگی فرد موافقت خواهد شد.

خطرات مهاجرت از طریق پناهندگی

بسیاری از متقاضیان پناهندگی در استرالیا از طریق قایق قصد ورود به این کشور را دارند. این روش بسیار ناامن است و عموماً از طریق قاچاقچیان صورت می‌گیرد. در این راه ممکن است توسط آن‌ها کشته شوند یا مورد سوءاستفاده قرار گیرند و جان و مال خود را توسط متجاوزین در معرض خطر قرار دهند.

درصورتی‌که افراد متقاضی با قایق قصد ورود به این کشور را داشته باشند ممکن است قایق آن‌ها به آب‌های بین‌المللی بازگردانده شوند. درخواست پناهندگی با ورود قانونی از طریق روش‌هایی چون درخواست پناهندگی با ویزای توریستی برای افرادی که قصد اقدام به مهاجرت از این طریق را دارند، بهترین و امن‌ترین پیشنهاد است.

آیا پناهندگان می‌توانند مستقیماً وارد کشور استرالیا شوند؟

بهتر است بدانید برای مهاجرت به استرالیا از طریق پناهندگی، بر اساس قوانین مصوب ژانویه ۲۰۱۴ افرادی که درخواست پناهندگی در استرالیا را می‌دهند و به‌صورت غیرقانونی وارد این کشور می‌شوند، دولت استرالیا آن‌ها را به یک کشور ثالث در جزایر نائورو و مانوس (عموماً پاپوا گینه‌نو) برای بررسی کیس منتقل می‌کند.

اجازه اسکان آن‌ها را در کشور دیگری صادر می‌کند و این افراد نمی‌توانند در خاک استرالیا درخواست پناهندگی نمایند. طبق آخرین شواهد شرایط زندگی در کشورهای ثالث بسیار نامناسب و خطرناک است و حقوق ابتدایی افراد رعایت نمی‌شود.

قوانین پناهندگی و کنوانسیون ژنو

مراحل پناهندگی در استرالیا

برای پناهندگی در استرالیا به‌طورکلی افراد باید شرایط پناهندگی را داشته باشند تا از آن‌ها حمایت شود. پناه‌جویانی که خارج از استرالیا هستند می‌توانند به کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل مراجعه نمایند.

همچنین افرادی که در خاک استرالیا هستند، برای ارزیابی وضعیت خود به اداره مهاجرت و حفاظت از مرزهای استرالیا مراجعه می‌کنند. وضعیت و شرایط کیس پناهندگی پناه‌جو تعیین می‌کند که شرایط پناهنده شدن را دارد یا پرونده او رد خواهد شد.

مصاحبه پناهندگی استرالیا

پناه‌جویان پس‌ازاینکه درخواست خود را ثبت نمودند باید مصاحبه شوند. این عمل توسط سرویس امنیت ملی توسط یک افسر صورت می‌گیرد. نتیجه بازجویی با هدف اینکه هویت شخص مورد تائید است یا خیر و مسیری که برای پناه‌جو انتخاب کرده است اعلام می‌شود.

مصاحبه نباید طوری باشد که نشان دهد پناه‌جو با هدف معینی درخواست داده است وگرنه ممکن است پرونده فرد با مشکل مواجه شود. پلیسی که پناه‌جو را بازجویی می‌کند باید حس کند که ترس او واقعی بوده و دروغ نمی‌گوید.

پناه‌جو اگر به دلیل شکنجه جنسی درخواست پناهندگی دارد می‌تواند انتخاب کند افسری که با او مصاحبه می‌کند مرد یا زن باشد. از همه موارد مهم‌تر در جلسه مصاحبه این است که افسر از صحت حرفهای پناهجو مطمئن شود و جواب‌های متناقض دریافت نکند.

اعتراض به نتیجه درخواست پناهندگی

درخواست پناهندگی متقاضی ممکن است به دلایل مختلفی رد یا اصطلاحاً ریجکت شود. اعتراض به نتیجه درخواست پناهندگی در استرالیا به این مفهوم است که فرد باید با نامه‌ای به افسر اثبات کند که نتیجه اعلام‌شده اشتباه است.

اگر ریجکتی فرد به دلایلی مانند به خطر انداختن سلامت و بهداشت عمومی، تهدید امنیت عمومی استرالیا و اعلام اشتباه نوع ویزای درخواستی باشد، حق هیچ‌گونه اعتراضی به سفارت استرالیا را نخواهد داشت.

طبق آماری که از پناهندگان کشور استرالیا به‌دست‌آمده است، به دلیل سختی‌ها و خطرات فراوانی که افراد را در این مسیر دشوار تهدید می‌کند، اکثراً از درماندگی زیاد دست به خودکشی می‌زنند.

حقوق پناهندگان

در صورت تائید فرد در مصاحبه اولیه، تا زمان اعلام نتایج، متقاضی می‌بایست در محل‌های تعیین شده برای پناهندگان بماند. در این‌مدت به پناه‌جویان حقوقی مانند حق مسکن، خوراک، پوشاک، مراقبت‌های پزشکی، بیمه درمانی، کمک‌های مالی و امور روزمره داده خواهد شد.

