مقالات

بهترین رشته های تحصیلی در اروپا

بهترین رشته های تحصیلی در اروپا

مهاجرت به اروپا فرصتی استثنایی برای دانشجویانی است که قصد دارند با تحصیل در دانشگاه‌های معتبر دنیا، آینده درخشانی را برای خود رقم بزنند. بهترین رشته های تحصیلی در اروپا بر اساس فاکتورهایی مانند اعتبار و عملکرد دانشگاه تعیین می‌گردد. البته بازار کار رشته تحصیلی در کشور مقصد نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

فاکتورهای مهم در انتخاب رشته

انتخاب بهترین رشته های تحصیلی در اروپا بر اساس عملکرد و امکانات دانشگاه در کشور موردنظر مشخص می‌شود. بر اساس دیدگاه‌های کلی رشته‌هایی مانند وکالت، پزشکی، تجارت، رشته‌های فنی و همچنین مربوط به تکنولوژی همواره از آینده خوبی در سراسر جهان برخوردار بوده‌اند.

لذا هدف بسیاری از دانشجویان برای ادامه تحصیل در کشورهای خارجی و در برترین دانشگاه‌ها می‌باشند. لازم به ذکر است که در انتخاب بهترین رشته های تحصیلی در اروپا، افراد بایستی علایق و استعدادهای خود را در نظر بگیرند تا در طی دوران تحصیلی با مشکل مواجه نشوند.

ازنظر بسیاری از افراد، آینده کاری و میزان موفقیت فرد در رشته تحصیلی مهم‌ترین فاکتور در انتخاب آن محسوب می‌شود. رشته‌های تحصیلی زیادی وجود دارند که تخصصی و دشوار نبوده اما به علت بازار کاری فوق‌العاده و درآمد بالا، بسیار پرطرفدار هستند. متقاضیان می‌بایست قبل از اقدام جهت مهاجرت تحصیلی، با مشاوره وکیل مهاجرت نکات مهم زیر را بررسی نمایند.

 • بررسی علایق و استعدادهای فردی
 • آینده کاری رشته تحصیلی موردنظر
 • بررسی شانس اشتغال به کار پس از فارغ‌التحصیلی در کشور موردنظر
 • میزان تمکن مالی افراد متناسب با رشته تحصیلی انتخابی

بهترین رشته های تحصیلی در اروپا

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، فاکتورهای مهمی در انتخاب رشته تحصیلی به‌منظور تحصیل در اروپا نقش دارند. افراد می‌بایست قبل از مهاجرت و اخذ ویزای تحصیلی، شرایط ویژه کشورهای اروپایی مانند امکانات دانشگاهی و آینده کاری دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی را بررسی نمایند. بهترین رشته‌های تحصیلی در اروپا به شرح زیر هستند.

 • رشته‌های پزشکی و زیرشخه‌های آن مانند پرستاری، دندان‌پزشکی و داروسازی
 • رشته‌های مهندسی مانند مکانیک، عمران، الکترونیک
 • مشاغل فنی مانند لوله کشی، گچ کاری، تاسیساتی و…
 • فناوری اطلاعات و مهندسی شبکه
 • دیجیتال مارکتینگ
 • خلبانی
 • گردشگری و هتلداری
[typed string0=”انتخاب بهترین رشته های تحصیلی در اروپا با توجه به علایق و استعداد متقاضیان، نیازمند تحقیق و بررسی فراوان در زمینه امکانات و عملکرد دانشگاه، آینده کاری، میزان درآمد، نرخ بیکاری و تورم آن شغل می‌باشد.” typeSpeed=”40″ startDelay=”0″ backSpeed=”18″ backDelay=”2000″ loop=”1″ shuffle=”1″]

رشته‌های پزشکی؛ از بهترین رشته های تحصیلی برای مهاجرت

تحصیل در رشته های پزشکی مانند پزشکی، دندانپزشکی، پرستاری و داروسازی در کشورهای اروپایی، از آینده درخشانی برخوردار هستند؛ زیرا اکثر این کشورها دارای کمبود در این حوزه کاری می‌باشند.

