مقالات

جاذبه‌ های گردشگری بلژیک

جاذبه‌ های گردشگری بلژیک

بلژیک از جمله کشورهای کوچک قاره اروپا است. سفر به این کشور به دلیل دارا بودن مجموعه‌ای گسترده از جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی، در کنار طبیعت سرسبز اروپایی آن می‌تواند تجربه‌ای فراموش‌نشدنی برای گردشگران باشد. بخش قابل‌توجهی از جاذبه‌ های گردشگری بلژیک سرچشمه گرفته از تاریخ و قرون‌وسطی است، هم‌چنین به دلیل پیشینه این کشور در طول جنگ‌های جهانی، آثار متعددی در آن وجود دارد که می‌تواند برای علاقه‌مندان جذابیت فراوانی داشته باشد.

راهنمای سفر به بلژیک برای دیدن جاذبه‌ های گردشگری بلژیک

امپراطوری بلژیک در اروپای غربی واقع شده و مجموعاً از سه جامعه فلاندری یا هلندی‌زبان، فرانسوی‌زبان و آلمانی‌زبان تشکیل شده است. هم‌چنین این کشور متأثر از جوامع و کشورهای ذکرشده، متشکل از سه منطقه فلاندر، بروکسل و والونی است. پایتخت این کشور بروکسل نام داشته و دیگر شهرهای مهم خنت و بروژ می‌باشند.

درمجموع می‌توان گفت شهروندان بلژیکی دارای فرهنگ و تمدن گوناگونی می‌باشند. بلژیک طبق آخرین سرشماری حدود 11.5 میلیون نفر جمعیت می‌باشد.

بلژیک یکی از اعضای اتحادیه اروپا و معاهده شینگن است و واحد پول آن یورو می‌باشد. گردشگری در این کشور یکی از صنایع تأثیرگذار بر اقتصاد می‌باشد؛ به‌طوری‌که 2.8 درصد از تولید ناخالص در این کشور را تأمین می‌کند. شایان‌ذکر است که جاذبه‌ های گردشگری بلژیک سالانه حدود 6 تا 7 میلیون گردشگر از کشورهای مختلف جهان را به این کشور جذب می‌کند.

جاذبه‌ های گردشگری بلژیک

موقعیت جغرافیایی و شرایط آب‌وهوایی

بلژیک در غرب اروپا با فرانسه از سمت جنوب، با هلند از سمت شمال، با آلمان از سمت شرق و البته از سمت جنوب شرقی با لوکزامبورگ مرز زمینی دارا می‌باشد. لازم به ذکر است که وسعت این کشور حدود 30 هزار کیلومترمربع محاسبه شده است.

بلژیک دارای آب‌وهوای معتدل و متأثر از دریای شمال و اقیانوس اطلس است. به‌طورکلی تغییرات جوی در این کشور از یک منطقه به منطقه دیگر اندک است. میزان بارندگی در این کشور کم بوده از ماه آوریل تا سپتامبر آغاز می‌گردد. به‌طورکلی شرایط آب‌وهوایی در این کشور مشابه جنوب انگلستان بوده و بیشتر گردشگران در فصل بهار و تابستان به آن سفر می‌کنند.

بهترین زمان سفر به بلژیک از اواسط آوریل تا اواسط اکتبر و البته ماه‌های جولای و آگوست است؛ چراکه بلژیک در این تایم بهترین شرایط آب‌وهوایی را دارا می‌باشد؛ هرچند هزینه اقامت و بازدید از جاذبه‌ های گردشگری بلژیک در این بازه زمانی افزایش می‌یابد.

شهر جذاب و تاریخی بروکسل از جاذبه‌ های گردشگری بلژیک

بروکسل پایتخت بلژیک است و مقر اتحادیه اروپا به شمار می‌رود. بلژیک مانند سایر شهرهای توریستی این کشور، بیش‌تر دارای پیشینه تاریخی بوده و به سبب متأثر شدن از جنگ‌های متعدد، آثار زیادی در آن به‌جای مانده است.

جاذبه‌ های گردشگری بلژیک

شهر زیبای بروکسل

 

میدان مرکزی بروکسل گرند پلاس نام داشته که سازه‌ها و ساختمان‌های اطراف آن بر زیبایی و جذابیت آن افزوده‌اند. موزه‌های زیادی همراه با آثار برتر نقاشی، مجسمه‌ها و … در این شهر به چشم می‌خورند.

بروکسل اولین ایستگاه برای توریست‌ها به شمار می‌رود که در آن علاوه بر جاذبه‌های تاریخی، جاذبه‌های مدرن نیز برای طرفداران وجود دارد.

