مهاجرت

خرید ملک در کوتایسی

خرید ملک در کوتایسی

کوتایسی یکی از شهرهای گرجستان است که موقعیت نزدیکی به ایران دارد. بسیاری از ایرانیان به دنبال سرمایه‌گذاری سودآور و بدون دردسر می‌باشند یکی از بهترین نوع سرمایه‌گذاری چه در داخل ایران و چه در خارج از ایران خرید ملک است. متقاضیانی که قصد یک سرمایه‌گذاری آسان را داشته باشند، می‌توانند خرید ملک در کوتایسی را انتخاب و تجربه کنند.

با خرید ملک در گرجستان، متقاضیان مزایای متعددی را از طرف این کشور دریافت می‌کنند که مهم‌ترین آن‌ها دریافت مجوز اقامت دائم این کشور است. در ادامه با ما همراه باشید تا شرایط خرید ملک در کوتایسی را مورد بررسی قرار دهیم.

کوتایسی کجاست؟

کوتایسی یکی از شهرهای گرجستان است که از نظر اقتصادی و موقعیت دومین شهر مهم و بزرگ گرجستان شناخته شده است. جمعیت این کشور در سال ۲۰۱۹ در حدود ۵ میلیون نفر تخمین زده است. کوتایسی دارای کارخانه‌های صنعتی متعددی است در زمینه تولیدات تراکتور فعالیت می‌کنند.

روغن و رنگ و ظروف شیشه‌ای از دیگر تولیدات کارخانه‌های این شهر صنعتی می‌باشند. از جاذبه‌های دیدنی‌های این شهر می‌توان به کلیسا باگراتی و صومعه گالاتی اشاره کرد که در سازمان یونسکو نیز به ثبت رسیده‌اند.

وضعیت اقتصادی

کوتایسی از نظر اقتضادی در وضعیت مطلوبی قرار دارد. در این شهر کارخانه‌های بزرگی جهت ساخت‌وساز، تراکتورهای کوچک برای شخم زدن باغ‌ها و تاکستان‌ها وجود دارد. کارخانه‌های دیگری برای تولید روغن جلا و رنگ، کات‌کبود، باریت و چند محصول دیگر وجود دارد. از دیگر کارخانه‌های مهم این شهر می‌توان به کارخانه‌های تولید پارچه و ابریشم و کارخانه‌های  تولید کنسرو، میوه و سبزی اشاره نمود.

مناطق گردشگری

صومعه گلاتی که در سال ۱۱۰۷ میلادی توسط پادشاه دیوید چهارم بنا شد، یکی از مکان‌های جذاب و دیدنی این شهر به شمار می‌آید. مجسمه داوود نبی، غارهای پرمتئوس، میدان اصلی شهر و پارک مرکزی آن با فواره‌های زیبا و همچنین باغ گیاه‌شناسی آن که حدود ۷۰۰ نوع درخت و درختچه متفاوت در خود جای داده است؛ از دیگر مناطق گردشگری در این شهر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

کلیسا باگراتی یاBAGRATI CATHEDRAL

این کلیسا به‌عنوان بنایی تاریخی و مذهبی واقع در کوتایسی می‌باشد که در یونسکو به ثبت رسیده است. بنای کلیسای باگراتی به قرن یازدهم میلادی و سلطنت باگرات سوم بازمی‌گردد. هرچند این کلیسا در قرن هفدهم به‌وسیله عثمانی‌ها خراب شد؛ اما از اواسط قرن بیستم جهت بازسازی آن اقداماتی انجام شد.

به‌جرئت می‌توان گفت این کلیسا نقطه عطفی در تاریخ معماری گرجستان در قرون‌وسطی می‌باشد؛ به‌این‌ترتیب به یکی از جاذبه‌های گردشگری در این کشور مبدل شده است.

