Before Immigration 1 - این نکات را قبل از مهاجرت در نظر داشته باشید
زمان مطالعه: 5 دقیقه

تقریباً همه افراد حداقل یک‌بار در زندگی به فکر مهاجرت افتاده‌اند و وقتی از دشواری‌های زندگی روزمره خسته شده و به دنبال تغییر شرایط خود هستند؛ مهاجرت را به‌عنوان یکی از گزینه‌ها در نظر داشته‌اند؛ اما تصمیم به مهاجرت تصمیم ساده‌ای نیست و این امر با پیچیدگی‌ها و سختی‌هایی همراه خواهد بود؛ زیرا مهاجرت صرفاً محدود به تغییر مکان نیست، با این تصیم فرد از جامعه، فرهنگ، نزدیکان و خانواده و هرچیزی که در کشور خود دارد فاصله می‎گیرد. با ما همراه باشید، قصد داریم شما را با هرآنچه لازم است قبل از مهاجرت بدانید آشنا نماییم.

تصمیمتان را بررسی نمایید

خوشبختانه پیشرفت‌های تکنولوژی رفت‌وآمد به کلیه نقاط دنیا را نسبت به گذشته بسیار راحت‌تر نموده است، اما اگر به فکر مهاجرت هستید، این نکته را در نظر داشته باشید که مهاجرت، با سفرهای کوتاه‌مدت تفاوت دارد و برگشتن از این تصمیم با عواقبی همراه است. بنابراین بهتر است ابعاد مختلف تصمیمتان را بررسی کرده و از مصمم بودنتان اطمینان حاصل نمایید.

زبان یاد بگیرید

اولین موضوع قبل از مهاجرت و حتی سفر به کشورهای غریبه، یادگیری زبان آن کشور است. در اقامت‌های کوتاه یادگیری زبان ضرورتی ندارد ولی وقتی فرد کشورهای خارجی را برای اقامت انتخاب می‌کند، برای گذران زندگی حتماً باید زبان آن کشور را بیاموزد. بدون یادگیری زبان در ساده‌ترین امور زندگی دچار مشکل خواهید شد.

ویژگی‌های خود را بشناسید

این نکته را در نظر داشته باشید که مهاجرت با ترک افرادی که به آن‌ها تعلق خاطر دارید و همچنین ترک چیزهایی که سال‌ها برای ساختن آن‌ها تلاش کرده‌اید همراه است؛ به تمامی جوانب تصمیمتان خوب فکر کنید و اگر کوچک‌ترین تردیدی نسبت به آن دارید به هیچ عنوان قدم در این مسیر نگذارید.

مهم‌ترین عامل در مهاجرت خود فرد است و تمامی مراحل مهاجرت در درجه اهمیت دوم قرار می‌گیرند. در ابتدای راه فرد باید نسبت به تصمیم خود اطمینان کامل داشته باشد و هیچ‌گونه شکی نسبت به این اقدام نداشته باشد.

همچنین در انجام مراحل مهاجرت کاملاً به خود متکی باشید و روی کمک کسی حساب نکنید. برخی از افراد به دلیل داشتن آشنا در کشورهای دیگر به فکر مهاجرت می‌افتند اما باید در نظر داشته باشید که پس از رسیدن به مقصد باید بتوانید بدون هیچ پشتوانه‌ای و تنها با اتکا به نفس زندگی خود را تعیین نمایید.

در نتیجه در ابتدای مسیر ویژگی‌های خود را بسنجید و ببینید که آیا توانایی دست و پنجه کردن با مشکلات راه را به تنهایی دارید یا خیر؛ زیرا پشیمانی‌های بعدی سودی برایتان نخواهد داشت.

Before Immigration - این نکات را قبل از مهاجرت در نظر داشته باشید

اهداف خود را مشخص نمایید

هدفتان را از مهاجرت مشخص کنید. گفتن عباراتی مثل زندگی بهتر، آسایش، آرامش و … کافی نیست زیرا هیچ تضمینی وجود ندارد که در کشور مقصدتان شرایط لوکس و خوبی نصیبتان شود و به عبارتی دیگر باید هدفی داشته باشید تا برای رسیدن به آن با همه سختی‌ها بجنگید.

کشور مناسب را انتخاب نمایید

انتخاب کشور مقصد از اهمیت بسزایی برخوردار است، برای انتخاب کشور هدف تنها نباید عکس‌ها و شنیده‌ها را مدنظر قرار دهید، حتماً از منابع معتبر به گردآوری اطلاعات بپردازید. در این بررسی‌ها موضوعاتی مانند میزان مهاجرپذیری، قوانین تنظیم‌شده برای مهاجرین، شرایط صدور اجازه اقامت، شرایط آب‌وهوا، وضعیت اشتغال، آمار جرم و جنایت، شرایط زندگی، هزینه‌های زندگی، اوضاع سیاسی و … را در نظر بگیرید.