جاذبه‌ های گردشگری بلژیک

اگرچه جاذبه‌ های گردشگری بلژیک بیش‌تر در شهرهای بزرگی چون بروکسل، خنت و بروژ متمرکز شده اما شهرها و روستاهای تاریخی و قرون‌وسطایی در این کشور کم نیستند. علاقه‌مندان به آثار تاریخی و آثار باقی‌مانده از جنگ‌های بزرگ جهانی می‌توانند از این جاذبه‌ها لذت ببرند.

بسیاری از گردشگران با هدف بازدید از آثار تاریخی، فرهنگی و طبیعی در کنار جاذبه‌های مدرن این کشور به آن سفر می‌کنند؛ از مهم‌ترین جاذبه‌ های گردشگری بلژیک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

کلیسای جامع سنت باوو از جاذبه‌ های گردشگری بلژیک

آثار قرون‌وسطایی از جمله کلیساهای متعدد در بلژیک به چشم می‌خورند؛ که یکی از معروف‌ترین آن‌ها کلیسای جامع سنت باوو است. این کلیسا با سبک معماری خاص رومانسک و گوتیک طراحی و ساخته شده است. نمای داخلی کلیسا با نقاشی‌ها و آثار هنری بی‌نظیری آراسته شده است.

جبهه‌ی فلاندرز

بلژیک به سبب قرار گرفتن در خط مقدم جنگ جهانی اول، یک موزه جنگی زنده است. جبهه‌های متعدد با عنوان فلاندر برای علاقه‌مندان به تاریخ جنگ اهمیت بالایی دارد. مزار هزاران سرباز و سنگرهای متعدد در این منطقه واقع شده‌اند و از جاذبه‌ های گردشگری بلژیک هستند. 

برج ناقوس کلیسا

یکی از دیدنی‌ترین جاذبه ‌های گردشگری بلژیک برج ناقوس کلیسا است که در شهر بروژ واقع شده است. این سازه که قدمت آن به قرون‌وسطی بازمی‌گردد، دارای سبک معماری خاصی است. این برج دارای 366 پله به‌صورت مارپیچ بوده و دارای منظره جذابی از تمام شهر می‌باشد. 

 

جاذبه‌ های گردشگری بلژیک

برج ناقوس کلیسا

قلعه‌ی گراون استین

قلعه باشکوه گراون استین که زمانی اقامتگاه مقامات فلاندر بوده یکی از مهم‌ترین جاذبه ‌های گردشگری بلژیک است. این سازه یکی از نمونه‌های  قلعه‌های خندق‌دار در اروپا به شمار می‌رود.

قلعه گراون استین با دیوارهای ضخیم و مرتفع در مرکز شهر خنت واقع شده است. معماری این قلعه بسیار منحصربه‌فرد بوده و دارای چشم‌اندازی 360 درجه از تمام شهر می‌باشد.

دره‌ی موز 

اگر بخواهیم در خصوص جاذبه‌ های گردشگری بلژیک در حوزه طبیعت صحبت کنیم، بهترین نمونه دره موز است. ارگ‌های تاریخی، جنگل‌های انبوه، شهرهای کوچک و صخره‌های آهکی آن برای دوستداران تاریخ و طبیعت بسیار محبوب است؛ هم‌چنین شهرهای Namur و Dinant به‌عنوان دروازه‌های دره موز شناخته می‌شوند.

کلیسای خون مقدس بروژ از جاذبه‌ های گردشگری بلژیک

بدون شک یکی از جذاب‌ترین کلیساها نه‌تنها در بلژیک بلکه در تمام اروپا، کلیسای خون مقدس است. این کلیسا با معماری قرون‌وسطایی سبک گوتیک و رمانسک خود در میان گردشگران بسیار محبوب است.

دلیل انتخاب نام این کلیسا و دلیل تمایز و جذابیت آن یک ویال یا ظرف شیشه‌ای کوچک است که گفته می‌شود قطره‌ای از خون مسیح در آن وجود دارد. این ظرف طی جنگ‌های صلیبی به بلژیک آورده شده است.

فضای داخلی کلیسا به سبکی بسیار زیبا با طلا ساخته و پرداخته‌شده و آثار تاریخی و مذهبی متعددی در آن به چشم می‌خورد.

جاذبه‌ های گردشگری بلژیک

نمای داخلی کلیسای خون مقدس

میدان گرند پلاس

در مرکز شهر بروکسل، میدان بزرگ و تاریخی به نام گرند پلاس قرار دارد که یکی از بزرگ‌ترین جاذبه ‌های گردشگری بلژیک است.

اطراف این میدان، می‌توان بهترین نمونه‌های معماری را در اروپا و جهان مشاهده کرد. خانه‌های تجاری بلژیک و تالار شهر در این منطقه با معماری زیبا در قرن شانزدهم ساخته شده است.

