مهاجرت

پناهندگی در اسپانیا

پناهندگی در اسپانیا

پناهندگی را می‌توان یکی از روش‌های مهاجرت به این کشور نام برد که البته غیرقانونی نیز می‌باشد و همچنین هر کشوری که قصد پناهندگی به آنجا را داشته باشید، عموماً شرایطی سخت و طاقت‌فرسا برای پناهندگی دارد. در ادامه این مطلب به بررسی شرایط پناهندگی در اسپانیا می‌پردازیم. به‌طورکلی مهم‌ترین شرط برای پناهندگی، ثبت درخواست پناهندگی در اداره پناهندگی اسپانیا است.

اسپانیا

اولین نکته‌ای که می‌توانیم در مورد کشور اسپانیا بگوییم رشد مداوم اقتصادی این کشور و صنعت بسیار قوی آن است که باعث شده هرساله افراد زیادی این کشور را برای مهاجرت انتخاب کنند. اسپانیا دارای طبیعتی زیبا و منحصربه‌فرد می‌باشد؛ همچنین مردم در این کشور به زبان اسپانیایی صحبت می‌کنند.

پایتخت کشور اسپانیا، شهر مادرید است که از شهرهای زیبا و توریستی آن نیز هست. به دلیل اقتصاد بسیار قوی اسپانیا و همچنین سیستم خدمات درمانی بسیار پیشرفته، بسیاری از پناه‌جویان برای پناهندگی این کشور را انتخاب می‌کنند.

کشور اسپانیا با کشورهای پرتغال و فرانسه هم‌مرز است که نشان از موقعیت جغرافیایی بسیار مناسب آن دارد. در این کشور نرخ بیکاری نیز بسیار پایین است که می‌تواند فرصت خوبی برای کسانی که قصد مهاجرت کاری دارند نیز باشد.

چگونه یک پناهنده موردپذیرش قرار می‌گیرد؟

در ابتدا باید بگوییم پناهنده فردی است که در کشور خود، بنا به دلایل متعدد نمی‌تواند زندگی کند و مجبور به مهاجرت و به نوعی پناه بردن به کشوری دیگر است. این دلایل می‌تواند ناشی از جنگ و ناآرامی در کشور وی باشد یا دلایل مذهبی، سیاسی و یا حتی تهدیدات جانی باشد.

بنابراین متقاضی پناهندگی به این دلایل قصد ترک کشور را دارد و البته همان‌طور که می‌دانید که این روش مهاجرتی نیز بسیار پرخطر و دشوار هست. تمامی پناهندگان باید دارای شرایط اعلام‌شده توسط کنوانسیون پناهندگی ژنو باشند تا امکان پناهندگی برای آن‌ها وجود داشته باشد.مقاله پناهندگی در اسپانیا از سایت ویزانیو

این کنوانسیون که در کشور سوئیس قرار دارد قوانینی را برای پناهندگان به کشورهای اروپایی تعیین کرده است که اعلام می‌دارد درصورتی‌که پناه‌جو دارای شرایط پناهندگی باشد با درخواست او موافقت می‌شود و اجازه اقامت در کشور درخواستی را دارد.

اکنون سؤالی که پیش می‌آید این است که فرد پناه‌جو درخواست پناهندگی در اسپانیا را چگونه باید بدهد که در پاسخ باید بگوییم پناه‌جو می‌تواند در مرز کشور اسپانیا، اداره پلیس، اداره مهاجرت و یا فرودگاه درخواست پناهندگی خود را اعلام دارد. نکته مهم اینجاست که این درخواست باید در بدو ورود وی ثبت گردد.

فرد پناه‌جو باید به این نکته دقت کنید که برای درخواست پناهندگی در اسپانیا، چه به‌صورت شفاهی و چه به‌صورت کتبی به‌هیچ‌عنوان مطلبی را به‌دروغ نگوید زیرا تمامی مشخصات و اطلاعات متقاضی توسط پایگاه‌های هویتی بین‌المللی بررسی می‌شود و درنهایت درصورتی‌که درخواست وی موردقبول باشد، پناه‌جو می‌تواند در آن کشور زندگی کند.

پناهندگی در اسپانیا

فرد متقاضی پناهندگی در اسپانیا بعد از رسیدن به مرز این کشور باید نزد پلیس مرزی برود و خود را به‌عنوان فرد پناه‌جو معرفی می‌کند. همچنین فرد پناه‌جو باید به این نکته دقت داشته باشد که بعد از اعلام درخواست پناهندگی در اسپانیا تا هنگامی‌که نتیجه درخواست وی مشخص نشود نمی‌تواند به کشور خود به هر دلیلی برگردد.