همچنین ماهانه مبلغی حدود ۴۰ یورو به‌عنوان کمک مالی اعطا می‌شود؛ اما اگر فرد خارج از کمپ اسکان داده شود به وی بیمه درمانی و ۲۰۰ یورو کمک مالی ماهانه داده خواهد شد. با توجه به شرایط و محل سکونت او این مبلغ متفاوت خواهد بود.

به‌طورکلی از پناه‌جویانی که مراحل پناهندگی آن‌ها در دست اقدام است یا تحت حمایت موقت می‌باشند پشتیبانی خواهد شد. البته تا زمان اعلام نتایج درخوات پناهندگی، متقاضیان می‌بایست تحت نظارت باشند.

حقوق بشر در پناهندگی در استرالیا

پیمودن مسیر خطرناک پناهندگی در استرالیا برای تمامی افرادی است که در کشور خود به سبب اقلیت، گرایش یا جنسیت، مورد آزار قرار گرفته و نیاز به اقامت در کشوری امن هستند که در آنجا به حقوق بشر احترام گذاشته شود. دولت استرالیا که در سال‌های اخیر با جمعیت بالایی از پناهندگان روبه‌رو بوده، قوانین سختی را در قبال آن‌ها تدوین و اجرایی کرده است. به‌این‌ترتیب افرادی که به‌طور غیرقانونی به کشور استرالیا وارد شده‌اند، درصورتی‌که درخواست پناهندگی خود را در مراجع ذی‌صلاح ثبت نکرده باشند، دستگیر خواهند شد. بااین‌حال افرادی که درخواست پناهندگی خود را به‌طور قانونی ثبت کند و به موفقیت برسد، می‌تواند از حقوق زیر بهره‌مند خواهند شد:

  • به بهره‌مندی از همه حقوق و آزادی‌ها
  • امنیت شخصی و حق زندگی
  • ممانعت از شکنجه و رفتار ضد حقوق بشری
  • برقراری عدالت میان همه افراد در برابر قانون
  • حق انتخاب بدون محدودیت محل اقامت
  • امکان اخذ مجوز کار
  • بهره‌مندی از حق تحصیل

پناهندگی در استرالیا | قوانین پناهندگی و کنوانسیون ژنو + اعتراض به ریجکتی

پناهندگی در استرالیا یکی از خطرناک‌ترین و پرهزینه‌ترین راه‌های موجود برای مهاجرت به این کشور شناخته‌شده است. به همین دلیل این روش تحت هیچ شرایطی توصیه نمی‌شود و مؤسسه مهاجرتی ویزا نیو خدماتی در این حوزه ارائه نمی‌دهد.

پیشنهاد ما مهاجرت از طریق سایر روش‌هایی مانند مهاجرت کاری از طریق جاب آفر، مهاجرت تحصیلی، سرمایه‌گذاری و سایر روش‌های قانونی است. برای گرفتن هرگونه مشاوره می‌توانید با شماره‌های موسسه تماس حاصل فرمایید.

سوالات متداول

تفاوت بین پناهجو، پناهنده و مهاجر چیست؟

پناهجویان افرادی هستند که به‌دنبال حمایت اند، زیرا این افراد ترس از آزار و اذیت، خشونت و یا نقض حقوق بشر دارند. پناهنده به فردی گفته می‌شود که درخواست محافظت کرده است و این محافظت به او اعطا و پرونده او پذیرفته شده است. مهاجر فردی است که کشور خود را به‌دنبال فرصتی بهتر یا به قصد گردشگری از روش‌های قانونی ترک می‌کند.

در حال حاضر موضع دولت استرالیا نسبت به پناه‌جویان به چه صورت است؟

دولت استرالیا در سال های اخیر، سخت‌ترین سیاست‌های مهاجرتی را در قبال پناهجویان اتخاذ کرده است تا جایی که اعلام نموده است پلیس این کشور پناهجویان را دستگیر کرده و تا تعیین وضعیت آن‌ها، همان‌گونه که پیش‌تر گفته شد آن ها را به کشور ثالث منتقل می‌کنند.

پناهجویان در دوران بررسی وضعیت پناهندگی خود در استرالیا تحت چه شرایطی زندگی می‌کنند؟

این مکان ثالث، اوضاع وحشتناکی دارد و باعث لطمات جسمی و روحی شدیدی می شود. موارد بسیاری از مشکلات جدی روانی و حتی مواردی از خودکشی گزارش شده است. در نهایت نیز بسیاری از درخواست‌ها رد خواهد شد و پناهجویان باید یا به کشور خود بازگردند و یا در همان اوضاع وحشتناک زندگی کنند.

امکان درخواست پناهندگی خارج از خاک استرالیا میسر است؟

امکان درخواست پناهندگی از کشور استرالیا هم بطور حضوری در خاک آن کشور و هم از راه دور و خارج از آن وجود دارد. لازم به ذکر است متقاضیانی که موفق شدند خود را به خاک استرالیا برسانند، لازم است که ظرف ۶ ماه درخواست خود را ثبت نمایند. در صورتی سهل‌انگاری این امکان به‌طور کل از دست خواهد رفت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.