مقالات

متوسط درآمد انواع مشاغل در کانادا چقدر است؟

درآمد در کاندا

با آگاهی پیدا کردن در مورد متوسط درآمد مشاغل مختلف در کشور کانادا شما چشم انداز بهتری نسبت به مهاجرت به کشور کانادا پیدا می‌کنید و دید شما نسبت به حداقل و حداکثر حقوق و دستمزد در کشور کانادا بازتر خواهد شد. کار و درآمد برای هر مهاجری که قصد سرمایه‌گذاری یا قصد استخدام در کشور کانادا را دارد از اهمیت زیادی برخوردار است.

متوسط درآمد در کانادا

شیوه ی زندگی و اطلاعات دقیق در مورد حقوق و دستمزدها برای مهاجرت بسیار کارساز است. اینکه هدف شما از مهاجرت به کانادا چیست و آیا حرفه ای که در این کشور می‌خواهید به آن مشغول شوید آینده و چشم‌انداز خوبی دارد یا خیر؟ همه‌ی این موارد باید در تصمیم گیرها لحاظ شود.

هر ساله کشور کانادا لیستی از مشاغلی را که به آن نیاز دارد را معرفی می‌کند و در سراسر دنیا متقاضیان زیادی به دنبال اخذ ویزا و استخدام هستند در این میان ایرانیان زیادی هستند که تلاش می‌کنند از این فرصت‌های شغلی استفاده کنند.

درامد در کانادا

 

اما در مورد متوسط درآمد در کانادا عوامل و شرایط زیادی تاثیرگذار هستند و هر ساله نرخ مشخصی برای میانگین درآمد مشاغل تعیین می‌شود. ما در مقاله دیگری با عنوان مشاغل خانگی در کانادا با درآمدهای بالا نیز صحبت کردیم در این مقاله قصد داریم شما را با هر آنچه در خصوص متوسط درآمد مشاغل در کانادا مهم است را بیان کنیم.

در بازار کسب و کار میزان درآمد، یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های افراد است. درآمد در کانادا مهمترین مسئله‌ی افرادی است که به این کشور مهاجرت می‌کنند. علاوه بر مساله درآمد و میزان حقوق و دستمزد مشاغل، کشور کانادا از جذابیت‌های بیشتری برای مهاجران برخوردار است که شامل موارد زیر می‌باشد :

 • حامی بودن حقوق زنان و اقلیت‌ها
 • استقبال از پدیده چند فرهنگی
 • خدمات درمانی جامع
 • بالا بودن سطح سیستم آموزشی
 • تکنولوژی و فناوری رو به رشد در این کشور
 •  دارای بهترین مزایای تعطیلات و مرخصی با حقوق، امنیت بالا، ثبات بالای بانک‌های کانادا

 حقوق خالص یا درآمد قابل پرداخت مبلغی است که کارفرمایان پس از کسر کسورات از اصل حقوق یا درآمد ناخالص پرداخت می‌کنند. این کسورات برای حقوق کارمندان اجباری است و شامل مواردی از قبیل مالیات بر درآمد، طرح بازنشستگی کانادا و بیمه اشتغال EI می‌باشد.

برخی از شرکت ها کسورات دیگری نظیر برنامه های بهداشتی، سهم بازنشستگی، اتحادیه‌های کارگری و غیره را از میزان درآمد کارکنان خود اعمال می کنند. اما کسورات دریافتی از میزان درآمد بستگی به شغل و میزان درآمد دارد و برای تمامی مشاغل نرخ ثابتی نمی باشد و هر ساله تغییراتی در میزان کسورات داده می شود.

میزان درآمد با توجه به محل اشتغال متفاوت است و کسورات هم‌بستگی به محل کار دارد و ممکن است برخی از کسورات در بین کارفرما و کارمند تقسیم شود و میزان پرداختی شما بیشتر باشد. تمام این قوانین و شرایط قبل از استخدام برای متقاضیان بیان می‌شود و متقاضیان با علم کامل به این شرایط کار را قبول یا رد می‌کنند.

عوامل تاثیرگذار در متوسط درآمد در کانادا

متوسط درآمد در کانادا برای هر فرد سالانه 120000 دلار کانادا است. این کشور از سال 2007 به بعد با افزایش 24 درصدی دستمزدها، افراد زیادی را به مهاجرت به این کشور ترغیب کرد.

