ویزا

ویزای تجاری

ویزای تجاری

ویزای تجاری یکی از انواع ویزا است که در این مطلب راجع به آن صحبت کرده‌ایم. اخذ ویزای تجاری برای چه افرادی لازم است و چه دلایلی برای گرفتن ویزای تجاری وجود دارد؟ در این مطلب آنچه باید در مورد ویزای تجاری و نحوه درخواست آن بدانید را گردآوری کرده‌ایم.

ویزای تجاری مخصوص چه افرادی است؟

افرادی که با هدف تجارت و انجام کار قصد دارند به کشورهای خارجی سفر کنند یا خارجیانی که قصد دارند با این هدف به ایران سفر کنند، می‌بایست نسبت به اخذ ویزای تجاری یا ویزای شرکتی اقدام نمایند.

اولین نکته‌ای که باید در مورد این نوع ویزا بدانید، این است که پرونده‌هایی که دارای نقص باشند، مورد بررسی قرار داده نخواهند شد؛ بنابراین قبل از درخواست نسبت به تکمیل بودن مدارک پرونده اطمینان حاصل نمایید.

مدت زمانی که طول می‌کشد ویزای تجاری برای فرد صادر شود، بین ۴ الی ۱۰ روز کاری است. حتماً در مدارکی که ارائه می‌دهید، باید فرم مشخصات اسپانسر (میزبان)، روزنامه رسمی و همچنین آگهی تغییرات نیز وجود داشته باشد.

دلایل اخذ ویزای تجاری

افراد و شرکت‌ها ممکن است دلایل مختلفی برای اخذ ویزای تجاری در حوزه کسب‌وکار داشته باشند که برخی از آن‌ها به شرح زیر می‌باشند.

 • حضور در همایش‌های تجاری
 • حضور در کلاس‌های آموزشی در حوزه کسب‌وکار
 • رویدادهای تجاری
 • بررسی فرصت‌های کسب‌وکار و سرمایه‌گذاری در کشوری خارجی
 • حضور در نمایشگاه‌ها
 • عقد قراردادهای تجاری
 • روابط تجاری و جلسات کاری

درخواست تعیین وقت سفارت

متقاضیان دریافت ویزای تجاری برای هر کشوری، ابتدا باید برای دریافت تعیین‌وقت سفارت آن کشور در ایران اقدام نمایند. درخواست تعیین وقت سفارت برای مصاحبه حضوری، ارائه مدارک و انجام سایر مراحل اداری جهت اخذ ویزای تجاری به دو صورت اینترنتی و حضوری انجام می‌گیرد.

“برای ثبت درخواست تعیین وقت به‌صورت اینترنتی، متقاضی بایستی به سایت سفارت کشور موردنظر مراجعه نماید و درخواست تعیین وقت ویزای تجاری خود را ثبت نماید. اگر فرد متقاضی بخواهد به‌صورت حضوری به سفارت مراجعه نماید، سپس و این درخواست را با در دست داشتن مدارک لازم ارائه دهد.”

شنگن چیست؟

عهدنامه شنگن قراردادی است که در سال ۱۹۸۵ میلادی باهدف کاهش مشکلات رفت‌وآمد و ورود آزاد ساکنین کشورهای اروپایی بدون نیاز به ویزا بسته و به امضای کشورهای آلمان، بلژیک، لوکزامبورگ، هلند و فرانسه رسید. به‌ مرور زمان نیز بر این تعداد افزوده گردید. در حال حاضر کشورهای عضو محدوده شنگن شامل ۲۸ کشور می‌شوند که عبارت‌اند از:

ایسلند، مالت، اسلوانی، لتونی، هلند، بلژیک، لوکزامبورگ، سوئد، پرتقال، لهستان، مجارستان، اتریش، آلمان، فرانسه، ایتالیا، نروژ، لیتوانی، یونان، استونی، اسپانیا، فنلاند، استونی، اسلواکی، دانمارک، رومانی، سوئیس، قبرس و بلغارستان.

ویزای تجاری شنگن

فرد متقاضی برای ارائه مدارک، مصاحبه و همچنین انگشت‌نگاری در سفارت حتماً باید حضورداشته باشد. اگر از سوی شرکت یا ارگانی دعوت‌نامه برای شما ارسال‌شده باشد، مراحل کارهای اخذ ویزای تجاری شما با سرعت بیشتری انجام خواهد شد.

