مهاجرت

پناهندگی در سوئد

پناهندگی در سوئد

سوئد از جمله کشورهایی است که به دلیل شرایط خوبی برای شهروندان خود مهیا می‌کند، متقاضیان زیادی برای پناهندگی دارد. اما به دلیل این که پناهندگی در سوئد از جمله روش‌های مهاجرت به سوئد به شمار می‌آید، افراد باید قبل از هر گونه اقدامی اطلاعات نسبتاً کاملی در این زمینه داشته باشند.

قوانین پناهندگی

تمام درخواست‌هایی که برای پناهندگی سوئد داده می‌شود توسط اداره مهاجرت سوئد مورد بررسی قرار می‌گیرد. افرادی که می‌توانند پناهندگی سوئد را دریافت کنند مشمول قوانین سوئد، مقررات عمومی اتحادیه اروپا و همچنین قوانین کنوانسیون پناهندگان سازمان ملل می‌شوند.

برای مثال اگر فرد پناهنده سیاسی باشد و یا به دلایل دیگری نیاز به حمایت داشته باشد، به او مجوز سکونت در سوئد داده خواهد شد.

پناهنده سیاسی

طبق قوانین سازمان ملل متحد که در مورد وضعیت پناهندگان سیاسی است و همچنین قانون سوئد، اگر فرد در یکی از زمینه‌های زیر مورد آزار و اذیت قرار گیرد جزو پناهندگان سیاسی به شمار می‌آید. این زمینه‌ها عبارتند از:

  • گرایش جنسی
  • جنسیت
  • ملیت
  • نژاد
  • عقیده سیاسی یا مذهبی
  • تعلق به یک گروه خاص

توجه داشته باشید که آزار و اذیتی که از آن صحبت می‌کنیم می‌توانید از سوی مقامات کشوری که فرد در آن اقامت دارد باشد. همچنین زمانی که مقامات کشوری که فرد در آن اقامت دارد نیز در برابر آزار و اذیتی که فرد از سوی افراد یا گروه‌ها می‌شود نیز حمایتی ارائه ندهند نیز این مسئله صدق می‌کند.

افرادی که جزو پناهنده‌های سیاسی به شمار می‌آیند، در ابتدا به آن‌ها یک مجوز اقامت سه ساله داده خواهد شد. البته نکته‌ای که در این جا وجود دارد این است که افراد مشخصی که تا ۲۴ نوامبر سال ۲۰۱۵ درخواست پناهندگی می‌دهند ممکن است مجوز اقامت دائم را نیز دریافت کنند.

حمایت فرعی

طبق قوانین کشور سوئد، برخی از افراد نیز مشمول حمایت فرعی می‌شوند و می‌توانند از این حمایت بهره مند شوند. توجه داشته باشید که در صورتی این افراد می‌توانند از حمایت فرعی بهره مند شوند که شرایطی را داشته باشند که این شرایط عبارتند از:

  • به دلیل درگیرهای نظامی که در کشور فرد وجود دارد امکان خطر جدی برای فرد وجود داشته باشد.
  • فرد در خطر مرگ باشد.
  • و در نهایت در صورتی که فرد در خطر مواردی همچون مجازات تحقیرآمیز و یا غیر انسانی و همچنین مجازات جسمی، شکنجه و رفتارهای این چنینی باشد می‌تواند مورد حمایت فرعی قرار گیرد.

در ضمن افرادی که شرایط حمایت فرعی داشته باشند می‌توانند مجوز اقامت ۱۳ ماهه دریافت کنند. همچنین به افراد مشخصی که تا ۲۴ نوامبر ۲۰۱۵ درخواست پناهندگی دهند می‌توانند حتی اقامت دائم سوئد را نیز دریافت کنند.

مراحل ثبت درخواست پناهندگی در سوئد

مراحل ثبت درخواست پناهندگی در سوئد

ثبت درخواست برای پناهندگی در کشورهای اروپایی مانند سوئد در سال‌های اخیر با توجه به سرازیر شدن پناهندگان خارجی، با دشواری‌های زیادی روبه‌رو است. حساسیت مسئولان به حدی است که در صورت کافی ندانستن دلایل ترک وطن و درخواست پناهندگی در کشور مدنظر، بلافاصله درخواست رد و دستور ترک کشور برای افراد صادر می‌گردد.

عکس و انگشت‌نگاری

تقاضای پناهندگی در سوئد یا هر کشور دیگری با عکس و انگشت‌نگاری صورت می‌گرفته و در کارتی تحت عنوان LMA-CARD ثبت می‌گردد. لازم به ذکر است که کودکان زیر ۱۴ سال ملزم به انگشت‌نگاری نیستند. انگشت‌نگاری نوعی تعیین هویت و بررسی سوابق سفر یا ثبت پناهندگی وی در ناحیه شنگن می‌باشد.

مصاحبه

پس‌ازاین مرحله، مصاحبه با مسئولان صورت می‌گیرد. در صورت نیاز از یک مترجم کمک خواسته می‌شود؛ در این مرحله متقاضی درباره شرایط فردی و خانوادگی و البته دلایل ترک وطن خود صحبت می‌کند.

معاینات پزشکی

معاینات پزشکی برای تشخیص جنسیت افراد مانند دو جنسگرا، همجنسگرا یا افراد ترنس صورت می‌گیرد؛ چراکه دولت سوئد درخواست این دسته از افراد را قبول می‌کند. هم‌چنین در صورت وجود معلولیت جسمی، ذهنی با درخواست به اداره مهاجرت می‌توان از امکانات و مراقبت‌های بهداشتی برخوردار گردند.

درخواست پناهندگی

اما مسئله اصلی این است که افراد چگونه می‌توانند برای پناهندگی سوئد درخواست دهند. در مورد این مسئله باید بگوییم که افرادی که می‌خواهند برای پناهندگی سوئد درخواست دهند باید شخصاً به اداره مهاجرت سوئد مراجعه کنند.

این افراد باید در واحد درخواست، درخواست پناهندگی خود را دریافت و ثبت کنند. سپس از متقاضی عکس و اثر انگشت گرفته می‌شود. دلیل این که از فرد اثر انگشت گرفته می‌شود این است که بررسی شود که آیا فرد به کشور اروپایی دیگری درخواست پناهندگی داده است یا خیر.

متقاضی با افسر پرونده ملاقات خواهد کرد و برای این که متقاضی و افسر پرونده بتواند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند از مترجم کمک گرفته می‌شود. افسر پرونده از طریق مترجم سوالاتی در مورد این که فرد چرا کشور خود را ترک کرده و به کشور سوئد آمده است و همچنین فرد چه کسی است، از متقاضی خواهد پرسید.

علاوه بر موارد گفته شده، سوالاتی در مورد خانواده و همچنین سلامتی فرد پرسیده می‌شود. دلیل پرسیدن این سوالات این است که مسئولین مربوطه می‌خواهند از این طریق برای بررسی درخواست فرد برای پناهندگی سوئد آماده شوند.

در ضمن توجه داشته باشید که تمام سوالاتی که از متقاضی پناهندگی پرسیده می‌شود تنها محدود به همین سؤالات نمی‌شود بلکه سؤالات بیشتری در مورد درخواست فرد برای پناهندگی پرسیده می‌شود.

 اگر نیاز خاصی دارید، برای مثال اگر جزو افرادی هستید که معلولیت جسمی دارید و یا این که برای عملکرد جسمانی خود ظرفیت کاهش یافته‌ای دارید، باید در هنگام درخواست پناهندگی این امر را به اداره مهاجرت اطلاع دهید.

یکی از دلایلی که نیاز است که معلولیت خود را به اداره مهاجرت اطلاع دهید این است که اگر معلولیت در حین درخواست پناهندگی باعث شود که ارتباط با اداره مهاجرت دشوار شود، مستحق دریافت کمک خواهید شد.

در ضمن شما می‌توانید اطلاعاتی در مورد چگونگی فرآیند پناهندگی از واحد درخواست دریافت کنید و همچنین به شما این امکان داده می‌شود که آگه سوالی دارید نیز بپرسید.

در نهایت پس از این که درخواست متقاضی برای پناهندگی سوئد ثبت شد، برای درخواست پناهندگی فرد رسید موقتی به او داده می‌شود. به دلیل این که افراد به واسطه این رسید به عنوان پناهجو شناخته می‌شود توصیه می‌شود که حتماً این رسید را تا زمانی که افراد کارت پناهجویی خود را دریافت می‌کنند نگه دارند.

کارت پناه‌جویی

زمانی که برای پناهندگی در سوئد درخواست خود را ارائه می‌دهید، پس از طی کردن روند ثبت‌نام برای پناهندگی و رسیدگی به پرونده شما، یک رسید از طرف اداره مهاجرت سوئد دریافت خواهید کرد. بر روی آن شماره‌های تماس با اداره مهاجرت نیز درج‌شده است که هرگونه سؤال احتمالی در مورد پناهندگی را می‌توانید از طریق این شماره‌ها و ارتباط با افسر دریافت نمایید.

حدود پس از ۷ الی ۸ روز بعد از ثبت درخواست پناهندگی برایتان یک کارت تحت عنوان پناهندگی صادر می‌گردد. طی مدت‌زمانی که پاسخ درخواست شما بیاید، این کارت مجوز اقامت شما در سوئد می‌باشد.

اطلاعات هویتی

یکی از وظایفی که اداره مهاجرت در قبال پناهندگان دارد این است که مشخص کند که آیا فرد حق داشتن پناهندگی را دارد یا خیر. برای این منظور باید ثابت کند هویت فرد چیست و از کجا آمده است. بهترین راهی که افراد می‌توانند این مسئله را اثبات کنند این است که در هنگام درخواست پناهندگی، پاسپورت یا کارت شناسایی خود را ارسال کنند.

مدرک شناسایی که فرد برای اثبات هویت خود ارسال می‌کند باید دارای ویژگی‌هایی باشد، از جمله این که این مدرک باید دارای عکس متقاضی باشد، اسم، تابعیت و زمان تولد فرد در آن درج شده باشد و در نهایت این که توسط مقامات کشور متقاضی صادر شده باشد.

نکته‌ای که در این جا باید به آن توجه داشته باشید این است که متقاضی مسئول ارسال مدارکی است که هویت او را تأیید کند. اگر در هنگامی که برای درخواست پناهندگی به اداره مهاجرت سوئد مراجعه می‌کند، مدارک شناسایی خود را به همراه نداشته باشد افسر پرونده از متقاضی می‌خواهد که در اسرع وقت مدارک شناسایی خود را ارسال کند.

اما اگر یافتن مدارک شناسایی برای فرد دشوار باشد، فرد متقاضی باید به ادارهٔ مهاجرت اثبات کند که در تلاش برای یافتن مدارک شناسایی خود است. اگر متقاضی مدارکی همچون مدرک تابعیت، کارت پایان خدمت، گواهینامه رانندگی و شناسنامه به همراه داشته باشد می‌تواند برای اثبات هویت خود آن‌ها را ارسال کند.

به یاد داشته باشید که این مدارک به صورت جداگانه نمی‌توانند هویت فرد را اثبات کند. اما اگر فرد چند عدد از مدارک را به همراه  حساب خود از سابقه و کشور خود داشته باشد می‌تواند کمک کند که فرد هویت خود را اثبات کند.

در ضمن در صورتی که فرد هر گونه تلاشی را برای اثبات هویت خود انجام دهد، ممکن است این امکان در اختیار فرد قرار داده شود که در زمانی که منتظر نتیجهٔ درخواست پناهندگی خود است حق کار کردن به او داده شود.

