asylum with tourist visa - آیا با ویزای توریستی میتوان درخواست پناهندگی داد؟
Can I apply for asylum through a tourist visa?
زمان مطالعه: 6 دقیقه

یکی از روش‌هایی که اخیراً مورد استقبال افراد بسیاری قرارگرفته است، درخواست پناهندگی با ویزای توریستی است. در ادامه به بررسی این موضوع، چگونگی روند انجام کار و میزان موفقیت انجام این روش خواهیم پرداخت.

پروسه مهاجرت

کشورهای اروپایی و کانادا به‌واسطه داشتن ساختار سیاسی و اقتصادی مستحکم و همچنین خدمات رفاهی و اجتماعی مطلوبی که ارائه می‌دهند، موردتوجه افراد بسیاری برای مهاجرت قرارگرفته‌اند.

با توجه به حجم بالای مهاجرانی که از روش‌های مختلف کاری، تحصیلی، توریستی، سرمایه‌گذاری و… مهاجرت کرده به اقامت اروپا یا کانادا دست‌یافته‌اند، این کشورها سیاست‌های تازه‌ای در راستای پذیرش مهاجر را در پیش‌گرفته‌اند.

افرادی که واجد شرایط مهاجرت از روش‌های کاری، تحصیلی، تمکن مالی و… نیستند، ممکن است تصمیم به پناهندگی بگیرند. البته با در نظر گرفتن این سیاست‌های جدید، پروسه مهاجرت از طریق پناهندگی و اخذ اقامت اروپا یا کانادا کمی دشوارتر شده است.

ویزای توریستی

ویزا درواقع مدرکی است که از طرف یکی از نمایندگان دولتی در سفارت یا کنسولگری کشور موردنظر برای متقاضیان صادر می‌شود. صدور ویزا برای متقاضی پس از بررسی شرایط و تائید صلاحیت وی، انجام‌شده و به‌صورت مهر یا برچسب، به پاسپورت ضمیمه می‌شود.

نوع ویزا نشان‌دهنده هدف سفر است. به‌واسطه این مجوز، فرد دارنده آن می‌تواند برای مدت‌زمان مشخص و با تعداد دفعات ورود مشخص برای ورود به کشور مقصد، تا قبل از تاریخ انقضای ویزا اقامت داشته باشد.

ویزاها دارای انواع مختلفی است و برای اهداف مختلف کاری، تحصیلی، ثبت شرکت، درمانی، تمکن مالی و… صادر می‌شود. معروف‌ترین نوع ویزا نیز، ویزای توریستی است. این نوع ویزا همان‌طور که از نامش هم پیداست برای اهداف توریستی و بازدید از کشور موردنظر صادر می‌شود.

asylum with tourist visa 1 - آیا با ویزای توریستی میتوان درخواست پناهندگی داد؟

تعریف پناهنده

بر اساس کنوانسیون مربوط به پناهندگان، به فردی که از ترس شکنجه، آزار و اذیت و نداشتن امنیت جانی به دلیل متعلق بودن به نژاد و مذهبی خاص، داشتن عقاید سیاسی خاص و یا عضویت در گروه‌های اجتماعی خاص از کشور خود گریخته و به دنبال کشوری امن می‌گردد، پناه‌جو یا پناهنده می‌گویند.

بر اساس قوانین حقوق بشر، هر فردی در هرجای دنیا حق دارد درصورتی‌که به دلایل ذکرشده در بالا در کشور خود امنیت نداشته باشد، می‌تواند به اولین کشور امنی که رسید، درخواست پناهندگی دهد. البته تضمینی برای موافقت با درخواست پناهندگی وی وجود ندارد.

شرایط درخواست پناهندگی

افرادی که قصد دارند در کشور دیگری پناهنده شوند، می‌بایست پس از ورود به کشور موردنظر از طریق سازمان پناهندگی درخواست خود را ثبت نمایند.

انتخاب کیس پناهندگی و نحوه پاسخگویی به سؤالاتی که در جلسات مصاحبه پرسیده می‌شود، در میزان موفقیت پرونده مؤثر خواهد بود.

کشوری که برای پناهندگی انتخاب می‌کنید و شرایط پذیرش پناه‌جو در آن، تا حدودی در پذیرش یا رد درخواست متقاضیان مؤثر است. همچنین در شرایطی خاص ممکن است برخی کشورها ظرفیت پذیرش پناهندگان را بالا ببرند.

