مهاجرت

خرید ملک در نروژ

خرید ملک در نروژ از سایت ویزانیو

افرادی که قصد خرید خانه یا آپارتمانی در یک کشور اروپایی دارند، می‌توانند با انجام این کار در کشور نروژ، پس از چند سال اقامت این کشور را بدست آورند. اما خرید ملک در نروژ و سرمایه گذاری در این کشور، علاوه بر مزایایی که دارد، با هزینه‌ها و موارد خاصی همراه می‌باشد. در ادامه به بررسی این موارد خوایم پرداخت.

نروژ

به‌طور کلی نروژ یک کشور کوهستانی هست و از آب‌وهوایی کوهستانی بهره می‌برد. از آنجا که در همسایگی با قطب شمال است، حدود ۷۰% مساحت این کشور به دلیل سرمای زیاد، قابل سکونت نیست.

نروژ جزو کشورهای قرارداد شینگن می‌باشد. این کشور با دارا بودن ذخایر عظیم نفت و گاز و جزو کشورهای ثروتمند دنیا به حساب می‌آید.

سرمایه‌گذاری از طریق خرید آپارتمان در اکثر کشورهای خارجی علاوه بر سود اقتصادی، می‌تواند اقامت دائم و شرایط مطلوبی برای اخذ کارت شهروندی را نیز برای فرد به ارمغان بیاورد.

ثبات سیاسی و نوسانات اقتصادی در نروژ، با توجه به شرایط حاکم بر این کشور، بسیار محدود و پایین می‌باشد؛ همین امر باعث شده اشخاص زیادی برای خرید ملک در نروژ با هدف سرمایه‌گذاری در این کشور اقدام کنند.

واحد پولی رایج در این کشور کرون می‌باشد. مساحت این کشور حدود ۳۸۵.۲۵۰ کیلومترمربع است و جمعیت آن در حدود ۶۰۰ هزار نفر تخمین زده شده است.

خرید ملک در نروژ از سایت ویزانیو

خرید ملک در نروژ

شهر اسلو مالیات بر دارایی ندارد؛ اما هر معامله و فروش مشمول مالیات انتقال ۲.۵% به نام هزینه سند می‌شود.

خریداران می‌توانند برای اطلاع کامل از شرایط خرید ملک در نروژ، روند خرید آپارتمان، انواع خانه و سایر موارد مربوط به خرید ملک در این کشور با کارشناسان و مشاوران شرکت ویزانیو تماس بگیرند تا علاوه بر گرفتن مشاوره‌ای عالی؛ بهترین گزینه‌ها را به شما معرفی کنند.

اصولاً کشورهای سردسیر شرایط و خدمات اجتماعی بسیار خوبی به شهروندان ارائه می‌دهند. به همین دلیل کیفیت زندگی در کشور نروژ بسیار بالاست. محدودیتی هم در خصوص خرید ملک در این کشور برای مهاجران و اتباع خارجی وجود ندارد.

البته مسئله‌ای که متقاضیان خرید ملک در این کشور می‌بایست به خاطر داشته باشند این است که در کشور نروژ هزینه خرید ملک نسبتاً رو به بالا می‌باشد؛ ولی در قبال متریال ساخت خانه و کیفیت زندگی در این کشور فوق‌العاده به‌صرفه می‌باشد.

برای خرید ملک در نروژ باید به موارد زیادی از جمله قیمت ارز، بازار مسکن و هزینه‌های زندگی در این کشور توجه داشته باشید.

روش‌های خرید ملک در نروژ

نروژ مانند سایر کشورهای اروپایی، خرید خانه برای شهروندان خارجی را مجاز دانسته است؛ حتی در صورت واجد شرایط بودن افراد به آن‌ها وام بانکی نیز ارائه می‌کند. افراد بایستی طبق قانون ۲۵ درصد از قیمت کلی ملک را پرداخت کنند تا واجد شرایط اخذ وام بانکی گردند؛ شایان‌ذکر است که افراد زیر ۳۵ سال این امکان را دارند تا تنها ۱۵ درصد از هزینه ملک را پرداخت کنند و مابقی را با دریافت وام مسکن جبران نمایند. به‌طورکلی دو روش برای خرید ملک در کشور نروژ وجود دارد که به شرح زیر می‌باشند:

ملک شخصی:

در این نوع خرید ملک در نروژ افراد با پرداخت کامل هزینه، مالک حقیقی آن شناخته می‌شوند. افراد علاوه بر قیمت ملک، بایستی مالیات بر خرید ملک که حدود ۲.۵ درصد از ارزش آن است به‌علاوه هزینه ثبت رسمی، شارژ ساختمان و … را پرداخت کنند.

ملک شراکتی:

گزینه محبوب میان خریداران، خرید ملک به‌صورت شراکتی است. این نوع خرید ملک در نروژ نوعی خرید سهام است؛ یعنی افراد حق اقامت خود را خریداری می‌کنند. در این نوع افراد بایستی مبلغی را جهت تعمیر و نگه‌داری، ساخت‌وساز و … مانند اجاره پرداخت کنند.

روش مناسب برای اخذ اقامت دائم کشور نروژ با خرید ملک

خرید ملک در نروژ و اخذ اقامت

پس از ۸ سال افزایش قیمت خانه‌ها به‌طور مداوم بازار مسکن در نروژ به ثبات رسیده است. با کاهش قیمت‌های مسکن در کشور نروژ شهر اسلو هنوز هم جزو هفدهمین شهر گران در جهان می‌باشد و شرایط خرید ملک در شهر اسلو کمی دشوار به نظر می‌رسد.

برای اخذ اقامت دائم از طریق خرید ملک شرایط خاصی را باید بگذرانید. متقاضی اقامت در کشور نروژ و اخذ اقامت دائم این کشور باید در مرحله اول آپارتمانی را خریداری کند و تا مدت ۵ سال این ملک خریداری شده را حفظ نماید؛ بعد از این مدت اقدام به اخذ اقامت نماید.

استانداردهای خرید ملک و مدارک موردنیاز

سرمایه‌گذاران اتباع خارجی برای خریداری ملک در کشور نروژ لازم است تبه نکاتی در این خصوص توجه کنند؛ و آن‌هم محدودیت‌های خاص ملک موردنظر است. در نروژ هر خانه‌ای را نمی‌توان خریداری کرد و برای تحقق این مهم شرکت‌ها باید امتیازات لازم مقرر در کشور نروژ را دریافت کنند.

در سال ۲۰۰۱ کشور نروژ جزئی از سازمان EFTA شد و اتباع خارجی برای مهاجرت و سفر به این کشور حتماً باید ویزای شینگن را دریافت کنند.

مدارک موردنیاز برای دریافت ویزای شینگن به‌صورت زیر می‌باشد: پر کردن فرم ویزای شینگن به‌صورت الکترونیکی، نگه‌داشتن یک کپی از آن، یک قطعه عکس رنگی جدید و بدون روتوش با پس‌زمینه روشن، اصل و کپی گذرنامه، حداقل ۳ ماه باید از تاریخ بازگشت از محدوده شینگن گذشته باشد.

شرایط خرید ملک در نروژ

برای مهاجرت به نروژ یکی از بهترین راه‌ها و کم‌خطرترین روش‌ها، اقدام از طریق خرید ملک در یکی از شهرهای این کشور است. طبق قانون حاکم در این کشور هیچ‌گونه محدودیتی برای سرمایه‌گذاران خارجی و یا افراد بومی که علاقه‌مند به خرید آپارتمان و ملک در کشور نروژ هستند، وجود ندارد.

از این رو تمامی افرادی که اقامت دائم و یا موقت دارند می‌توانند اقدام به خرید ملک، آپارتمان و خانه در کشور نروژ نمایند.

در خرید ملک در نروژ بهتر است برای جلوگیری از اتفاقات احتمالی و همچنین انجام دقیق و صحیح روند کار، از یک وکیل مهاجرتی کمک گرفته و کلیه امور را تحت نظر وی انجام دهید.

قیمت خرید ملک در نروژ

بازار مسکن در کشور نروژ در بیست سال گذشته به شکل بسیار مطلوبی توسعه‌یافته است. بسیاری از مناطق، افزایشی در حدود چهار برابر را به خود دیده اند. بعد از گذشت هشت سال رشد مداوم، بازار ملک در کشور نروژ در حال حاضر به ثبات رسیده است.

طبق آمار سازمان‌های اطلاعاتی در نروژ، متوسط قیمت خانه‌های مستقل در سال ۲۰۱۹ در نروژ ۲۵.۰۰۰ یورو در هر مترمربع بود که نسبت به سال قبل ۱.۵ درصد افزایش داشته است. اما قیمت متوسط آپارتمان ها به میزان %۱.۲ نسبت به هرسال به ۵۴.۰۰۰ یورو در هر مترمربع رسیده بود.

طبق آمار رسمی صندوق بین‌المللی پول (IMF)، در سال ۲۰۱۹ اقتصاد کشور نروژ ۲.۱٪ با افزایش مواجه شده است که این بالاترین نرخ رشد در شش سال اخیر بوده است. پیش‌بینی می‌شود که اقتصاد در سال جاری ۳.۱٪ افزایش یابد.

همان‌طور که گفته شد در سال ۲۰۲۰ قیمت مسکن کاهش‌یافته و بر اساس آمار رسمی بازار مسکن در نروژ، میانگین قیمت ملک برای زندگی در نروژ در هر مترمربع ۲۱.۱۵۰ کرون است. میانگین متراژ آپارتمان ها در نروژ ۱۲۰ مترمربع می‌باشد.

با این شرایط برای خرید ملک‌های قدیمی باید حدود ۲.۵۴۰.۰۰۰ کرون هزینه کنید و برای خرید یک آپارتمان لوکس و نوساز مبلغی در حدود ۳.۷۵۰.۰۰۰ کرون لازم است.

قیمت اجاره آپارتمان در نروژ

مانند هر جای دیگر، اجاره ملک در نروژ باید از طریق قول‌نامه رسمی در دفاتر رسمی املاک انجام می‌شود. در کشور نروژ زمانی که بیش از ۳ ماه از پایان قرارداد زمان تعیین‌شده مستأجر همچنان ساکن در ملک موردنظر باشد و صاحب‌خانه هیچ اقدامی انجام ندهد، این قول‌نامه به یک قرارداد با زمان نامحدود تبدیل می‌شود.

مقدار اجاره‌بها بستگی به مواردی چون شهر، محل سکونت، امکانات رفاهی آپارتمان که انتخاب نموده‌اید، متراژ و… متفاوت می‌باشد. برای اجاره یک سوئیت یک‌نفره در مرکز شهر اسلو، باید مبلغی در حدود ۵۰۰۰ کرون تا ۱۰۰۰۰ کرون پرداخت کرد.

مبلغ اجاره در استان‌های دیگر نروژ و حومه پایتخت این کشور مناسب‌تر و در حدود ۳۵۰۰ الی ۶۵۰۰۰ کرون می‌باشد.

لازم به ذکر است این میزان هزینه شامل مواردی ازجمله هزینه برق، آب، گاز، اینترنت و هزینه استفاده از تلویزیون نیست. پرداخت هزینه موارد مذکور بر عهده مستأجر است.

سوالات متداول

سرمایه گذاری از طریق خرید ملک در کشور نروژ سودآور است؟

این کشور با دارا بودن ذخایر عظیم نفت و گاز و جزو کشورهای ثروتمند دنیا به حساب می‌آید. سرمایه‌گذاری از طریق خرید آپارتمان در کشور نروژ علاوه بر سود اقتصادی، جنبه های مثبت زیادی همچون کمک به فرآیند اخذ اقامت این کشور دارد.

با خرید ملک در نروژ می توان اقامت دائم را کسب کرد؟

بله در نروژ هم مانند اکثر کشورهای خارجی با سرمایه گذاری و خرید ملک با توجه به قوانین حاکم میتوان اقامت دائم کشور مورددنظر را دریافت کرد.

هزینه هر متر مربع آپارتمان در کشور نروژ چقدر است؟

هزینه حدودی خرید هر متر مربع آپارتمان در نروژ ۲۱.۱۵۰ کرون نروژ است.

آیا محدودیتی برای خرید ملک برای خارجی ها وجود دارد؟

خیر، طبق قانون حاکم در این کشور هیچ‌گونه محدودیتی برای سرمایه‌گذاران خارجی و یا افراد بومی که علاقه‌مند به خرید آپارتمان و ملک در کشور نروژ هستند، وجود ندارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.