مقالات

بلک فرایدی و فروشگاه‌های معتبر

بلک فرایدی یا جمعه سیاه اصطلاحاً به هفته آخر سال نو میلادی و تخفیف‌های بعد از روز شکرگزاری اطلاق می‌گردد. شنیدن این واژه به معنای فرارسیدن بهترین موقعیت برای خرید می‌باشد. شاید یک زمانی بلک فرایدی مخصوص ایالات‌متحده آمریکا بوده باشد اما امروزه در همه جهان این چند روز را به‌عنوان یک معامله دوسر سود، میان خریدار و مشتری می‌شناسند.

تاریخچه بلک فرایدی

به نظرتان سیاه نماد چه چیزی می‌تواند باشد؟ درست متوجه شدید جمعه سیاه اصلاً نمی‌تواند نماد یک اتفاق خوب باشد، بالعکس ترکیب این دو واژه از یک تاریخ ناراحت‌کننده می‌آید. البته تاریخ‌های متفاوتی برای آن بیان می‌شود، ولی معروف‌ترین آن‌ها مربوط به بازار طلا می‌شود.

طلا یکی از مهم‌ترین کالاهای بازار در تعیین قیمت سایر اجناس است. به این معنا که اگر قیمت طلا در یک کشور افت ناگهانی داشته باشد، تأثیرات بسیار مخربی بر اقتصاد آن کشور می‌گذارد. خیلی ساده می‌توانیم به اثبات آن بپردازیم، فقط کافی است نگاه کوچکی به قسمتی از تاریخ ایالات‌متحده آمریکا بیندازیم.

در سال 1869، زاوبه گرفتن برخی از سرمایه‌داران با دولت، موجب افت ناگهانی قیمت طلا شد. به قدری که قیمت طلا در بازه زمانی بسیار اندکی، با ورود طلای زیادی به بازار توسط دولت، ۱۸ درصد کاهش یافت. در این معامله هم آقای “گلد” و آقای “فیسک” متحمل ضرر شدند، هم “رئیس‌جمهور گرانت”. این ۳ تن تنها افرادی نبودند که با این اتفاق متضرر شدند، بلکه کل بازار ایالات‌متحده آمریکا درگیر یک رکود عجیب شد و مانند آفتی گریبان‌ همه مردم را گرفت.

اما چطور این فاجعه به یک فرصت تبدیل شد؟ پس از گذشت چیزی حدود یک قرن، فیلادلفیا برای اولین بار توسط برخی از مجلات فعال در این منطقه میزبان یک بازار خورده فروشی با این نام شد. در این بازار خورده فروشی مردم می‌توانستند خریدهای خود را به قیمتی بسیار پایین انجام بدهند و این آغاز شروع شکل‌گیری بلک فرایدی امروزی بود.

متأسفانه یک “اما” دیگر هم اینجا وجود دارد. بیایید باهم تصور کنیم یک فرصت خرید عالی ایجاد بشود و همه مردم بخواهند از این فرصت عالی استفاده بکنند؛ چه اتفاقی می‌افتد؟

بله هجوم خریداران، خسارت‌بار شد. ترافیک و شلوغی وحشتناک را تا در آن گیر نیفتید، نمی‌توانید درک کنید چقدر می‌تواند ترسناک باشد. آماده‌باش‌ها و ترس پلیس فیلادلفیا چیز بیهوده‌ای نبود، کشته‌شدگان و تلفات این بازار‌ها در کنار ترافیک وحشتناک، می‌تواند گواه آن باشد.

بلک فرایدی

بعضی وقت‌ها یک ایده جالب می‌تواند راه‌حل خوبی باشد ولی همیشه به تکامل و بلوغ نیاز دارد. تغییر بلک فرایدی به “جمعه و شنبه بزرگ “ و برگزاری آن در تعطیلات و روز بعد شکرگزاری و صادر کردن آن به سایر نقاط کشور ایده نسبتاً خوبی بود. چه زمانی بهتر از زمانی که بسیاری از مردم در مسافرت باشند و تعداد افسران پلیس و کمکی بیشتر باشد و پارکینگ‌ها هم جا داشته باشند.

 شاید در تغییر نام بلک فرایدی آن‌چنان موفق نبوده باشند ولی امروز کسی با شنیدن نام بلک فرایدی به یاد یک حادثه تلخ نمی‌افتند. ضمناً کار به اینجا ختم نشد، اگر بخواهم به بیان کوتاهی از بلوغ در این مبحث بپردازم همین اشاره بس است که در سال ۲۰۱۹ فروشگاه‌های اینترنتی مبلغی حدود ۲/۷ میلیارد دلار در این روزها به فروش رساندند. باز هم این پایان کار نیست در ادامه طلب با ما باشید.