قانون دوبلین

دوبلین نام قراردادی است که در سال 1997 میان 12 کشور مشترک المنفعه در اروپا در خصوص پناهندگی و قوانین مرتبط با آن بسته شد. بر اساس این معاهده، پناه‌جو می‌بایست به اولین کشور امنی که رسیدند اعلام پناهندگی کنند و حق انتخاب کشور را ندارند.

با چند هزار دلار می‌توانید پاسپورت ترکیه داشته باشید؟

بر اساس این قانون اگر یک فرد در چند کشور اروپایی اثرانگشت داشته باشد، در هر کشوری که تقاضای پناهندگی دهد، به همان کشوری فرستاده می‌شود که برای اولین بار اثرانگشتش ثبت‌شده است. درواقع بر اساس این قرار است که مشخص می‌شود کدام کشور مسئولیت رسیدگی به درخواست پناهندگی متقاضی را بر عهده بگیرد.

مهاجرت و پناهندگی

بر اساس آمارهای منتشرشده، سالانه افراد بسیار زیادی با ویزاهای مختلف ازجمله ویزای توریستی وارد کشورهای اروپایی و کانادا می‌شوند. درخواست پناهندگی با ویزای توریستی یکی از اقدام‌هایی است که بسیاری از توریست‌ها پس از ورود به این کشور موردنظر و مشاهده امکانات و خدمات ارائه‌شده به شهروندان، انجام می‌دهند.

با توجه به شرایط افراد، مدارک و وضعیتی که دارند، ممکن است از طرف دولت کشور موردنظر با درخواست پناهندگی آن‌ها موافقت شده و پس از مدتی به متقاضیان اقامت دائم اعطا شود. البته این کار نیز به‌راحتی امکان‌پذیر نبوده و به کسی توصیه نمی‌شود.

پناهندگی با ویزای توریستی

درخواست پناهندگی با ویزای توریستی ، تحصیلی، دیدار خانواده، تجاری و… از روش‌های معمول و قانونی برای این کار است. بسیاری از افراد نیز به سراغ روش‌های غیرقانونی همچون استفاده از پاسپورت شباهتی یا خروج از کشور با کمک افراد قاچاق بر می‌روند.

در این روش فرد پس از ورود به کشور موردنظر به اداره مهاجرت و پناهندگی مراجعه می‌نماید و با ارائه مدارک شناسایی خود، درخواست پناهندگی‌اش را ثبت می‌کند.

انتخاب کیس پناهندگی و ارائه توضیحات لازم برای پاسخ به سوا لاتی نظیر اینکه اگر در کشور خود دچار مشکل بوده‌اید، چطور توانسته‌اید به سفارت رفته و ویزا بگیرید، چطور در فرودگاه دستگیر نشده و چطور ممنوع‌الخروج نشده‌اید، از مواردی هستند که برای پاسخ به آن‌ها باید دقت لازم را به کار ببندید.

مراحل درخواست پناهندگی

برای درخواست پناهندگی با ویزای توریستی متقاضی می‌بایست همانند افرادی که قصد مسافرت دارند، نسبت به اخذ ویزای توریستی اقدام نماید.

با مشخص شدن زمان سفارت برای ارائه مدارک موردنیاز، طی نمودن روال انجام بیومتریک یا انگشت نگاری و انجام مصاحبه که معمولاً برای متقاضیان ایرانی در کشور ترکیه یا دبی انجام می‌شود، فرد می‌تواند منتظر صدور ویزا باشد.

متقاضیان دریافت ویزا در انجام این فرآیند توجه داشته باشند برای اخذ تمامی انواع ویزا نیاز به ثبت اثرانگشت و اطلاعات بیومتریک است و ویزایی تحت عنوان ” ویزا بدون اثرانگشت ” وجود ندارد.

پس از گذشت زمانی در حدود یک سال از ثبت درخواست پناهندگی، اگر دولت کشور مقصد به این نتیجه برسد که متقاضی شرایط دریافت اقامت از این طریق را ندارد، با درخواست وی مخالفت خواهد شد. در حال حاضر بیشتر پرونده‌هایی که از طریق پروسه پناهندگی با ویزای توریستی باز می‌شوند، با اقداماتی که از طرف اداره مهاجرت کشورها صورت می‌گیرد، با عدم پذیرش روبه‌رو می‌شوند.