مناطق گردشگری در مقاله خرید ملک در کوتایسی

قلعه سیتادل یا CITADEL PALACE

قلعه سیتادل در مجاورت کلیسای باگراتی است که قدمت آن به قرن هفدهم میلادی بازمی‌گردد. این بنا هم مانند کلیسای باگراتی مورد حمله عثمانی‌های قرار گرفته است؛ اما با بازسازی مجدد به یکی از جاذبه‌های توریستی کوتایسی مبدل شده است.

مجلس گرجستان

وجود بنای مجلس گرجستان در کوتایسی، اهمیت خاصی این شهر بخشیده است. این بنا که به شکل نیم‌کره از جنس شیشه طراحی و ساخته شده، جلوه‌ای خاص در میان ساختمان‌های این شهر دارا می‌باشد.

زندگی در کوتایسی

با توجه به نوساناتی که روزانه در بازار ارز اتفاق می‌افتد، سرمایه‌گذاری در گرجستان از طریق خرید ملک در کوتایسی امری آسان و از نظر اقتصادی سودمند است. قیمت‌های مطلوب و برنامه‌های وام بدون بهره فرصتی مناسب برای اخذ اقامت گرجستان هستند که ترکیبی از مزایای خرید املاک و مستغلات در کوتایسی می‌باشد.

به همین دلیل در سچند سال اخیر نرخ تقاضا برای خرید املاک و مستغلات مسکونی، املاک تجاری و زمین روند رو به رشدی را در پیش گرفته‌است. اگر قصد خرید یک آپارتمان برای استفاده شخصی یا اجاره آن به گردشگران را دارید، اکنون زمان آن رسیده است.

خرید ملک در گرجستان ۲۰۲۰

آخرین آمار نشان می‌دهد که اکثر افرادی که از طریق خرید املاک و مستغلات در کشور گرجستان سرمایه‌گذاری می‌کنند، افراد غیر‌مقیم بوده و در کشورهای خارجی زندگی می‌کنند. به همین دلیل معمولاً خرید ملک در کوتایسی و سایر شهرهای گرجستان از راه دور و اجاره آن، یکی از مطلوب‌ترین و راحت‌ترین روش‌های سرمایه گذاری در این کشور است که منجر به استفاده از امکانات دولتی گرجستان نیز خواهد شد.

تنها مورد لازم معامله و خرید ملک در کوتایسی داشتن پاسپورت است. با اعطای وکالت به اقوام، دوست یا نماینده املاک و مستغلات می‌توانید ملک را از راه دور خریداری کنید. علاوه بر این، کشور سیاست مالیات مطلوبی برای مالکان املاک و مستغلات در نظر گرفته‌است.

قوانین جدید خرید ملک در گرجستان

سؤالی که بسیاری از متقاضیان خرید ملک در گرجستان می‌پرسند این است که چرا خرید ملک در این کشور منطقی است؟ با توجه به این که، شرکت‌های بزرگ در باتومی دیدگاه خود را برای افزایش حجم ساخت‌وسازها در سال ۲۰۱۹، ۱۰۰ درصد اعلام کرده‌اند می‌توان سرمایه‌گذاری در این کشور را منطقی اعلام کرد.

۲۲۷۵۲ ملک مسکونی و تجاری در سال‌های ۲۰۱۸-۲۰۱۹ در گرجستان ساخته شده‌اند. این رونق ساختمانی پاسخی به تقاضای فزاینده برای املاک و مستغلات در بین بیگانگان است. بنابراین، این محدوده بسیار گسترده است که هم اکنون می‌توانید املاک تازه ساخته شده و یا املاک قدیمی در این کشور را با قیمت مناسب خریداری کنید.

علاوه بر خرید ملک در کوتایسی یک‌سری هتل، فضای خرده‌فروشی و املاک تجاری نیز برای فروش وجود دارد که از طریق خرید آن‌ها نیز می‌توان به مجوز اقامت دائم این کشور دست یافت.