مقررات دوبلین

زمانی که متقاضی، درخواست پناهندگی خود را ارسال کرد اداره مهاجرت این مسئله را مورد بررسی قرار خواهد داد که آیا درخواست فرد باید در سوئد و یا در یکی دیگر از کشورهای اتحادیه اروپا بررسی شود.

در صورتی که متقاضی ویزا دریافت کند یا این که انواع مختلف مجوز اقامت را داشته باشد و یا حتی اگر در صورتی که فرد در مسیر خود به سوئد به یکی دیگر از کشورهای اتحادیه اروپا درخواست پناهندگی داده باشد مجبور خواهد شد که به همان کشور بازگردد. در واقع این قوانین مشمول مقررات دوبلین می‌شود.

انتظار برای نتیجه درخواست پناهندگی

انتظار برای نتیجه درخواست پناهندگی

اگر در کشور سوئد برای درخواست پناهندگی فرد تصمیم گیری می‌شود، فرد می‌تواند در طی زمانی که به درخواست او رسیدگی می‌شود در کشور سوئد بماند. در مدتی که فرد در کشور سوئد اقامت دارد با یکی واحدهای پذیرش اداره مهاجرت در ارتباط خواهد بود.

کارکنان واحد پذیرش در مورد درخواست پناهندگی فرد تصمیم نمی‌گیرند بلکه آن‌ها به افراد در زمینه ی مسائل عملی مانند امور مسکن و مالی کمک می‌کنند.

در ضمن پس از این که نتیجه ی درخواست پناهندگی شما مشخص شد از واحد پذیرش با متقاضی تماس گرفته می‌شود. به این ترتیب فرد متوجه می‌شود رای چه معنی دارد و باید چه کاری را انجام دهد.

اطلاعات مهم

یکی دیگر از کارهایی که واحد پذیرش انجام می‌دهد این است که متقاضی را به یک نشست اطلاعات گروهی دعوت می‌کند. در نشستی که برگزار می‌شود اطلاعات مفیدی در مورد امور مالی، مراقبت‌های بهداشتی و پزشکی و همچنین سکونت در اختیار فرد قرار می‌گیرد.

از جمله دیگر اطلاعات مفیدی که در اختیار فرد قرار می‌گیرد این است که پناهجو در مورد قوانین، سایر مقامات و سازمان‌هایی که به پناهجو کمک می‌کنند، اطلاعاتی را کسب می‌کند. این اطلاعات از جمله اطلاعات مهمی هستند که در طی زمانی که فرد منتظر نتیجه ی درخواست خود برای پناهندگی است بسیار مفید خواهد بود.

واحد پذیرش و واحد درخواست اطلاعات فراوانی را در اختیار پناهجو قرار خواهند داد. ممکن است که فرد در ابتدا تصور کند که اطلاعات زیادی را در یک زمان دریافت کرده است، اما فرد می‌تواند برگه‌هایی که در اختیار او قرار داده می‌شود را نگه دارد تا این اطلاعات را مطالعه کند و در نوبت بعدی اگر سوالی برای او پیش آمد از افسر پرونده سؤال کند.

در ضمن توجه داشته باشید که کارکنانی که از مسکن پناهجویان بازدید می‌کنند نمی‌توانند به سوال پناهجویان پاسخ دهند اما می‌توانند به آن‌ها کمک کنند که به پاسخ سوالات خود دست پیدا کنند.

خطرات پناهندگی در کشور سوئد

در طی سال های گذشته افراد بسیاری که شرایط لازم برای مهاجرت قانونی را داشته‌اند با مشاوره اشتباه، درخواست پناهندگی داده‌اند. وضعیت پناهندگی و حمایت از پناهندگان در کشور سوئد در سطح نسبتاً پایینی انجام میگیرد. درگیری مداوم در شرق کشور سوئد از جمله نقاط ضعف موجود در سیستم پناهندگی این کشور است.

از دیگر خطرات جبران ناپذیر پناهندگی در کشور سوئد میتوان به دزدیدن اموال، آسیب های روحی، فیزیکی و در برخی موارد حتی مرگ اشاره کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.