داشتن یک وکیل مهاجرت باتجربه، قدرتمند و ماهر با تعداد زیادی پرونده انجام‌شده موفق در این زمینه برای متقاضیان اخذ اقامت از طریق پناهندگی، شانس بیشتری در موفقیت این روند را پیش رو قرار خواهد داد. در خلال انجام این فرآیند، متقاضی مانند یک شهروند عادی در چند ماه اولیه اقامت خود در کشور جدید، می‌بایست هزینه‌های زندگی چون اجاره مسکن، پوشاک، خوراک و… را پرداخت کند.

به کجا مهاجرت کنیم ؟

پس‌ازاینکه 4 الی 5 ماه از درخواست پناهندگی گذشت، وکیل با توجه به تجربه و همچنین نفوذی که دارد می‌تواند کمک‌هزینه‌های خوراک، مسکن و زندگی را از اداره مربوطه بگیرد و همچنین در مواردی ممکن است بتواند از اداره مهاجرت اجازه کار را برای شخص پناه‌جو بگیرد.

آیا با ویزای توریستی می‌توان درخواست پناهندگی داد؟

سؤالی که برای بسیاری از افراد ممکن است به وجود بیاید، این است که آیا درخواست پناهندگی با ویزای توریستی امکان پذیر است یا خیر؟ پاسخ این سؤال درواقع مثبت است؛ اما اگر قصد اقدام از طریق قانونی داشته باشید و هدف اخذ اقامت باشد. برای این کار باید اقامت توریستی به اقامت دائم تبدیل شود.

در واقع ویزای توریستی بهانه‌ای برای رسیدن به کشور مقصد است و به دلیل ارزان‌تر بودن نسبت به سایر روش های مهاجرتی، انتخاب می‌شود.

یکی از روش‌های اخذ اقامت دائم یک کشور از طریق قانونی، ازدواج با یکی از افراد تبعه آن کشور است. فرد می‌تواند پس از درخواست پناهندگی با ویزای توریستی با فردی که اقامت دائم آن کشور را دارد ازدواج‌کرده و پس از چند سال موفق به اخذ اقامت شود.

[تعداد: 13    میانگین: 4.4/5]

22 دیدگاه برای “آیا با ویزای توریستی میتوان درخواست پناهندگی داد؟”

 1. سلام من ۳۲سالمه و کارشناسی مکانیک دارم اما با رشته دانشگاهیم کارنکردم و سابقه ای هم ندارم ب نظرشما میتونم اقدام کنم برا المان یا ن ب نظرشما ب چ طریقی اقدام کنم

  1. در زمینه دیگری سابقه کار دارید؟ در صورتی که سابقه کاری داشته باشید، می‌توان از طریق کاری مهاجرت کرد.

 2. سلام .من مهندس ساختمان هستم و ویزای المان را برای بازدید نمایشگاه ساختمان برلین گرفتم البته این چند مین باره وهر بار هم بموقع برگشتم اما اینبار میخوام درخواست پناهندگی بدهم البته ۲۰ سال تجربه کاری در رشته خودم دارم بخاطر همین احتیاج به یک وکیل در فرانکفورت دارم .در این خصوص از شما راهنمایی میخواستم. با تشکر از سایت خوبتان

   1. بسته به کشوری که برای مقصد در نظر دارید، هزینه‌ها متفاوت است.
    این هزینه برای بسیاری از کشورهای اروپایی 6500 یورو و برای کانادا 7000 یورو می‌باشد.

 3. من ۳۴ سالمه
  فوق دیپلم کامپیوتر
  ۱۴ سال سابقه مارکتینگ و فروش دارم
  زبان انگلیسی اشنایی دارم
  ولی تجربه مرتبط با تحصیل خیر
  امکان مهاجرت دارم?

  1. رزومه کاری خود را ارسال نمایید، بررسی می‌شود. اگر مدرک فنی و حرفه‌ای مرتبط با مهارت و تخصص‌تان داشته باشید، مشکلی وجود ندارد.
   جهت کسب اطلاعات تکمیلی، قالب رزومه و اطلاع از قیمت‌ها راهنمای کامل مهاجرت از ایران را مطالعه نمایید.

