مقالات

آزمون بی مت چیست؟

آزمون بی مت

 دانش‌آموختگان رشته‌های پزشکی، دندان‌پزشکی و سایر علوم زیرشاخه، در صورتی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه‌های انگلیس، اسپانیا، مالزی، سنگاپور، هلند و تایلند را داشته باشند، می‌بایست در آزمون تعیین شده‌ای شرکت نمایند. در ادامه به بررسی اینکه آزمون بی مت چیست؟ و چه شرایطی برای شرکت در آزمون باید داشته باشید، خواهیم پرداخت.

پزشکی در انگلستان

سازمان ارزیابی پذیرش‌های دانشگاه کمبریج آزمون Bmat که در واقع برگرفته از BioMedical Admissions Test است را در پاسخ به درخواست مدارس و دانشگاه‌های علوم پزشکی با هدف ایجاد یک سیستم ارزیابی جهت انتخاب متقاضیان ممتاز تحصیل در رشته پزشکی شکل گرفته است.

یکی از رشته های رقابتی و پرطرفدار در انگلستان، رشته پزشکی می‌باشد که سالانه بسیاری از متقاضیان به این رشته جذب می‌شوند. پذیرش در دانشگاه‌های پزشکی در انگلستان بسیار رقابتی است و فرد باید صلاحیت خود را برای تحصیل در این کشور اثبات نماید.

همچنین شرایط پذیرش برای تمامی مدارس پزشکی انگلستان بسیار دقیق و سخت می باشد و مصاحبه آن میتواند دشوار باشد. دانشجویان باید خود را آماده پرسش هایی از قبیل انگیزه فردی از مهاجرت با هدف تحصیل، علاقه‌مندی‌های شخصی و سوابق کاری قبلی کنند.

آزمون های ورودی دانشکده های پزشکی در انگلستان

علاوه بر آزمون بی مت (آزمون BMAT)، آزمون دیگری به نام آزمون UKCA وجود دارد که دقیقا برای همین هدف تعیین سطح و پذیرش در دانشگا‌های پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. بیست و هفت دانشگاه پذیرش خود را بر مبنای آزمون UKCA گذاشته اند. هفت دانشگاه مبنای پذیرش خود را  آزمون BMAT گذاشته اند.

آزمون BMAT چیست؟

آزمون بی مت، آزمونی برای تایید صلاحیت متقاضیان تحصیل در رشته پزشکی، رشته دندانپزشکی و علوم بیومدیکال در دانشگاه‌های انگلستان، هلند، اسپانیا و برخی کشورهای آسیایی همچون سنگاپور، مالزی و تایلند است. افرادی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه‌های این کشورها را دارند، بهتر است از شرایط برگزاری آزمون، ساختار آزمون و همچنین قوانین آن آشنایی داشته باشند.

[typed string0=”آزمون بی مت یکی از آزمون‌های مهم در تعیین سطح و سنجش متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های اروپایی و آسیایی بوده و موارد آزمون نیز از مباحث ریاضی مربوط به دوران دبیرستان است.” typeSpeed=”40″ startDelay=”0″ backSpeed=”18″ backDelay=”2000″ loop=”1″ shuffle=”1″]

ساختار آزمون بی مت

آزمون بی مت شامل سه بخش است و مدت‌زمان پاسخگویی به آن دو ساعت می‌باشد. سوالات این آزمون کتبی است و باید با مداد به آن ها پاسخ داده شود. در ادامه به بررسی ساختار آزمون BMAT خواهیم پرداخت.

1- بخش اول آزمون شامل مهارت‌های عمومی حل مساله، تحلیل و استنباط داده‌ها و همچنین درک استدلال‌ها می‌باشد. مدت‌زمان پاسخگویی به 35 سوال تستی که در این بخش وجود دارد، 60 دقیقه می‌باشد.

2- ارزیابی دانسته‌های علمی داوطلبان در بخش دوم آزمون انجام می‌گیرد. 27 سوال تستی در این قسمت در نظر گرفته شده‌است که باید در زمان 30 دقیقه به آن پاسخ داده‌شود. سوالاتی که در این بخش پرسیده می‌شود بر اساس علوم تجربی و ریاضیاتی است که در دوران دبیرستان آموخته‌اید.

