asylum with tourist visa - آیا با ویزای توریستی میتوان درخواست پناهندگی داد؟
زمان مطالعه: 6 دقیقه

یکی از روش‌هایی که اخیراً مورد استقبال افراد بسیاری قرارگرفته است، درخواست پناهندگی با ویزای توریستی است. در ادامه به بررسی این موضوع، چگونگی روند انجام کار و میزان موفقیت انجام این روش خواهیم پرداخت.

پروسه مهاجرت

کشورهای اروپایی و کانادا به‌واسطه داشتن ساختار سیاسی و اقتصادی مستحکم و همچنین خدمات رفاهی و اجتماعی مطلوبی که ارائه می‌دهند، موردتوجه افراد بسیاری برای مهاجرت قرارگرفته‌اند.

با توجه به حجم بالای مهاجرانی که از روش‌های مختلف کاری، تحصیلی، توریستی، سرمایه‌گذاری و… مهاجرت کرده به اقامت اروپا یا کانادا دست‌یافته‌اند، این کشورها سیاست‌های تازه‌ای در راستای پذیرش مهاجر را در پیش‌گرفته‌اند.

افرادی که واجد شرایط مهاجرت از روش‌های کاری، تحصیلی، تمکن مالی و… نیستند، ممکن است تصمیم به پناهندگی بگیرند. البته با در نظر گرفتن این سیاست‌های جدید، پروسه مهاجرت از طریق پناهندگی و اخذ اقامت اروپا یا کانادا کمی دشوارتر شده است.

ویزای توریستی

ویزا درواقع مدرکی است که از طرف یکی از نمایندگان دولتی در سفارت یا کنسولگری کشور موردنظر برای متقاضیان صادر می‌شود. صدور ویزا برای متقاضی پس از بررسی شرایط و تائید صلاحیت وی، انجام‌شده و به‌صورت مهر یا برچسب، به پاسپورت ضمیمه می‌شود.

نوع ویزا نشان‌دهنده هدف سفر است. به‌واسطه این مجوز، فرد دارنده آن می‌تواند برای مدت‌زمان مشخص و با تعداد دفعات ورود مشخص برای ورود به کشور مقصد، تا قبل از تاریخ انقضای ویزا اقامت داشته باشد.

ویزاها دارای انواع مختلفی است و برای اهداف مختلف کاری، تحصیلی، ثبت شرکت، درمانی، تمکن مالی و… صادر می‌شود. معروف‌ترین نوع ویزا نیز، ویزای توریستی است. این نوع ویزا همان‌طور که از نامش هم پیداست برای اهداف توریستی و بازدید از کشور موردنظر صادر می‌شود.

asylum with tourist visa 1 - آیا با ویزای توریستی میتوان درخواست پناهندگی داد؟

تعریف پناهنده

بر اساس کنوانسیون مربوط به پناهندگان، به فردی که از ترس شکنجه، آزار و اذیت و نداشتن امنیت جانی به دلیل متعلق بودن به نژاد و مذهبی خاص، داشتن عقاید سیاسی خاص و یا عضویت در گروه‌های اجتماعی خاص از کشور خود گریخته و به دنبال کشوری امن می‌گردد، پناه‌جو یا پناهنده می‌گویند.

بر اساس قوانین حقوق بشر، هر فردی در هرجای دنیا حق دارد درصورتی‌که به دلایل ذکرشده در بالا در کشور خود امنیت نداشته باشد، می‌تواند به اولین کشور امنی که رسید، درخواست پناهندگی دهد. البته تضمینی برای موافقت با درخواست پناهندگی وی وجود ندارد.

شرایط درخواست پناهندگی

افرادی که قصد دارند در کشور دیگری پناهنده شوند، می‌بایست پس از ورود به کشور موردنظر از طریق سازمان پناهندگی درخواست خود را ثبت نمایند.

انتخاب کیس پناهندگی و نحوه پاسخگویی به سؤالاتی که در جلسات مصاحبه پرسیده می‌شود، در میزان موفقیت پرونده مؤثر خواهد بود.

کشوری که برای پناهندگی انتخاب می‌کنید و شرایط پذیرش پناه‌جو در آن، تا حدودی در پذیرش یا رد درخواست متقاضیان مؤثر است. همچنین در شرایطی خاص ممکن است برخی کشورها ظرفیت پذیرش پناهندگان را بالا ببرند.

قانون دوبلین

دوبلین نام قراردادی است که در سال 1997 میان 12 کشور مشترک المنفعه در اروپا در خصوص پناهندگی و قوانین مرتبط با آن بسته شد. بر اساس این معاهده، پناه‌جو می‌بایست به اولین کشور امنی که رسیدند اعلام پناهندگی کنند و حق انتخاب کشور را ندارند.

مهاجرت از راه کارآفرینی

بر اساس این قانون اگر یک فرد در چند کشور اروپایی اثرانگشت داشته باشد، در هر کشوری که تقاضای پناهندگی دهد، به همان کشوری فرستاده می‌شود که برای اولین بار اثرانگشتش ثبت‌شده است. درواقع بر اساس این قرار است که مشخص می‌شود کدام کشور مسئولیت رسیدگی به درخواست پناهندگی متقاضی را بر عهده بگیرد.