درصورتی‌که کشور موردنظر در حوزه شنگن قرار داشته باشد، فرد باید برای دریافت ویزا تجاری شنگن اقدام نماید. ویزا شنگن مخصوص افرادی است که ساکن یا تبعه کشورهای غیر از محدوده شنگن هستند و قصد ورود به این ناحیه را دارند.

تاجران می‌توانند با اخذ ویزای شنگن اروپا، به‌تمامی کشورهای عضو پیمان شنگن در اروپا سفر نمایند. در نظر داشته باشید که این نوع ویزا باهدف انجام تجارت در منطقه شنگن صادرشده است.

نحوه درخواست ویزای تجاری شنگن

برای ثبت درخواست و پیگیری ویزای تجاری شنگن، روش‌هایی وجود دارد. ابتدا باید کشور موردنظر برای تجارت را انتخاب نمایید، با مراجعه به سفارتخانه مربوطه و کنسولگری آن کشور، وقت سفارت تعیین کنید.

پس‌ازآن باید با در دست داشتن تمامی مدارک، در مصاحبه شرکت نمایید. توجه کنید تمامی مدارک خود را تکمیل کرده باشید؛ در غیر این صورت زمان مصاحبه را از دست خواهید داد. بعد از مصاحبه و پاسخگویی به سوالاتی از قبیل دلیل سفر و ارائه مدارک کافی، باید منتظر بمانید تا درخواست شما پردازش‌شده و نتیجه به شما اعلام گردد.

ویزای تجاری چیست؟ | 7 دلیل برای دریافت ویزای تجاری

چه زمانی برای درخواست ویزای تجاری شنگن اقدام نماییم؟

برای اخذ ویزای تجاری شنگن برای اولین‌بار، بهتر است حداقل سه ماه قبل و حداکثر ۱۵ روز قبل از سفر اقدام نمایید. معمولاً بهترین زمان برای درخواست ویزای تجاری شنگن حداقل سه هفته قبل از سفر تجاری خود به اروپا است.
به‌طور متوسط ​​زمان پردازش درخواست یک ویزای تجاری شنگن ۱۰ روز کاری است. پس‌ازاین دوره، متقاضی مطلع خواهد شد که آیا درخواست ویزای تجاری شنگن پذیرفته و یا رد شده است. برای تمدید درخواست ویزا شنگن نیز می‌توانید به سفارت یا کنسولگری کشور مربوطه مراجعه نمایید.

مدت اعتبار ویزای تجاری شنگن چقدر است؟

مدت اعتبار ویزای تجاری معمولاً ۹۰ روز است. اگر به کشورهای زیادی در حوزه شنگن به سفر می‌روید، پیشنهاد می‌شود در قسمت پر کردن فرم درخواست ویزا، بخش چند ورودی را پر نمایید. بدین ترتیب می‌توانید در مدت‌زمان مجاز ویزا چندین بار به حوزه شنگن ورود و از آن خروج نمایید.

لطفاً از به همراه برچسب‌های مربوط به ویزای تجاری و دوره‌هایی که قرار است در آن شرکت نمایید، اطمینان حاصل نمایید. در غیر این صورت ممکن است عواقب آن گریبان گیرتان شود. هزینه ویزای تجاری هر کشور را وزارت امور خارجه، سفارتخانه و کنسولگری آن کشور تعیین می‌کند. هزینه این نوع ویزا کشورهای محدوده شنگن، ۶۰ یورو و ویزای تجاری برای کشور استرالیا ۱۴۰ دلار می‌باشد.

مدارک موردنیاز برای دریافت ویزای تجاری

 • در اولین مرحله فرم درخواست ویزا تجاری را تکمیل نمایید.
 • دو قطعه عکس در سایز ۳.۵*۴.۵ با پشت زمینه سفید که مربوط به ۳ ماه اخیر باشد و کل چهره متقاضی در آن مشخص باشد.
 • پاسپورت معتبر با حداقل ۳ ماه فاصله از سفر تجاری
 • حداقل ۳ ماه از تاریخ آخرین بازگشت از سفر تجاری‌تان گذشته باشد. درصورتی‌که قبل از این ویزایی دریافت کرده‌اید، باید آن‌ها را به همراه پاسپورت‌های قبلی، ارائه دهید.
 • تأییدیه رزرو بلیت هواپیما
 • بیمه مسافرتی برای پشتیبانی از شما در تمامی روزها و ساعت‌هایی که در کشور مقصد هستید. سقف این بیمه در هر کشور متفاوت است؛ پوشش بیمه برای کشورهای حوزه شنگن ۳۰ هزار یورو است و متقاضیان ویزای تجاری می‌توانند بیمه مسافرتی خود را از ویزانیو بخواهند.
 • اثبات داشتن محل اقامت در کشور مقصد؛ مانند واچر هتل یا اقامت گاه. درصورتی‌که فرد متقاضی ویزای تجاری، دعوت‌نامه داشته باشد، آدرس محل اقامت دعوت‌کننده در آن باید درج گردد.
 • مدارک مالی معتبر برای اثبات توانایی پرداخت هزینه‌های اقامتی از طریق نامه به روش‌های زیر

نامه تمکن مالی که می‌بایست به واحد پول کشور مقصد صادرشده باشد و توسط مدیر شعبه ارزی، مهر و امضاء شود.

نامه حمایت مالی که توسط شخص دعوت‌کننده شما صادرشده و ثابت می‌کند که تمامی هزینه‌های اقامت را ایشان پرداخت می‌کنند. علاوه بر نامه حمایت مالی از طرف دعوت‌کننده، نامه تمکن مالی وی نیز باید ضمیمه گردد.

ترکیبی از تمکن مالی متقاضی و نامه حمایتی که شامل نامه تمکن مالی شما و نامه حمایتی فرد دعوت‌کننده باشد نیز می‌تواند در این مورداستفاده شود.

 • رسید پرداخت هزینه ویزای تجاری که قیمت آن با ویزای توریستی برابر می‌باشد.
 • ارائه یک برنامه برای سفر شامل محل‌هایی که قرار است در آن اقامت کنید، برنامه جلسات و همایش‌ها و…
 • گواهی اشتغال به کار از سمت کارفرما با تعیین هدف از سفر با ذکر جزئیات سمت و حقوق متقاضی
 • دعوت‌نامه معتبر تجاری ثبت‌شده بر روی سربرگ شرکت به همراه مهر و امضا که توسط شرکت، سازمان یا یک موسسه برای حضور در جلسات و رویدادهای مربوط به تجارت و صنعت ارسال‌شده باشد.

ویزای تجاری چیست مقاله ای در سایت ویزانیو

پیامدهای عدم تمدید ویزای شینگن

متقاضیان باید توجه داشته باشند که تمدید نکردن ویزای شینگن ممکن است مشکل‌ساز باشد. متقاضی بعد از اتمام اعتبار ویزا، دو راه را می‌تواند انتخاب کند؛ یا باید از منطقه شینگن خارج شود و یا ویزای خود را تمدید کند.

اگر شخص، ویزای شینگن خود را تمدید نکند ممکن است در آینده برای اخذ مجدد این ویزا شانس بسیار کمتری داشته باشد. اگر اعتبار ویزای شخص تمام‌شده باشد و دچار حادثه شود هیچ کمکی از طرف دولت به وی نخواهد شد و بیمه مسافرتی وی نیز لغو خواهد گردید.

همچنین اگر بعد از اتمام اعتبار ویزای شینگن فرد در خیابان به هر دلیلی توسط پلیس شناسایی شود، به‌سرعت زندانی شده و از کشور اخراج خواهد شد.

ویزای تجاری استرالیا

برای صاحبان مشاغل موفق، سرمایه‌گذاران و مدیران ارشد که مایل به اقامت در استرالیا هستند، برنامه ویزای تجاری استرالیا راهی دلگرم کننده برای انجام فرصت‌های تجاری شما در استرالیا است. دو راه اصلی برای ورود به استرالیا وجود دارد که به شرح زیر است: دارنده ویزای موقت، پس از ایجاد یک تجارت در این کشور، واجد شرایط اقامت دائم در استرالیا می‌شود. اقامت دائم مستقیم، برای متقاضیانی که تحت حمایت دولت ایالتی یا منطقه‌ای هستند.

