مهاجرت

پناهندگی در اکوادور

پناهندگی در اکوادور

امروزه به دلیل سخت‌تر شدن شرایط و روند پذیرش مهاجران از سوی کشورهای جهان، بسیاری از افراد به فکر پناهندگی می‌افتند. حتی در صورت موجه بودن دلیل اصلی پناهندگی و پذیرش تقاضای آن‌ها، افراد مسیر پرپیچ‌وخمی را باید طی کنند و تمامی خطرات جانی و مالی این راه را به جان بخرند. پناهندگی در اکوادور که در سال‌های اخیر توجه بسیاری از پناه‌جویان جهان را به خود جلب کرده است دارای شرایط و همچنین مشکلات زیادی است که در ادامه به شرح آن‌ها خواهیم پرداخت.

اکوادور

اکوادور واقع در آمریکای جنوبی بوده و با کشورهای کلمبیا و پرو مرز مشترک دارد. پایتخت این کشور شهر بزرگ کیتو و زبان رسمی شهروندان آن اسپانیایی است. عمده اقتصاد کشور اکوادور بر پایه واردات و صادرات تعبیه‌شده و واحد پولی آن دلار آمریکا می‌باشد.

قدرت ارزی و اقتصادی، نرخ تورم پایین، هزینه بسیار پایین زندگی، پاسپورت معتبر و … باعث شده که کشور اکوادور هدف مهاجران و پناه‌جویان بسیاری از سراسر جهان قرار بگیرد؛ البته روش مهاجرتی پناهندگی در اکوادور به دلیل خطرات جانی و مالی فراوان به‌هیچ‌وجه پیشنهاد نمی‌شود.

راه‌های قانونی مهاجرت به اکوادور از طریق کاری، تحصیلی، سرمایه‌گذاری، ازدواج و … می‌باشند و افراد می‌توانند با دو سال اقامت موقت در این کشور برای کسب اقامت دائم اقدام نمایند. لازم به ذکر است که متقاضیان پس از دریافت اقامت دائم و تمدید هرساله آن به مدت ۳ الی ۵ سال، می‌توانند  تابعیت و پاسپورت اکوادور را نیز دریافت کنند.

پناهندگی در اکوادور

طبق بیانیه صادرشده از سوی سازمان ملل متحد در ژنو، پناهنده به افرادی گفته می‌شود که به دلایل سیاسی، اجتماعی، نژادی و … جانشان درخطر بوده و اقدام به پناهندگی به کشور دیگری می‌کنند. جنگ، مشکلات عدیده اقتصادی، عدم وجود امنیت اجتماعی و .. سبب شده که پناهندگان زیادی خصوصاً از افغانستان، سوریه، ایران و برخی کشورهای آفریقایی به کشورهایی نظیر اکوادور مهاجرت کنند.

پناهندگی در اکوادور مانند سایر کشورها، به علت سخت‌گیری‌ها و تشدید قوانین مهاجرتی با دشواری‌های زیادی مواجه بوده و در بیشتر موارد با شکست مواجه می‌شود. بنابراین با توجه به راه‌های آسان و کم‌خطر مهاجرتی به این کشور واقع در آمریکای لاتین، منطقی‌ترین و عقلانی‌ترین راه، مهاجرت قانونی می‌باشد.

چرا پناهندگی در اکوادور؟

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد مهم‌ترین مزایای مهاجرت به کشور اکوادور، هزینه پایین زندگی، اقتصاد رو به رشد ، نرخ تورم پایین است. شاید اصلی‌ترین علت انتخاب این کشور برای مهاجرت، امکان اخذ اقامت، تابعیت و البته پاسپورت بسیار معتبر آن باشد.

افرادی که امکان مهاجرت از روش‌های قانونی را ندارند، تصمیم به اقدام از این طریق می‌گیرند. متقاضیان پناهندگی در اکوادور تمامی خطرات این سفر را به جان می‌خرند تا در صورت موفقیت در پذیرش درخواست پناهندگی، پس از چند سال بتوانند اقامت بگیرند.

برای این کار نیز بهترین راه درخواست پناهندگی با ورود قانونی به اکوادور است. نقطه قوت کشور اکوادور پاسپورت باارزش آن است که افراد می‌توانند با اخذ آن به بیش از ۷۰ کشور جهان بدون ویزا سفر کرد.