مهاجرت و پناهندگی

بر اساس آمارهای منتشرشده، سالانه افراد بسیار زیادی با ویزاهای مختلف ازجمله ویزای توریستی وارد کشورهای اروپایی و کانادا می‌شوند. درخواست پناهندگی با ویزای توریستی یکی از اقدام‌هایی است که بسیاری از توریست‌ها پس از ورود به این کشور موردنظر و مشاهده امکانات و خدمات ارائه‌شده به شهروندان، انجام می‌دهند.

با توجه به شرایط افراد، مدارک و وضعیتی که دارند، ممکن است از طرف دولت کشور موردنظر با درخواست پناهندگی آن‌ها موافقت شده و پس از مدتی به متقاضیان اقامت دائم اعطا شود. البته این کار نیز به‌راحتی امکان‌پذیر نبوده و به کسی توصیه نمی‌شود.

پناهندگی با ویزای توریستی

درخواست پناهندگی با ویزای توریستی ، تحصیلی، دیدار خانواده، تجاری و… از روش‌های معمول و قانونی برای این کار است. بسیاری از افراد نیز به سراغ روش‌های غیرقانونی همچون استفاده از پاسپورت شباهتی یا خروج از کشور با کمک افراد قاچاق بر می‌روند.

در این روش فرد پس از ورود به کشور موردنظر به اداره مهاجرت و پناهندگی مراجعه می‌نماید و با ارائه مدارک شناسایی خود، درخواست پناهندگی‌اش را ثبت می‌کند.

انتخاب کیس پناهندگی و ارائه توضیحات لازم برای پاسخ به سوا لاتی نظیر اینکه اگر در کشور خود دچار مشکل بوده‌اید، چطور توانسته‌اید به سفارت رفته و ویزا بگیرید، چطور در فرودگاه دستگیر نشده و چطور ممنوع‌الخروج نشده‌اید، از مواردی هستند که برای پاسخ به آن‌ها باید دقت لازم را به کار ببندید.

مراحل درخواست پناهندگی

برای درخواست پناهندگی با ویزای توریستی متقاضی می‌بایست همانند افرادی که قصد مسافرت دارند، نسبت به اخذ ویزای توریستی اقدام نماید.

با مشخص شدن زمان سفارت برای ارائه مدارک موردنیاز، طی نمودن روال انجام بیومتریک یا انگشت نگاری و انجام مصاحبه که معمولاً برای متقاضیان ایرانی در کشور ترکیه یا دبی انجام می‌شود، فرد می‌تواند منتظر صدور ویزا باشد.

متقاضیان دریافت ویزا در انجام این فرآیند توجه داشته باشند برای اخذ تمامی انواع ویزا نیاز به ثبت اثرانگشت و اطلاعات بیومتریک است و ویزایی تحت عنوان ” ویزا بدون اثرانگشت ” وجود ندارد.

پس از گذشت زمانی در حدود یک سال از ثبت درخواست پناهندگی، اگر دولت کشور مقصد به این نتیجه برسد که متقاضی شرایط دریافت اقامت از این طریق را ندارد، با درخواست وی مخالفت خواهد شد. در حال حاضر بیشتر پرونده‌هایی که از طریق پروسه پناهندگی با ویزای توریستی باز می‌شوند، با اقداماتی که از طرف اداره مهاجرت کشورها صورت می‌گیرد، با عدم پذیرش روبه‌رو می‌شوند.

داشتن یک وکیل مهاجرت باتجربه، قدرتمند و ماهر با تعداد زیادی پرونده انجام‌شده موفق در این زمینه برای متقاضیان اخذ اقامت از طریق پناهندگی، شانس بیشتری در موفقیت این روند را پیش رو قرار خواهد داد. در خلال انجام این فرآیند، متقاضی مانند یک شهروند عادی در چند ماه اولیه اقامت خود در کشور جدید، می‌بایست هزینه‌های زندگی چون اجاره مسکن، پوشاک، خوراک و… را پرداخت کند.

پاسپورت شباهتی

پس‌ازاینکه 4 الی 5 ماه از درخواست پناهندگی گذشت، وکیل با توجه به تجربه و همچنین نفوذی که دارد می‌تواند کمک‌هزینه‌های خوراک، مسکن و زندگی را از اداره مربوطه بگیرد و همچنین در مواردی ممکن است بتواند از اداره مهاجرت اجازه کار را برای شخص پناه‌جو بگیرد.

آیا با ویزای توریستی می‌توان درخواست پناهندگی داد؟

سؤالی که برای بسیاری از افراد ممکن است به وجود بیاید، این است که آیا درخواست پناهندگی با ویزای توریستی امکان پذیر است یا خیر؟ پاسخ این سؤال درواقع مثبت است؛ اما اگر قصد اقدام از طریق قانونی داشته باشید و هدف اخذ اقامت باشد. برای این کار باید اقامت توریستی به اقامت دائم تبدیل شود.

در واقع ویزای توریستی بهانه‌ای برای رسیدن به کشور مقصد است و به دلیل ارزان‌تر بودن نسبت به سایر روش های مهاجرتی، انتخاب می‌شود.

یکی از روش‌های اخذ اقامت دائم یک کشور از طریق قانونی، ازدواج با یکی از افراد تبعه آن کشور است. فرد می‌تواند پس از درخواست پناهندگی با ویزای توریستی با فردی که اقامت دائم آن کشور را دارد ازدواج‌کرده و پس از چند سال موفق به اخذ اقامت شود.

[تعداد: 4    میانگین: 5/5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *