مهاجرت

پناهندگی انگلیس

پناهندگی انگلیس

پناهندگی انگلیس یا مهاجرت به انگلیس از طریق پناهندگی چه شرایطی دارد؟ در این مطلب با شرایط پناهندگی در انگلیس، حقوق پناهندگی در انگلستان، شرایط زندگی پناهندگان در انگلیس و مدت زمان پناهندگی در انگلیس آشنا خواهید شد.

پناهنده به چه کسی گفته می شود؟

به شخصی که به دلایل متعددی نظیر عضویت در گروه اجتماعی یا سیاسی خاص، مذهب، نژاد و غیره در کشور خود مورد آزار و تهدید قرار می‌گیرد، گرایش جنسی یا هویت جنسی خاص، ترس قرار گرفتن در مقابل اذیت و شکنجه را دارد، برای رهایی از این وضعیت کشور خود را ترک کرده و به کشور دیگری پناه می‌برد، پناهنده گفته می‌شود.

در چنین شرایطی که پناهنده نمی‌تواند به وطن خود بازگردد، بر اساس حقوق بین‌الملل حق دارد از کشور دیگری درخواست پناه کند. ولی در نظر داشته باشید مهاجرت از طریق پناهندگی یکی از راه‌های دشوار مهاجرت به خارج از کشور بوده و مستلزم آگاهی کافی و دقت فراوان جهت طی کردن فرآیند قانونی کار است.

پناهندگی در انگلیس چگونه است؟

پناهندگی در انگلیس شاید در چند سال گذشته کمی آسان‌تر بوده است ولی با سیاست‌های در نظر گرفته‌شده توسط دولت‌مردان در حال حاضر کمی دشوارتر از کشورهای دیگر به نظر می‌رسد. لازم به ذکر است که هر خطر و تهدیدی را نمی‌توان بهانه‌ای برای مهاجرت از طریق پناهندگی در نظر گرفت. به‌عنوان‌مثال افراد متهم به ارتکاب جرایم نمی‌توانند برای فرار از مجازات قانونی، از کشورهای دیگر درخواست پناهندگی کنند.

هر خطر، ترس و تهدیدی نمی‌تواند بهانه‌ای برای درخواست و اخذ پناهندگی باشد. ادعای آزار و اذیت از جانب متقاضی باید واقعی و منطقی باشد؛ در غیر این صورت احتمال رد درخواست وجود دارد. از سوی دیگر متهمان جرایم سیاسی، معمولاً از این امتیاز برخوردار هستند. به همین دلیل می‌بایست با طرق و شرایط پناهندگی در انگلیس آشنا شد و در این مسیر از حقوقدانان و افراد خبره نیز بهره برد.

پناهندگی انگلیس در سایت ویزانیو

آیا پناهندگی خطرناک است؟

همان‌طور که گفتیم پناهندگی به‌عنوان یک حق، امری خطرناک و غیرقانونی نمی‌باشد؛ اما باید بررسی گردد که چه شرایطی ممکن است به وجود آید تا آن را به امری خطرناک بدل گرداند. معمولاً کشورهای مبدأ با پناهنده شدن مردم به کشورهای دیگر مخالف بوده و برای جلوگیری از این اتفاق ممنوعیت‌هایی را در نظر می‌گیرند.

خطرات پناهندگی

در بررسی وضعیت پناهندگی می‌توان گفت که اگر مهاجرت از طریق قانونی انجام گردد، مشکلی به وجود نمی‌آید. فرد می‌تواند از طریق ویزا توریستی به انگلیس مراجعه نموده و با ذکر دلایل و مدارک موجه از آن‌ها درخواست پناهندگی کند.

در شرایطی که مهاجرت و پناهندگی از راه غیرقانونی انجام گردد، خطرات و دشواری‌های مخصوص به خود را داشته و ریسک گرفتاری در دام دزدان را در پیش خواهد داشت. برای جلوگیری از اقدامات غیرقانونی برای پناهندگی حتماً با وکلا آگاه و باتجربه مشوت نمایید.

وضعیت پناهندگی در انگلیس

بر اساس مقررات دوبلین، تمامی کشورهای تحت نظر اتحادیه اروپا موظف به پذیرش تعداد مشخصی پناهنده در سال هستند. با خروج اخیر کشور انگلیس طی همه‌پرسی انجام‌شده از اتحادیه اروپا، تمایلات این کشور در اجرای برخی از سیاست‌های مهاجرتی کمی کاهش‌یافته است.

