مقالات

دانشگاه‌های استرالیا

دانشگاه‌های استرالیا

آنچه در این مقاله می‌خوانید

هرکسی که رویای تحصیل در خارج از کشور و بورسیه تحصیلی را داشته باشد، دست‌کم یک بار به دانشگاه‌های استرالیا فکر کرده است. استرالیا دانشگاه‌های بسیار زیادی دارد که در رشته‌های تحصیلی مختلف فعالیت می‌کنند.

 ممکن است شنیده باشید که تحصیل در دانشگاه‌های استرالیا هزینه‌بر و سنگین است. البته ما هم نمی‌خواهیم این مسئله را انکار کنیم اما هزینه تحصیل در همه دانشگاه‌های استرالیا به یک میزان نیست علاوه بر این حقوق دانشجوها هم در استرالیا بسیار راضی‌کننده است.

شرایط دانشگاه‌های استرالیا از نظر علمی

دانشگاه‌های استرالیا عبارتند از 43 دانشگاه که در اقصا نقاط این کشور به چشم می‌خورند. به طوری که در هر ایالت حداقل یک دانشگاه وجود دارد. دانشگاه‌های استرالیا در رشته‌های مختلف رتبه بالایی در میان دانشگاه‌های سایر کشورها دارند، به‌گونه‌ای که دانشگاه‌های برتر استرالیا را می‌توان در بین 20 دانشگاه برتر دنیا برشمرد.

دسته‌بندی دانشگاه‌های استرالیا

از بین دانشگاه‌های استرالیا ۳۶ تای آن دانشگاه‌های دولتی، 4 تای آن دانشگاه‌های غیرانتفاعی و 3 تای آن دانشگاه‌های غیرانتفاعی بین‌المللی هستند. طبق قانون حمایت از مراکز آموزش عالی  ایالت های مشترک‌المنافع استرالیا مراکز ارائه‌دهنده آموزش عالی به سه دسته تقسیم می‌شوند، دانشگاه‌ها، مراکز آموزش عالی تحت نظارت دولت و مراکز آموزش عالی خصوصی.

نحوه‌های پذیرش دانشجو در دانشگاه‌های استرالیا و روش‌های آن

بسیا ری از دانشگاه‌های استرالیا ازجمله دانشگاه‌های دولتی از روش ATAR (Australian Tertiary Admission Rank) برای ارزیابی و پذیرش دانشجو استفاده می‌کنند. این روش موقعیت دانشجو در میان سایر دانشجوها در سراسر کشور را مورد بررسی قرار می‌دهد. دانشگاه‌های استرالیا برای پذیرش به نکاتی نظیر مدارک تحصیلی گذشته و تجربه کاری متقاضیآن‌هم توجه می‌کنند.

اما ATAR تنها ورزش ارزیابی دانشجو یا به عبارت بهتر متقاضیان پذیرش در دانشگاه‌های استرالیا نیست. خیلی از دانشگاه‌های استرالیا برای ارزیابی متقاضیان متدهای ورودی منحصر و خاص خودشان را دارند.

 

دانشگاه‌های استرالیا و دارندگان لیسانس بین‌المللی

ACTAC روشی دیگر است که برای دارندگان لیسانس بین‌المللی در دانشگاه‌های استرالیا طراحی شده. این روش که تفاوت چندان زیادی با ATAR ندارد به دانشجویانی که لیسانس بین‌المللی دارند کمک می‌کند تا به هر یک از دانشگاه‌های استرالیا که خواستند وارد شوند. همچنین این امکان را هم برای آن‌ها فراهم می‌سازد که نمرات خود را با سایر دانشجویان در سایر دانشگاه‌های استرالیا مقایسه بکنند.

اشتراک اطلاعات دانشگاهی در دانشگاه‌های استرالیا

پس از گذراند آخرین سال تحصیلی در دانشگاه‌های استرالیا می‌توانید اجازه بدهید که نمرات و اطلاعات شما با افراد دیگر به اشتراک گذاشته شود تا آن‌ها هم بتوانند برای مقایسه نمرات خود از جامعه آماری بزرگ‌تری برخوردار باشند.

در جهان چندین رنک بندی با متدهای مختلف برای دانشگاه‌ها در نظر گرفته ‌شده که رتبه‌های متفاوتی را هم به دانشگاه‌های استرالیا اختصاص داده‌اند. در ادامه مطلب به معرفی اجمالی برخی از دانشگاه‌های استرالیا می‌پردازیم.