3- بخش پایانی این آزمون شامل سه سوال تشریحی است؛ شما می‌توانید یکی از موضوعات ارائه شده را انتخاب نمایید. به مدت 30 دقیقه فرصت دارید به سوال انتخابی، پاسخ تشریحی بدهید. این بخش صرفاً برای ارزیابی و سنجش توانایی متقاضی در انتخاب، سامان‌دهی ایده‌ها و بیان آنها در قالبی تاثیرگذار است.

نحوه امتیاز دهی

سوالات بخش های اول و دوم آزمون هر کدام یک نمره دارند نمرات خام هر بخش از آزمون BMAT به مقیاس بی مت محاسبه میشود. نحوه ی امتیاز دهی این آزمون از 1 (نمره پایین) تا 9 (نمره بالا) است.

به طور معمول شرکت‌کنندگان در آزمون، امتیاز 5 می‌گیرند و این بدین معناست که به نیمی از سوالات پاسخ صحیح داده شده اند. نفرات برتر امتیاز 6 می گیرند و تعداد کمی از شرکت کنندگان استثنایی امتیاز بالاتر از 7 را بدست خواهند آورد.

برای نمره دهی بخش سوم آزمون، دو ممتحن وجود دارند که هر کدام از آنها به دو روش امتیاز می دهند. برای کیفیت محتوای نوشته شده توسط پاسخ دهنده 0 تا 5 و برای سطح دانش زبان انگلیسی او امتیاز A,B,C,E در نظر گرفته می‌شود.

در جدول زیر خلاصه موارد موجود در آزمون BMAT بی مت آورده شده است:

موضوع جلسات مدت زمان نمره
مهارت های عمومی 60 دقیقه 1 تا 9
دانش علمی 30 دقیقه 1 تا 9
بخش تشریحی 30 دقیقه نحوه نمره‌دهی در بخش اول و دوم 0 تا 5 و در بخش سوم A تا E است.

قوانین آزمون

1- امکان تمدید وقت آزمون برای متقاضیانی که زبان انگلیسی زبان اول آن‌ها نیست، وجود ندارد.

2-  همانطور که گفته شد آزمون BMAT به صورت کاغذی و مدادی است اما اگر شما هنگام  پاسخ به قسمت سوم آزمون نیاز به استفاده از لپ‌تاپ پیدا کردید نباید مزاحم دیگر شرکت کنندگان شوید و نباید صفحه مانیتور لپ‌تاپ‌تان برای دیگران قابل رویت باشد.

3- همچنین برای تایپ در لپ‌تاپ باید از فونت Ariel در اندازه ی 11 استفاده کنید و تمام چک کننده‌های گرامر و لغات را غیرفعال کرده باشید.

4- در قسمت انتهایی آزمون می‌توانید حداکثر 550 کلمه بنویسید و در پایان آزمون هنگام پرینت گرفتن از نوشته های شما، خودتان باید حضور داشته باشید تا مشخص شود که خودتان متون را نوشته‌اید. مشخصات کامل باید به طور واضح روی پرینت نوشته، مکتوب شده‌باشد.

5- متقاضیان باید بدانند در آزمون بی مت استفاده از ماشین حساب و دیکشنری مجاز نمی‌باشد.

هزینه آزمون BMAT

هزینه آزمون بی مت بسته به اینکه داوطلبان در داخل یا خارج از کشورهای اتحادیه اروپا قرار داشته باشند، همچنین بسته به زمان آن می‌تواند متفاوت باشد.

  • 46 پوند هزینه استاندارد در اتحادیه اروپا (از جمله خود کشور انگلیس) در آزمون اوکتبر
  • 80 پوند در اتحادیه اروپا (از جمله انگلیس) در آزمون سپتامبر
  • 78پوند هزینه استاندارد در خارج از اتحادیه اروپا در آزمون اوکتبر
  • 115پوند در خارج از اتحادیه اروپا در آزمون سپتامبر
  • 33پوند هزینه تاخیر اضافی در آزمون اوکتبر

زمان و محل برگزاری آزمون

آزمون‌ها در مراکز مجاز آزمون بی مت در انگلستان و سایر مجاز در سرتاسر جهان انجام می شود. جلسات ورود به دانشگاه‌های انگلستان در ماه اگوست و اکتبر برگزار می شود.