زمانی که با درخواست پناهندگی متقاضی موافقت شود، به او یک سند قرمزرنگ داده می‌شود که این سند دارای بازه زمانی ۳ الی ۶ ماه است. بعدازاین مدت، فرد پناه‌جو می‌تواند در کشور اسپانیا مشغول به کار نیز بشود.

در نقطه مقابل سند قرمزرنگ، سندی سبزرنگ می‌باشد. این سند به افرادی داده می‌شود که هنوز وضعیت پناهندگی نامشخصی دارند. در این سند عکس متقاضی پناهندگی و شماره شناسه اقامت وی درج‌شده است. پناه‌جو درصورتی‌که سند سبزرنگ را دریافت کند تا زمانی که وضعیت پناهندگی وی مشخص نشود نمی‌تواند مشغول به کار شود.

مراحل کلی پناهندگی در اسپانیا

به طور کلی جهت پناهندگی در اسپانیا، فرد پناه‌جو باید با مراحل درخواست آن آشنا باشد، از ۳ مرحله عبور کند و به‌صورت دقیق آن را انجام دهد. این سه مرحله عبارت‌اند از:

  • درخواست برای ورود به اسپانیا
  • داشتن شرایط پناهندگی
  • قبول یا رد کردن درخواست پناهندگی

در ادامه مطلب به بررسی مراحل کلی پناهندگی در اسپانیا می‌پردازیم.

پناهندگی در اسپانیا در سایت ویزانیو

درخواست برای ورود به اسپانیا

فرد پناه‌جو پس از رسیدن به مرز کشور اسپانیا اولین کاری که باید انجام دهد این است که از طریق پلیس مرزی، درخواست خود را برای ورود به این کشور ثبت نماید. مدت‌زمانی که طول می‌کشد تا به درخواست وی جهت ورود به اسپانیا پاسخ داده شود حدود ۴ روز است. بهتر است برای ثبت درخواست پناهندگی با ورود قانونی به اسپانیا صورت گیرد.

داشتن شرایط پناهندگی

پس‌ازاینکه فرد پناه‌جو از طریق پلیس مرزی درخواست پناهندگی می‌دهد شرایط وی توسط وزارت کشور اسپانیا به‌دقت بررسی می‌شود و نتیجه درخواست فرد پناه‌جو را بعد از مدتی اعلام می‌کند. مدت‌زمانی که طول می‌کشد تا نتیجه درخواست متقاضی مشخص شود حدود ۶ ماه است.

قبول یا رد کردن درخواست

در این مرحله نتیجه درخواست پناه‌جو مشخص می‌شود. درصورتی‌که با درخواست وی جهت پناهندگی در اسپانیا موافقت شود، متقاضی می‌تواند به مدت ۵ سال در این کشور اقامت داشته باشد و از مزایایی مانند تحصیل، کار و بیمه درمانی بهره‌مند شود. بعد از اتمام ۵ سال اقامت درصورتی‌که همچنان شرایط پناهندگی را داشته باشید می‌توانید تابعیت اسپانیا را نیز دریافت کنید.

در نقطه مقابل، درصورتی‌که با درخواست پناهندگی فرد پناه‌جو موافقت نشود، باید کشور اسپانیا را ترک کند و به کشور خود برگردد. البته توجه داشته باشید که پناه‌جو می‌تواند به نتیجه درخواست پناهندگی خود، اعتراض کند تا مجدداً بررسی شود.

نکاتی در رابطه با پناهندگی اسپانیا

در رابطه با پناهندگی در کشورهای مختلف به‌خصوص اسپانیا باید بگوییم این روش مهاجرت به دلیل سختی‌ها و پیچیدگی‌هایی که در پی دارد به‌هیچ‌عنوان پیشنهاد نمی‌شود زیرا می‌تواند بین ۶ ماه الی چند سال وقت شمارا بگیرد و درنهایت امکان رد شدن درخواست پناهندگی‌تان نیز وجود دارد.

همچنین بیشتر پناه‌جویان به دلیل اینکه از قوانین کشورهای اروپایی بی‌اطلاع هستند درخواست پناهندگی‌شان رد می‌شود به‌طوری‌که طبق آمار در کشور اسپانیا از هر ۱۰ نفر تنها ۳ نفر دارای شرایط پناهندگی می‌باشند؛ لذا بهتر است از روش‌های مهاجرتی قانونی اقدام فرمایید و یا از نکات مهم قبل از پناهندگی اطلاع پیدا نمایید.

در صورتی که درخواست پناهندگی، مطابق با قوانین پناهندگان در اسپانیا نباشد، بدون شک دولت اسپانیا با درخواست پناهندگی آن فرد موافقت نخواهد کرد؛ بنابراین بهتر است با کمک یک وکیل مهاجرت برای این کار اقدام نمایید.
پناهندگی در اسپانیا | حقوق پناهندگی + شرایط، مراحل و چگونگی دریافت پناهندگی

حقوق پناهنده در اسپانیا

همان‌طور که می‌دانید تا زمانی که نتیجه درخواست پناهندگی توسط وزارت کشور مشخص شود، پناه‌جو باید در کمپ‌های پناهندگی بماند. در طول این مدت به این افراد کمک مالی برای تحت پوشش قرار دادن نیازهای روزانه می‌شود. البته حقوق پناهندگان در کشورهای مختلف متفاوت است.

