مقالات

آشنایی با فرهنگ مردم اتریش

مردم اتریش و فرهنگ مردم اتریش

در هر کشوری زبان‌های مختلف و اقلیت‌های گوناگونی وجود دارد که دارای گویش‌های خاص خود هستند و 2 مورد مهم در ساخت فرهنگ هر کشوری محسوب می‌شوند. شناخت فرهنگ کلی هر کشوری مخصوصاً برای مهاجران آن کشور جزو ملزومات مهاجرت به‌حساب می‌آید. با شناخت فرهنگ مردم اتریش و زبان مردم اتریش می‌توان ارتباط بهتری با شهروندان این کشور برقرار کرد و زودتر با محیط این کشور انس گرفت.

زبان اصلیترین جزء فرهنگ مردم اتریش

تقریباً همه مردم در کشور اتریش به زبان آلمانی صحبت می‌کنند. زبان مردم اتریش آلمانی است اما در غرب این کشور به زبان باواریایی صحبت می شود که به اتریش باواریایی نیز معروف است. مردمی که به زبان باواریایی صحبت می‌کنند در حدود 7 میلیون نفر هستند و اکثریت به زبان آلمانی سخن می‌گویند.

زبان اصلی و مادری اتریش باواریا است که در مناطق مختلف با گویش‌های متفاوتی صحبت می‌شود و کاملاً با هم تفاوت دارند. زبان اتریش – باواریا هیچ‌گونه املای رسمی ندارد و چون نوع تلفظ بیشتر در این زبان شرط است به تصویر کشیدن صدای تلفظ در املا وجود دارد.

در غرب کشور اتریش گویش آلمانی – سوئیسی حاکم است و ساکنان وورارلبرگ و بخش‌هایی از تیرول غرب اصالتاً آلمانی هستند و از لحاظ فرهنگی و گویش با سوئیسی‌های آلمانی غرب و سوآبیایی ها در شمال آلمان قرابت دارند.

دین مردم اتریش

حدود سه‌چهارم مردم اتریش مسیحی هستند و برخی از آنها مسیحیان پیرو کاتولیک رومی شناخته می‌شوند. پروتستان‌ها و مسیحیان ارتدوکس گروه‌های کوچک‌تری را تشکیل می‌دهند. اسلام در این کشور دارای پیروان کم اما مهمی است و عمدتاً در میان جمعیت بوسنیکی و ترک شناخته شده است. یهودیان وین حدوداً یک‌دهم از جمعیت غیرمذهبی را تشکیل می‌دهند.

 

الگوهای سکونت روستایی در اتریش قرن‌ها پیش با توجه به شرایط محیط کوهستانی شکل گرفت و ساختمان‌های جدید روستاها مخصوصاً در بخش غرب و مرکز کشور اتریش هنوز تحت تأثیر سنت‌های باستانی ساخته می‌شوند.

 در مقابل خانه‌های روستایی مناطق شرقی اتریش به‌ویژه مناطق هموارتر بیشتر برای کشاورزی مناسب است و شرایط آب‌وهوایی سخت در این بخش‌ها معنایی ندارد.  با این حال با وجود شرایط آب و هوایی کوهستانی بازهم اتریش جزو کشورهای پر طرفدار برای زندگی است.

برای مردم اتریش نیز این مسئله وجود دارد و دارای جمعیت نسبتاً زیادی است و بیشتر از نیمی از جمعیت در شهرها زندگی می‌کنند و حدوداً یک‌چهارم از کل جمعیت کشور در وین زندگی می‌کنند.

مردم اتریش و فرهنگ اتریش

جمعیت مردم اتریش از اواسط قرن بیستم تا اواسط دهه 1990 به طور پیوسته افزایش‌یافته و تا اوایل قرن 21 ثابت مانده است. درواقع امید به زندگی به طور فزاینده‌ای به کاهش نرخ زاد و ولد کمک کرده است.

[typed string0=”شهرهای اتریش هرکدام دارای زیبایی و امکانات خاص خود هستند که موجب می‌شود افراد زیادی جذب اقامت در این شهرها شود و به کشوری شگفت‌انگیز و پر امکانات تبدیل شده است.” typeSpeed=”40″ startDelay=”0″ backSpeed=”18″ backDelay=”2000″ loop=”1″ shuffle=”1″]

تاریخچه مهاجرت اتریش

 به دلیل موقعیت جغرافیایی و تاریخچه اتریش به‌طورکلی و به ویژه شهر وین به عنوان پناهگاهی برای مهاجران شرق اروپا در دهه جنگ سرد بوده است. در زمانی که مهاجرت به شوروی به شدت محدود شده بود اتریش پذیرش و نگهداری از مهاجران را اعلام کرد و تا زمانی که جای مناسبی برای این پناه‌جویان پیدا شود از آن ها حمایت کرد.

اصلی‌ترین کار مردم اتریش

همان‌طور که گفتیم بخش کمی از این کشور به کشاورزی مشغول هستند بنابراین درصد کمی از نیروی کار اتریش مشغول کار کشاورزی هستند که عمدتاً در شرق این کشور یافت می‌شوند و محصولات زراعتی این کشور شامل چغندرقند، گندم، ذرت، جو، سی زمینی، سیب و انگور است و حیواناتی مثل خوک و گاو هم پرورش داده می‌شوند.

مناطق جنگلی وسیع اتریش منابع چوبی فراوانی تولید می‌کند و بخشی از چوب حاصل از این مناطق فرآوری شده و به کشورهای دیگر صادر می‌شود.