سرمایه‌گذاری قابل اعتماد با توجه به این که قیمت انواع املاک و مستغلات در کوتایسی سال به سال رو به افزایش است، یک فرصت عالی برای ایجاد منبع درآمد اضافی است و بعد از آن حتی اگر تصمیم به اجاره املاک خود بگیرید، به طور متوسط ​​سالانه ۷-۱۳ درصد سود کسب می‌کنید. اگر زمانی هم به پول احتیاج پیدا کردید، می‌توانید با شرایطی مطلوب ملک خود را بفروش برسانید.

کوتایسی از زیرساخت‌های خوبی برخوردار است و کلیه امکانات مانند مدارس، مهد کودک‌ها، سوپر مارکت‌ها، بوتیک‌ها‌، رستوران‌ها و مناطق تفریحی به طور معمول در فاصله پیاده روی قرار دارند. علاوه بر این، بسیاری از خواص در این شهر فقط در فاصله ۲۰۰ تا ۵۰۰ متری ساحل دیدنی در ساحل دریای سیاه واقع شده است.

پیش فروش آپارتمان در کوتایسی

یکی از موارد مهم در سودهی خرید ملک در کوتایسی، خرید خانه به صورت پیش فروش است. متقاضیانی که سرمایه زیادی ندارند و می‌خواهند در این کشور صاحب خانه و ملک شوند می‌توانند از این طریق اقدام کنند. در این روش شما با پرداخت اندکی پول می‌توانید سرمایه‌گذاری بلند مدت داشته باشید.

در این نوع سرمایه‌گذاری هیچ ضرری وجود ندارد و شما می‌توانید هر وقت که تمایل به فروش ملک خریداری شده را داشتید، اقدام کنید و سود قابل لمسی را دریافت کنید.

پیش فروش آپارتمان در کوتایسی

قیمت آپارتمان در کوتایسی

بر اساس قوانین خرید ملک در کوتایسی و سایر شهرهای گرجستان، متقاضیان با خرید آپارتمان و ملکی به ارزش ۳۵.۰۰۰ دلار آمریکا، می‌توانند بدون نیاز به سرمایه‌گذاری هنگفت و پرداخت هزینه‌های اضافه، مجوز اقامت یک‌ساله گرجستان را دریافت نمایند.

مادامی‌که ملک خریداری‌شده به نام متقاضی باشد، اقامت سالانه برای وی تمدید خواهد شد. قیمت آپارتمان در کوتایسی بسته به منطقه‌ای که ملک در آن قرار دارد متفاوت خواهد بود.

این قیمت از متری ۳۵۰ دلار برای ساختمانی در حین ساخت و یا در منطقه‌ای پایین‌شهر شروع‌شده و تا متری ۲۰۰۰ دلار آمریکا برای ساختمانی شیک، مدرن و در منطقه بالای شهر نیز می‌رسد.

انواع ملک و آپارتمان

برای خرید ملک در کوتایسی با چند نوع آپارتمان مواجه هستیم که به شرح زیر هستند:

  • ساختمان بلک فریم (Black Frame) که همان ساختمان نیم ساخته و سفت‌کاری شده است.
  • ساختمان وایت فریم (White Frame) یا ساختمان سفیدکاری شده و آماده تحویل می‌باشد.
  • ساختمان کلنگی (Old) قدیمی بازسازی نشده.
  • ساختمان قدیمی (Renewed) بازسازی شده.

ساختمان‌های ویلایی مبله‌ای هم وجود دارند که در آن‌ها از امکانات مدرنی استفاده شده و مخصوص فروش به افراد خارجی بوده که معمولاً قیمت‌های بالاتری دارند.

علاوه بر شرایطی که در بالا ذکر شد، شرایط داخلی آپارتمان‌ها، محل و منطقه‌ای که در آن واقع‌شده‌اند و مبله بودن ساختمان نیز در قیمت آن مؤثر خواهد بود.

فروش هرگونه زمین، ملک و آپارتمانی به افراد خارجی در کشور گرجستان به‌جز زمین‌های کشاورزی امکان‌پذیر بوده و مشکلی ازنظر قانونی نخواهد داشت.

انواع ملک و آپارتمان در مقاله خرید ملک در کوتایسی

دانستنی‌های گرجستان

برای مهاجرت به گرجستان و هر کشور دیگر، متقاضیان مهاجرت باید یک‌سری اطلاعات را داشته باشند تا بتوانند بدون هیچ ضرری محل زندگی خود را تغییر دهند. مهم‌ترین مواردی که باید بدانید به شرح زیر است که عبارتند از:

– پس از خرید ملک در کوتایسی و دیگر شهرهای گرجستان اقامت یکساله را به صورت اتوماتیک دریافت خواهید کرد.

– بعد از تمدید ۵ ساله اقامت در گرجستان می‌توانید برای دریافت پاسپورت این کشور را اقدام کنید.

– در آینده‌ای نزدیک گرجستان عضو اتحادیه اروپا خواهد شد که این نکته مثبت به شهروندان امتیازی می‌دهد که می‌توانند به تمامی کشورهای حوضه اتحادیه اروپا سفر کنند.

– قیمت املاک و خانه در گرجستان نسبت به ایران بسیار ارزان‌تر است به این معنا که می‌توانید با کم‌ترین سرمایه ممکن در گرجستان صاحب‌خانه شوید.

– قیمت خانه با توجه به موقعیت مکانی آن متفاوت است. تفلیس گران‌ترین شهر گرجستان است و بعد از آن باتومی و کوتایسی گران‌ترین‌ خانه‌ها را دارند.

سؤالات متداول

آیا برای خرید ملک در کوتایسی نیاز به حضور فرد در آن‌جا هست یا خیر؟

برای خرید ملک در کوتایسی نیازی به حضور فرد در آن کشور نیست؛ ولی بهتر است برای آشنایی با اطراف خانه و همچنین محیط شهر، این کار را حضوری انجام دهید. در صورتی که نتوانستید حضور داشته باشید، از اعتماد به افراد ناشناس، مشاورین املاک و… اجتناب ورزید.

بهترین شهر برای زندگی در گرجستان کجاست؟

در تفلیس و کوتایسی خانه‌‌های متعددی وجود دارد که هر کدامشان دسترسی و چشم انداز متفاوتی دارند. امکانات این خانه‌ها و بالطبع هزینه خریدشان با یکدیگر متفاوت است. به هر حال زندگی در گرجستان ارزان است و شما با هر بودجه‌ای می‌توانید یک خانه مناسب در گرجستان پیدا کنید؛ اما بهترین خانه‌ها در تلفیس واقع شده است.

آیا خرید ساختمان‌های پیش ساخته در گرجستان کاری عقلانی است؟

با توجه به اینکه ساختمان‌هایی که پیش ساخته هستند، هزینه کمتری نسبت به نوع ساخته و آماده شده شان دارند، برای افرادی که سرمایه کمتری دارند و یا قصد سکونت در ملک خریداری شده را ندارند و فقط هدف از خرید ملک برای آنها، اخذ اقامت است، عقلانی است که ساختمانی پیش ساخته را خریداری کنند.

آیا سرمایه‌گذاری در گرجستان از طریق خرید ملک به صرفه است و سودهی دارد؟

بله؛ چرا که خرید خانه در کوتایسی که یکی از شهرهای گرجستان است، بسیار مقرون‌به‌صرفه است و شما می‌توانید با کم‌ترین هزینه خانه مورد نظر خود را خریداری کنید. با توجه به این که در سال‌های اخیر ساخت و ساز و رونق اقتصادی در این کشور زیاد شده است سرما‌یه‌گذاری در گرجستان منطقی است و مناسب‌ترین نوع سرمایه‌گذاری در این کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.