مهاجرت

خرید ملک در آمستردام

خرید ملک در آمستردام

هیچ محدودیتی در رابطه با خرید ملک در کشور هلند برای بیگانگان و افراد مهاجر وجود ندارد. از طرفی خرید ملک در کشورهای خارجی می‌تواند راهی مطمئن برای اخذ اقامت دائم باشد. در ادامه به بررسی وضعیت و شرایط خرید ملک در آمستردام هلند را موردبررسی قرار خواهیم داد.

آمستردام

شهر آمستردام به‌عنوان پایتخت هلند، یکی از سه شهر اصلی کشور است. پیدایش این شهر از قرن شانزدهم توسعه یافت و رفته‌رفته به یکی از مهم‌ترین بندرهای تجاری جهان تبدیل‌شده است.

شهر آمستردام به‌عنوان پایتخت هلند نام آمستردام از رودخانه‌ای بنام آمستل که در آن جاری است و سدی که بر روی آن زده‌اند (به سد به زبان انگلیسی dam گفته می‌شود)، نشات می‌گیرد. موزه شکنجه شهر آمستردام، موزه میکروب آمستردام، باغ گل هلند، هتل شنی و … از جاذبه‌های گردشگری هلند به شمار می‌آید.

آمستردام به دلیل جای دادن مهاجرانی از سرتاسر جهان در خود، شهری چندملیتی است. به همین علت بیش از ۸۰ درصد مردم توانایی مکالمه به دو زبان رادارند. از برجسته‌ترین این زبان‌ها می‌توان به انگلیسی، هلندی و آلمانی اشاره کرد.

مزایای شهر آمستردام

نکته قابل توجهی که در مورد آمشتردام وجود دارد، این است که حتی یک متکدی در سطح شهر دیده نمیشود. شهروندان تا زمانی که کار مناسب نداشته باشند تحت حمایت های دولت قرار میگیرند و تا زمانی که حرفه ی مورد نظر خودش را پیدا نکرده باشد دولت امکانات اولیه زندگی را برایش فراهم میکند.

خرید ملک در آمستردام + اخذ پاسپورت و اقامت برای اعضای خانواده

برای یادگیری حرفه مورد نظر فرد تمام بسترهای آن را به صورت رایگان در اختیارش قرار میدهند تا برای کسب و کار آماده شود. ولی مالیات های سنگینی از شهروندانش گرفته میشود که با وجود امکانات رفاهی و حمایت های دولت از شهروندان همه ی شهروندان راضی هستند. زیرا آنها در قبال هزینه زیاد مالیات امنیت شغلی دارند و هیچ وقت نگرانی در مورد حداقل های یک زندگی را ندارند همچنین از امکانات رفاهی تحصیلی درمانی و خدماتی خوبی بهره مند هستند.

موقعیت جغرافیایی آمستردام

این شهر در قسمت غربی این کشور هلند واقع‌شده است. با توجه به موقعیت جغرافیایی کشور هلند و قرار داشتن بسیاری از نقاط آن در پایین‌تر از سطح دریا، آمستردام نیز بر روی آب واقع‌شده است. این شهر دارای ۱۶۵ کانال می‌باشد که بیشتر آن‌ها از قرن ۱۷ میلادی همچنان استوار و پابرجا هستند.

ازنظر موقعیت جغرافیایی، کشور هلند بر روی سرزمینی مسطح واقع‌شده است. در زمستان‌ها که وزش باد کمی زیاد است، در برخی مواقع ممکن است باعث ایجاد نگرانی شود؛ زیرا باد در امتداد ساحل قدرت بیشتری دارد.

با توجه به امکانات و خدماتی که به شهروندان ارائه می‌گردد، اخیراً مهاجران بسیاری با خرید ملک در آمستردام اقدام به اخذ اقامت می‌کنند و همین امر موجب می‌گردد تا به جمعیت آن روزبه‌روز اضافه گردد. آمستردام شهری بین‌المللی است؛ زیرا نیمی از جمعیت حدود یک‌میلیون‌نفری آمستردام را مهاجران خارجی تشکیل می‌دهند. این جمعیت از سرتاسر کره زمین و از حدود ۱۸۰ کشور دنیا در آمستردام گرد هم جمع آمده‌اند.

