مهاجرت

پناهندگی در ترکیه

پناهندگی در ترکیه

پناهندگی در ترکیه، یکی از راه هایی است که برای مهاجرت به ترکیه انجام می شود. در این مطلب تمام اخذ اقامت ترکیه از طریق پناهندگی در ترکیه را توضیح داده ایم. اگر شما هم به فکر پناهندگی در ترکیه و قصد اخذ اقامت ترکیه از طریق پناهندگی را دارید تا انتهای این مطلب با ویزا نیو همراه باشید.

پناهندگی در ترکیه

طی سال‌های اخیر و بیش‌تر به علت شعله‌ور شدن آتش جنگ در خاورمیانه خصوصاً در سوریه و عراق، پناه‌جویان بسیاری به ترکیه وارد شده‌اند، به‌نحوی‌که این کشور در طول جنگ داخلی سوریه میزبان ۳.۶ میلیون سوری بوده است.

در نتیجه‌ی افزایش درخواست پناهندگی در ترکیه و پدید آمدن مشکلات امنیتی حاصل از آن، دولت این کشور تصمیم گرفت قوانین خاصی را در خصوص پذیرش پناه‌جو وضع کند که از سال ۲۰۱۴ تاکنون به اجرا درآمده است.

مقررات و شرایط پذیرش پناه‌جویان از سوی سفارت ترکیه ارائه‌شده است که متقاضیان می‌توانند قبل از اخذ هرگونه تصمیمی آن‌ها را با توجه به شرایط خود مورد بررسی قرار دهند. پناهجویان در ترکیه به دو دسته تقسیم می‌شوند.

پناه‌جوی اروپایی

پناه‌جو اروپایی به شخصی گفته می‌شود که بنا به دلایلی مانند اختلاف عقیدتی سیاسی، جنگ، محاکمه قضایی و … امکان بازگشت به کشور خود در اروپا را نداشته باشد.

پناه‌جوی مشروط

پناه‌جوی مشروط در ترکیه به فردی گفته می‌شود که به علت پیگیری قضایی و امکان محاکمه وی در کشور خودش، به این کشور پناه می‌آورد؛ البته این افراد مجازند در ترکیه اقامت موقت داشته باشند و پس‌ازآن به کشور سوم بروند.

پناهندگی در ترکیه | سوالات متداول در خصوص شرایط دریافت پناهندگی

قوانین پناهندگی در ترکیه

با ظهور پدیده پناهندگی در جهان، کنوانسیون ژنو با ارائه تعریف پناه‌جو، تمامی قوانین و ضوابط مربوط به آن را برای دولت‌ها مشخص کرد. بااین‌حال برخی کشورها قوانین سخت‌تر و برخی دیگر مانند ترکیه قوانین بهتری را در باب پذیرش پناه‌جویان وضع کرده‌اند.

به‌عنوان‌مثال طبق آخرین تغییرات مهاجرتی در ترکیه و با توجه به انواع پناهنده مورد تائید در این کشور، درصورتی‌که افراد شرایط لازم پناهندگی را نداشته باشند، می‌توانند از قانون حفاظت کشور ترکیه استفاده کنند. پناه‌جویان در صورتی مشمول این قانون می‌شوند که دارای شرایط زیر باشند.

  • وقوع جنگ در کشور پناه‌جو
  • محکومیت افراد به مجازات اعدام
  • آزار و اذیت افراد در کشور خود به دلیل اختلافات مذهبی، قومی و عقیدتی

لازم به ذکر است که طبق قانون، در برخی موارد درخواست افراد به‌منظور پناهندگی در ترکیه در همان ابتدا رد می‌شود که مهم‌ترین موارد آن به شرح زیر است.

  • تهدید افراد به دلیل ارتکاب به جرم در کشور خود
  • ارتکاب به جرمی که در کشور ترکیه نیز جرم شناخته شود مانند قتل
  • حمایت از افراد توسط دولت کشور خود در مواردی مانند تهدید جانی آن‌ها

یکی از مهم‌ترین مقرراتی که توسط دولت ترکیه به‌عنوان یکی از اعضای مؤثر سازمان پناه‌جویان ژنو، به تصویب رسید، حمایت این کشور از شهروندان اتحادیه اروپا بود که بر اساس آن افرادی که تبعه کشورهای این حوزه نباشند مجاز خواهند بود اقامت موقت در ترکیه داشته باشد و پس‌ازآن مجبورند به کشور سوم درخواست پنناهندگی اقامت دهند.

روند پناهندگی در کشور ترکیه

طبق قانون ارائه‌شده توسط کنوانسیون ژنو در خصوص پناه‌جویان، افرادی که قصد پناهندگی در ترکیه را دارند بایستی درخواست پناهندگی خود را به یکی از استانداری‌ها ارائه دهد؛ سپس جهت بررسی شرایط اشخاص، پرونده‌ای به نام General Directorate for Migration Management در سازمان مهاجرتی ترکیه ثبت می‌شود.

در صورت پذیرش شرایط، افراد می‌توانند تحت یکی از عناوین مذکور مانند پناه‌جوی مشروط در این کشور اقامت داشته باشد. لازم به ذکر است که در صورت عدم تائید شرایط و شکست پرونده پناه‌جو، امکان شکایت به دادگاه مربوطه و درخواست تجدیدنظر وجود خواهد داشت.