بااین‌حال تا حدودی این قوانین و سیاست‌ها برای پذیرش پناهندگی در انگلیس رعایت شده و تقریباً با حدود نیمی از تقاضاها موافقت می‌گردد. پناهندگی را می‌توان به‌عنوان آخرین مسیر برای مهاجرت ذکر کرد. لذا بهتر است در صورت طی کردن سایر روش‌های مهاجرتی و عدم دریافت نتیجه، از این راه اقدام نمایید.

درخواست مهاجرت به انگلستان از طریق پناهندگی

در مورد پناهندگی در انگلیس می‌توان گفت آژانس مرزبانی این کشور که UKBA نامیده می‌شود، مسئول بررسی تقاضاهای پناهندگی و مصاحبه با افراد متقاضی است. درخواست پناهندگی در انگلیس و سایر کشورها می‌تواند به افسران اداره مهاجرت انگلیس که در فرودگاه‌ها، مرزهای خاکی و بندرهای دریایی این کشور حضور دارند نیز تحویل داده شود.

نتیجه نهایی تائید یا رد درخواست مهاجرت از طریق پناهندگی به حضور شما در مصاحبه بستگی دارد. مصاحبه مراحلی طولانی دارد و از انجام آن، علاوه بر آگاهی از اطلاعات فردی پناهنده مانند سطح تحصیلات و اشتغال، درک چرایی ترک خاک وطن و علت تقاضای پناهندگی در انگلیس و همچنین سنجش اعتبار و صحت ادعاهای فرد متقاضی است.

نقش شما در این مرحله حساس، ارائه مدارکی نظیر زندانی شدن به دلیل افکار سیاسی، استشهادیه‌های مردمی، شکنجه و تهدید شدن، خطرات مالی و…. است که باعث شود شما ادعای خود را اثبات نمایید و پیروز این میدان باشید.

پناهندگی انگلیس

ثبت تقاضای پناهندگی در انگلیس

برای ثبت تقاضای پناهندگی باید به‌محض ورود اقدام کنید. اقدام فوری شما، شرایط پناهندگی در انگلستان را هموارتر و آسان‌تر خواهد کرد. بسته به اینکه در داخل یا خارج از خاک انگلیس هستید، شرایط متفاوت است. اگر در مرز انگلیس هستید، ارائه مدارک تقاضای پناهندگی می‌بایست به افسر اداره مهاجرت فرودگاه یا بندری که از آن وارد انگلیس شده‌اید، صورت گیرد؛ تقاضای شما بررسی می‌گردد.

اگر به‌صورت قانونی و از راه‌های تحصیلی یا توریستی وارد این کشور شده‌اید، زمانی می‌توانید به انجام این کار اقدام نمایید که دلایل و مستندات کافی دال بر آزار و اذیت در کشور مادری خود را دارید. در این حالت بهتر این است که به وزارت کشور در لیورپول یا در کریدون، قسمت رسیدگی به تقاضای پناهندگی مراجعه کنید. تا با ارائه درخواستتان پرونده‌تان به جریان بیفتد.

شرایط پناهندگی در انگلیس

اتفاقی که شاید نشود به‌راحتی از آن چشم پوشید، خصوصاً برای افرادی که قصد مهاجرت یا پناهندگی دارند، شرایط آن بعد از خروج این کشور از اتحادیه اروپا است. از سال ۲۰۰۲ تاکنون، با توجه به ناآرامی در کشورهایی نظیر عراق و سوریه، شرایط پناهندگی در انگلیس به علت اینکه این کشور خواهان امنیت و صلح است، کمی سخت شده است.

پس از ارائه تقاضای پناهندگی به مقامات، فرآیند طولانی مصاحبه که اصطلاحاً به آن غربال گفته می‌شود، آغاز می‌گردد. مجوز اقامت موقت برای شما صادر می‌شود که بنا به شرایط قابل تمدید می‌باشد. در مرحله غربال شرایط کمی دشوار است، به‌نوعی که شما با ارائه مدارک کافی باید به دولت انگلیس اثبات کنید چاره‌ای جز پناهندگی در انگلیس نداشته و دیگر نمی‌توانید با آسایش در کشور خود زندگی کنید.