 اگرچه اکوادور یک کشور درجه‌دو و درحال‌توسعه محسوب می‌شود اما بسیاری از مهاجران و پناه‌جویان از این کشور به‌عنوان سکوی پرتاب استفاده کرده تا از طریق آن به کشورهای درجه‌یک دنیا مانند کانادا یا آمریکا مهاجرت نمایند.

دولت اکوادور به دلیل سهولت در مسیر مهاجرت قانونی، عملاً پناهندگی به این کشور را غیرمجاز تلقی کرده است؛  بنابراین متقاضیان می‌توانند با یاری‌گرفتن از وکلای حقوقی و مهاجرتی مجرب و قابل‌اطمینان از راه‌های قانونی و کم‌خطر به این کشور مهاجرت کنند تا در ادامه مسیر فارغ از هرگونه نگرانی، اقامت دائم اکوادور را دریافت کنند.

شرایط پناهندگی

طبق جدیدترین قوانین مهاجرتی در کشور اکوادور، پناهندگی در این کشور تقریباً غیرممکن شده و تاکنون ۹۰ درصد از تقاضاها در این خصوص با مخالفت روبه‌رو شده است؛ مگر اینکه وضعیت درخواست دهنده واقعاً بحرانی باشد. به‌طورکلی به‌غیراز موارد پناهندگی سیاسی آن‌هم با احتمال پایین مابقی درخواست‌ها ریجکت شده‌اند.

افرادی که اقدام به پناهندگی در اکوادور می‌کنند در واقع با جان و سرمایه خود بازی می‌کنند؛زیرا دفتر امور پناه جویان سازمان ملل در کیتو اکوادور به‌هیچ‌عنوان از آن‌ها حمایت نکرده و حتی به کشور سوم نیز معرفی نمی‌کند.

بااین‌حال افرادی که در کشور اکوادور پناهنده می‌شوند با مراجعه به دفتر امور پناه جویان سازمان ملل در کیتو کارت تردد یا اقامت موقت سه‌ماهه دریافت می‌کنند و هر ۳ ماه می‌توانند آن را تمدید کنند.

لازم به ذکر است که در این مدت‌زمان پناه جویان امکان کار و تحصیل ندارند و مجوز قانونی برای خرید و اجاره ملک در کشور اکوادور را نیز نخواهند داشت. این افراد حتی نباید به اخذ اقامت دائم این کشور امید داشته باشند.

پناهندگی در اکوادور | حقوق پناهندگی + شرایط، مراحل و چگونگی دریافت پناهندگی

خطرات و مشکلات پناهنده در کشور اکوادور

پناهندگی در اکوادور مانند سایر کشوها یادآور مشکلات بسیاری مانند سرگردانی در کمپ‌های پناه‌جویان، گرفتار شدن در دام قاچاقچیان انسان و بر باد رفتن سرمایه‌های افراد است. متأسفانه در سال‌های اخیر به دلیل سودجویی و کلاه‌برداری برخی افراد و مؤسسات غیرقانونی، بسیاری از پناه‌جویان در بدترین شرایط ممکن زندگی می‌کنند و از حداقل حقوق انسانی خود بی‌بهره هستند.

همچنین کلیه هزینه زندگی افراد بر عهده خودشان می‌باشد و هیچ‌گونه حمایت مالی از آن‌ها صورت نمی‌گیرد. مهم‌ترین چالش در مسیر پناهندگی در اکوادور، احتمال بالای ریجکت شدن درخواست پناهندگی است. در این صورت دولت اکوادور پناه‌جویان را تا مدت‌ها در کمپ نگه‌داشته و در صورت مساعد شدن شرایط در کشور مبدأ، پناه‌جو را به کشور خودش بازمی‌گرداند.

بنابراین پناه‌جویان با حضور در کمپ‌های اکوادور نباید به‌هیچ‌عنوان به زندگی و اقامت دائم این کشور امید داشته باشند. مهم‌ترین خطرات و مشکلات پناهندگی در اکوادور به شرح زیر است.

