خرید املاک خارجی یک سرمایه ‎گذاری مطمئن است. داشتن شهروندی دوگانه می‌تواند به محافظت از آزادی شما کمک کند، افق‌های سرمایه‌گذاری‌تان را افزایش دهد و حتی موجب نجات زندگی و جان شما شود. داشتن پاسپورت دوم می‌تواند به‌طور چشمگیری آزادی شخصی و اقتصادی شما را افزایش دهد و یک گام اساسی در بین‌المللی و جهانی کردن زندگی شما است.

خرید املاک خارجی

خرید املاک خارجی یکی از راهکارهای مهاجرت، اخذ ویزا و دریافت اقامت کشورهای اروپایی و کانادا است. در برخی کشورها حتی ممکن است متقاضی با خرید ملک بتواند تابعیت و حق شهروندی نیز دریافت نماید.

البته اخذ تابعیت و شهروندی مستلزم حداقل 5 الی 10 سال زندگی در کشور مقصد می‌باشد. تعدادی از کشورهایی که خرید ملک در آن‌ها دردسر چندانی نداشته و به‌راحتی می‌توان اقامت را اخذ نمود عبارت‌اند از:

فیجی، کلمبیا، برزیل، دومینیکا، پاناما، وانواتو، امارات، سنت لوسیا، یونان، لتونی، گرانادا، مجارستان، سنت کیتس نویس، آنتیگوا بارا بودا، آندورا، باهاماس، ایالت متحده، موریس، مونته نگرو، بلژیک، ایرلند، اسپانیا، پرتغال، بلغارستان، سوئیس، ترکیه، مالت، موناکو، ایتالیا و قبرس.

شرایط اقامت از طریق خرید املاک خارجی

خرید املاک خارجی در تمام کشورها دریافت اقامت را تضمین نمی‌کند اما نشانه مثبتی از وجود دلایل کافی برای حضور شما در آن کشور به‌حساب می‌آید. برخی از کشورها هستند که خرید ملک در آن‌ها، شما را به دریافت اقامت آن کشور نزدیک می‌کند. از این کشورها می‌توان به لتونی، اسپانیا و ترکیه اشاره کرد.

البته باید توجه داشت خرید ملک در اروپا هزینه‌های زیادی به شما تحمیل خواهد کرد. ازجمله آن می‌توان به مالیات‌های سنگین سالیانه اشاره کرد که برای باقی ماندن در اروپا لاجرم مجبور به پرداخت آن می‌شوید. اما در کنار این سنگینی مالیات، مزایای خود را نیز به دنبال خواهد داشت.

برای دریافت اقامت از طریق خرید ملک در اروپا، حداقل مبلغی موردنیاز است که نرسیدن به آن مبلغ در خرید، در حکم عدم دریافت اقامت است. این مبلغ در کشورهای مختلف بر اساس قوانین وضع شده، متفاوت خواهد بود.

خرید املاک خارجی

مشاوره قبل از خرید

متقاضی قبل از خرید ملک در کشورهای اروپایی بهتر است محل، منطقه، قیمت ارز و بازار را بررسی نموده و برای خرید ملک مورد نظر خود با مشاورین حرفه‎ای مشاوره نماید. بهتر است از یک وکیل متخصص که به قوانین کشور موردنظر مسلط باشد، استفاده نماید تا در خرید ملک مورد نظر خود متضرر نگردد.

همچنین باید پس از تصمیم‌گیری نهایی تمام مدارک و اسنادی که می‌بایست آن‌ها را امضا کنید، ترجمه و مطالعه نماید؛ زیرا پس از امضا ملزوم به اجرای آن خواهید بود؛ پس باید قبل از امضا، از متن آن آگاهی لازم را کسب نماید.

مراحل خرید ملک خارجی

در ابتدا برای خرید ملک در کشورهای اروپایی یک پیش قرارداد با جزئیاتی در ارتباط با ارزش ملک، روش و شرایط پرداخت مبلغ ملک موردنظر، شرایط معامله و…. در اختیار متقاضی قرار داده می‌شود که با پرداخت سپرده اولیه (۱۰ درصد از کل بهای ملک) به حساب سپرده بانکی محضر، استعلامات لازم از بابت ملک توسط محضر کشور مورد نظر انجام می‌شود.

پس از پرداخت مالیات املاک و مستغلات توسط خریدار، قراردادی بین خریدار و مالک امضا می‌شود که بهتر است این عمل در اداره ثبت صورت گیرد؛ پس از طی شدن مراحل ذکر شده ملک به طور صد درصد متعلق به خریدار است.

حداقل سرمایه لازم برای خرید املاک خارجی

بسیاری از سرمایه‌گذاران با خرید املاک خارجی در برخی کشورهای اروپایی امکان دریافت اقامت دائم و بعد از گذشت چند سال زندگی حق تابعیت کشور مقصد برای خود و اعضای خانواده را خواهند داشت. در اینجا به معرفی نمونه‌هایی از حداقل هزینه لازم جهت خرید ملک به‌منظور اخذ اقامت خواهیم پرداخت.