افرادی که با پناهندگی در ترکیه قصد دارند به کشور سومی مانند کانادا یا کشورهای اروپایی مهاجرت کنند، می‌توانند درخواست پناهندگی خود را به سازمان UNHCR یا سازمان پناه‌جویان ژنو ارسال کنند. بررسی پرونده این اشخاص احتمال دارد سال‌ها طول بکشد، البته این امر سبب سرگردانی افراد شده و خطرات زیادی را به همراه خواهد داشت.

افرادی که تقاضای پناهندگی در ترکیه را به مراکز مربوطه ارائه می‌دهند، مجاز به ورود به کشور خود نخواهند بود؛ این امر می‌تواند سبب سرگردانی افراد در آینده شود و آن‌ها را مجبور به زندگی در بدترین شرایط کند.

اخذ اقامت دائم ترکیه از طریق پناهندگی

افرادی که در ترکیه درخواست پناهندگی ارائه می‌کنند، امکان اخذ اقامت دائم در همه شهرهای آن نخواهند داشت؛ درواقع همه شهرهای ترکیه به افراد اقامت دائم ارائه نمی‌کنند و درصورتی‌که افراد در این شهرها درخواست اقامت دائم کنند، درخواست آن‌ها به شهرهای دیگری که در آن‌ها ارائه اقامت دائمی ترکیه امکان‌پذیر است، ارجاع داده می‌شود.

درخواست اقامت دائم متقاضیان همراه با پرونده آن‌ها در اداره مهاجرت ترکیه در شهر مدنظر بررسی می‌گردد. پرونده افراد بسته به شرایط و نیازهای آن‌ها اولویت‌بندی می‌شوند. ارزیابی پرونده افراد ممکن است سال‌ها به طول بیانجامد و در این بازه پناه‌جویان از حقوق معمولی مانند کار کردن یا تحصیل بی‌بهره خواهند بود.

شایان‌ذکر است که تمامی شعب سازمان مهاجرتی ترکیه در برابر پناه‌جویان مسئولیت دارند و باید تا جای ممکن از آن‌ها حمایت نمایند؛ هرچند پناهندگان در این کشور هم چنان در اوضاع نابسامانی قرار دارند. در کل باوجود راه‌های قانونی و آسان برای مهاجرت از کاری گرفته تا ازدواج و سرمایه‌گذاری، پناهندگی اشتباه بزرگ و پر ریسکی است.

پناهندگی در ترکیه | سوالات متداول در خصوص شرایط دریافت پناهندگی

چرا پناهندگی ترکیه؟

پناهندگی خطرناک‌ترین روش مهاجرتی است که متأسفانه در سال‌های اخیر به دلیل سودجویی‌های فراوان برخی افراد و مؤسسات همچنان طرفدار دارد. با توجه به راه‌های قانونی و آسان مهاجرتی، اقدام به پناهندگی در ترکیه اصلاً عقلانی نیست. از جمله روش‌های قانونی مهاجرت به کشور ترکیه که به نحو مؤثری منجر اقامت دائم افراد خواهد شد، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • مهاجرت تحصیلی
  • مهاجرت کاری
  • مهاجرت سرمایه‌گذاری خصوصاً از طریق خرید ملک در ترکیه
  • مهاجرت از طریق ازدواج

سؤالات متداول

روند درخواست پناهندگی در ترکیه چقدر طول می‌کشد؟

با ارائه درخواست پناهندگی به استانداری‌های کشور ترکیه و ارسال پرونده به سازمان امور پناه‌جویان، روند آن آغاز می‌شود که ممکن است زمان زیادی طول بکشد؛ البته در برخی موارد که شرایط افراد خاص باشد مانند آزار جنسی، روند رسیدگی سریع‌تر خواهد بود و ممکن است تنها ۸ روز طول بکشد.

مهم‌ترین خطرات پناهندگی در ترکیه چیست؟

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، روند رسیدگی به پرونده پناه‌جویان ممکن است سال‌ها طول بکشد؛ افراد ممکن است در طول این مدت هدف آسیب‌های جانی و مالی فروانی قرار بگیرند. از سوی دیگر افرادی که تقاضای پناهندگی به کشور دیگر را دارند، مجاز به ورود به کشور خود نیز نخواهند بود؛ درنتیجه این روش به هیچ وجه پیشنهاد نمی‌گردد.

مهاجرت تحصیلی در ترکیه چگونه است؟

در سال‌های اخیر با افزایش کیفیت سیستم آموزشی کشور ترکیه، تحصیل در این کشور طرفداران زیادی پیداکرده است که به دلیل سهولت در اخذ اقامت دائم بسیار سودمند است. مهم‌ترین مزایای تحصیل در ترکیه، آموزش به زبان انگلیسی و هزینه مناسب آن می‌باشد.

آیا می‌توان تا زمان اعلام نتیجه پناهندگی از ترکیه خارج شد؟

خیر؛ تا زمان مشخص شدن نتیجه مصاحبه و رسیدگی به درخواست پناهندگی تان باید در مراکز تعیین شده توسط سازمان مهاجرت ترکیه بمانید و در این مدت نیز نمی‌توانید از کشور خارج شوید.

پس از اینکه با درخواست پناهندگی موافقت شود، چه امکاناتی دریافت می‌کنیم؟

پس از موافقت با درخواست پناهندگی می‌توانید ضمن اقامت در مراکز موردنظر دولت این کشور، از مزایایی چون تحصیل رایگان، شرکت در دوره‌های زبان، کلاس‌های فنی و آموزشی، استفاده از حقوق پناهندگان شامل هزینه ماهانه خوردوخوراک و لباس(البته مقدار ناچیزی است) و … بهره‌مند شوید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.