مهاجرت

خرید ملک در سوئد

خرید ملک در سوئد

در سال‌های اخیر کسب اقامت و مهاجرت به سوئد به‌عنوان یکی از بهترین و پیشرفته‌ترین کشورهای اروپایی، هدف بسیاری از افراد از سراسر دنیا قرارگرفته است. اگر از تمکن مالی مطلوبی برخوردارید و به دنبال مؤثرترین و ساده‌ترین راه مهاجرت به اروپا هستید، خرید ملک در سوئد یک فرصت استثنایی به شمار می‌رود. این نوع سرمایه‌گذاری سبب تسهیل و تسریع روند مهاجرت به این کشور اروپایی می‌شود و نسبت به بقیه روش‌های مهاجرتی از پیچیدگی‌های کمتری برخوردار است.

خرید ملک در سوئد

طبق قانون ملی سوئد هیچ‌گونه محدودیتی جهت سرمایه‌گذاری، مخصوصاً خرید ملک در کشور سوئد برای شهروندان خارجی وجود ندارد. پروسه خرید ملک در سوئد که یکی از مرفه‌ترین کشورهای اروپا به شمار می‌رود، بسیار آسان بوده و روند سریعی دارد؛ اما باید با آگاهی کامل انجام بپذیرد تا سبب پشیمانی افراد در آینده نشود.

خرید ملک در این کشور به دلیل شرایط رفاهی ایده آل، اقتصاد رو به رشد قیمت مناسب ملک، شرایط خاص آب و هوایی و جغرافیایی، امکانات تحصیلی و … در اروپا و جهان طرفداران زیادی دارد؛ از سوی دیگر به علت محدودیت در روند اجاره ملک در سوئد، خرید مسکن به‌خصوص در مناطق ارزان، بهترین گزینه برای مهاجران برای سرمایه‌گذاری می‌باشد.

شرایط خرید ملک در سوئد + مدارک مورد نیاز

شرایط خرید ملک در سوئد برای اتباع اروپایی و غیر اروپایی متفاوت است؛ به‌نحوی‌که شهروندان اروپا می‌توانند به سهولت تمامی مراحل این نوع سرمایه‌گذاری را انجام دهند ولی سایر اتباع خارجی موظف هستند تا ابتدا از راه‌هایی مانند اشتغال به کار رسمی و مورد تائید دولت، اقامت خود در کشور سوئد را ضمانت کنند؛ زیرا دولت سوئد می‌بایست از منبع درآمدی افراد خارجی مطمئن شود.

مهم‌ترین چالش متقاضیان مهاجرت به اروپا این است که آیا خرید ملک در سوئد می‌تواند مقدمات اقامت دائم و تابعیت این کشور را فراهم کند یا خیر؛ در ادامه به بررسی پاسخ این سؤال حیاتی خواهیم پرداخت.

بررسی شرایط اقتصادی در سوئد

همه ما وقتی می‌خواهیم در بستر خاصی سرمایه‌گذاری کنیم باید اولاً باید از راه‌های قانونی اقدام کنیم، ثانیاً تمام جوانب اقتصادی آن را بررسی کنیم تا بتوانیم رشد سرمایه خود در آینده را تضمین کنیم؛ لذا زمانی که سرمایه‌گذاری در یک کشور خارجی صورت بگیرد اهمیت این موارد دوچندان خواهد شد.

خرید ملک در سوئد به علت امنیت بالا و حمایت دولت از سرمایه‌گذاران خارجی فرآیندی سودمند است؛ به دلیل اجرای طرح‌های حمایتی دولت از شهروندان خارجی و نرخ رشد اقتصادی ۱.۶۰ درصد که تا سال ۲۰۲۳ این میزان افزایش می‌یابد، افراد می‌توانند از امنیت و رشد سرمایه خود اطمینان حاصل کنند. برخی فاکتورهای اقتصادی کشور سوئد که قبل از سرمایه‌گذاری بایستی به آن‌ها توجه کنید به شرح زیر است.

فاکتورهای اقتصادی

چگونگی

تورم اقتصادی

حدود ۲ درصد

نرخ رشد سرمایه

۵.۶۸ درصد

سود بانکی

۰.۰۰۹ درصد

میزان بیکاری

حدود ۶ درصد

میزان تولید ناخالص داخلی

حدود ۶۰۰ میلیون دلار

تعداد نیروی کاری

۵.۳۵ میلیون

میزان مالیات بر درآمد شخصی

۵۷ درصد

میزان مالیات شرکت‌ها

۲۷ درصد

میزان امنیت سرمایه و کنترل فساد مالی

۲.۱۵ درصد

میزان رشد اقتصادی (تا سال ۲۰۲۳)

۱.۹۱ درصد

روند قانونی خرید ملک در سوئد

روند خرید ملک در این کشور با توجه به ملیت متقاضیان می‌تواند متغیر باشد؛ همان‌طور که این امر برای شهروندان اروپایی به‌مراتب راحت‌تر است. یکی از مزایای مهم خرید ملک در سوئد تخصیص وام بانکی ۸۵ درصد به متقاضیان این نوع سرمایه‌گذاری است که در صورت تائید از سوی بانک، می‌تواند به نحو مؤثری یاری‌دهنده باشد.

به‌منظور خرید ملک در این کشور باید با مشاوره وکیل مهاجرت به سوئد و مسئول املاک انجام بپذیرد تا بهترین و مناسب‌ترین ملک با توجه به بودجه افراد انتخاب شود؛ همچنین فرآیند خرید ملک در سوئد تنها ۱۴ روز به طول می‌انجامد. مراحل قانونی خرید ملک در سوئد به شرح زیر است.

 • انجام مذاکرات لازم پس از انتخاب ملک
 • عقد قرارداد پس از بررسی شرایط و مجوزهای لازم جهت خرید ملک موردنظر
 • پرداخت ۲ الی ۱۰ درصد از قیمت ملک
 • پرداخت کلیه امور مربوط به بیمه، خدمات و خرید ملک
 • صدور مدارک فروش یا Kapebrev توسط مسئول فروش به دولت جهت تائید پرداخت کامل
 • ارسال صورت پرداخت به سازمان ثبت‌اسناد سوئد
 • تائید ارسال و انتقال ملک به افراد توسط دولت سوئد
افرادی که قصد خرید ملک در سوئد را دارند بهتر است قبل از هر اقدامی با یک وکیل مجرب و آشنا به قوانین این کشور مشاوره کنند تا بتوانند بهترین و سودمندترین انتخاب را در این زمینه داشته باشند.

سرمایه لازم جهت خرید و اجاره آپارتمان

افرادی که قصد خرید ملک در سوئد را دارند بایستی مناطق مختلف این کشور و میزان سرمایه لازم برای خرید ملک را به‌دقت بررسی کنید و آن را نسبت به سرمایه خود ارزیابی کنید؛ برای مثال هزینه لازم برای خرید یک آپارتمان معمولی در استکهلم به‌عنوان پایتخت حدود ۳۰۰.۰۰۰ کرون و در مناطق حاشیه شهری حدود ۱۰۰.۰۰۰ کرون می‌باشد؛ لذا در مناطق حاشیه‌ای نسبت به مرکز شهر قیمت مسکن پایین‌تر است.

بهترین شهرهای سوئد به‌منظور خرید مسکن برای مهاجران، Falsterbo و شهرهای حاشیه مالمو و لند می‌باشند و گران‌ترین شهرهای این کشور به ترتیب استکهلم، مالمو و گوتنبرگ هستند.

 • سرمایه لازم جهت خرید آپارتمان به ازای هر مترمربع در مرکز شهر: ۶.۶۵۰ یورو
 • سرمایه لازم جهت خرید آپارتمان به ازای هر مترمربع در حاشیه شهر: ۳.۲۰۰ یورو
 • متوسط اجاره ماهانه آپارتمان یک‌خوابه در مرکز شهر: ۷۰۰ الی ۸۰۰ یورو
 • متوسط اجاره ماهانه آپارتمان یک‌خوابه خارج از شهر: ۵۰۰ الی ۶۰۰ یورو

همان‌طور که می‌دانید فرآیند خرید ملک علاوه بر هزینه خود ملک، هزینه‌های دیگری نیز شامل می‌شود که به شرح زیر است.