در سال 2020 نرخ بیکاری در کانادا 5.8 درصد می باشد که تک رقمی بودن این نرخ مدیون شرایط اقتصادی مناسب، برخورداری از بازار کار مطلوب می‌باشد. همانطور که می‌دانیم رشد اقتصادی بدون تدابیر و قوانین دقیق امکان پذیر نمی‌باشد و بی دلیل نیست که کانادا از لحاظ کار و زندگی جزو برترین کشورها می‌باشد.

قوانین استخدام که دولت برای دفاع از حقوق کارمندان وضع کرده است امنیت کاری را به همراه داشته است. این قوانین نیز در هر شهری از کانادا متفاوت است و بر روی متوسط درآمد تاثیرگذار است که بهتر است قبل از دریافت شغل مورد نظر این قوانین را بررسی کنید.

اما جدای از این قوانین و شرایط کاری عوامل دیگری هستند که در میزان درآمد در کانادا تاثیر گذار هستند که در زیر به هر کدام جداگانه می‌پردازیم. در کشور کانادا عوامل متعددی با توجه به شغل و شهر اقامت درآمد افراد را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

در این بین بیشترین تاثیر را سابقه کاری دارد. تجربه کاری افراد با تاثیر 36 درصدی بیشترین نقش را در تعیین مقدار حقوق دارد.

درآمد در کانادا

معمولا در مشاغل صنعتی و هنری سابقه کاری می‌تواند عاملی برای موفقیت در حرفه و افزایش درآمد فرد باشد. در استخدام برخی مشاغل سابقه کاری جزو الزامات و شرایط کاری است.

درآمد افراد با توجه به میزان تحصیلات افراد متفاوت است. دستمزدهای دریافتی افراد تحصیلکرده بسیار بالاتر از سایر افراد است. به‌طور مثال افرادی که دارای مدرک کارشناسی ارشد هستند 29 درصد حقوق بیشتری دریافت می کنند.

این عامل هم بستگی به نوع شغل دارد معمولا کارفرما برای هر عنوان شغلی، میزان تحصیلات خاصی را در نظر می‌گیرند و بر اساس آن حقوق و مزایا را تعیین می کنند و ممکن است برای افراد با تحصیلات بالاتر افزایش حقوقی نداشته باشند که در شرایط کاری کاملا این موارد ذکر می‌شود.

پس اگر دارای تحصیلات بالایی هستید حتما به دنبال مشاغلی باشید که در این رده استخدام می‌کنند و حقوق و مزایا و در نهایت درآمد زایی بالایی دارند.

جنسیت در میزان درآمد افراد حدود 5 درصد تاثیر گذار است. البته زمانی که زنان پا به پای مردان در یک شغل همسان کار کنند و از لحاظ توانایی و سابقه کاری، تحصیلات و ساعت کاری مانند مردان کار کنند کارفرما ملزم است تا حقوق برابری بپردازد.

افراد در کشور کانادا روزانه می توانند تا 8 ساعت کار کنند و میانگین کار هفتگی 40 ساعت می‌باشد اما برای صنایع تولیدی این میزان به 50 درصد هم می رسد.

البته ناگفته نماند که این ساعات برای هر شغلی می‌تواند متغیر باشد و اگر اضافه بر ساعات کاری باشد حقوق و مزایای بازنشستگی نیز شامل فرد می‌شود. هر چه موقعیت شغلی فرد بالا باشد ساعات بیشتری کار کند که این در مورد مدیران اجرایی صدق می‌کند.

متوسط درآمد در کانادا

همانطور که گفته شد میزان متوسط درآمد در کانادا در ایالت های آن متفاوت است. در شهرهای بزرگ نظیر تورنتو، مونترال و مناطق دوردست میزان حقوق و دستمزد و درآمد بیشتر است.

همچنین بخوانید: قلمروها و ایالت‌های کانادا

هر چند که افزایش یا کاهش درآمد به نوع کار پاره وقت یا تمام وقت بودن کار هم بستگی دارد اما در سال جاری میانگین درآمد مردان به ازای هر ساعت 29 دلار و زنان 25 دلار کانادا می‌باشد که برای کارکنان تمام وقت 28.76 و کارکنان پاره وقت 19.05 دلار کانادا می باشد.