مهم‌ترین مزایای تحصیل در این رشته ها، تضمین اشتغال به‌محض فارغ‌التحصیلی و درآمد بالای آن می‌باشد. در سال‌های اخیر کشورهایی نظیر آلمان، سوئد، نروژ، بلژیک، اتریش، انگلستان و کانادا به‌طور فزاینده‌ای در این گونه رشته ها استخدام می‌کند.

برای مثال انگلستان به نیروی کار پزشکی در حوزه مراقبت از کودکان، بهداشت، دندانپزشکی و اتاق عمل نیاز دارد و کشور بلژیک نیز در حوزه اورژانس و مراقبت از سالمندان نیاز فزاینده‌ای به نیروی کاری رشته پزشکی دارد.

نکته مهم در انتخاب این گونه رشته ها در کشورهای اروپایی، درآمد بالای آن می‌باشد. به‌عنوان‌مثال کشور ایتالیا با میانگین حقوق 70 هزار دلار، لوکزامبورگ با حقوق 70 تا 120 هزار دلار، ایرلند با حقوق 75 هزار دلار، نروژ با حقوق 62 هزار دلار و دانمارک با حقوق 64 هزار دلار ایده‌آل‌ترین کشورها برای کار در زمینه رشته های پزشکی هستند.

پزشکی؛ پرطرفدارترین رشته تحصیلی

رشته پزشکی در طول تاریخ همواره به‌عنوان بهترین رشته تحصیلی شناخته می‌شود که هم از درآمد بالایی برخوردار بوده و هم دارای جایگاه اجتماعی بسیار بالایی می‌باشد. البته پذیرش رشته‌های پزشکی در دانشگاه‌های معتبرداخلی و اروپایی دشوار بوده و توانایی، پشتکار و استعداد خاص خود را می‌طلبد.

کشورهای اروپایی زیادی در حوزه رشته‌های پزشکی نیازمند نیروی کار متخصص هستند، برای مثال آلمان به 5 هزار پزشک با تخصص‌های مختلف نیاز دارد که بالاترین میزان درآمد در این کشور یعنی میانگین 74 هزار دلار در سال را به خود اختصاص داده است. انگلستان هم در حوزه‌هایی مانند روان‌پزشکی، خون‌شناسی و متخصص کودکان نیازمند پزشک است.

همچنین اروپا دارای معتبرترین و مشهورترین دانشگاه‌ها در زمینه رشته‌های پزشکی است که ازجمله آن‌ها می‌توان به دانشگاه‌های علوم پزشکی، داروسازی و دندان‌پزشکی ایتالیا اشاره کرد.

رشته‌های مهندسی

تحصیل در رشته مهندسی عمران به‌ویژه تخصص مهندسی خاک در کشورهای اروپایی مانند آلمان،انگلستان، نروژ، هلند، دانمارک وسوئد فرصت فوق‌العاده‌ای به شمار می‌رود به‌نحوی‌که دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی با توجه به کمبود نیروی کار در این حوزه می‌توانند به‌راحتی وارد بازار کار شده و حقوق بالایی نیز کسب کنند.

رشته های مهندسی از پردرآمدترین رشته های تحصیلی هستند. به طوری که حداقل درآمد سالانه مهندسان عمران در این کشورها بسته به زمینه کاری، میزان تجربه و سابقه کاری،  بین 46 تا 58 هزار دلار و یا حتی بیشتر می‌باشد که بسیار ایده آل است.

تحصیل در رشته مهندسی مکانیک نیز به‌خصوص در حوزه‌های صنعت خودروسازی و هوا و فضا در کشورهایی مانند آلمان، اتریش، اسپانیا، سوئد، نروژ و انگلستان به دلیل کمبود نیروی متخصص بسیار پرطرفدار هستند.

هم‌چنین ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی برق آینده کاری بسیار خوبی در کشورهای انگلستان، مجارستان و آلمان دارا می‌باشد.

حسابداری

با توجه به پیشرفت اقتصادی و افزایش روزافزون شرکت‌های تجاری در کشورهای اروپایی، نیاز به نیروی متخصص مالی افزایش پیدا می‌کند. به‌طورکلی رشته حسابداری به دلیل رشد نظام سرمایه‌داری در سراسر جهان بازار کار خوبی دارد و درآمد قابل توجهی را می‌توان از طریق این رشته اخذ نمود.