کلیه درخواست‌های ویزای تجاری توسط مقامات به صورت موردی ارزیابی می‌شود. به طور‌کلی انتظار می‌رود زمان پردازش برای هر برنامه بسیار بالا باشد. علاوه بر این، شرایط زیر می‌تواند بر زمان پردازش فردی برای یک برنامه تأثیر بگذارد:

این که آیا برنامه از هر‌نظر کامل است و همه اسناد و مدارک ضمیمه شده است
مدت زمانی که متقاضیان برای پاسخگویی به درخواست های اطلاعات بیشتر صرف می‌کنند. اگر متقاضی دیر پاسخ دهد ، مدت زمان درخواست با این مدت تمدید می‌شود.
زمان لازم برای پاسخگویی و ارزیابی اطلاعات ارائه شده توسط متقاضی و تأیید شواهد ارائه شده توسط دپارتمان.
زمان لازم برای دریافت اطلاعات مربوطه از یک سازمان خارجی‌، به خصوص اگر در مورد سلامت‌، ملیت یا بررسی سابقه باشد.
برای درخواست ویزای دائم‌، تعداد مکان‌های موجود
برای هرگونه درخواست مربوط به تابعیت‌، مدت زمانی که متقاضی برای شرکت در مراسم شهروندی یا اخذ گواهی تابعیت در‌نظر گرفته است.

ویزای تجاری چیست؟

با تمام نکات ویزای تجاری آشنا شدیم و متوجه شدیم ویزای تجاری دقیقا برای کدام افراد و برای کدام اهداف طراحی شده است. در صورت سوال می‌توانید در بخش نظرات همین صفحه سوالات خود را پرسیده و منتظر پاسخ همکاران ما باشید.

سوالات متداول

ویزای تجاری چقدر طول می کشد؟

ویزای توریستی B1/B2 ایالات متحده پس از صدور ۱۰ سال معتبر است. این بدان معناست که پس از آن زمان ، اگر می‌خواهید دوباره در ایالات متحده اقامت طولانی مدت داشته باشید، باید ویزای B1/B2 خود را تمدید کنید. همچنین، به شما امکان می‌دهد حداکثر ۱۸۰ روز در هر ورود در ایالات متحده بمانید.

ویزای تجاری چه نوع ویزایی است؟

ویزای B-1 ویزاهای غیر‌مهاجرتی برای افرادی است که موقتاً به ایالات متحده سفر می‌کنند تا در فعالیت های تجاری مانند مذاکره قرارداد، مشورت با همکاران تجاری، دعاوی حقوقی و شرکت در کنوانسیون‌ها، کنفرانس‌ها یا سمینارهای علمی، آموزشی، حرفه ای یا تجاری شرکت کنند.

آیا می توانم با ویزای B1 B2 تجارت کنم؟

در حالی که می توانید با ویزای B1/B2 تجارت انجام دهید، مهم است که به خاطر داشته باشید که برخی از کارها را نمی‌توانید انجام دهید، زیرا برای داشتن مجوز به ویزای دیگر نیاز دارید. در اینجا آنچه شما می توانید با ویزای B1/B2 انجام دهید این است که در جلسات تجاری ، مذاکرات و جلسات سرمایه گذاری و فروش شرکت کنید.

آیا می توانید با ویزای B1 کار کنید؟

فردی که دارای ویزای توریستی (B1/B2) است مجاز به پذیرش اشتغال یا کار در ایالات متحده نیست. شما می‌توانید از ویزای معتبر خود در گذرنامه منقضی شده خود به همراه گذرنامه معتبر جدید برای سفر و پذیرش در ایالات متحده استفاده کنید.

 

با انواع دیگر ویزا آشنا شوید:

ویزای توریستی

ویزای تحصیلی

ویزای کاری

ویزای پزشکی یا درمانی

ویزای دیدار از خانواده و بستگان

ویزای ورزشی

ویزای ترانزیت

ویزای خانوادگی

ویزای شینگن

ویزای سیاسی

ویزای مطبوعاتی

ویزای ثبت شرکت

ویزای بازنشستگی

ویزای سرمایه گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.