وضعیت آب‌وهوا

ازآنجایی‌که هلند کشوری کوچک است در تمامی شهرهای آن دمای هوا تقریباً یکسان است و تفاوت چندانی ندارند. آب‌وهوای کلی این کشور معتدل دریایی است. به‌طوری‌که تابستان‌های معتدل و زمستان‌های تقریباً سردی رادارند. باد و باران نیز در تمامی فصول سال وجود دارد.

برای خرید ملک در آمستردام یا سفر به این شهر بهتر است در مورد موقعیت جغرافیایی و شرایط آب‌وهوایی این شهر از قبل آگاهی داشته باشید. آمستردام ازنظر وضعیت آب‌وهوایی تقریباً به انگلیس شباهت داشته و در بیشتر اوقات نیمه‌ابری و بارانی است.

این شهر به‌طورمعمول دمایی در محدوده مشخص دارد. در زمستان خیلی کم پیش می‌آید تا دمای هوا به زیر صفر برود و معمولاً بین ۰ الی ۱۰ درجه سانتی‌گراد است. در تابستان‌ها نیز معمولاً دمای هوا بین ۱۶ الی ۲۴ درجه سانتی‌گراد است و به‌ندرت دما به بالاتر از ۳۰ درجه سانتی‌گراد برسد.

خرید ملک در آمستردام و اخذ اقامت هلند

خرید ملک در آمستردام

اگر برای اخذ اقامت تصمیم به خرید ملک در آمستردام گرفتید، بهتر است سه مسئله ضروری را در نظر داشته باشید. این موارد عبارت‌اند از:

 • موقعیت ملک
 • قیمت، بودجه و نوع ملک
 • روند خرید

موقعیت ملک

اولین سؤالی که در زمان تصمیم به خرید ملک در آمستردام ممکن است ذهنتان را درگیر کند شاید این باشد که بهتر است کدام منطقه یا محله را برای زندگی انتخاب کنید؟ کدام را ترجیح می‌دهید؟ مرکز شهر و یا حومه شهر آمستردام؟ زندگی در مرکز شهر بیشتر برای شما متناسب است یا در حومه شهر؟

در انتخاب منطقه زندگی؛ اگر وسیله نقلیه نداشته باشید و قصد جابه‌جایی با سیستم حمل‌ونقل عمومی رادارید، باید مناطقی را انتخاب کنید تا به این‌گونه امکانات نزدیک باشند. به‌طور مثال در قسمت جنوب شرقی آمستردام ایستگاه مترو Bullewijk قرار دارد و همچنین در همین نزدیکی ایستگاه تاکسی وجود دارد.

مرکز شهر

خرید ملک در آمستردام و همانند هزینه‌های حمل‌ونقل و زندگی در مناطق مرکز شهر آمستردام کمی ممکن است گران‌تر از سایر مناطق باشد. البته در مورد داخل شهر نیز بسته به منطقه قیمت‌ها متفاوت است؛ به‌طور مثال قیمت خرید ملک در هارلم کمی پایین‌تر از آمستلوین است.

حومه بیرونی

حومه بیرونی شهر نسبت به مرکز شهر دارای قیمت‌های بسیار مناسب‌تری هستند. مناطقی چون Osdorp و Slotervaart دارای آپارتمان‌های ارزان‌قیمت هستند و با وسایل حمل‌ونقل عمومی به مرکز شهر نیز دسترسی دارند.

هارلم در حومه آمستردام قرار داشته و تنها ۱۵ دقیقه با قطار از مرکز شهر آمستردام فاصله دارد. هارلم با داشتن طیف گسترده‌ای از املاک مقرون‌به‌صرفه، به‌عنوان یک مرکز پرجنب‌وجوش، گزینه‌ای مناسب برای جایگزینی خرید ملک در آمستردام است.

همچنین توصیه می‌شود به منطقه Leidsche Rijn در اوترخت که در فاصله ۳۰ دقیقه در جنوب آمستردام قرار دارد، نگاهی بیندازید. این منطقه با داشتن امکانات رفاهی مدرن و قیمت مناسب برای خرید خانه نیز انتخابی دیگر است.

درصورتی‌که بودجه کمی داشته و قادر به خرید ملک در آمستردام نیستید، شهرهای جدید آلمر و للیستاد در منطقه فلولاند در شرق آمستردام (با 20-40 دقیقه فاصله با قطار از مرکز شهر) گزینه‌هایی مناسب برای جایگزینی هستند. از مزیت خرید ملک در این مناطق می‌توان به انتخاب ملک‌های بزرگ‌تر و باقیمت‌های به‌طور قابل‌توجهی پایین‌تر اشاره کرد.

قیمت، بودجه و نوع ملک

با توجه به بازار املاک در هلند که نسبت به رکودی که در چند سال گذشته تجربه کرده است، طی دو سال گذشته رشد داشته، قیمت و نوع ملک بستگی به‌اندازه ملک و منطقه آن دارد. با بررسی کوچکی می‌توانید بنا به بودجه خود، ملک موردنظر را پیداکرده و خریداری نمایید.

 • قیمت حدودی یک آپارتمان کوچک در حومه و بیرون شهر، از حدود ۱۸۰،۰۰۰ یورو شروع می‌شود.
 • قیمت یک آپارتمان با ۲ یا ۳ اتاق در منطقه De Pijp در آمستردام هزینه‌ای معادل ۲۵۰،۰۰۰ تا ۴۰۰،۰۰۰ یورو را شامل خواهد شد.
 • خرید خانه‌ای بزرگ در مرکز شهر آمستردام بسته به امکاناتی که دارد، می‌تواند بین ۱ الی ۵ میلیون یورو هزینه در بربگیرد.
 • خرید خانه در حد ۱ الی دو اتاق‌خواب در حومه آمستردام می‌تواند حدود ۳۷۵.۰۰۰ یورو هزینه نیاز داشته باشد و خانه‌های بزرگ‌تر نیز در حدود ۵۰۰،۰۰۰ تا ۱ میلیون یورو.

روند قانونی خرید ملک در آمستردام

خرید ملک در هلند مانند سایر کشورها، آثار حقوقی، مهاجرتی و اقتصادی خاصی دارد که عدم اطلاع کافی از آن‌ها می‌تواند باعث خسارات فراوانی شود.

جهت خرید ملک در آمستردام مانند سایر شهرهای هلند، ابتدا باید به‌عنوان سرمایه‌گذار خارجی، ویزای توریستی دریافت نمایید. با ویزای توریستی هلند، این امکان را خواهید داشت تا به مدت ۹۰ روز در این کشور اقامت داشته باشید. در این بازه ۹۰ روزه با کمک وکیل آگاه و مجرب در حوزه خرید ملک، می‌توانید بهترین و مناسب‌ترین گزینه را انتخاب کنید.

نکته مهم در خصوص ویزای توریستی هلند این است که با این ویزا شخصاً امکان خرید ملک نخواهید داشت؛ به‌این‌ترتیب باید به وکیل وکالت رسمی و قانونی ارائه کند تا امور را پیگیری کند. روند قانونی خرید ملک در آمستردام هلند به ترتیب زیر می‌باشد:

 • قولنامه یا قرارداد رسمی خرید ملک
 • ثبت قرارداد در دفتر اسناد رسمی با ارائه ۱۰% مبلغ ملک
 • درخواست وام مسکن
 • انعقاد قرارداد اصلی میان خریدار و فروشنده
 • انتقال سند به نام خریدار

هزینه انتقال سند ملک بسته به قیمت آن و دیگر موارد، بین ۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ یورو متغیر است. شایان‌ذکر است که در صورت عدم آشنایی و تسلط بر زبان هلندی، باید هزینه‌ای بالغ‌بر ۲۰۰ الی ۴۰۰ یورو پرداخت شود تا مترجم رسمی در جلسه انعقاد قرارداد حضور داشته باشد.

نکاتی در خصوص خرید ملک در آمستردام

توجه داشته باشید در خرید ملک در آمستردام، خانه یا کاشانه‌ای که انتخاب می‌کنید، حق مالکیت داشته باشد؛ در صورت اجاره‌ای بودن توجه به تاریخ انقضا اجاره‌نامه و اجاره‌های پرداخت‌شده نیز از موارد ضروری است. اجاره سالیانه زمین که به شورا پرداخت می‌شود نیز معمولاً ۱۰۰۰ یورو است.

در خرید آپارتمان‌ می‌بایست هزینه‌ای را برای انجمن‌های مسکن برای نگهداری عمومی ساختمان در نظر بگیرید. در صورت کنار آمدن با فروشنده، می‌توانید قرارداد موقت را امضا کنید. پس از امضا به مدت ۷۲ ساعت مجاز هستید که در صورت تغییر عقیده قرارداد را بدون پرداخت جریمه فسخ نمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.