تالار شهر دارای مجموعه‌ای از نقاشی‌های زیبا و رنگارنگ است که تاریخ آنتورپ در بلژیک را تداعی می‌کنند. از جمله خانه‌های جذاب واقع در این میدان هم می‌توان خانه‌های Coopers و Grocers را نام برد.

شهر قدیم مون

در شهر قدیمی مون آثار تاریخ متعدد و مشهوری به چشم می‌خورند؛ از جمله میدان گرند پلاس در مرکز شهر به همراه ساختمان‌های تاریخی و بعضاً 400 ساله اطراف آن.

 از دیگر آثار تاریخی این شهر می‌توان به کلیسای سنت جرج، خانه‌ی تاریخی Toison d’Or، کلیسای Sainte-Waudru برج ناقوسی که در میراث جهانی یونسکو ثبت شده، اشاره کرد.

کلیسای سنت پیتر

این کلیسا با معماری فوق‌العاده در میدان اصلی شهر لوون واقع شده است. فضای داخلی این موزه بسیار منحصربه‌فرد بوده و با آثار هنری از جمله نقاشی‌های کتاب مقدس آراسته شده‌اند. هم‌چنین قسمت‌هایی از این کلیسا به موزه مبدل گشته است.

واترلو

واترلو برای علاقه‌مندان به تاریخ و جنگ‌های جهانی واژه‌ای شناخته شده است. واترلو محلی است که در آن ناپلئون بناپارت در جنگ مشهوری به همین نام شکست سنگینی خورد. هرچند بخش‌هایی از این منطقه به زمین‌های زراعی مبدل شده، اما یک تپه در آن ساخته شده که در آن شیر سنگی قرار دارد.

جاذبه‌ های گردشگری بلژیک

واترلو

دره‌ی سِموا 

یکی دیگر از جاذبه‌ های گردشگری بلژیک برای دوستداران طبیعت دره سرسبز سموا است. قایق‌رانی و پیاده‌روی در دل طبیعت سرسبز و زیبای این دره خصوصاً در فصل بهار در میان شکوفه‌های فراوان، جذابیت بسیار زیادی دارد.

قلعه‌های تاریخی

همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم، بلژیک به سبب تاریخ پربار و آثاری از جنگ‌های متعدد، بیش‌تر برای علاقه‌مندان به تاریخ اهمیت دارد. در این کشور بنا به دلایل ذکرشده، بیش از 3000 قلعه کوچک و بزرگ با معماری‌های جذاب و منحصربه‌فرد به چشم می‌خورند که از معروف‌ترین آن‌ها می‌توان به بوین در آردن و البته بیرسل و گراون استان اشاره کرد. 

سوالات متداول 

زندگی در بلژیک به عنوان یک مهاجر چه احساسی دارد؟
بلژیکی ها از کیفیت بالایی از زندگی لذت می برند و مهاجران باید انتظار داشته باشند که در طول اقامت‌شان چند پوند به دست آورید. هنگامی که صحبت از آرامش بخش می‌شود، بلژیک دارای طیف گسترده‌ای از رویدادها و جاذبه ها است. این موزه‌ها، سواحل و جنگل‌های تپه‌ای بسیاری دارد که برای راه رفتن بزرگ یا سفرهای ماهیگیری ایجاد می‌کنند.

حقایق کلیدی بلژیک چه هستند؟
بلژیک کشوری بسیار شهرنشین است: تخمین زده می‌شود ۹۷٪ از کل مردم بلژیک در شهرها یا شهرها زندگی می کنند. با بیش از ۳۷۰ نفر در هر کیلومتر مربع، کل کشور تراکم جمعیت بسیار بالایی دارد.

بهترین کارها در بلژیک چه هستند؟
بلژیک ارائه می دهد غذاهای عالی. در بالای غذاهای داغ معمولی مانند واترزوئی یا وافل. همچنین برخی از بهترین آبکن های جهان را ارائه می دهد. بلژیکی ها از کیفیت بالایی از زندگی لذت می برند و مهاجران باید انتظار داشته باشند که در طول اقامت شان چند پوند به دست آورید.

چنانچه قصد سفر دارید، در ادامه می‌توانید جاذبه‌های توریستی کشورهای مختلف را ببینید. 

 

جاذبه های گردشگری کانادا

جاذبه های گردشگری هلند

جاذبه های گردشگری نروژ

جاذبه های گردشگری فنلاند

جاذبه های گردشگری دانمارک

جاذبه های گردشگری سوئد

جاذبه های گردشگری اتریش

جاذبه های گردشگری آلمان

جاذبه های گردشگری انگلیس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.