این مبالغ هر ساله درصد مشخصی افزایش پیدا می کند به طور مثال در سال 2016 دستمزد مردان 27.77 دلار و دستمزد زنان 24.05 دلار بود.در ایالت های زیر حداقل درآمد به ازای هر ساعت کار به شرح زیر می‌باشد.

 • ایالت آلبرتا 15 دلار کانادا
 • ایالت انتاریو 14 دلار کانادا
 • ایالت بریتیش کلمبیا 13.85 دلار
 • یوکان 13.71 دلار کانادا
 • سرزمین های شمال غربی 13.50 دلار کانادا
 • کبک 13.10 دلار کانادا
 • نوناووت 13 دلار
 • جزیره پرنس ادوارد 12.85 دلار کانادا
 • نوا اسکوشیا 12.55 دلار کانادا
 • ایالت نیوبرانزویک 11.70 دلار کانادا
 • ایالت مانیتوبا 11.56 دلار کانادا
 • ایالت نیوفاندلند و لابرادور 11.40 دلار کانادا
 • ایالت ساسکاچوان 11.32 دلار کانادا

قوانینی که در خصوص درآمد در کانادا وجود دارد متقاضیان کار را ملزم می‌کند تا بر اساس آیتم‌های مربوط به هر شغل و قوانین مربوط به استان‌ها برای اخذ شغل مورد نظر اقدام کنند. هر ساله اداره آمار کانادا متوسط درآمد انواع مشاغل را بیان می‌کند.

دزآمد در کانادا

معمولا درآمد هر شغلی با توجه به واحد پولی کانادا که همان دلار کانادا می‌باشد تعیین می‌شود. بر اساس آماری که این سازمان برای سال 2020 ارائه کرد حداقل میانگین درآمد ماهیانه 14100 دلار کانادا و سالانه حدود 169000 دلار است.

مشاغلی هم در کانادا وجود دارند که مشاغل ملی محسوب می‌شوند. صاحبان مشاغل ملی کانادا با توجه به سطح تخصص و مهارت کاری و سابقه کاری سطوح درآمدی مختلفی دارند. در زیر به چند نمونه شغل پر درآمد و کم درآمد در سال 2020 اشاره می‌کنیم.

پر درآمد ترین مشاغل 

 1. پزشک متخصص با درآمدی بین 11700 الی 275000 دلار کانادا
 2. دندانپزشک با درآمد 53805 الی 213671 دلار کانادا
 3. پزشک خانواده با درآمدی حدود 58012 الی 310054 دلار کانادا
 4. وکیل با درآمد 48630 الی 146431 دلار کانادا
 5. قضات فدرال با درآمد 308600 الی 396700 هستند.

مشاغل کم درآمد 

 1. اپراتور دستگاه کف شور با درآمدی بین 22514 الی 41546 دلار کانادا
 2. آشپز فست فود با درآمد 20994 الی 26026 دلار کانادا
 3. ظرف شور با درآمد 21286 الی 28540 دلار کانادا
 4. گارسون رستوران با درآمد 22360 الی 30369 دلار کانادا
 5. پرستار کودک با درامد 20880 الی 37354 دلار کانادا می باشد.

درآمد برخی دیگر از مشاغل به دلار کانادا در سال 2021 به شرح زیر تعیین شده است

 • کتابدار سالیانه 57700 دلار
 • حسابرس داخلی 109000 دلار
 • طراح گرافیک 75800 دلار
 • کنترل ترافیک هوایی 137000 دلار
 • مکانیک 44600 دلار
 • معلم 93700 دلار
 • پرستار کودک 47900 دلار
 • منشی 53500 دلار
 • مهندس عمران 111000 دلار
 • پیشخدمت 37600 دلار
 • وکیل 244000 دلار

 

 سوالات متداول 

 هزینه زندگی در ونکوور کانادا چقدر است؟

هزینه زندگی در ونکوور حدود 3،000 دلار کانادا در ماه است.

آیا کشور کانادا برای زندگی مهاجران ایرانی، کشور مناسبی است؟

کانادا یکی از مهاجر پذیر ترین کشورها در دنیاست و برای مهاجرین ایرانی می تواند یکی از بهترین کشور ها باشد

میزان درآمد و حداقل دستمزد در کانادا چقدر است؟

میانگین حقوق در کانادا حدود 66,300 دلار در سال است. حداقل دستمزد در کانادا، برای کارجویان مبتدی حدود 24,512 دلار در سال بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.