شرایط لازم جهت اخذ اقامت حداقل سرمایه موردنیاز کشور مقصد
زندگی به مدت 5 سال 450.000 دلار بلژیک
سرمایه‌گذاری برنامه املاک محلی 500.000 دلار ایالات‌متحده آمریکا
زندگی به مدت 5 سال 600.000 دلار اسپانیا
زندگی به مدت 6 سال 600.000 دلار پرتغال
زندگی به مدت 5 سال 600.000 دلار بلغارستان
زندگی به مدت 3 سال 1.000.000 دلار ترکیه
زندگی به مدت 10 سال 1.200.000 دلار موناکو

شرایط خرید ملک در کانادا

افرادی که دارای سرمایه کافی هستند، طبق قانون رسمی کانادا می‌توانند در این کشور ملک خریداری کنند. لازم به ذکر است که خرید ملک در کانادا منجر به اخذ اقامت دائم این کشور نخواهد شد و افراد می‌بایست از روش‌های دیگر مانند تحصیل و کار به این منظور اقدام نمایند.

همچنین اتباع خارجی بایستی یک پیش‌پرداخت 35 درصدی به‌منظور خرید ملک در این کشور پرداخت کنند و می‌توانند با شفاف‌سازی بانکی وام نیز دریافت نمایند.

روند خرید ملک در کانادا حدوداً 60 الی 90 روز طول می‌کشد. خرید ملک در این کشور بایستی دارای شرایط خاصی باشند که به شرح زیر می‌باشد.

  • سن و ملیت متقاضی
  • تحصیلات و مهارت‌های زبانی افراد
  • تمکن مالی متقاضی
  • پیشنهادات شغلی و میزان سابقه کار
  • حضور خانواده در خاک کانادا

خرید املاک خارجی

شرایط خرید ملک در اروپا

از بین کشورهای اروپایی، تنها برخی از آن‌ها امکان ارائه اقامت دائم از طریق خرید املاک خارجی را دارا می‌باشد. از این کشورها می‌توان به اسپانیا، یونان و ترکیه اشاره کرد.

برای این کار افراد بایستی مبلغ تعیین‌شده از سوی دولت هر کشور را پرداخت کرده و پس از اتمام پروژه خرید ملک، پرونده افراد به اداره مهاجرت فرستاده‌شده و در صورت قبولی، اقامت دائم اخذ می‌گردد.

درواقع افراد می‌توانند از طریق کار، تحصیل و … در کشورهای اروپا اقامت بگیرند که هرکدام دارای شرایط خاصی می‌باشد.

مزایای اخذ اقامت از طریق خرید املاک خارجی

با توجه به پیشرفت بازار خرید ملک در کشورهای خارجی، امکان رشد سرمایه افراد بسیار بالاست و همچنین در برخی کشورها امکان دریافت اقامت دائم و پاسپورت وجود دارد. منظور از ملک، آپارتمان، ویلا، املاک تجاری و … می‌باشد. مهم‌ترین مزایای خرید املاک خارجی شامل موارد زیر است.

 • رشد سرمایه افراد با سرمایه‌گذاری در خرید ملک
 • برخورداری از سیستم مالیاتی کشورهای خارجی
 • بهره‌مندی از وام‌های بانکی و سود حاصل از آن
 • اجاره ملک و بهره‌مندی از اجاره‌بها

مراحل قانونی خرید ملک در اروپا

افراد با اخذ ویزای توریستی در کشور موردنظر می‌توانند با هماهنگی وکلای حقوقی جهت خرید املاک خارجی اقدام نمایند. لازم به ذکر است که افراد با اخذ ویزای توریستی نمی‌توانند جهت خرید ملک سرمایه‌گذاری کنند و باید به وکیل، وکالت حقوقی بدهند.

پس از طی مراحل قانونی خرید ملک توسط وکیل، مدارک و اسناد برای متقاضیان ارسال می‌گردد. سپس افراد می‌بایست مدارک لازم جهت اخذ اقامت از این طریق را به سفارت تحویل دهند تا مراحل قانونی اقامت انجام پذیرد.

افراد باید در تمامی مراحل خرید ملک خارجی، با وکلای حقوقی مجرب و قابل‌اعتماد مشورت کنند تا در ادامه مسیر با مشکلات جدی روبه‌رو نشوند.

سؤالات متداول

آیا با خرید ملک می‌توان اقامت دائم کشور فرانسه را اخذ کرد؟

در گذشته امکان اخذ اقامت دائم فرانسه از طریق خرید ملک وجود داشت اما در 2 سال اخیر این قانون تغییر کرد. خرید ملک به‌تنهایی منجر به کسب اقامت دائم کاین کشور نخواهد شد و لازم است افراد از روش‌های دیگری برای این منظور اقدام کنند.

آیا خرید ملک در اروپا دارای محدودیت است؟

بسیاری از کشورهای اروپایی فاقد محدودیت برای سرمایه‌گذاران خارجی برای خرید املاک خارجی می‌باشند اما در برخی کشورهای اروپا مانند آندورا، مجارستان، دانمارک، لهستان و … بایستی قبل از خرید ملک، تأییدیه محلی دریافت کرد.

آیا با خرید ملک در سوئد می‌توان اقامت دائم کسب کرد؟

خیر، کشور سوئد نیز مانند سایر کشورهای اروپا از طریق خرید ملک اقامت دائم نمی‌دهد و افراد می‌بایست از روش‌های دیگر مانند ویزای کاری، ثبت شرکت، تحصیلی و … به‌منظور اخذ اقامت اقدام کرد.

آیا می‌توان از طریق ویزای توریستی جهت خرید املاک خارجی اقدام کرد؟

خیر، افراد با ویزای توریستی اجازه خرید املاک خارجی را ندارند؛ لذا برای این منظور می‌بایست در کشورهای خارجی وکالت حقوقی به وکیل ارائه داده تا وکیل تمامی مراحل خرید را به انجام برساند.