معرفی اجمالی برخی از دانشگاه های استرالیا

دانشگاه ملبورن (University of Melbourne)

دانشگاه ملبورن یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی است که در ملبورن استرالیا واقع‌شده است. که دانشگاه که از نظر قدمت بین دانشگاه‌های استرالیا رتبه دوم را به خود اختصاص داده، در استرالیا چندین پردیس دارد. در پردیس اصلی 10 کالج مسکونی مرتبط با این دانشگاه ساخته‌شده که محل اقامت دانشجویان و اساتید می‌باشد. دانشگاه ملبورن شامل 10 دانشکده مجزا بوده و یکی از بهترین دانشگاه‌های استرالیا به حساب می‌آید.

دانشگاه‌های استرالیا -۱

 

دانشگاه سیدنی (University of Sydney)

دانشگاه سیدنی یک دانشگاه دولتی تحقیقاتی واقع در سیدنی استرالیا می‌باشد. این دانشگاه که از نظر قدمت رتبه اول در بین دانشگاه‌های استرالیا را به خود اختصاص داده شامل هشت دانشکده می‌باشد که در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ارائه خدمت می‌کند. دانشگاه سیدنی علاوه بر اینکه جزو برترین دانشگاه‌های استرالیا است یکی از کم‌نظیرترین و زیباترین معماری را در بین سایر دانشگاه‌های جهان دارد.

 

دانشگاه کوییزلند (University of Queensland)

دانشگاه کویزلند یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی است که در بریزبن واقع‌شده است. این دانشگاه در ارزیابی‌های تحقیقاتی همیشه در جمع رتبه‌های اول دانشگاه‌های استرالیا قرار داشته است. این دانشگاه که مدارک کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتر و بالاتر از آن را ارائه می‌کند شامل بیش از 100 مؤسسه تحقیقاتی است.

 

دانشگاه مانش (Monash University)

دانشگاه مانش یکی دیگر از مراکز آموزش عالی عمومی و تحقیقاتی استرالیا است که در ملبورن و ویکتوریای استرالیا واقع‌شده است. این دانشگاه به نام جنرال جان مانش افسر برجسته جنگ جهانی اول، نام‌گذاری شده. دانشگاه مانش علاوه بر شعب داخل استرالیا چندین مرکز آموزشی دیگر در اقصا نقاط جهان ازجمله چین، هند و مالزی هم شامل می‌شود.

 

دانشگاه نیوساوث ویلز (University of New South Wales)

دانشگاه نیوساوث ولز یکی دیگر از دانشگاه‌های استرالیا است که پردیس اصلی آن در سیدنی واقع‌شده است. این دانشگاه با بیش از 200 پردیس در کشورهای دیگر به یکی از برترین دانشگاه‌های دنیا تبدیل‌شده. دانشگاه نیوساوث ولز در رشته پزشکی جزو سرآمدها میان دانشگاه‌های استرالیا است.

 

دانشگاه استرالیای غربی (University of Western Australia)

دانشگاه استرالیای غربی در پرث پایتخت ایالت غربی استرالیا واقع‌شده است. این دانشگاه تا سال‌های سال تنها دانشگاه ایالت غربی استرالیا به حساب می‌آمد و جزو قدیمی‌ترین دانشگاه‌های استرالیا می‌باشد. بااین‌حال این دانشگاه برخلاف دانشگاه‌های فوق جزو صد دانشگاه برتر جهان به حساب نمی‌آید.

 

دانشگاه آدلاید (University of Adelaide)

این دانشگاه هم یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی دیگر است که در استرالیای جنوبی واقع‌شده است. پردیس اصلی دانشگاه آدلاید در مرکز آدلاید و در نزدیکی گالری هنرهای استرالیای جنوبی و کتابخانه دولتی استرالیای جنوبی قرار دارد. این دانشگاه با 5 دانشکده سهم بسیاری زیادی در پرورش افراد برجسته استرالیا و همچنین بسیاری از اکتشافات و اختراعات داشته.

 

دانشگاه کرتین (Curtin University)

این دانشگاه در پرث در استرالیای غربی واقع‌شده است و نام آن به‌افتخار جان کرتین یکی از نخست‌وزیرهای استرالیایی نام‌گذاری شده است. این دانشگاه بزرگ‌ترین دانشگاه استرالیای غربی است که شامل پنج دانشکده اصلی و بیش از نود مرکز تخصصی است. دانشگاه کرتین با مشارکت علمی در سایر کشورها یکی از فعال‌ترین دانشگاه‌های استرالیا درزمینهٔ بین‌المللی به حساب می‌آید.

 

دانشگاه ملی استرالیا (Australian National University)

دانشگاه ملی استرالیا در کانبرا پایتخت استرالیا واقع‌شده است. این دانشگاه درپردیس اصلی خود دارای چندین آکادمی و کالج می‌باشد. این دانشگاه در زمزه دانشگاه‌های پیشرو تحقیقاتی در جهان شمرده می‌شود و تنها دانشگاهی است که توسط پارلمان استرالیا تأسیس شده است.

دانشگاه‌های استرالیا -۲

 

دانشگاه گریفیث (Griffith University)

دانشگاه گریفیث در کوئیزلند و در سواحل شرقی استرالیا واقع‌شده است. این دانشگاه به‌افتخار یکی از نخست‌وزیرهای سابق استرالیا به اسم او نام‌گذاری شده است. دانشگاه گریفیث 50،000 دانشجو در سراسر استرالیا دارد که در رشته‌های متفاوت در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد تحصیل می‌کنند.

 

دانشگاه دیکین (Deakin University)

این دانشگاه هم به نام یکی دیگر از نخست‌وزیرهای استرالیا، آلفرد دیکین نام‌گذاری شده است. دانشگاه دیکین در رشته‌هایی نظیر علوم ورزشی، پرستاری و بازرگانی جز سرآمدها میان دانشگاه‌های استرالیا و حتی دانشگاه‌های جهان می‌باشد. دانشگاه دیکین همواره از نظر رضایت دانشجویان یکی از برترین دانشگاه‌های استرالیا بوده سات.

 

دانشگاه ولونگونگ (University of Wollongong)

دانشگاه ولونگونگ در شهری به همین نام در نزدیکی سیدنی واقع‌شده است. این دانشگاه ابتدا زیرمجموعه دانشگاه  نیوساوث ولز بوده و به ‌مرور زمان به یک دانشگاه مستقل تبدیل شد. اما امروزه این دانشگاه چندین پردیس حتی خارج از کشور هم افتتاح کرده. دانشگاه ولونگونگ از نظر رضایت دانشجویان رتبه اول را به خود اختصاص داده است.

 

دانشگاه مک کوئری (Macquarie University)

این دانشگاه یکی از دانشگاه‌های تحقیقاتی عمومی و دولتی استرالیا است که در سیدنی و در مجاورت پارک مک کوئری واقع‌شده است. دانشگاه مک کوئری که سومین دانشگاه تأسیس شده در سیدنی می‌باشد، دارای پنج دانشکده و ساختمان‌هایی نظیر بیمارستان دانشگاه مک کوئری می‌باشد.

 

دانشگاه RMIT (RMIT University)

دانشگاه RMIT یا همان مؤسسه فناوری سلطنتی ملبورن، یک دانشگاه دولتی تحقیقاتی در ملبورن استرالیا است. این دانشگاه در ابتدا به عنوان یک مدرسه شبانه‌روزی در ملبورن تأسیس شد اما امروزهمانطور که میدانید به یکی از مراکز آموزش عالی هم مبدل شده است. این دانشگاه یکی از پیشگامان رشته هنر و طراحی در بین دانشگاه‌های استرالیا است. همچنین از نظر درآمد هم جزو برترین دانشگاه‌های استرالیا می‌باشد.

 

دانشگاه تاسمانیا (University of Tasmania)

قسمت عمده این دانشگاه در تاسمانی استرالیا واقع‌شده. دانشگاه تاسمانیا به پیشنهاد سر جان فرانکلین با الگو برداری از کمبریج و آکسفورد تأسیس شد. این دانشگاه در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و در طیف وسیعی از رشته‌های متفاوت ارائه خدمت می‌کند. یکی از زیرمجموعه‌های جذاب این دانشگاه تحقیقات دریایی آن است که باعث شده در بین دانشگاه‌های استرالیا یکی از 10 دانشگاه برتر تحقیقاتی به حساب بیاید.

 

دانشگاه استرالیای جنوبی (University of South Australia)

دانشگاه استرالیای جنوبی یک دانشگاه تحقیقاتی در دولتی در استرالیای جنوبی است که البته بزرگ‌ترین دانشگاه استرالیای جنوبی هم به حساب می‌آید. ضمناً این دانشگاه یکی از 50 دانشگاه برتر جوان ( زیر 50 سال ) جهان به شمار می‌رود. مأموریت اصلی این دانشگاه گسترش و انتشار دانش از طریق بورسیه، مشاوره تحصیلی و ارائه برنامه‌های آموزشی می‌باشد.

 

دانشگاه فلیندرز (Flinders University)

دانشگاه فلیندرز در آدلاید واقع در استرالیای جنوبی قرار دارد. این دانشگاه به‌افتخار متیو فلیندرز دریانورد بریتانیایی نام‌گذاری شده است. دانشگاه فلیندرز یکی از دانشگاه‌های تحقیقاتی نوآورانه بوده و در رشته‌های پزشکی و علوم انسانی در میان دانشگاه‌های استرالیا یکی از 10 رتبه برتر را به خود اختصاص داده است.