 4. سلام من یک استاد دانشگاه با سابقه یک سال کار با مدرک دکتری تخصصی PhD بیوتکنولوژی دارویی و ۳۸ سال سن هستم. مدرک ارشدم زیست شناسی سلولی و مولکولی است. حدود دو سال دنبال مهاجرت تحصیلی به واسطه گرفتن PhD دیگر در اروپا بودم و مدرک تافل ۹۳ نیز داشتم، ولی موفق نشدم. اقدام پناهندگی می تونه من رو به هدفم برسانه؟

  1. در صورتی که 3 سال سابقه کار داشته باشید، می‌توانید از طریق کاری اقدام به مهاجرت نمایید.
   در این مدت می‌توانید روی نمره آیلتس تمرکز کنید.
   جهت کسب اطلاعات تکمیلی، قالب رزومه و اطلاع از قیمت‌ها راهنمای کامل مهاجرت از ایران را مطالعه نمایید.

 5. سلام وقت بخیر
  میخواستم بپرسم توی سفارت ایران باید راجب پناهندگی حرفی بزنم یا چیزی نگم؟و یا بعد از گرفتن ویزای توریستی توی کشور هلند اعلام پناهندگی کنم؟

  1. سلام. بهتر است در مورد پناهندگی در داخل سفارت ایران صحبتی به زبان نیاورید. زیرا در این صورت کارهایی که قرار است برای پیشبرد پرونده تان انجام شود، پیشرفتی نخواهند داشت و در نهایت ممکن است با درخواست ویزای شما مخالفت گردد.
   اگر قصد انجام چنین کاری را دارید، در کشور مقصد این کار را انجام دهید.

  2. سلام بنده گواهینامه پایه یک دارم با همسر و پسر سه ساله قصد گرفتن پناهندگی در کشور بلژیک رو دارم .
   میخوام بدونم با چه نوع ویزا میتونیم از ایران خاج بشیم ؟؟
   هزینش چقدر است ؟؟
   چقدر زمان میبره؟؟
   و اینکه از نظر ایده کیس جهت پناهندگی وکلای شما کمک میکنند یا خیر؟؟
   ممنون میشم راهنمایی کنید .

   1. در صورتی که دارای سابقه کاری بیشتر از سه سال باشید و همچنین مدارک و گواهی‌نامه در این زمینه داشته باشید، می‌توانید از طریق کاری مهاجرت کنید.
    در غیر این صورت برای گرفتن مشاوره تلفنی یا تعیین زمان مصاحبه حضوری، می‌بایست با شماره‌های شرکت تماس حاصل فرمایید.
    02188670097 , 02188670098 و 02188670099
    02188641877 , 02188641878 و 02188641528

 6. سلام.اگد قصد پناهندگی المان با ویزای توریستی رو داشته باشیم از مسیر ویزای ایتالیا بهتره یا مستقیم ویزای آلمان؟؟ کدوم یکی مطمن تر هست

  1. سلام. بابت این موضوع می‌بایست برای مشاوره حضوری تشریف بیاورید

 7. سلام من ۲۸ سالمه و یک همجنس گرا هستم، مدرکم دیپلم هست و توی یه گلخونه کار میکنم، زبان انگلیسی رو بلدم، و میخوام ویزای توریستی اسپانیا رو بگیرم، و به محض رسیدن اقدام به پناهندگی کنم، این رو هم بگم که از طریق همجنس گرا بودن پایان خدمتم رو گرفتم، درواقع این خودش یه سند معتبر هست فکر میکنم، و این که چقدر باید پول داشته باشم برای دریافت ویزا و رفتن. ممکنه راهنماییم کنین❤

  1. در صورتی‌که تخصصی داشته باشید، می‌توانید از طریق کاری اقدام نمایید.
   در صورت که تخصص ندارید، لطفا برای تعیین یک جلسه حضوری، با شماره‌های شرکت تماس حاصل فرمایید.
   02188670097 , 02188670098 و 02188670099
   02188641877 , 02188641878 و 02188641528

 8. سلام
  جایی از مطلبتون گفتید معمولا درخواست پناهندگی با ویزای توریستی مردود میشه،چرا؟

  1. به دلیل اینکه ممکن است افراد کیسی که برای پناهندگی انتخاب می‌کنند مورد قبول اداره مهاجرت و پناهندگی واقع نشود، معمولاً با درخواست آن‌ها مخالفت می‌گردد.
   برای جلوگیری از این اتفاق، می‌توانید زا وکلای با تخصص در این زمینه کمک بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *