مهاجرت

خرید ملک در آلمان

خرید ملک در آلمان

خرید ملک در آلمان یکی از راه های پیش روی شما برای مهاجرت به آلمان و اخذ اقامت آلمان است. در این مطلب هر آنچه در خصوص خرید خانه در آلمان، قیمت ملک در آلمان و مراحل اخذ اقامت آلمان با خرید ملک لازم است بدانید را خواهید یافت.

در صورت نیاز به مشاوره مهاجرت به آلمان از طریق خرید ملک می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید. موسسه مهاجرتی ویزانیو با بهره گیری از بهترین وکیل مهاجرت به آلمان، می تواند راهنمای شما در پروسه خرید ملک در آلمان باشد.

خرید ملک در آلمان | اخذ اقامت آلمان با خرید ملک

فرایند خرید ملک در آلمان

امروزه کشور آلمان شرایطی را فراهم آورده است که امکان مهاجرت از طریق خرید ملک به این کشور نسبت به سابق آسان‌تر شده است. البته باید به این نکته توجه نمایید که با خرید ملک در آلمان نمی‌توانید اقامت دائم این کشور را دریافت کنید. از این طریق فقط می‌توانید برای کسب‌وکار و تجارت سرمایه‌گذاری نمایید و مجوز اقامت موقت دریافت کنید. در ادامه به مراحل خرید ملک در آلمان می‌پردازیم.

خرید ملک در آلمان

متقاضی خرید ملک در آلمان باید یک پیش‌قرارداد که دارای جزئیات اولیه معامله می‌باشد را در اختیار داشته باشد که شامل موارد زیر است:

  • ارزش ملک
  • شرایط و روش پرداخت
  • شرایط معامله و میزان سپرده اولیه

نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید، این است که سپرده اولیه باید شامل ۱۰ درصد از مبلغ کل قرارداد یا بهای ملک شما باشد؛ که این مبلغ باید در حساب سپرده بانکی محضر واریز می‌شود.

انجام امور ثبتی و محضری

یکی از محضرهای کشور آلمان تمامی مسئولیت‌های استعلام از ثبت برای اموال غیرمنقول، وضعیت بانکی و دریافت تأییدیه‌های ثبت اراضی و املاک را بر عهده خواهد گرفت. هم‌زمان خریدار موظف است مالیات املاک و مستغلات را پرداخت کرده باشد.

عقد قرارداد

عقد قرارداد اصلی خرید مابین خریدار و مالک صورت می‌گیرد و خریدار می‌بایست مدارک خرید و مدارک مرتبط را امضاء نماید. لزومی ندارد ثبت قرارداد در اداره ثبت صورت پذیرد ولی به شما پیشنهاد می‌شود برای حفظ منافع خود و طرف دیگر این عمل را اداره ثبت انجام دهید.

برای تکمیل مراحل فوق به ۴۱ روز زمان نیاز دارید و در این فاصله زمانی، ۴ هفته جهت پرداخت مالیات املاک و مستغلات زمان دارید.

گر نمی‌خواهید ملک را مستقیماً از آژانس مسکن خریداری کنید، باید آگهی‌هایی تحت عنوان “Privatverkauf” یا “von Privat” به‌معنای فروش شخصی را جستجو نمایید؛ که در این مورد به‌شدت باید مراقب کلاه‌برداری‌های احتمالی باشید و ترجیحاً از یک وکیل مهاجرت کمک بگیرید.

پس از انجام مراحل فوق شما مالک صد درصدی ملک خود هستید. در این نوع از اقامت، شما مجوز اقامت مسکونی اخذ خواهید کرد که به این معناست که تا زمانی که ملک بنام شما باشد می‌توانید ویزای رفت‌وآمد بلندمدت اخذ نمایید. این مسئله می‌تواند شانس خوبی باشد تا شما بتوانید از روش‌های دیگر مهاجرتی مانند دریافت ویزای کاری از طریق جاب آفر اقامت دائم این کشور را اخذ نمایید.

مراحل کلی خرید ملک

جهت خرید ملک در یک کشور اروپایی مانند آلمان، یاری‌گرفتن از وکیل مهاجرت آگاه به قوانین روز، ضروری است؛ هرچند الزامی دراین‌باره وجود ندارد. ارزیابی بازار مسکن در آلمان و برآورد هزینه‌های تقریبی در شهرها و مناطق مختلف این کشور، امر مهم دیگری است که باید به آن‌ها توجه داشت. نکته مهمی که در روند خرید ملک در آلمان اهمیت بالایی دارد، اطلاع از وام مسکن در این کشور است. در آلمان حدود ۶۰ درصد از هزینه ملک به‌صورت وام بانکی قابل پرداخت است که اطلاع از شرایط و نحوه پرداختن آن بسیار مهم است. مراحل خرید ملک در آلمان به شرح زیر می‌باشد:

  • بررسی وام مسکن و دریافت وام در صورت امکان
  • پیدا کردن ملک مناسب
  • بررسی شرایط ملک
  • نوشتن قرارداد در محضر
  • امضاء کردن قرارداد
  • ثبت فروش ملک توسط دفتر اسناد رسمی
  • نهایتاً تا چهار هفته بعد، بایستی مالیات ملک خود را پرداخت کنید.

حداقل شرایط لازم و قانونی خانه‌ها در آلمان

حداقل مواردی که یک خانه در آلمان باید داشته باشد شامل مواردی همچون بام و پنجره و سیستم گرمایش و خدماتی همچون آب و برق می‌باشد. قبل از خرید خانه شما باید تمامی این موارد را بررسی کنید؛ چراکه هیچ تضمینی برای وجود آن‌ها نیست و برای کسب اطمینان کامل بهتر است از یک معمار یا نقشه‌بردار یا مترجم کمک گرفته و بررسی‌های لازم را انجام دهید.

اطلاعات عمومی در مورد زندگی در آلمان

پایتخت: برلین

زبان رسمی: آلمانی

واحد پول: یورو

نوع حکومت: جمهوری فدرال دموکراتیک پارلمانی

مساحت: ۳۵۷٬۳۸۶ کیلومتر مربع

جمعیت تا سال ۲۰۱۹: ۸۳٫۰۲ میلیون نفر

پیش شماره تلفن: ۴۹+

تولید ناخالص داخلی تا سال ۲۰۱۸: ۳٫۹۴۸ تریلیون دلار آمریکا

اختلاف ساعت با تهران: حدود ۲ ساعت عقب‌تر

آب و هوا: معتدل همراه با زمستان‌های سرد

قیمت ملک در برخی از شهرهای آلمان

آپارتمان مرکز شهر قیمت خرید یک خانه ۱۲۰ متری هزینه اجاره ماهیانه
برلین ۵۹۸,۹۲۰ یورو ۱,۴۹۳ یورو
فرانکفورت ۵۴۴,۶۸۰ یورو ۱,۶۷۸ یورو
مونیخ ۹۴۲,۳۶۰ یورو ۲,۲۴۳ یورو

مالیات بر خرید ملک در آلمان

بر اساس قانون، خریداران هر نوع ملکی بایستی مالیات بر انتقال تحت عنوان grunderwerbssteue را پرداخت نمایند. مالیات بر خرید ملک در آلمان بسته به قوانین کشور بر مبنای فاکتورهای مختلفی محاسبه می‌شود. در آلمان میزان مالیات بر انتقال ملک، حدود ۳.۵ الی ۵ درصد محاسبه می‌گردد. مالیات بعدی مربوط به ثبت سند رسمی می‌باشد که حدود ۰.۸ الی ۱.۲ درصد برآورد می‌شود. از سوی دفاتر رسمی در این کشور مانند سایر کشورها، حدود ۲ درصد از قیمت ملک خریداری‌شده را به‌منظور انجام روال کاری خود دریافت می‌کنند.

سایت های معتبر خرید املاک

خانه‌ها و املاک فروشی معمولاً از طریق سایت‌های اینترنتی تبلیغ و آگهی می‌شوند. آلمان دارای بزرگ‌ترین سایت‌های خریدوفروش املاک می‌باشد. درصورتی‌که قصد خرید از شهرهای کوچک‌تر را دارید، می‌توانید از آژانس‌های املاک و یا روزنامه‌های کوچک محلی نیز استفاده کنید.

در شهرهای بزرگ و کلان‌شهرها ۹۵% از تمامی خانه‌ها و املاک فروشی در این کشور از طریق سایت‌ها، به‌صورت تبلیغ و آگهی درمی‌آیند. از جمله این وب‌سایت‌ها می‌توان به سه مورد از بهترین و بروزترین سایت‌ها اشاره کرد مه در ادامه آمده‌اند. شما می‌توانید هر مدل خانه‌ای که مدنظر دارید؛ اعم از مبله، بدون وسیله، آپارتمانی، ویلایی و… بدون نیاز به دفتر و کمیسیون، در آن پیدا کنید.

اخذ اقامت آلمان با خرید ملک

مراحل اخذ اقامت از طریق خرید ملک در آلمان

کشور آلمان برنامه‌های جدید اقامتی برای سرمایه‌گذاران و کارآفرینان در این کشور توسط سرمایه‌گذاری در  parbhu balakrishnan در تاریخ ۲۰ نوامبر ۲۰۱۷ ارائه داده است. طبق این برنامه متقاضیان می‌توانند با حداقل سرمایه‌گذاری ۳۵۰۰۰۰ یورو در شرکت‌ها و کمپانی‌های دولتی اقامت خود را دریافت نمایند.

از طریق خرید ملک در آلمان تنها می‌شود سرمایه گذاری در آلمان کرد. همان‌طور که قبلاً ذکر شد باید توجه کنید اخذ اقامت کشور آلمان از طریق خرید ملک میسر نمی‌باشد. مگر اینکه این عمل در قالب یک طرح تجاری مورد تائید دولت آلمان ارائه گردد. لذا اگر با خرید ملک در آلمان هدف اخذ اقامت در این کشور را دنبال می‌کنید باید از سایر روش‌های دیگر مهاجرت به آلمان مانند جاب آفر اقدام نمایید.

سوالات متداول

خرید ملک در آلمان مناسب چه افرادی است؟

خرید ملک در آلمان بیشتر مناسب افرادی است که از یکی از راه‌های تحصیل، کار، ثبت شرکت و غیره به این کشور مهاجرت کرده‌اند و هدف اقامت طولانی‌مدت دارند. متقاضیان می‌توانند با خرید ملک یک مکان همیشگی برای زندگی در این کشور داشته باشند و یا از آن برای اجاره دادن به سایر افراد و کسب درآمد استفاده نمایند.

ملک در آلمان توسط چه کسی به‌فروش می‌رسد؟

املاک ممکن است به‌صورت خصوصی و یا از طریق یک نماینده املاک فروخته شوند. درهرصورت، این امر به عهده خریدار است که ملک موردعلاقه خود را پیدا کند و سپس با مالک و یا نماینده آن‌ها تماس بگیرد. معمولاً هزینه مشاوران املاک توسط فروشنده پرداخت می‌شوند.

آیا خرید ملک در آلمان سرمایه گذاری مناسبی است؟

با توجه به شرایط فعلی کشور آلمان، خرید ملک یکی از مهم‌ترین سرمایه‌گذاری‌های سودمندی است که یک شخص می‌تواند انجام دهد؛ پایین بودن نرخ وام مسکن در این کشور عاملی است که توجه بیشتری را برای خرید ملک جلب می‌کند.

در فرایند خرید ملک در آلمان، دستمزد نماینده املاک چقدر است؟

در فرایند خرید ملک در کشور آلمان، دستمزد نماینده املاک معمولاً بین سه الی هفت درصد از قیمت خرید ملک می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.