دوشنبه سایبری

بله؛ چه چیزی بهتر از خریدوفروش اینترنتی. چقدر با دوشنبه سایبری آشنایی دارید؟

بلک فرایدی بیشتر به خریدوفروش‌های سنتی و حضوری گفته می‌شد. در کنار همه خوبی‌ها که گاها حتی به نجات فروشنده‌ها از یک مالیات سنگین هم می‌شد، باز بلک فرایدی معضلاتی هم داشت. دوشنبه سایبری اصطلاحی بود که “ الن دیویس” ابداع کرد و به‌واسطه آن خیلی از مشکلات بلک فرایدی را پوشاند.

در سال ۲۰۰۵، برای اولین بار پروژه‌ای راه‌اندازی شد به‌نام دوشنبه سایبری، دوشنبه سایبری معادل همان جمعه سیاه بود اما با این تفاوت که دیگر نیازی به خرید سنتی و حضوری نداشت. دوشنبه سایبری، اولین دوشنبه بعد از روز شکرگزاری است که مردم می‌توانند شبیه همان تخفیف‌های بلک فرایدی را در فروشگاه‌های اینترنتی تجربه کنند.

به‌این‌ترتیب دیگر نیاز نبود که مردم بخواهند به فروشگاه‌های شلوغ بروند و برای یک خرید وقت زیادی بگذارند و ترافیک و سردرد و سایر معضلات و از همه آن‌ها مهم‌تر بیماری‌های ویروسی را تحمل کنند. تازه دوشنبه سایبری فرصت مقایسه بزرگ‌تری به مردم می‌داد تا بتوانند، میان فروشگاه‌های فراوان از اقصا نقاط جهان به مقایسه بپردازند و بهترین خرید ممکن را انجام بدهند.

استقبال از دوشنبه سایبری در سال ۲۰۱۹ به اوج خود رسید که البته ویروس کرونا هم در آن بی‌تأثیر نبوده است. در سال ۲۰۲۱ فروشگاه‌های اینترنتی بیش از ۱۰ میلیارد دلار، جنس و خدمت فروختند.! هرچند، خیلی از مردم هنوز دوشنبه سایبری را تحت نام همان بلک فرایدی می‌شناسند، ولی پولی که در دوشنبه سایبری ردوبدل می‌شود، به‌مراتب بیشتر است.
تنها سؤالی که باقی می‌ماند این است که با وجود این‌همه تلاش و حساسیت بازار‌های مختلف، برای تغییر نام این ایام، چرا نام تلخ بلک فرایدی از ذهن مردم پاک نمی‌شود؟

بلک فرایدی

معرفی چند تا از فعال‌ترین فروشگاه‌ها در بلک فرایدی

میسی  (Macy’s )

میسی یک فروشگاه بزرگ در نیویورک سیتی است. این فروشگاه برای اولین بار در سال ۱۹۲۴ وارد بازار بلک فرایدی شد. هرچند میسی همواره در خط مقدم خریدوفروش‌ها و معاملات تجاری بوده است ولی با ورود به عرصه بلک فرایدی به یکی از فعال‌ترین فروشگاه‌ها در این ایام تبدیل شد.

هرساله مردم بسیاری هفته آخر سال خود را بر پایه خرید‌ از میسی پایه‌ریزی می‌کنند. در این فروشگاه، فهرستی از همه اقلام به چشم می‌خورد از پوشاک و خوراک گرفته تا هرچه فکرش را بکنید. میسی به این اقلام ختم نمی‌شود ایده‌های تجاری و اقتصادی و پیشنهاد‌های جذاب دیگری هم هستند که این فروشگاه به شما ارائه می‌کند.

میسی از روز ۲۳ دسامبر شروع به ارائه تخفیف‌های شگفت‌انگیز خود می‌کند. این تخفیف‌ها به‌صورت میانگین  ۵۶ درصد روی هر کالا می‌باشند. این فروشگاه در دوشنبه سایبری هم علاوه بر بلک فرایدی جزو پیشگامان است.

کهلز (Kohl’s)

این فروشگاه در سال ۱۹۲۷ توسط یک مهاجر لهستانی در ایالت متحده آمریکا تأسیس شد. زمان این فروشگاه را به موفق‌ترین فروشگاه ایالات‌متحده آمریکا تبدیل کرد، که امروز تقریباً در همه نقاط آمریکا شعبه دارد. جهانی‌شدن این فروشگاه را شاید بتوانیم به فروش آن توسط خانواده کهل به مجموعه‌ای از سرمایه‌گذاران و سپس وارد شدن آن به بازار سهام عام بدانیم.

خیلی جالب است که شما وقتی یک شرکت تأسیس می‌کنید، حتی اگر ساختمان آن شرکت هم تخریب بشود و مؤسسین آن‌هم  از دنیا بروند باز هم آن شرکت می‌تواند، به‌عنوان یک موجود غیرحقیقی و کاملاً مستقل به حیات خود ادامه بدهد. دفتر مرکزی این فروشگاه همچنان در حومه میلواکی قرار دارد ولی امروزه با شعب بسیار، بزرگ‌ترین فروشگاه زنجیره‌ای آمریکا به‌حساب می‌آید.