 • هزینه لازم جهت تمبر و مهر: ۴.۲۵ درصد به ازای ارزش ملک
 • هزینه لازم جهت ثبت سند: ۹۶ یورو
 • حق کمیسیون املاک: ۳ الی ۵ درصد ارزش ملک

وام مسکن و نرخ مالیات بر خرید ملک در سوئد

سوئد یکی از کشورهای اروپایی است که به وضع مالیات‌های سنگین مشهور است. نرخ مالیات بر درآمد در این کشور به نسبت درآمدهای شغلی زیاد است. مالیات بر خرید ملک نیز در سال‌های اخیر در این کشور بالا بوده است؛ اما با وضع قوانین جدید از سوی دولت، بار مالیات بیشتر بر روی دوش مالکان اصلی قرار گرفته است. نرخ مالیات بر خرید ملک در سوئد بسته به نوع و محل آن متغیر است؛ برای مثال یک آپارتمان معمولی در سوئد تقریباً مالیاتی برابر با ۶۵۰۰ کرون در سال به دنبال خواهد داشت؛ هرچند ویلاها یا خانه‌هایی با امکانات بیشتر مالیات به‌مراتب سنگین‌تری خواهند داشت. لازم به ذکر است که دولت سوئد از خریداران خارجی مالیات بر سود سرمایه، معادل با ۲۲ درصد دریافت خواهند کرد.

نکته قابل‌توجه درزمینهٔ خرید ملک در سوئد ارائه وام مسکن به خریداران خارجی می‌باشد؛ به‌طوری‌که به خریداران واجد شرایط در این کشور، از سوی بانک‌ها تا ۷۵ درصد قیمت ملک، وام ارائه می‌شود.

خرید ملک در سوئد | شرایط خرید ملک در سوئد + مدارک مورد نیاز

شرایط اخذ اقامت دائم سوئد از طریق خرید ملک

اقامت دائم کشور سوئد دارای امتیازات زیادی است که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به اخذ ویزای شنگن و سفر به ۲۷ کشور این پیمان بدون ویزا، امکان اشتغال به کار بدون در حوزه اتحادیه اروپا بدون نیاز به اخذ ویزای کار، تحصیل رایگان، خدمات رفاهی ایده آل و … اشاره کرد.

افرادی که قصد دارند از طریق خرید ملک اقامت سوئد را دریافت کنند بایستی حداقل ۱۰۰.۰۰۰ در این حوزه سرمایه‌گذاری کنند که در این صورت ویزای اقامت بلندمدت به افراد و خانواده آن‌ها داده می‌شود. درنهایت اقامت دائم سوئد در صورت ۵ سال زندگی و کار مداوم و رعایت قوانین به افراد تعلق می‌گیرد.

سؤالات متداول

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، بانک‌های سوئد وام بانکی ۸۵ درصد به خریداران ملک اعطا می‌کند که منظور دریافت آن باید به اداره مالیات با ارائه مدارک رعایت قوانین مالیاتی درخواست‌نامه دهید. در صورت تائید مدارک و واجد شرایط بودن متقاضی، پرداخت مقدار مشخصی از ملک را تضمین می‌نماید.

با توجه به مراحل خرید ملک در کشور سوئد از انتخاب ملک تا ثبت و ارسال سند توسط دولت، درصورتی‌که مشکلی در روند پرداخت هزینه‌ها پیش نیاید، فرآیند خرید ملک در این کشور در مجموع ۱۴ روز طول می‌کشد. همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد یاری گرفتن از یک وکیل مهاجرت در تسریع روند خرید ملک و پیگیری امور بسیار سودمند است.

نرخ مالیات بر درآمد اشخاص بر مبنای قوانین اقتصادی در کشور سوئد، حدوداً ۵۷ درصد است؛ لذا سوئد جزو کشورهایی است که دارای بالاترین نرخ مالیات بر درآمد هستند. لازم به ذکر است که با توجه به امکانات رفاهی، درمانی، امکان تحصیل رایگان و … شهروندان سوئدی شکایتی برای پرداخت این میزان مالیات ندارند.

متقاضیان خرید ملک در سوئد باید با توجه به سرمایه خود مناسب‌ترین گزینه را انتخاب کنند که این امر تنها با مشاوره قوی موسسه خریدوفروش املاک معتبر امکان‌پذیر است که از مشهورترین آن‌ها می‌توان به املاک Bovision و  املاک Riksmaklaren اشاره کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.