مقالات

چالیشما ایزنی (Çalışma izni) یا اجازه کار در ترکیه

چالیشما ایزنی (Çalışma izni) یا اجازه کار در ترکیه

کشور ترکیه به دلیل داشتن نرخ رشد اقتصادی مطلوب و همچنین بازار مناسبی برای سرمایه‌گذاری و کسب‌وکار، به‌عنوان مقصدی جذاب برای بازار کار نیروی جوان جامعه شناخته‌شده است. از طرفی تمامی افرادی که قصد راه‌اندازی کسب‌وکار، استخدام و اشتغال به کاردارند، نیازمند دریافت چالیشما ایزنی (Çalışma izni) یا اجازه کار در ترکیه هستند.

کشور ترکیه در بخش تولید ناخالص داخلی جایگاه هجدهم قدرت جهانی را به خود اختصاص داده است. رشد اقتصادی این کشور مدیون بخش صادرات و استفاده از ابزارآلات صنعتی پیشرفته، بانکداری، صنعت ساخت‌وساز، محصولات پتروشیمی، پارچه، غذاهای فرآوری شده و … است.

از طرفی دیگر ترکیه به‌عنوان ششمین مقصد محبوب گردشگری جهان محسوب شده و صنعت گردشگری نیز تا حدود بسیار زیادی به رشد اقتصادی کشور کمک خواهد کرد. همین مسئله باعث افزایش روند تقاضای مردم برای دریافت چالیشما ایزنی (Çalışma izni) یا اجازه کار در ترکیه شده است.

مشاغل پر تقاضا در ترکیه

درصورتی‌که قصد اخذ اقامت در کشور ترکیه رادارید، همان‌طور که می‌دانید همانند تمامی کشورها، نیاز به چالیشما ایزنی (Çalışma izni) یا اجازه کار در ترکیه دارید. ازجمله مشاغل پرطرفدار ترکیه که نیازمند جذب نیرو هستند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نساجی
 • ساخت‌وساز
 • خدمات مشاوره مالی
 • شرکت خدمات نظافتی
 • دفتر مشاوره تغییر کسب‌وکار
 • خودروسازی
 • رزرو هتل و آپارتمان
 • کشاورزی
 • گردشگری
 • مواد شیمیایی
 • صادرات فندق
 • خدمات پذیرایی تخصصی برای صنعت حمل‌ونقل هوایی
 • محیط‌زیست
 • فناوری اطلاعات
 • فست فود و غذاهای بسته‌بندی‌شده
 • فروشگاه‌های الکترونیک و لوازم‌خانگی
 • شرکت تولید پتروشیمی
 • شرکت تعمیرات
[typed string0=”اتباع خارجی دارای مجوز اقامت معتبر به‌جز مجوز اقامت برای مقاصد آموزشی که حداقل 6 ماه اعتباردارند، برای دریافت چالیشما ایزنی (Çalışma izni) یا اجازه کار در ترکیه می‌توانند مستقیماً به وزارت کار و تأمین اجتماعی مراجعه کنند ” typeSpeed=”40″ startDelay=”0″ backSpeed=”18″ backDelay=”2000″ loop=”1″ shuffle=”1″]

مجوز کار در ترکیه

چالیشما ایزنی (Çalışma izni) یا اجازه کار در ترکیه به چه معنی است؟ چه اهمیتی دارد و مکانیسم دستیابی به آن چیست؟ اصطلاحی به معنای فرم تقاضا برای دریافت مجوز کار توسط وزارت کار و تأمین اجتماعی به نام چالیشما ایزنی یا اجازه کار در ترکیه وجود دارد.

اهمیت اخذ این اجازه کار از جهتی است که درنتیجه اخذ این اجازه کار، فرد می‌تواند پس از پنج سال کار مداوم و اقامت در ترکیه، تابعیت این کشور را اخذ نماید. در ادامه مکانیسم دستیابی به این مجوز کار را موردبررسی قرار خواهیم داد.

چالیشما ایزنی (Çalışma izni) یا اجازه کار در ترکیه

در مورد محدودیت‌ها و مشکلاتی که در مورد دریافت مجوز کار در ترکیه وجود دارد می‌توان گفت بیشتر کارفرمایان و مدیران شرکت‌ها در ترکیه تمایل دارند تسلط کامل به زبان ترکی داشته باشید تا در برقراری ارتباط با مشتریان دچار مشکل نشوید.

در هنگام جستجوی کار در ترکیه، به دلیل میزان بالای رقابت در کسب جایگاه‌های شغلی، می‌بایست فرصت‌های شغلی را به‌صورت به‌روز پیگیری نمایید تا در کسب موقعیت شغلی موردنظر موفق شوید. همچنین بد نیست بدانید ساعات کاری هفتگی در ترکیه کمی بیشتر از سایر کشورها یعنی 45 ساعت در هفته می‌باشد.

چگونه برای چالیشما ایزنی درخواست دهیم؟

افراد خارجی که مجوز اقامت معتبر ندارند می‌توانند از کشور محل اقامت خود یا کشور تابعیت خود درخواست مجوز کار کنند؛ اما این درخواست باید به کنسولگری مربوطه ترکیه از کشور محل اقامت بیگانگان یا کشور تابعیت وی با به همراه داشتن گذرنامه، درخواست ویزای کار، 1 عکس، 1 نسخه از قرارداد کاری ارائه شود. داشتن پیشنهاد شغلی معتبر از طرف کارفرمای ترکی در این مورد الزامی است.

افرادی که دارای مجوز اقامت در ترکیه به‌جز اقامت تحصیلی هستند، می‌توانند با ارائه مدارک موردنیاز مجوز خود را به مجوز کاری تغییر داده و اجازه کار بگیرند. کارمند و کارفرمای خارجی در ترکیه می‌بایست همراه با اسناد و مدارک لازم به وزارت کار و تأمین اجتماعی به‌صورت آنلاین تقاضای ویزای کار کنند.

مدارکی که توسط کارمند و کارفرما ارسال می‌شود متفاوت است. کلیه اسناد نیز باید ظرف 6 روز پس از ثبت درخواست آنلاین به وزارت کار و تأمین اجتماعی تحویل داده شود. وزارت کار و تأمین اجتماعی در چارچوب قانون جواز کار بیگانگان، آیین‌نامه اجرایی و سایر قوانین مربوطه، اسناد را بررسی می‌کند.

نتیجه درخواست هم به‌صورت آنلاین و هم به‌صورت کتبی اعلام می‌شود. فرد خارجی باید در طی 30 روز از تاریخ دریافت مجوز کار خود، برای تغییر مجوز اقامت خود به اقامت کاری درخواست دهد. هزینه ویزا پس از اعطای مجوز کار پرداخت می‌شود و درخواست ویزای کار توسط وزارت کار و تأمین اجتماعی تصویب می‌شود.

اجازه کار در ترکیه با خرید ملک

یکی دیگر از روش‌های دریافت اجازه کار در ترکیه و پس‌ازآن، اخذ اقامت دائم، خرید ملک در ترکیه می‌باشد. اخذ مجوز کار از این طریق ممکن است کمی زمان‌بر باشد؛ زیرا متقاضی می‌تواند پس‌ازانجام کارهای ثبتی و مالکیت ملک خریداری‌شده با مراجعه به سفارت، درخواست مجوز کار دهد.

مهاجرینی که در این کشور ملک خریداری کنند، می‌توانند پس از چهار الی شش ماه مجوز اقامت دائم خود را دریافت نمایند. با داشتن مجوز اقامت دائم، اجازه کار نیز خواهید داشت و بدون هیچ‌گونه محدودیتی می‌توانید مشغول به‌کار شوید.

تمدید مجوز کار ترکیه

در ابتدا چالیشما ایزنی (Çalışma izni) یا اجازه کار در ترکیه برای مدت یک سال برای متقاضی صادر می‌شود. درصورتی‌که تمایل به تمدید آن هستید می‌بایست دو ماه و نیم قبل از تاریخ اعتبار آن اقدام نمایید. دومین مجوز کار برای دو سال اعتبار دارد. اگر پس از اتمام اعتبار دو سال دوم برای این مجوز درخواست دهید، اعتبار اجازه کار برای 3 سال خواهد بود.

چالیشما ایزنی

شرایط دریافت چالیشما ایزنی (Çalışma izni) یا اجازه کار در ترکیه

تمامی افراد خارجی که قصد اشتغال به کار در ترکیه را دارند می‌بایست مجوز کار در ترکیه را اخذ نمایند. این مجوزها توسط وزارت کار و تأمین اجتماعی ترکیه (MLSS) صادر می‌شود. استخدام نیروی کار خارجی که مجوز کار نداشته باشد غیرقانونی محسوب می‌گردد. افرادی که می‌توانند موفق به دریافت اجازه کار در ترکیه شوند، می‌بایست حداقل شرایطی را داشته باشد.

 • شهروند خارجی دارای کارت اقامت معتبر به‌جز تحصیلی و حداقل 6 ماه اعتبار ویزا باشند. (اقامت توریستی ترکیه، اقامت درمانی و پزشکی و اقامت ورزشی)
 • داشتن یک پیشنهاد جایگاه شغلی توسط کارفرمای ترکی معتبر
 • در صورت نداشتن شرایط بالا، متقاضی می‌تواند ویزای توریستی ترکیه را دریافت نموده و سپس تقاضای دریافت چالیشما ایزنی (Çalışma izni) یا اجازه کار در ترکیه کند.

مدارک لازم جهت دریافت اقامت کاری ترکیه

ازجمله مدارک موردنیاز جهت دریافت اقامت کاری ترکیه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ۴ قطعه عکس پاسپورتی
 • اصل گذرنامه
 • کپی صفحات گذرنامه شامل عکس متقاضی، صفحه شامل ثبت مهر آخرین ورودی در آن، صفحه شامل نشانگر اعتبار و تاریخ انقضای گذرنامه
 • اصل و کپی اجازه کار صادرشده توسط وزارت کار و امنیت اجتماعی
 • اجازه اقامت توریستی در ترکیه
 • ترجمه معتبر گواهینامه‌های فرد متقاضی کار به زبان ترکی
 • ترجمه معتبر گذرنامه
 • رزومه کاری فرد متقاضی
 • بیانیه درخواست مجوز کار خطاب به وزارت کار و تأمین اجتماعی
 • چهار نسخه از فرم ثبت‌نام کارگران خارجی 3 صفحه‌ای

مزایای اقامت کاری ترکیه

ویزای کاری نامحدود

به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین مزایای دریافت ویزای کاری ترکیه، این است که اگر به‌صورت متوالی 8 سال در ترکیه مشغول به کار و زندگی بوده باشید، می‌توانید برای مجوز کار نامحدود درخواست دهید که دیگر نیازی به تمدید ندارد.

اقامت دائم ترکیه و اخذ تابعیت

اخذ اقامت دائم ترکیه از طریق ویزای کاری از مزایای دیگری است که می‌توان به آن اشاره کرد. درصورتی‌که چهار سال به‌طور رسمی در این کشور مشغول به کار باشید، می‌توانید اقامت دائم دریافت نموده و پس از پنج سال اقامت و کار در ترکیه می‌توانید برای اخذ شهروندی درخواست دهید. در صورت موافقت مسئولین پاسپورت ترک دریافت می‌کنید.

استفاده از مزایای دولتی

هنگامی‌که بتوانید از طریق ویزای کاری، اقامت خود را به اقامت دائم و شهروندی تغییر دهید، همانند تمامی شهروندان ترک می‌توانید از امکانات و مزایای که دولت در نظر گرفته است، استفاده نمایید. یکی از این امکانات استفاده از بیمه درمانی که دولت تمامی هزینه‌های درمان را پرداخت خواهد کرد.

سابقه کاری بین‌المللی

درصورتی‌که پنج سال سابقه کار قانونی در ترکیه داشته باشید، می‌توانید مجوز کار مستقل دریافت نموده و به‌عنوان یک فرد خود اشتغال مشغول به کار شوید. سابقه کار در ترکیه به‌عنوان سابقه کاری بین‌المللی می‌تواند تا حدود زیادی به مهاجرت شما به کشورهای دیگر کمک کند.

13 دیدگاه در “چالیشما ایزنی (Çalışma izni) یا اجازه کار در ترکیه

 1. zlatan01 گفت:

  This is a topic that’s near to my heart… Cheers! Where are your contact details though?

 2. zlatan01 گفت:

  Hi there, You’ve done an excellent job. I will certainly digg
  it and personally suggest to my friends. I’m sure they will be benefited
  from this web site.

 3. http://allisonechegarayiz.over-blog.com/ گفت:

  Howdy! Do you use Twitter? I’d like to follow you if
  that would be okay. I’m absolutely enjoying your blog and look forward to new updates.

  1. Our twitter account is: visanewcom

 4. /calisma-izni/ گفت:

  Howdy! This post could not be written much better! Reading through this article
  reminds me of my previous roommate! He continually kept talking
  about this. I am going to send this post to him. Pretty sure he will have a very
  good read. Thank you for sharing!

 5. Adidas Shop kaufen گفت:

  I really like what you guys are up too. Such clever work and reporting!
  Keep up the great works guys I’ve added you guys to my blogroll.

 6. David گفت:

  I like the valuable information you provide in your articles.
  I will bookmark your blog and check again here
  regularly. I am quite certain I’ll learn many
  new stuff right here! Good luck for the next!

 7. zburlea01 گفت:

  What’s up, just wanted to mention, I enjoyed this post.
  It was helpful. Keep on posting!

 8. Peter گفت:

  I need to to thank you for this great read!! I
  definitely loved every little bit of it. I’ve got you
  saved as a favorite to check out new stuff you
  post…

 9. امیر زیرک گفت:

  شما توی ترکیه کار پیدا میکنین؟

  1. شرایط اعطای ویزای کار در ترکیه به ایرانیان به نحوی است که در این خصوص ما خدماتی ارائه نمی‌دهیم.

 10. محمدرضا گفت:

  با سلام بنده دنبال ویزای کاری ترکیه هستم …اگه مقدور هستش لطفا منو راهنمایی کنین و یا شماره تلفن بزارید تماس بگیرم

  1. مدیریت گفت:

   ویزای کار ترکیه صادر نمی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.