قبل از مهاجرت به فکر هزینه‎ها باشید

روش‌های مختلفی برای مهاجرت وجود دارد که هرکدام از این روش‌ها فرد را متحمل هزینه‌هایی خواهد ساخت. هزینه مهاجرت با توجه به نوع مهاجرت و کشور مقصد و همچنین تعداد افراد همراه فرد مشخص می‌شود. در ابتدا باید مشخص کنید که قصد مهاجرت از چه روشی را دارید و بعد از آن به دنبال تأمین بودجه مورد نیاز باشید. کم‌هزینه‌ترین راه مهاجرت، مهاجرت تحصیلی است به‌خصوص اگر موفق به اخذ بورسیه شوید و پرهزینه‌ترین روش آن مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری و تمکن مالی می‌باشد.

اگر بودجه کافی ندارید موفق به مهاجرت نخواهید شد پس چه‌بهتر که با دانستن این موضوع وقت خودتان را اتلاف نکنید. این نکته را نیز در نظر داشته باشید که باید فقط روی پول نقدتان حساب کنید. علاوه بر هزینه‌های مورد نیاز برای گذراندن مراحل مهاجرت، به فکر هزینه‌های زندگی در کشور جدید نیز باشید و برای آن برنامه‌ریزی نمایید، هزینه زندگی در کشورهای مختلف با هم یکسان نیست بنابراین حتماً در مورد مخارج زندگی در کشور هدف، شرایط مالیات و بیمه تحقیق نمایید.

یکی دیگر از موارد مهمی که در این مورد باید در نظر داشته باشید، هزینه‌های مربوط به بهداشت و درمان در کشور جدید است. مطمئن شوید که کشور مورد نظرتان خدمات درمانی و پزشکی مناسبی دارد و قادر خواهید بود به هنگام بیماری هزینه‌های مربوط به درمان را فراهم کنید.

وضعیت اسکان و رفت وآمد خود را مشخص کنید

حتما وضعیت اسکان خود را قبل از ورود به کشور جدید مشخص نمایید تا دچار سختی و سردرگمی نگردید. بسیاری از افراد از همان ابتدای مهاجرت به فکر خریدن خانه و یا اتومبیل هستند در صورتی که صرف هزینه‌های بزرگ در یک سال اول مهاجرت اشتباه است چرا که هنوز مطمئن نیستید در کشور جدید قادر به زندگی دائمی هستید یا خیر، بهتر است به خودتان زمان دهید تا به شرایط جدید عادت کنید و سپس برای خرید خانه یا مسکن اقدام نمایید.

علاوه بر این شرایط و قوانین خرید ملک و ماشین در کشورهای مختلف با هم تفاوت دارد و بهتر است بدون مشورت با وکیل این کار را انجام ندهید، تا وقتی با قوانین و محلی‌ها آشنا نشده‌اید برای خرید اقدام ننمایید. برای شروع بهتر است با کمک مشاورتان محلی را به‌صورت موقت برای زندگی در نظر بگیرید و از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده نمایید.

در مورد امنیت کشور جدید تحقیق کنید

یکی از مهمترین مسائل بررسی میزان امنیت کشور مقصد است، کشورهایی که امنیت خیلی پایینی دارند را انتخاب نکنید زیرا ممکن است به عنوان فرد غریبه بیشتر در معرض خطر قرار بگیرید. البته با رعایت برخی نکات می‎توانید امنیتتان را نیز بالا ببرید.

بررسی شرایط اقامت و ویزا

دریافت اجازه اقامت و ویزا از مهم‌ترین مراحل مهاجرت می‌باشد، کشورهای مختلف قوانین متفاوتی را برای صدور این مجوزها تنظیم کرده‌اند. حتماً در مورد این قوانین با مشاور مهاجرت صحبت نمایید، چراکه اگر قصد دارید اقامت دائم بگیرید، باید کلیه مراحل را با دقت انجام دهید.

به فکر راه‌های غیر قانونی نباشید

این روزها برای ورود به کشورهای پیشرفته باید دلیل خوبی داشته باشید در غیر صورت مجرم خواهید بود و هرگز به زندگی رؤیایی مورد نظرتان نخواهید رسید.

پناهندگی هم جزو همین روش‌های غیرقانونی است و تنها برای یاری افرادی که حقیقتاً دچار مشکلی حل نشدنی هستند تعبیه شده نه افرادی که قصد دارند بدون هیچ بودجه، مهارت و زحمتی مهاجرت کنند.

از یک وکیل خوب کمک بگیرید

با توجه به اینکه قوانین مهاجرت دائماً در حال تغییر هستند و از پیچیدگی‌های بسیاری برخوردارند، امکان داشتن مهاجرت موفق بدون کمک و راهنمایی یک وکیل و مشاور مورد اعتماد روز به روز سخت‌تر می‌شود؛ بنابراین بهتر است از همان ابتدا از یک وکیل راهنمایی بگیرید.

[تعداد: 5    میانگین: 4.2/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *