مقالات

بهترین کشور اروپایی برای زندگی کدام است؟

مهم‌ترین چالش برای افرادی که تصمیم دارند به اروپا مهاجرت کنند، انتخاب بهترین کشور برای زندگی است. درواقع فاکتورهای مهمی در این انتخاب مؤثر هستند که می‌توانند یک کشور اروپایی را در بالاترین رتبه برای جذب و هم‌چنین اطمینان مهاجران قرار دهد. حال به بررسی پاسخ این سؤال که بهترین کشور اروپایی برای زندگی کدام است؟ خواهیم پرداخت.

فاکتورهای مهم در انتخاب بهترین کشور اروپایی

افرادی که قصد مهاجرت دارند، می‌بایست کشور مقصد را از جهات مختلفی بررسی کنند و آن‌ها را بر اساس اولویت‌های خود و خانواده در نظر بگیرند؛ زیرا افراد ازنظر شرایط اقتصادی و تمکن مالی، وضعیت تحصیلی، اشتغال، سلایق و علایق فردی و … با یکدیگر متفاوت هستند.

به‌طورکلی فاکتورهای مهم در انتخاب بهترین کشور اروپایی برای زندگی شامل موارد زیر است:

 • رشد و توسعه اقتصادی، سیاسی و اجتماعی
 • آزادی و رفاه فردی
 • خدمات سلامت و بهداشت
 • امکانات آموزشی و تحصیلی

معرفی بهترین کشورهای اروپایی برای مهاجرت

یکی از دلایل اصلی مهاجرت به کشورهای اروپایی خصوصاً کشورهای حوزه شینگن، امکان مسافرت به 26 کشور اروپایی بدون دریافت ویزا است. اخذ ویزا اروپا از طرق مختلفی مانند ویزای تحصیلی، کاری، سرمایه‌گذاری و … امکان‌پذیر است.

لذا افراد بایستی شرایط اخذ این نوع ویزاها را نیز در انتخاب بهترین کشور اروپایی برای زندگی در نظر داشته باشد. در ادامه به معرفی بهترین کشورها و بررسی شرایط آن‌ها خواهیم پرداخت:

نروژ

کشور نروژ دارای رتبه نخست در رده‌بندی بهترین کشورهای اروپایی برای زندگی قرار دارد که دلیل آن داشتن زیرساخت‌های عالی آموزشی، بهداشتی، مدیریتی و آزادی فردی است. این کشور با دارا بودن رفاه اجتماعی، توسعه اقتصادی، شرایط مناسب و ایده‌آل برای زندگی یکی از پرطرفدارترین کشورها برای مهاجرت به شمار می‌رود.

کشور نروژ با دارا بودن جمعیت حدودی 5 میلیون نفر و ذخایر بالای منابع زیرزمینی یکی از ثروتمندترین و مرفه‌ترین کشورهای دنیا است. هم‌چنین این کشور ازنظر رشد تولید ناخالص در رتبه ششم جهان قرار دارد.

اصلی‌ترین دلیل برای برتری کشور نروژ نسبت به سایر کشورها، خدمات بهداشتی و درمانی آن است. افرادی که اقامت و به دنبال آن تابعیت این کشور را دارا باشند می‌توانند از کلیه خدمات درمانی به‌صورت رایگان استفاده کنند. حتی شهروندان نروژی در کشور آمریکا هم می‌توانند از امکانات رایگان پزشکی استفاده کنند.

[typed string0=”رفاه و کیفیت زندگی در یک کشور خارجی به عوامل زیادی وابسته است که مهم‌ترین آن ثبات اقتصادی، تناسب بین حقوق و هزینه‌ها، وضعیت مناسب اشتغال و … می‌باشد.” typeSpeed=”40″ startDelay=”0″ backSpeed=”18″ backDelay=”2000″ loop=”1″ shuffle=”1″]

سوئیس

کشور سوئیس کشوری کوچک در مرکز اروپا است که مهم‌ترین مشخصه آن رشته‌کوه‌های آلپ است. پیشرفت اقتصادی و تکنولوژی کشور سوئیس سبب شده که این کشور ازنظر رشد تولید ناخالص در رتبه بالایی قرار بگیرد.

اهمیت بالای کشور سوئیس به‌سلامت و بهداشت جامعه، خدمات و امکانات تحصیلی، شفافیت سیاسی، حقوق اجتماعی، نظام سلامت بانکی و… ازجمله مواردی است که این کشور را در رتبه بالای لیست بهترین کشورهای اروپایی قرار داده است.

فنلاند

کشور فنلاند با پیشرفت‌های فوق‌العاده درزمینهٔ امکانات پزشکی و بهداشتی، آموزش، اقتصاد باثبات، آزادی و رفاه فردی و اجتماعی موفق شده به یکی از بهترین کشورهای اروپا برای زندگی تبدیل شود. در این کشور اروپایی به دلیل تساوی حقوق زن و مرد و همین‌طور بهره‌مندی از نظام قضایی سالم، شرایط بسیار ایده آلی را برای مهاجرین فراهم می‌کند.

آلمان

یکی از دلایل اصلی انتخاب کشور آلمان برای مهاجرت شرایط عالی اقتصادی و رفاهی آن است. کشور آلمان یکی از معدود کشورهای اروپا است که در آن میزان درآمد افراد نسبت به هزینه‌های زندگی بالا است. از دیگر فاکتورهای مهم کشور آلمان می‌توان به‌نظام عالی سلامت، شرایط آب‌وهوایی ایده آل، میزان جرم و جنایت پایین و سیستم قوی حمل‌ونقل شهری بسیار کارآمد آن اشاره کرد.

کشور آلمان به‌عنوان یکی از اعضای حوزه شینگن شناخته می‌شود؛ بنابراین افراد با اخذ ویزای توریستی این کشور، می‌توانند به‌مدت 90 روز مجوز گردش و ورود به سایر کشورهای این حوزه را نیز دریافت نمایند.

دانمارک

دانمارک یکی از ایده‌آل‌ترین و باکیفیت‌ترین کشورهای اروپا به شمار می‌رود. نظام اجتماعی مستحکم، سیستم حمل‌ونقل بسیار عالی، مدیریت شهری مطلوب و … در بالاترین رتبه قرار دارد.

هم‌چنین نظام اقتصادی کشور دانمارک بسیار قدرتمند است به‌نحوی‌که از سوی بانک جهانی یکی از ثروتمندترین اقتصادهای دنیا به شمار می‌رود. نکته مهم در مورد کشور دانمارک امنیت بالای شغلی و قوانین محکم کار می‌باشد.

سوئد

کشور سوئد نیز یکی از مرفه‌ترین کشورهای اروپایی به‌شمار می‌رود. موقعیت‌های شغلی فراوان، درآمدهای بسیار عالی، متناسب با هزینه‌های زندگی و امنیت شغلی یکی از مهم‌ترین ملاک‌ها برای انتخاب این کشور برای یک زندگی باکیفیت به شمار می‌رود؛ بنابراین یکی از بهترین روش‌ها برای اخذ اقامت کشور سوئد دریافت ویزای کاری می‌باشد.

بهترین کشور اروپایی برای زندگی کدام است؟

هلند

کشور هلند با دارا بودن امکانات زیادی در زمینه آموزش، خدمات بهداشتی و درمانی، آزادی، رفاه فردی و اجتماعی، نظام اقتصادی باثبات و پیشرفته به یکی از پرطرفدارترین کشورهای اروپایی تبدیل‌شده است.

اقتصاد این کشور یکی از رکن‌های تعیین‌کننده در اقتصاد اروپا به شمار می‌رود و به دلیل رشد در زمینه‌های گردشگری، کشاورزی، تجارت و بازرگانی دارای موقعیت‌های شغلی بسیار زیادی می‌باشد.

انگلیس

کشور انگلیس ازلحاظ کیفیت زندگی، آموزش و شرایط کاری از رتبه بسیار بالایی برخوردار است. یکی از دلایل اصلی انتخاب این کشور به‌عنوان مقصد مهاجران، خدمات عالی آموزشی آن است به‌طوری‌که اخذ پذیرش از دانشگاه‌های بسیار مشهور آکسفورد و کمبریج آرزوی بسیاری از دانشجویان به شمار می‌رود.

لذا اکثر افرادی که قصد اقامت این کشور را دارند، از طریق دریافت ویزای تحصیلی، ویزای کاری و یا سرمایه‌گذاری برای اخذ اقامت اقدام می‌کنند.

اتریش

کشور اتریش یکی از بهترین کشورها برای مهاجرت وزندگی به شمار می‌رود. اقتصاد پویا، موقعیت شغلی فراوان و همین‌طور نرخ بسیار پایین بیکاری از دلایل مهم انتخاب این کشور برای مهاجرت و زندگی محسوب می‌شود.

اکثر مهاجران بنا بر دلایل ذکرشده از طریق اخذ ویزای کاری جهت کسب اقامت اقدام می‌نمایند.

ملاک برتری کشورهای اروپایی

کشور مقصد

اصلی‌ترین ملاک برتری

1. نروژ

خدمات بهداشتی، امکانات آموزشی و آزادی فردی

2. سوئیس

نظام سلامت جامعه، شفافیت سیاسی و امنیت

3. فنلاند

نظام قضایی سالم و حقوق عالی اجتماعی

4. آلمان

موقعیت اقتصادی و رفاهی، وضعیت اشتغال عالی

5. سوئد

امنیت شغلی و اقتصاد پویا

6. هلند

اقتصاد پیشرفته، نظام بهداشتی و رفاه فردی

7. دانمارک

نظام اقتصادی قدرتمند و امنیت شغلی

8. اتریش

اقتصاد پیشرفته، وضعیت کار و نرخ پایین بیکاری

9. انگلستان

آموزش و نظام کاری پویا

بهترین شهرهای اروپایی ازنظر کیفیت زندگی

کمپانی مرسر هرسال فهرستی از باکیفیت‌ترین شهرهای جهان منتشر می‌کند که بر اساس معیارهای مختلفی رده‌بندی می‌شود. این معیارها شامل موارد زیر است.

 • ثبات سیاسی
 • موقعیت اقتصادی (تبادلات ارزی، امکانات و خدمات بانکی)
 • شرایط اجتماعی (آزادی‌های فردی، آزادی بیان در رسانه‌ها)
 • نظام قضایی (میزان جرم و جنایت در جامعه، اجرای صحیح قانون)
 • نظام بهداشت و سلامت (بیمه سلامت و سایر خدمات درمانی)
 • آموزش‌وپرورش
 • امکانات رفاهی و تفریحی
 • شرایط مسکن (هزینه اجاره، خرید ملک و …)
 • شرایط زیست‌محیطی (وضعیت آب‌وهوا، امکان وقوع انواع بلایای طبیعی)
 • حمل‌ونقل و خدمات شهری

بر اساس این فاکتورها باکیفیت‌ترین شهرهای اروپایی عبارت‌اند از:

 • وین اتریش
 • زوریخ سوئیس
 • کپنهاگ دانمارک
 • مونیخ آلمان
 • ژنو سوئیس
 • آمستردام هلند

بهترین کشور اروپایی برای مهاجرت ایرانیان

هم‌وطنانی که قصد مهاجرت به اروپا را دارند معمولاً در انتخاب بهترین کشور عوامل مهمی را در نظر می‌گیرند. ازجمله این عوامل می‌توان به خدمات و امکانات اجتماعی مانند بیمه، شرایط آب‌وهوایی، نزدیکی به ایران، شرایط اقتصادی و اشتغال اشاره کرد.

به‌عنوان‌مثال کشورهای سوئد و آلمان برای افرادی که موقعیت کاری برایشان اولویت دارد، انتخاب ایده آلی محسوب می‌شود؛ زیرا با توجه به موقعیت‌های شغلی فراوان و اقتصاد پیشرفته امکان کاریابی در این کشورها بسیار زیاد است و متوسط درآمد ماهیانه در این کشورها تقریباً معادل 4000 یورو به بالا است.

سؤالات متداول

بهترین کشور اروپایی ازنظر تعادل کار و هزینه‌های زندگی کدام هستند؟

شبکه جهانی مهاجران بر اساس تحقیقات انجام‌شده از حدود 13000 مهاجر فهرستی از بهترین کشورهای جهان ازنظر تعادل کار و زندگی ارائه داده است. در صدر این لیست کشورهای اروپایی هلند، سوئد، دانمارک و نروژ به چشم می‌خورند.

باکیفیت‌ترین کشورهای اروپایی برای زندگی کدام اند؟

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد باکیفیت‌ترین کشور اروپایی بر اساس فاکتورهایی نظیر امنیت، اقتصاد، شرایط اجتماعی و … سنجیده می‌شود. طبق آخرین تحقیقات کشور سوئیس به‌عنوان برترین کشور جهان ازنظر کیفیت زندگی انتخاب‌شده است.

بهترین کشورهای اروپایی برای مهاجرت کاری کدام هستند؟

کشورهای اروپایی که دارای نظام اقتصادی پویا هستند، زمینه اشتغال را نه‌تنها برای شهروندان خود، بلکه برای مهاجران از سایر کشورها نیز فراهم می‌کند؛ بنابراین اخذ اقامت این کشورها از روش مهاجرت کاری گزینه مناسبی است. ازجمله این کشورهای اروپایی می‌توان به آلمان، نروژ، فنلاند و انگلستان اشاره کرد.

بهترین کشور اروپایی جهت سرمایه‌گذاری کدام است؟

به‌طورکلی کشوری که دارای اقتصاد قدرتمند و نظام بانکی کارآمد باشد، گزینه مناسب برای سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود. بر این اساس کشورهایی نظیر دانمارک، آلمان، اتریش و هلند از شرایط بسیار خوب برای سرمایه‌گذاران خارجی برخوردار می‌باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.