 

دانشگاه لاتروب (La Trobe University)

دانشگاه لاتروب یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی مستقر در ملبورن است استرالیا است. لاتروب یکی از دانشگاه‌های سرسبز استرالیا است که در گروه دانشگاه‌های فعال در تحقیقات نوآورانه قرار دارد. این دانشگاه که به داشتن پردیس‌های بزرگ مشهور است در رشته‌های هنر و علوم انسانی بین 300 دانشگاه برتر جهان حضور دارد.

 

دانشگاه جیمز کوک (James Cook University)

دانشگاه جیمز کوک یکی دیگر از دانشگاه‌های استرالیا است که در کوئیزلند واقع‌شده است. مهم‌ترین رشته‌های این دانشگاه مرتبط به علوم زیست‌محیطی، کشاورزی و زمین‌شناسی می‌باشد که به دانشجویان بین‌المللی و داخلی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه خدمت می‌کند.

 

دانشگاه سیدنی غربی (Western Sydney University)

دانشگاه سیدنی غربی یک دانشگاه چند پردیسی در غرب سیدنی استرالیا است. نام این دانشگاه در سال 2015 از دانشگاه غرب سیدنی به دانشگاه سیدنی غربی تغییر پیدا کرد. این دانشگاه در سال 2021 در بین 300 دانشگاه برتر جهان و یکی از 18 دانشگاه برتر در بین دانشگاه‌های استرالیا شناخته شد.

 

دانشگاه تکنولوژی سوئین برن (Swinburne University of Technology)

دانشگاه سوئین برن که توسط آقای سوئین برن فیلسوف معاصر در شهر ملبورن تأسیس شد. این دانشگاه علاوه بر پردیس اصلی در هاوثورن قرار دارد چند پردیس دیگر در استرالیا و همچنین خارج از استرالیا دارد. این دانشگاه در نظرسنجی میان دانشجویان کارشناسی ارشد محبوب‌ترین دانشگاه شناخته شد.

 

دانشگاه کاتولیک استرالیا (Australian Catholic University)

دانشگاه کاتولیک استرالیا یک دانشگاه دولتی است که هفت پردیس در استرالیا و یک پردیس در رم دارد. این دانشگاه از متشکل از چهار دانشکده است که در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا خدمت‌رسانی می‌کند. این دانشگاه قصد دارد فعالیت‌های خود درزمینهٔ های تحقیقاتی را به صورت روزمره افزایش بدهد.

 

دانشگاه باند استرالیا (Bond University)

دانشگاه باند اولین دانشگاه خصوصی غیرانتفاعی استرالیا است و در کوئیزلند واقع‌شده است. این دانشگاه در رتبه‌بندی بین دانشگاه‌های کوچک جهان رتبه بیستم را به خود اختصاص داده است. این دانشگاه از نظر رضایت و محبوبیت میان دانشجویان بهترین دانشگاه کوئیزلند می‌باشد.

دانشگاه‌های استرالیا -۳

 

صحبت پایانی

در متن بالا سعی کردیم برخی از دانشگاه‌هایی که هم از نظر رتبه و هم از نظر اقتصادی برای دانشجویان جذاب‌تر هستند را معرفی کنیم. اما برای راه‌یابی به هر یکی از این دانشگاه‌ها شما نیازمند اخذ بورسیه تحصیلی می‌باشید که خود مقوله نسبتاً پیچیده می‌باشد. برای سهولت در راه‌یابی به دانشگاه‌های استرالیا یک پیشنهاد طلایی برای شما داریم آن‌هم ارتباط با مشاورین مجرب ویزانیو می‌باشد.

 

سؤالات متداول

برای تحصیل در استرالیا چقدر باید هزینه بکنیم؟

هزینه تحصیلی در همه دانشگاه‌های استرالیا یکسان نیست ولی در کل جزو کشور گرانی برای تحصیل به حساب می‌آید. البته این نکته را هم نباید فراموش کرد که دانشجویان در استرالیا حقوق خوبی دریافت می‌کنند.

 

دانشگاه‌های استرالیا در چه سطحی هستند ؟

به صورت کلی می‌توان گفت بهترین دانشگاه‌های استرالیا در بین بیست دانشگاه برتر جهان جای دارند.  

 

آیا از طریق تحصیل در استرالیا می‌توان اقامت دائم دریافت کرد؟

بحث اقامت دائم با ویزای درسی کاملاً متفاوت است. ولی تحصیل هم یکی از راه‌های ورود به کشورهای مختلف جهان به حساب می‌آید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.