  • عدم‌حمایت از سوی مرکز امور پناه جویان سازمان ملل
  • اخراج از اکوادور در صورت عدم پذیرش تقاضای پناهندگی افراد
  • عدم وجود امکان اخذ اقامت دائم و تابعیت کشور اکوادور
  • عدم امکان تحصیل
  • نداشتن مجوز خرید یا اجاره ملک
  • نداشتن مجوز رسمی و قانونی برای کار در اکوادور

دلایل رد درخواست پناهندگی در اکوادور

پناهندگی دارای انواع متعددی می‌باشد؛ به‌طورکلی پناهنده کسی است که بنا به طرز فکر، اقلیت، جنسیت یا فجایع انسانی نظیر جنگ، در کشور خود امنیت نداشته و به‌ناچار مجبور به ترک آن خواهند بود. اکوادور که خود با مشکلات اقتصادی زیادی دست‌وپنجه نرم می‌کند، در سال‌های اخیر با جمعیت بالایی از پناه‌جویان روبه‌رو بوده است؛ لذا قوانین بسیار سختی دراین‌باره وضع نموده است.

مسلماً افرادی که به‌صورت غیرقانونی وارد این کشور شده‌اند و پس از ورود بلافاصله درخواست پناهندگی خود را ثبت نکرده‌اند، با قوانین سخت دولت مواجه شده، دستگیر یا به ‌اجبار به کشور خود بازگردانده می‌شوند. بااین‌حال دلایل زیادی هم برای رد درخواست پناهندگی افراد وجود دارد که مهم‌ترین آن‌ها به شرح زیر است:

  • ارسال نکردن به‌موقع درخواست پناهندگی
  • ناقص یا جعلی بودن اطلاعات و مدارک ارائه‌شده
  • افراد متهم به جنایات جنگی یا نقض حقوق بشر
  • ریجکتی درخواست پناهندگی در کشوری دیگر

سؤالات متداول

آیا پناهندگی در اکوادور به اخذ اقامت دائم این کشور منجر خواهد شد؟

خیر، طبق آخرین تغییرت قوانین مهاجرتی و غیرقانونی شدن پناهندگی در کشور اکوادور، امکان اخذ اقامت دائم این کشور از طریق پناهندگی به‌هیچ‌عنوان وجود ندارد؛ لذا بهترین راه برای دریافت اقامت دائم مهاجرت قانونی به اکوادور است.

راحت‌ترین راه مهاجرت به اکوادور چیست؟

راحت‌ترین راه  به‌منظور مهاجرت به اکوادور، کسب ویزای توریستی و ویزای تحصیلی این کشور است که برای اطلاع از شرایط و مدارک موردنیاز آن افراد می‌توانند به سفارت اکوادور در ایران مراجعه نمایند. اگرچه این کشور ازنظر هزینه لازم برای مهاجرت و زندگی بسیار ارزان است اما در تمامی روش‌های مهاجرتی به اکوادور دارا بودن تمکن مالی کافی در اولویت است.

مهم‌ترین اقدامات قبل از پناهندگی چیست؟

از مهمترین نکات در مورد پناهندگی می‌توان به همراه داشتن کلیه مدارک هویتی، پاسپورت ، مدارک تحصیلی و هر آنچه برای مهاجرت نیاز هست اشاره کرد. هم‌چنین به دلیل عدم‌حمایت مالی از پناه‌جویان، افراد بایستی دارای سرمایه کافی برای تأمین هزینه زندگی خود در کشور مقصد باشند.

آیا درخواست پناهندگی ایرانیان در اکوادور پذیرفته می‌شود؟

بر اساس آخرین تغییرات مهاجرتی در کشور اکوادور ،  تقاضای پناهندگی ایرانیان به‌احتمال ۹۰ درصد با مخالفت مواجه شده و تقریباً غیرممکن است؛ البته  تقاضای پناه‌جویان سیاسی با احتمال ضعیف پذیرفته می‌شود که آن‌هم از ریسک بالایی برخوردار است.  بنابراین معقول‌ترین راه برای ایرانیان با توجه به شرایط پرتنش حال حاضر جهان اقدام قانونی جهت مهاجرت به اکوادور است.

در صورت ریجکت شدن درخواست پناهندگی در اکوادور چه اتفاقی می‌افتد؟

افرادی که درخواست پناهندگی‌شان در اکوادور رد می‌شود که به‌احتمال‌زیاد با این مشکل مواجه می‌شوند از سوی دولت به کمپ‌های پناه‌جویان فرستاده می‌شوند تا درنهایت از کشور اخراج شده و به کشور خود بازگردانده شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.