فرآیند پناهندگی پس از ثبت درخواست

اعلام نتیجه نهایی در مراحل غربال و مصاحبه کمی زمان می‌برد و ممکن است بین ۶ ماه و یا حتی بیشتر طول بکشد. در مرحله ابتدایی و پس از ارائه مدارک، به فرد متقاضی کارت پناهندگی تعلق می‌گیرد. لازم به ذکر است که دریافت این کارت به معنای پذیرش تقاضای پناهندگی در انگلیس نیست.

در طول مدتی که در انتظار جواب هستید، فرد متقاضی موظف به گزارش مکرر از خود به مسئول پرونده است. در تمامی جلساتی که تعیین می‌شود باید شرکت کند، در صورت تغییر شرایط به هر دلیلی، فورا به اداره مهاجرت اطلاع دهد و در طول مدتی که در انتظار دریافت پاسخ هستید اجازه کار نخواهید داشت.

بر اساس شرایط در زمان انتظار برای پاسخ به درخواست پناهندگی در انگلیس، درصورتی‌که تقاضا کنید، به شما کمک پولی و کمک برای دریافت محل سکونت تعلق می‌گیرد. ولی اگر مشخص شود که از جایی درآمد دارید، کمک و حمایت‌ها سریعاً قطع خواهند شد.

پس از قبول شدن درخواست پناهندگی، فرد متقاضی می‌بایست بر اساس شرایط پناهندگی در انگلیس رفتار کرده و مدتی را در آن کشور زندگی کند تا کمی بعد بتواند برای تابعیت اقدام کند و مدت‌زمان آن در کشورهای مختلف، متفاوت بوده و در مورد انگلیس، ۵ سال می‌باشد.

پذیرش یا ریجکتی درخواست پناهندگی در انگلیس

انگلیس از جمله پرطرفدارترین کشورهای اروپایی برای ثبت درخواست پناهندگی می‌باشد. هرچند در سال‌های اخیر افراد با سخت‌گیری‌های فراوانی روبرو می‌باشند و با مصاحبه‌های سخت گیرانه در این کشور درخواست آن‌ها رد می‌گردد. درصورتی‌که مسئولان مربوطه صلاحیت و توانمندی لازم را در متقاضی ببیند، این احتمال وجود دارد تا درخواست وی مورد تائید قرار بگیرد.

فرد درصورتی‌که استحقاق لازم برای این منظور داشته باشد درخواست وی پذیرفته می‌شود؛ این استحقاق به این معنا است که افراد به دلایل سیاسی، مذهبی و اجتماعی در کشور خود به‌هیچ‌وجه امنیت ندارند؛ برای مثال اسنادی مبتنی بر احضاریه دادگاه، سابقه زندانی شدن، استشهاد مردمی و … می‌تواند حقانیت افراد را اثبات نماید.

لازم به ذکر است که درصورتی‌که رد درخواست افراد، این فرصت به افراد داده می‌شود تا درخواست خود را با ارائه مدارک و مستندات بیش‌تر مجدد تکرار کنند.

پناهندگی انگلیس مقاله ای از ویزانیو

دلایل رد درخواست پناهندگی در انگلیس

با توجه به قوانین و شرایط درخواست پناهندگی، در شرایطی ممکن است درخواست شما رد گردد.

  • مشخص شود بلافاصله پس از ورود به کشور، درخواست پناهندگی نداده‌اید.
  • قبل از رسیدن به انگلیس، به کشورهای عضو اتحادیه اروپا تقاضای پناهندگی داده باشید.
  • اطلاعات غلطی در تقاضای پناهندگیوارد کرده‌اید. (ممکن است علاوه بر رد درخواست تا دو سال بازداشت شوید.)
  • دلایل و مدارک شما برای درخواست پناهندگی کافی نبوده است.

مهم ترین دلایل مهاجرت از طریق پناهندگی

دلایل مختلفی برای مهاجرت به انگلستان وجود دارد. برخی افراد برای داشتن زندگی بهتر، کار خوب با درآمد بالا، ادامه تحصیل در بهترین دانشگاه‌ها و… به این کشور مهاجرت میکنند. راه های زیادی برای مهاجرت به انگلستان وجود دارد که مهاجرت از طریق پناهندگی را می‌توان در واقع به عنوان آخرین روش معرفی کرد.

از جمله دلایل مهاجرت به انگلستان از طریق پناهندگی جنگ و نا امنی، آزارهای جسمی و شکنجه، وضعیت بد اقتصادی، آزارهای روحی ،مسائل اجتماعی، سیاسی، مذهبی، جنسی و… میباشد. پناهندگان قبل از اقدام به پناهندگی باید در مورد مقصد مطلع باشند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.