برای آزمون آگوست، متقاضیان باید مرکز آزمون خود را انتخاب کنند، سپس ثبت نام کرده و هزینه آزمون را بصورت آنلاین در سایت http://www.metritests.com بپردازند.

برای آزمون اکتبر، داوطلبان باید در مدرسه، کالج یا مرکز آزمون انتخاب شده خود ثبت نام کنند. کاندیداهای انگلستان معمولاً می توانند آزمون BMAT را در ماه اکتبر در مدرسه یا کالج خود بگذرانند. کسانی که در مدرسه یا دانشکده نیستند، برای ثبت نام باید یک مرکز آزمون محلی پیدا کنند.

ثبت نام برای آزمون

افرادی که قصد ثبت نام در آزمون‌های موردنیاز دانشگاه‌های انگلیس دارند، می‌بایست فرم درخواست خدمات دانشگاهی (UCAS) را تکمیل کرده و شناسه دریافت نمایند.

برای ثبت‌نام در آزمون BMAT می‌بایست ابتدا در وب‌سایت ارزیابی کمبریج، نزدیک‌ترین مراکز برگزاری آزمون را بیابید. اطلاعات شخصی شامل اطلاعات پاسپورت، نام و نام خانوادگی و همچنین شماره UCAS را در آن وارد کنید و اطلاعات تکمیلی را کسب نمایید.

جزئیات دقیق دانشگاه مقصد و همچنین کد دروسی که قصد گذراندن آن‌ها را دارید، در اختیار مسئول آزمون بگذارید. اطلاعات بیشتر در مورد نحوه ثبت نام را می‌توانید از طریق مراجعه وب‌سایت آزمون BMAT بدست آورید.

چه دانشگاه‌هایی از این آزمون و نتیجه آن استفاده می کنند؟

دانشکده های پزشکی هر کدام از آزمون های متفاوتی استفاده میکنند و حتی در یک دانشگاه هم امکان متفاوت بودن آن وجود دارد.

دانشگاه های انگلستان،دانشکده پزشکی برایتون و ساسکس،دانشگاه کمبریج و امپریال کالج لندن از جمله دانشگاه هایی هستند که به آزمون BMAT نیاز دارند.

سوالات متداول

آزمون BMAT  تا چه مدت اعتبار دارد؟

نتایج آزمون BMAT فقط در سالی که آزمون انجام می شود معتبر خواهد بود و افرادی که در دانشگاه مشغول به تحصیل هستند، ممکن است نیاز باشد هرسال در این آزمون شرکت نمایند.

برای این آزمون چه مباحثی را باید مطالعه کنیم؟

در این آزمون مهارت‌ها و دانش های متقاضی که در گذشته و دوران دبیرستان کسب نموده است، مورد سنجش و ارزیابی قرار می‌گیرد؛ به همین دلیل برای شرکت در این آزمون نیازی به مطالعات سخت و آمادگی آنچنانی نیست.

چگونه می توانم نتایج آزمون خود را دریابم؟

شرکت در آزمون در دوبار در سال امکان پذیر است؛ ماه اکتبر و ماه سپتامبر. نتایج آزمون نیز از طریق سیستم Metritests در دسترس متقاضیان قرار می گیرند.

تفاوت بین آزمون های آگوست و اکتبر چیست؟

هر دو آزمون از قالب یکسانی برخوردار هستند و به یک روش نمره‌دهی می‌شوند. با این حال دانشگاه آکسفورد فقط نتایج آزمایش اکتبر برای پزشکی A100 و علوم بیوماتیک BC98 را می‌پذیرد. اگر متقاضی دریافت هرکدام از این دوره ها هستید، باید در آزمون بی مت ماه اکتبر شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.