میزان حقوق متوسط ماهانه که برای پناه‌جویان در اسپانیا در نظر گرفته می‌شود بین ۳۰۰ الی ۵۰۰ یورو متغیر است که بیشتر این هزینه‌ها شامل غذا، پوشاک، اجاره مسکن و هزینه‌های درمانی می‌باشد.

حالت بهتری نیز برای پناهندگی در اسپانیا وجود دارد که درخواست پناهندگی با ویزای توریستی است؛ در این روش فرد از طریق قانونی وارد کشور شده و درخواست پناهندگی می‌دهد. در این روش، فرد متقاضی به‌صورت قانونی از طریق ویزای توریستی وارد کشور موردنظر می‌شود و سپس در آن کشور درخواست پناهندگی خود را اعلام می‌کند.

توجه داشته باشید درصورتی‌که قبلاً در کشور دیگری درخواست پناهندگی داده باشید، دیگر نمی‌توانید برای یک کشور دیگر درخواست دهید.

دلایل رد درخواست پناهندگی در اسپانیا

پناهندگی دارای انواع متعددی می‌باشد؛ به‌طورکلی پناهنده کسی است که بنا به طرز فکر، اقلیت، جنسیت یا فجایع انسانی نظیر جنگ، در کشور خود امنیت جانی نداشته و به‌ناچار مجبور به ترک آن خواهند بود. این افراد بنا به این دلایل در کشور خود مورد آزار و شکنجه قرار می‌گیرد. اسپانیا به‌عنوان یکی از کشورهای اتحادیه اروپا،  جذابیت فراوانی برای مهاجرت دارد.؛ لذا سالانه با جمعیت زیادی از درخواست‌های پناهندگی روبه‌رو می‌شود. اسپانیا مانند سایر کشورهای اروپایی عضو پیمان دوبلین می‌باشد؛ یعنی افرادی که در یک کشور درخواست پناهندگی داده باشند، نمی‌توانند مجدد به کشور دیگری در اروپا درخواست بدهند. بااین‌حال دلایل فراوانی هم برای ریجکتی درخواست پناهندگی افراد وجود دارد که مهم‌ترین آن‌ها به شرح زیر می‌باشند:

  • ارسال نکردن درخواست پناهندگی در زمان مقرر
  • ناقص یا جعلی بودن مدارک ارائه‌شده
  • متعهد نبودن به قانون دوبلین و ثبت درخواست در کشوری دیگر
  • افراد متهم به جنایات جنگی یا نقض حقوق بشر
  • ریجکتی درخواست پناهندگی در کشوری دیگر

سؤالات متداول

اگر بخواهم از طریق ورود قانونی پناهندگی بگیرم از چه راه‌هایی می‌توانم اقدام کنم؟

درصورتی‌که قصد ورود قانونی به اسپانیا را جهت پناهندگی دارید می‌توانید از طریق دریافت ویزای تحصیلی، تجاری و یا توریستی و… وارد اسپانیا شده و سپس اقدام به ارائه درخواست پناهندگی نمایید.

آیا مهاجرت از طریق پناهندگی خطرناک است؟

به‌طورکلی پناهندگی به دلیل اینکه غیرقانونی است، بیشتر کشورها شرایط سخت و طاقت‌فرسایی برای آن در نظر گرفته‌اند. ممکن است حتی خطرات جانی و مالی در این روش مهاجرتی وجود داشته باشد؛ بنابراین با توجه به سختی‌هایی که دارد و اینکه ممکن است سال‌ها بلاتکلیف زندگی کنید، پیشنهاد نمی‌شود.

اگر برای رسیدن به کشور اسپانیا از چندین کشور اروپایی گذر کرده باشم جهت پناهندگی مشکلی ندارد؟

با توجه به قانون دوبلین که برای پناهندگان وضع‌شده است، اگر فرد پناه‌جو به اولین کشور اروپایی امن برسد باید در همان‌جا درخواست پناهندگی خود را ارائه دهد و نمی‌تواند کشور موردنظر را خودش انتخاب کند.

سالانه چه تعدادی برای پناهندگی اسپانیا اقدام می‌کنند؟

طبق آماری که در سال ۲۰۱۸ منتشرشده است، تعداد متقاضیان پناهندگی در اسپانیا بیش از ۵۵,۰۰۰ نفر بوده است که این میزان با توجه به شرایط مطلوب اقتصادی اسپانیا رو به افزایش می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.