دسته‌بندی نشده

اکسپرس اینتری کانادا | مهاجرت سریع به کانادا

اکسپرس اینتری (express entry) کانادا از سال 2015 به اجرا در آمد. این روش مهاجرت به کانادا است، کسانی که در این راه موفق می‌شوند حداکثر 6 ماه طول می‌کشد که ویزای کانادا دریافت کنند. اکسپرس اینتری کانادا یا مهاجرت سریع به کانادا برای کسانی که بین 20 تا 33 سال هستند و تحصیلات عالیه و سابقه کاری حداقل 3 سال دارند بسیار موفقیت آمیزتر از بقیه است.

ویزا نیو با تهیه این مقاله و توضیحات کامل درباره‌ی شرایط و مدارک لازم برای روش اکسپرس انتری کانادا به بسیاری از سوالات شما پاسخ داده است. برای این مهاجرت از طریق این روش شما نیازمند کسب امتیاز در مراحل مختلف هستید که ما تمامی مراحل‌ها و امتیازات لازم را برای شما در ادامه‌ی مقاله توضیح دادیم.

 

اکسپرس اینتری کانادا چیست؟

کانادا در سال 2015 برنامه‌ی مهاجرتی اکسپرس اینتری را طراحی کرد. کشور کانادا با توجه به رزومه کاری، میزان تسلط به زبان، مجرد یا متاهل بودن، مدارک تحصیلی و دریافت پیشنهاد شغلی انتخاب و گزینش متقاضیان را ارزیابی می‌کند.

رزومه‌ متقاضیان با توجه به این پارامترها بررسی می‌شود و امتیازدهی می شود. پس از بررسی در لیست انتظار قرار می‌گیرند. اکسپرس اینتری کانادا درواقع یک سیستم است که متقاضیان را در یک استخر انتظار یا pool قرار می دهد.

دولت کانادا معمولا هر دو هفته یکبار مشخصات متقاضیانی را که پروفایل اکسپرس اینتری خود را تکمیل کرده‌اند بررسی می‌کند و معمولا به متقاضیانی که امتیاز بالاتری دارند دعوت نامه می دهد که برای اخذ ویزای کانادا اقدام نمایند. البته این موضوع به این معنی نیست که متقاضیانی که امتیاز پایین‌تری دارند انتخاب نمی‌شوند.

اکسپرس اینتری یک سیستم مهاجرتی به کانادا است که امکان مهاجرت و دریافت ویزا را از 4 روش تجربه کار کانادایی، نیروی متخصص فدرال، نیروی کار ماهر و برنامه‌های مهاجرتی استانی را سرعت می بخشد.

شرایط و مدارک لازم برای اکسپرس اینتری کانادا چیست؟

متقاضیانی که در سیستم اکسپرس اینتری کانادا ثبت نام می کنند با سیستم امتیازدهی CRS درجه بندی شده و کسانی که امتیاز بالاتری دارند، شانس بیشتری برای دریافت دعوت نامه دارند. برای داشتن امتیاز مناسب برای اکسپرس اینتری باید شرایط و مدارک زیر را داشته باشید:

  • ارائه‌ی مدرک زبان ( مدرک معتبر زبان انگلیسی یا فرانسوی )
  • ارائه‌ی سابقه کار
  • ارائه‌ی تمکن مالی
  • ارائه‌ی مدارک تحصیلی کافی
  • شرایط سنی مناسب ( افراد زیر 34 سال شانس بیشتری دارند )

امتیاز لازم برای اکسپرس اینتری کانادا چقدر است؟

امتیازبندی در این سیستم در طی دو مرحله صورت می‌گیرد. در مرحله اول متقاضیان باید از 100 امتیاز حداقل 67 امتیاز دریافت کنند. متقاضیان با دریافت این امتیاز می‌توانند به مرحله دوم شرکت کنند. در مرحله دوم امتیاز کلی 1200 امتیاز است که 600 امتیاز آن مربوط به معیارهاس شخصی فرد متقاضی است و 600 امتیاز دیگر آن مربوط به دعوتنامه استانی البته در صورت وجود است. در این مرحله متقاضیان باید حداقل 450 امتیاز از 1200 امتیاز را کسب کنند.

نحوه‌ی محاسبه‌ امتیاز مرحله‌ی اول اکسپرس اینتری کانادا

همانطور که در بالا توضیح داده شد برای پذیرش در این مرحله نیاز است که شما 67 امتیاز از 100 امتیاز رادریافت کنید. نحوه‌ی محاسبه‌ی امتیازات به صورت زیر است:

پارامترهای امتیازبندی مرحله اول حداکثر امتیاز لازم برای متقاضی
تحصیلات 25
مدرک زبان 28
تجربه کاری 15
سن 12
پیشنهاد کاری 10
انطباق پذیری 10

نحوه‌ محاسبه‌ امتیازات مرحله‌ی دوم اکسپرس اینتری کانادا

امتیازدهی در سیستم اکسپرس اینتری کانادا برای افراد متاهل و مجرد متفاوت است. در ادامه فاکتورهایی در مرحله‌ی دوم سیستم اکسپرس اینتری بررسی می شود را با حداکثر امتیازات لازم بررسی می کنیم.

امتیازبندی سن و سال متقاضی

سن افراد

متقاضی مجرد

متقاضی متاهل

18

99

90

19

105

95

20 الی 29

110

100

30

105

95

31

99

90

32

94

85

33

88

80

34

83

75

35

77

70

36

72

65

37

66

60

38

61

55

39

55

50

40

50

45

41

39

35

42

28

25

امتیازبندی تجربه کاری متقاضی

 تجربه

کاری

متقاضی

مجرد

متقاضی متاهل

متقاضی

همسر

1 سال

40

35

5

2 سال

53

46

7

3 سال

64

56

8

4 سال

72

63

9

5 سال به بالا

80

70

10

امتیازبندی سطح زبان متقاضی

سطح زبان

متقاضی مجرد

متقاضی متاهل

متقاضی

همسر

سطح 4 یا 5

6

6

1

سطح 6

9

8

1

سطح7

17

16

3

سطح 8

23

22

3

سطح 9

31

29

5

سطح 10 و بیشتر

34

32

5

امتیازبندی تحصیلات متقاضی

مدرک

تحصیلی

متقاضی

مجرد

متقاضی متاهل

متقاضی

همسر

دیپلم

30

28

2

مدرک یکساله فنی و حرفه‌ای دانشگاه

90

84

6

مدرک 2 ساله فنی و حرفه‌ای دانشگاه

98

91

7

لیسانس

120

112

8

داشتن 2 مدرک

128

119

9

فوق لیسانس

135

126

10

دکترا

150

140

10

امتیازبندی با داشتن پیشنهاد شغلی

شما با داشتن پیشنهاد شغلی دائمی و تمام وقت از جانب کارفرمای کانادایی نیز می توانید امتیاز CRS خود را افزایش دهید نکته قابل توجه این است که پیشنهاد شغلی باید قبل از زمان تقاضای شما به صورت رسمی به شما پیشنهاد شده باشد.

پیشنهاد شغلی باید معتبر باشد یعنی تمام وقت ودائم باشد و شغل فصلی نباشد، همچنین باید در لیست مشاغل مهارتی نوع 0 و در طبقه بندی حرفه‌ای ملی NOC باشد. پیشنهاد مشاغل مدیریتی از سوی کارفرمایان کانادایی برای متقاضیان امتیاز 200 و دیگر مشاغل، امتیاز 50 را برای متقاضی کسب می‌کند.

 

امتیازبندی از طریق انطباق پذیری

یکی از شرایط مهاجرت به کانادا از راه انطباق پذیری می باشد. اگر همسر یا شریک حقوقی شما همراه شما به کانادا مهاجرت می‌کند، آن‌ها نیز برای انطباق پذیری و سازگاری خود می‌توانند امتیازاتی به دست آورند.

بیشترین امتیازاتی که می‌توانند در این بخش کسب کنند 10 امتیاز است. تا این مرحله، در صورتی که مجموع امتیازات حداقل به 450 برسد، متقاضی می‌تواند در سیستم اکسپرس اینتری شرکت و برنامه‌ی مهاجرتی خود را انتخاب کند.

 

هزینه‌ اکسپرس اینتری کانادا چقدر است؟

در پاسخ به این سوال که هزینه اکسپرس اینتری کانادا چقدر است باید گفت، برای ثبت نام و ایجاد پروفایل بر روی سایت اکسپرس اینتری هزینه‌ای نیاز نیست و رایگان است. در صورت گرفتن دعوتنامه باید تشکیل پرونده بدهید.

بعد از تشکیل پرونده برای برای تست های پزشکی، ارزیابی مدارک تحصیلی و ثبت اطلاعات بیومتریک باید هزینه‌ ها و کارمزدهایشان را پرداخت کنید. کارمزدها و هزینه‌ اکسپرس اینتری کانادا به شرح زیر می باشند:

نوع کارمزد

میزان کارمزد(دلار کانادا)

کارمزد بررسی پرونده بدون صدور حق اقامت دائم

825

کارمزد صدورحق اقامت دائم

500

کارمزد بررسی پرونده همراه با صدور حق اقامت دائم

1.325

کارمزد بررسی پرونده همسر همراه صدور حق اقامت دائم

1.325

کارمزد اضافی به ازای هر فرزند

225

کارمزد تست‌های پزشکی برای بزرگسالان

450

کامزد تست‌های پزشکی برای کودکان

250

انگشت نگاری و ثبت اطلاعات بیومتریک

85

میانگین هزینه‌ی بررسی مدارک تحصیلی

200

 

مراحل مهاجرت سریع به کانادا (اکسپرس اینتری کانادا)

برای مهاجرت سریع به کانادا یا همان روش اکسپرس اینتری کانادا، به طور کلی 5 روش در ابتدا وجود دارد و پس از سپری کردن این 5 روش ادامه‌ی روند مهاجرت مثل بقیه‌ی روش‌های مهاجرت است.

این مراحل به ترتیب تشکیل پرونده، دریافت فایل نامبر، ورود به جمع متقاضیان اکسپرس اینتری، انتخاب برای اقدام به مهاجرت و تهیه و ارسال مدارک است که در ادامه هر کدام برایتان توضیح داده خواهد شد.

  • تشکیل پرونده

برای تشکیل پرونده باید در وبسایت اداره‌ی مهاجرت کانادا یک حساب کاربری داشته باشید. پس از باز کردن حساب کاربری، باید اطلاعات خود و خانوادتان را وارد کنید. این اطلاعات شامل میزان تسلط به زبان، سابقه کاری، سن، میزان تحصیلات و … است. توجه داشته باشید حتما CRS Points خود را حساب کنید و اگر عدد پایینی است پرونده تشکیل ندهید.

  • دریافت فایل نامبر

پس از وارد کردن اطلاعات به صورت کامل می توانید پروفایلتان را ارسال submit کنید. سیستم اطلاعات شما را بررسی می‌کند و با روش‌های موجود مهاجرت مقایسه می‌کنند. اگر مشخصات شما با شرایط سازگاری نداشته باشد، آن وقت طی چند دقیقه تا چند ساعت پرونده شما بسته می‌شود. برای همین بسیار مهم است از قبل مطمئن باشید که یکی از سه شرایط فوق را داشته باشید. در صورت قبولی یا رد پرونده، فایل نامبر برای شما صادر خواهد شد.

  • ورود به جمع متقاضیان اکسپرس اینتری کانادا

شما اگر یکی از سه روش نامبرده را دارا بودید، وارد جمع متقاضیان اکسپرس اینتری می‌شوید. شما می‌توانید حداکثر 1 سال در این جمع باقی بمانید. اداره‌ی مهاجرت کانادا بر اساس اطلاعات شما در پروفایلتان به شما امتیازی می‌دهد که CRS نامیده می‌شود. هر فرد می‌تواند حداکثر 1200 امتیاز دریافت کند که امتیاز بالاتر به معنای شانس بیشتر در رفتن به مرحله بعد است.

  • انتخاب برای اقدام به مهاجرت

دولت کانادا سالی چند مرتبه تعدادی از افراد موجود در لیست متقاضیان را انتخاب می‌کند. همیشه افرادی که امتیاز بالاتری دارند بیشتر انتخاب می‌شوند. تعداد نفراتی که هر دور انتخاب می‌شوند و همچنین تعداد دفعاتی که در هر سال افراد را انتخاب می‌کنند هرسال متغیر است و عدد ثابتی ندارد.
در نظر داشته باشید که اگر در طی یکسال اخیر از میان متقاضیان انتخاب نشوید، به صورت خودکار پرونده‌ی شما بسته خواهد شد و باید دوباره اقدام کنید.

  • تهیه و ارسال مدارک

اگر شما جزو انتخاب شده‌ها باشید باید یکسری اطلاعات در خصوص خود و خانوادتان در اختیار اداره‌ی مهاجرت کانادا قرار دهید. وقتی همه‌ی اطلاعات را وارد کردید، لیستی از از مدارک در اختیار شما قرار می‌گیرد که باید آن‌ها را تهیه، ترجمه و به صورت آنلاین آپلود کنید. شما به مدت 90 روز فرصت دارید تا تمام این کارها را انجام دهید.

سوالات متداول اکسپرس اینتری کانادا

اخذ ویزای اکسپرس اینتری کانادا چقدر زمان میبرد؟
کسانی که ITA دریافت می‌کنند باید ظرف مدت حداکثر 60 روز کارهای اداری و دریافت ویزای خود را به اتمام برسانند و وارد خاک کانادا شوند.

بهترین روش برای قبولی اکسپرس اینتری کانادا چیست؟
بهترین روش این است که در کانادا تحصیل کنید و تجربه زندگی کانادایی خود را تکمیل کنید. در این صورت شانس بالایی در قبولی در اکسپر اینتری کانادا خواهید داشت.

بررسی درخواست های اکسپرس اینتری کانادا چند وقت یکبار انجام می‌شود؟
چارچوب زمانی مشخصی وجود ندارد ولی معمولا هر 2 هفته یکبار انجام می‌شود.

چه کسانی از اطرافیان می‌توانند با روش اکسپرس اینتری کانادا همراه برنده به کانادا بروند؟
همسر، فرزندان زیر 22 سال، شریک زندگی متعهد

ایجاد پروفایل هزینه دارد؟
خیر، ایجاد پروفایل هزینه‌ای ندارد اما در صورت انتخاب رسیدگی به درخواست و صدور اقامت هزینه دارد.

نحوه ورود اطلاعات در این سیستم چگونه است؟

یکی از سوالات رایج در مورد سیستم مهاجرتی اکسپرس انتری در مورد نحوه ورود اطلاعات در این سیستم است. وضعیت اطلاعات ارائه‌شده بر اساس مهارت‌ها و ویژگی‌های فرد در سیستم بررسی می‌گردد.

داوطلبان مهاجرت می‌توانند با ایجاد یک حساب کاربری اکسپرس انتری، اطلاعاتی را در خصوص مهارت‌ها، سابقه کار، مهارت‌های مربوط به زبان، میزان تحصیلات و سایر اطلاعات فردی خود در جهت اعلام علاقه‌مندی به مهاجرت به کانادا به‌صورت رایگان ثبت نمایند.

محدودیتی در خصوص تعداد افرادی که اطلاعاتشان وارد بانک اطلاعاتی Express Entry می‌شود وجود ندارد. همچنین داوطلبان می‌توانند اطلاعات حساب کاربری خود را تغییر داده و بروز رسانی نمایند. اگر اطلاعات شخصی که توسط داوطلب ارائه‌شده اشتباه باشد، بنا به میزان جدیت موضوع، فرد به دلیل دادن اطلاعات اشتباه و غلط، جریمه خواهد شد. در مواردی ممکن است حتی تا پنج سال اجازه ورود مجدد به سیستم مهاجرتی به فرد داده نشود.

از همین رو ورود اطلاعات صحیح و درست از ارزش و اهمیت بالایی برخوردار است. پیشنهاد می‌شود افرادی که در شناسایی و ارزیابی مهارت‌ها و ویژگی‌های خود اطمینان کامل ندارند، از یک وکیل مهاجرت مشورت بگیرند.

سیستم رتبه بندی (Comprehensive Ranking System) CRS چیست؟

داوطلبانی که در سیستم اکسپرس انتری پروفایل ایجاد کرده‌اند، در این سیستم بر اساس تحصیلات، سن، سطح تحصیلات و دانش زبانی امتیازبندی می‌شوند. افرادی که در این سیستم رتبه بالایی به دست آورند، شانس بیشتری برای دریافت دعوت‌نامه از طرف دولت خواهند داشت.

داشتن پیشنهاد شغلی از طرف کارفرمای خارجی شانس دریافت دعوت‌نامه را بالا می‌برد؛ زیرا در این سیستم 600 امتیاز از 1200 امتیاز کلی، مربوط به امتیازات فردی است و 600 امتیاز دیگر مربوط به دریافت پیشنهاد شغلی. (چگونه جاب آفر بگیریم؟)

آیا امکان به همراه بردن حیوان خانگی به کانادا وجود دارد؟

اگر سگ یا گربه شما واکسن‌های مربوطه را زده باشد، می‌توانند همراه شما به کشور موردنظر بیایند. برای این منظور باید فرم‌های تکمیل شده مخصوصی را به موسسه خدمات مرزی کانادا تحویل دهید. دیگر حیوانات ممکن است اجازه ورود نداشته باشند. قبل از سفر می‌بایست هماهنگی‌های لازم را انجام دهید.

نقش بانک شغل کانادا در سیستم اکسپرس انتری

یک موتور جستجوی آنلاین برای مشاغل نیازمند نیروی کار در کانادا وجود دارد که به آن بانک شغل کانادا می‌گویند. با ثبت‌نام کاربران در این سایت می‌توانند متناسب باتجربه، مهارت و دانش خود شغلی را برای خود جستجو نمایند و از همان طریق با کارفرما خود ارتباط برقرار نمایند.

درصورتی‌که داوطلبی برای یک شغل درخواست دهد، کارفرما برای بررسی وضعیت وی جلسه مصاحبه‌ای ترتیب می‌دهد. درصورتی‌که داوطلب را برای جایگاه شغلی موردنظر مناسب ببیند و اجازه استخدام نیروی کار خارجی را داشته باشد، می‌تواند به داوطلب پیشنهاد شغلی دهد. پیشنهاد شغلی با امتیازدهی بر اساس سیستم رتبه‌بندی می‌تواند شانس داوطلب برای دریافت دعوت‌نامه از طریق اکسپرس انتری را افزایش دهد.

Invitation to Apply به چه معناست؟

برای هر داوطلبی که از میان بانک اطلاعاتی اکسپرس انتری انتخاب شود، از طرف اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا دعوت‌نامه ارسال خواهد شد. فرد دریافت‌کننده دعوت‌نامه دارای حداقل الزامات موردنظر اداره مهاجرت می‌باشد و حداقل امتیاز مطلوب در سیستم رتبه‌بندی را به دست آورده‌اند.

آیا داوطلبی که برای مهاجرت از طریق اکسپرس انتری اقدام می‌نماید، نیاز به دریافت پیشنهاد کاری دارد؟

در بررسی این سوال پرتکرار، باید پاسخ دهیم که خیر؛ نیازی به این کار نمی‌باشد. ولی داشتن پیشنهاد شغلی از طرف یک کارفرمای کانادا تأثیر بسیار زیادی در کسب امتیاز در این سیستم مهاجرتی دارد.

داشتن یک پیشنهاد کاری معتبر از سوی کارفرمای کانادایی می‌تواند تا حدود زیادی شانس بیشتری برای فرد متقاضی فراهم آورد. افراد متقاضی مهاجرت که از طریق سیستم مهاجرتی اکسپرس انتری اقدام کرده و اطلاعات آن‌ها در پایگاه اطلاعاتی قرار دارند، می‌توانند با ثبت‌ نام و جستجو در موتور جستجوی آنلاین نسبت به پیدا کردن کارفرمای کانادایی اقدام نمایند و شانس خود برای قبولی این سیستم افزایش دهند.

پس از دریافت دعوت‌نامه، متقاضی برای ثبت درخواست خود چقدر زمان دارد؟

از زمانی که فرد متقاضی از طرف اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا دعوت‌نامه دریافت نماید، به مدت 60 روز زمان برای ثبت درخواست و ارسال مدارک موردنیاز به‌صورت الکترونیکی دارد. پیشنهاد می‌شود برای جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی و مدت‌زمان محدود ارائه درخواست، مدارک موردنیاز را پیش از دریافت دعوت‌نامه آماده نمایید.

درصورتی‌ که در بازه زمانی 60 روز ثبت درخواست و اداره مدارک انجام نشود، دعوت‌نامه از اعتبار ساقط‌شده و می‌سوزد. در این حالت می‌بایست مجدداً اطلاعات را وارد سیستم نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.