اما برسیم به موضوع فروشگاه کلهز در بلک فرایدی. فروشگاه کهلز، بلک فرایدی را معمولاً یک روز قبل از شکرگزاری آغاز می‌کند، آن‌هم از ساعت ۵ صبح.!! این فروشگاه پیشنهاد‌های بسیار جذابی را به مشتریان خود ارائه می‌دهد و بر روی همه اجناس موردنیاز مشترکین خود به‌طور میانگین تا ۵۲ درصد تخفیف می‌گذارد.

علاوه بر این تخفیف‌ها و اجناس گسترده و متنوع، پیشنهاد‌ها جذاب دیگری هم هستند که شمارا به سمت نام کهلز می‌کشاند. برای مثال به ازای هر ۵۰ دلاری که از این فروشگاه خرید بکنید، ۱۵ دلار وجه درون فروشگاهی از کهلز دریافت می‌کنید. شما با این کوین، فقط از درون فروشگاه کهلز می‌توانید خرید کنید.

بلک فرایدی

تارگت (Target)

تارگت در ابتدای تأسیس فقط یک قسمت از شرکت دیتون بود، اما طولی نکشید که به یک نام مستقل تبدیل بشود و باگذشت زمان، به یک فروشگاه زنجیره‌ای بسیار بزرگ و معتبر تبدیل شده است. این فروشگاه با ۱۹۲۶ شعبه رتبه ۳۶ را در بین پردرآمدترین فروشگاه‌های آمریکا به خود اختصاص داده است. جالب است بدانید تارگت پس از یک شکست بزرگ در تاریخش دوباره از نو با تلاش و همت جان تازه‌ای گرفت و به این غول بزرگ تبدیل شد. شعار این فروشگاه “بیشتر انتظار داشته باشید کمتر بپردازید” است.

مشتریان این شرکت تا حدی به تارگت، اعتماد دارند که در بلک فرایدی بعد از خواندن تخفیف ۲۷ درصدی  از این شرکت (به‌صورت میانگین) دیگری نیازی به تحقیق درمورد قیمت کالای مورد نظرشان ندارند که از راستی قیمت‌ها اطمینان حاصل کنند. ممکن است بپرسید، فقط ۲۷ درصد(به‌صورت میانگین)؟ بله وقتی پای اجناس دیجیتالی و هوشمند به میان می‌آید همین درصد تخفیف به یک عدد بزرگ تبدیل می‌شود و تارگت را  یکی از بهترین انتخاب‌ها برای بلک فرایدی تبدیل می‌کند.

والمارت (Walmart)

Walmart یک شرکت خرده‌فروشی چندملیتی آمریکایی است که زنجیره‌ای از هایپرمارکت‌ها و فروشگاه‌های چندمنظوره تخفیف‌دار و خواربارفروشی‌ها را در خود جای داده است. این شرکت توسط سام والتون در نزدیکی راجرز، آرکانزاس در سال 1962 تاسیس شد و امروزه به طور کامل در شیلی، کانادا و آفریقای جنوبی فعالیت میکند.

این شرکت بزرگترین شرکت جهان از نظر درآمد است. همچنین بزرگترین کارفرمای خصوصی در جهان با ۲ میلیون کارمند است.  فعالیت این ۲ میلیون کارمند به ویژه در بلک فرایدی و سایبر ماندی چند برابر می‌شود تا مشتریان خرید‌های آنلاین خود را در سریع‌ترین زمان ممکن دریفات کنند و ترجیحا در همان روز کالا به دستشان برسد.

بلک فرایدی

 

سخن پایانی

بلک فرایدی و سایبر ماندی، بهترین موقعیت برای خرید می‌باشد. لذا این مقاله را برای شما دوستان نتظیم کردیم که مبادا این فرصت استثنایی را به دست فراموشی بسپارید. اما رسالت اصلی ویزانیو، مهاجرت کاری، مهاجرت تحصیلی، ثبت شرکت و سرمایه گذاری می‌باشد. اگر به هر یک از این مباحث علاقه‌مند هستید، فقط کافی است با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

بلک فرایدی از کدام کشور شروع شد؟

بلک فرایدی برای اولین بار در ایالات‌متحده آمریکا شروع، و سپس به سایر نقاط دنیا صادر شد.

بلک فرایدی برای از چه زمانی شروع شد؟

پیشینه‌های بسیاری برای این رویداد گفته شده است اما معروف‌ترین آن به اواخر دهه ۸۰ باز می‌گردد.

آیا جمعه سیاه فقط در آمریکا برگزار می‌شود؟

خیر، ممکن است پیشینه آن به آمریکا برگردد یا در این کشور پیشرفت بیشتری کرده باشد، اما امروزه در تمام کشورها رایج شده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.