ایرلند، یونان و برخی دیگر از کشورهای اروپا نیازمند افراد متخصص در زمینه‌های کارشناس مالیاتی، متخصصان و تحلیل گران مالی و … می‌باشند؛ لذا حسابداری نیز یکی از بهترین رشته های تحصیلی در اروپا به‌خصوص در کشورهایی است که در حال رشد و پیشرفت اقتصادی هستند.

بهترین رشته های تحصیلی در اروپا

هتلداری و گردشگری در کشورهای توریستی

کشورهای توریستی اروپا نظیر ایتالیا، اسپانیا، فرانسه، انگلیس، نروژ، هلند، سوئیس، سوئد و آلمان به دلیل جذب بالای توریست از سراسر جهان و هم‌چنین شمار  بالای هتل‌ها و اقامتگاه‌ها، همواره نیازمند نیروی کار متخصص و باانگیزه در حوزه هتلداری و سایر زمینه های گردشگری هستند. فرصت شغلی فراوان و درآمد به نسبت بالا از عوامل پرطرفدار شدن این رشته مدل رشته های تحصیلی به شمار می‌رود.

رشته‌های فناوری اطلاعات و برنامه‌نویسی

علاقه‌مندان به تحصیل در رشته‌های کامپیوتر مانند فناوری اطلاعت و برنامه‌نویسی در اروپا به‌خصوص در کشورهایی نظیر آلمان، نروژ، سوئد، هلند،اتریش و …  از آینده درخشانی برخوردار خواهند بود. طراحی وب، برنامه‌نویسی، مالتی مدیا و نرم‌افزار همواره در لیست مشاغل موردنیاز این کشورها به چشم می‌خورند.

رشته‌هایی چون مهندسی شبکه، دیجیتال مارکتینگ و تجارت الکترونیک در سال‌های اخیر جایگاه ویژه‌ای را در بازار کاری به خود اختصاص داده‌اند. از مزایای تحصیل در این رشته‌ها، علاوه بر فرصت‌های شغلی فراوان، حقوق ایده آل آن است به‌طوری‌که میانگین آن در برخی کشورها مانند آلمان و سوئد به 70 الی 90 هزار دلار نیز می‌رسد.

سؤالات متداول

مهم‌ترین فاکتور در انتخاب بهترین رشته های تحصیلی در اروپا چیست؟

علایق و استعدادهای فردی دانشجویان مهم‌ترین فاکتور در انتخاب رشته تحصیلی محسوب می‌شود؛ وجود فرصت‌های شغلی در بازار کار برای این رشته و به دنبال آن امکان کسب درآمد بالا در ادامه این فاکتور قرار می‌گیرند. بنابراین افراد بایستی در انتخاب رشته تحصیلی با متخصصان این حوزه مشورت کنند تا در آینده با مشکلی مواجه نشوند.

آیا امکان تحصیل رایگان در اروپا وجود دارد؟

بله؛ کشورهای اروپایی نظیر آلمان، ایتالیا، فرانسه و نروژ دارای دانشگاه‌های معتبر دولتی هستند که با ارائه بورسیه تحصیلی امکان تحصیل را برای دانشجویان برتر و بااستعداد فراهم نموده و زمینه رشد و پیشرفت آن‌ها را فراهم می‌کنند.

آینده رشته‌های تحصیلی مانند حقوق و مدیریت در اروپا چگونه است؟

رشته مدیریت در میان کشورهای اروپایی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است و آینده کاری درخشانی به‌خصوص در زمینه رشته مدیریت بازرگانی یا MBA دارد؛ ولی رشته حقوق در هر کشور اروپایی برای همان کشور کارایی دارد مگر آن‌که دانشجویان در رشته حقوق بین‌الملل تحصیل کنند.

معتبرترین دانشگاه‌های اروپا در کدام کشورها قرار دارند؟

دانشگاه آکسفورد، معتبرترین دانشگاه اروپا در انگلستان واقع‌شده که رتبه اول کشورهای اروپایی را در این زمینه دارا می‌باشد. پس از انگلستان، دانشگاه‌های آلمان و سوئیس در رتبه‌های دیگر کشورهای اروپایی در زمینه اعتبار و عملکرد دانشگاهی قرار می‌گیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.