حمل‌ونقل کشور اتریش

اتریش دارای یک سیستم جاده متراکم است که از آن به عنوان مرکز امپراتوری وسیع قاره‌ای استفاده می‌شود. این کشور به عنوان راهی برای اتصال بین اروپای غربی، شمالی و مرکزی و ایتالیا، شرق اروپا و بالکان است و دارای زیرساخت‌های حمل‌ونقل بزرگی از بزرگراه‌ها، قطارهای مسافرتی و باری، خدمات هوایی است.

اتریش دارای شاهکارهای دیدنی مهندسی بزرگراه با مناظر بی‌نظیر آلپ است که جذابیت این راه‌ها را صدچندان می‌کند.

شرکای تجاری اصلی اتریش کشورهای عضو اتحادیه اروپا، ایالات متحده، چین و سوئیس هستند و صادرات مهم این کشور شامل ماشین‌آلات، وسایل نقلیه، مواد شیمیایی، سوخت‌های معدنی و محصولات غذایی است.

زندگی و فرهنگ مردم اتریش

اتریش به عنوان رهبر عالی‌ترین دستاوردها در زمینه‌های موسیقی، تئاتر، ادبیات، معماری، پزشکی و علمی شناخته می‌شود. فرهنگ اتریش بخشی از جریان اصلی فرهنگ ژرمن بوده که با آلمان و سوئیس هم مشترک است. اما آنچه که اساساً فرهنگ اتریشی را ساخته امپراتوری هابسبورگ و کلیسای مسیحی است.

مردم اتریش و فرهنگ مردم اتریش

صومعه‌های بزرگ رومی، کلیسای جامع گوتیک سنت استفان در وین، شکوه و عظمت باروک اتریشی نمونه‌هایی از آثار معماری اتریشی است. همچنین ریشه تئاتر اتریش در نمایشنامه‌ها مذهبی اواخر قرون وسطا نشئت می‌گیرد که همچنان قرابت کلیسا با موسیقی اتریشی ادامه دارد و تا زمان معاصر ادامه داشته است.

آداب‌ورسوم اجتماعی مردم اتریش

شاید بیشتر اتریشی‌ها از سهم تاریخی فرهنگ کشورشان مطلع باشند، اما به‌طورکلی فقط اعضای طبقه وسط و تحصیل کرده در رویدادهای فرهنگی پرزرق و برق مانند جشنواره تئاتر و موسیقی سالزبورگ شرکت می‌کنند. اتریشی‌های معمولی به ویژه افرادی که در شهرهای کوچک‌تر زندگی می‌کنند زندگی متداول را دنبال نمی‌کنند و بر اساس سنت‌های منطقه‌ای، آیین و آداب رسوم دیرینه خود عمل می‌کنند.

تعداد زیادی از اتریشی‌ها در گروه‌ها ساز می‌نوازند، در گروه کر می‌خوانند و یا به ساخت موسیقی با دوستان و اقوام خود مشغول هستند. بسیاری از آن ها لباس‌های سنتی اتریش مثل پیراهن‌های مجلسی هر روز می‌پوشند. اکثر مردم اتریش تعطیلات اصلی مسیحیان را جشن می‌گیرند.

هنر و مردم اتریش

اتریش به مشارکت در موسیقی، به‌ویژه کلاسیک و رمانتیک محبوب است. کارهای عمده افراد خارجی مانند بتهوون، یوهانس برامش و بسیاری دیگر از هنرمندان بیشتر از بومیان اتریش با وین ارتباط دارند. وین با دو ژانر محبوب موسیقی یعنی اپرا و والس نیز ارتباط دارد. اپرای وین که از مناطق اسلاوی و مجارستان نشئت گرفته در حدود سال 1900 به اوج خود رسیده بود.

تئاتر موقعیت اصلی را در زندگی فرهنگی اتریش به خود اختصاص داده است. ادبیات در اتریش آغاز بسیار خوبی داشت به طوری که مشهورترین شاعر غزل آلمانی میانه به نام والتر فون در فوگل واید، در اواخر قرن دوازدهم در دربار وین خدمت می‌کرد.

در اواخر قرن نوزدهم سبک‌ها و شیوه‌های ادبی مشخصی از اتریش پدیدار شد.

در این مطلب سعی شد تا اصلی‌ترین شاخه‌های فرهنگی مردم اتریش برای شما گردآوری شده و اطلاعات مفیدی در این زمینه در اختیارتان قرار داده شود تا اگر از دسته مهاجران کشور اتریش هستید و یا اتریش یکی از مقاصد انتخابی شما برای اقامت می‌باشد با اطلاعاتی کامل‌تر از سبک فرهنگی و دانش مردمی و اجتماعی این کشور اقدام به درخواست ویزای اتریش و اقامت اروپا کنید.

 در صورت سوال و یا ثبت نظر در ارتباط با این مقاله در قسمت پایین همین صفحه بخش نظرات از ما سؤالاتتان را بپرسید و با کارشناسان ما ارتباط برقرار کنید.

سوالات متداول

موقعیت جغرافیایی اتریش چگونه است؟

این کشور در نیم کره شمالی و اروپای مرکزی قرار دارد و شامل بخش وسیعی از کوه های شرقی آلپ و رودخانه دانوب است.رشته کوه های آلپ حدود 75% از خاک این کشور را به خود اختصاص داده اند.

آب و هوای اتریش به چه صورت است؟

اتریش به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی خود دارای آب و هوای متنوع، فضاهای سرسبز و مناظر زیباییست در این کشور در فصل زمستان دما بین 0 الی 10 درجه و در تابستان بین 20 تا 30 درجه می رسد.

اتریش شامل چند شهر است؟

اتریش دارای 9 ایالت است که وین پایتخت آن شناخته می شود و نهمین شهر بزرگ اروپا نیز محسوب می شود. شهرهای دیگر عبارتند از : گراتس، لینز، سالزبورگ، اینسبوگ.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.