مهاجرت

کارت بهداشت کانادا چیست و چه کاربردی دارد؟

کارت بهداشت کانادا

در کشور کانادا حدود 10 درصد از تولید ناخالص صرف خدمات درمانی می‌شود؛ این کشور از نظر مالی تحت حمایت دولت فدرال است و خدمات درمانی اصلی را به‌طور رایگان در اختیار شهروندان، افراد مقیم دائم و پناهندگان قرار می‌دهد. ساکنین برخی از استان‌ها باید در تامین بودجه بیمه مشارکت داشته باشند در حالی که در سایر استان‌ها هزینه‌های درمان رایگان است و بودجه آن از مالیات تامین می‌شود. در این مقاله کارت بهداشت کانادا و کاربرد آن و سیستم بهداشت و درمان این کشور را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

چگونه در کانادا پزشک باتجربه پیدا کنیم؟

کشور کانادا از پزشکان و متخصصان خوبی برخوردار است. همانگونه که در کشور خودمان در صورت بیماری یا بروز مشکل از دوستان و اطرافیان برای پیدا کردن پزشک حاذق و باتجربه پرس و جو می کنیم؛ شما می توانید در کانادا نیز به همین روش پزشک مورد نظر خود را پیدا نمایید.

 دسترسی به خدمات پزشکی بستگی به منطقه محل زندگی دارد به‌طوری که در مناطق دور دست ممکن است تعداد پزشکان و متخصصان کم باشند. کارفرمایان ممکن است توصیه‌هایی در زمینه مسائل درمانی به کارکنان آموزش دهند، لازم به ذکر است که در شرکت‌های بزرگ پزشک حضور دارد. فهرست پزشکان محلی را می‌توانید از انجمن پزشکی شهر یا استان خود بگیرید. بعضی از بیمارستانها نیز فهرست پزشکانی که بیمار جدید می‌پذیرند را، به بیماران ارائه می‌دهند.

کارت بهداشت کانادا

همه شهروندان و دارندگان کارت اقامت دائم کانادا یا همان به اصطلاح Pr می توانند از خدمات درمانی در این کشور استفاده کنند. در این کشور سیستم خدمات درمانی و بهداشت و سلامت توسط وزارت سلامت هر استان به طور جداگانه اجرا می شود اما به طور کلی استانداردهای خدمات درمانی توسط دولت فدرال برای همه استان‌ها تعیین می شود. از میان استان‌های کانادا تنها سه استان بریتیش کلمبیا، آلبرتا و آنتاریو هزینه بابت کارت سلامت و بیمه سلامت دریافت می‌کنند و هزینه‌ی بقیه استان‌ها و مناطق از مالیات پرداختی توسط ساکنین استان‌ها تامین می‌شود.

کلیه خدمات بهداشتی که در بیمارستان‌ها و مراکز پزشکی این کشور ارائه می‌شود برای کسانی که دارای اقامت قانونی در هر کدام از استان‌های کانادا باشند و دارای کارت بهداشت کانادا هستند رایگان است.

دسترسی آنلاین

خدمات بیمه درمانی و همچنین کارت بهداشت در تمامی 13 استان کشور کانادا به صورت رایگان به شهروندان ارائه می شود، در ادامه می‌توانید وبسایت و خدمات آنلاین هر استان را مشاهده نمایید:

خدمات پزشکی در کانادا

به طور کلی سیستم بهداشت و درمان کشور کانادا از استانداردهای بین‌المللی برخوردار است. برای بهره‌مندی از خدمات درمانی رایگان تنها کافیست دارای شرایط زیر باشید:

 • اقامت قانونی در کانادا
 • زندگی در کانادا برای حداقل مدت شش ماه و یک روز به‌ازای هر سال
 • داشتن کارت بهداشت کانادا

بیمه تکمیلی

برای داشتن بیمه تکمیلی درمان، نیاز به عقد قرارداد جداگانه با شرکت‌های بیمه خصوصی دارید، البته کارفرمایان کانادایی در بیشتر مواقع هزینه‌های بیمه تکمیلی کارکنان خود را پرداخت می‌نمایند. سعی کنید سوابق بیمه خود در مراجعه به بیمارستان یا هر نوع مرکز که نیاز به بیمه تامین اجتماعی باشد را نگهداری کنیدتا در مواقع نیاز به آن‌ها دسترسی راحتی داشته باشید.

کارت بهداشت کانادا و کاربرد آن

کارت بهداشت کانادا دارای تاریخ انقضاء بوده و می‌بایست هر پنج سال تجدید شود. شما باید پس از رسیدن به کانادا در اسرع وقت نسبت به درخواست کارت بهداشت کانادا اقدام نمایید. هر فرد باید کارت بهداشت شخصی خود را داشته باشد. در موقع نیاز به خدمات پزشکی در مطب و یا بیمارستان ، ارائه کارت بهداشت الزامیست.

درخواست کارت بهداشت کانادا

برای دریافت کارت بهداشت کانادا شما باید فرم درخواست برای دریافت این کارت را پر کنید. لازم به ذکر است که ارائه یک فرم برای تمامی افراد خانواده کفایت می کند. به منظور اثبات حضور قانونی خود و خانواده‌تان در کانادا، باید فتوکپی یکی از مدارک زیر را ضمیمه فرم درخواست نمایید (برای هر فرد خانواده مدرک جداگانه ضمیمه شود) :

 • تاییدیه اقامت دائم (IMM 5292) صادر شده توسط اداره مهاجرت و تابعیت کانادا (CIC) 
 • اجازه کار صادر شده توسط  CIC
 • ویزای اقامت موقت (TRV) صادر شده توسط CIC و گواهی ازدواج که نشان دهنده ازدواج شما با یکی از ساکنین کانادا باشد.

شما میتوانید فرم درخواست را از  مطب پزشکان، داروخانه ها و یا اداره نیوکامرز دریافت کنید. همچنین شما میتوانید با مراکز خدمات پزشکی تماس بگیرید و از آنها بخواهید تا فرم را برایتان ارسال نمایند .

خدماتی که بوسیله کارت بهداشت کانادا پوشش داده میشود

کارت بهداشت کانادا هزینه اغلب خدمات لازم پزشکی را پرداخت میکند، در زیر نمونه‌هایی از خدمات پزشکی و بیمارستانی تحت پوشش را مشاهده می‌نمایید:

 • اکثر خدمات پزشکی و پرستاری
 • هزینه غذا، مواد مصرفی و اتاق گرفته شده در بیمارستان
 • هزینه آزمایشگاه، رادیولوژی و دیگر خدمات تشخیصی
 • هزینه عمل جراحی و مواد مورد نیاز جراحی
 • بیشتر سرویس‌های مربوط به زایمان

کارت بهداشت کانادا چیست و چه کاربردی دارد؟

خدماتی که تحت پوشش کارت بهداشت کانادا قرار نمی‌گیرند

شما می‌توانید از طریق آژانس‌های بیمه خصوصی، مواردی از خدمات بهداشتی که بوسیله کارت بهداشت کانادا پوشش داده نمیشوند را خریداری نمایید. برخی از نمونه‌های خدمات بیمارستانی و خدمات پزشکی که بوسیله کارت بهداشت کانادا تحت پوشش قرار نمی‌گیرد عبارتند از:

 • واکسیناسیون از قبیل واکسن آنفولانزا و واکسن های قبل از مسافرت
 • اکثر داروهای تجویزی
 • خدمات دندانپزشکی
 • معاینه چشم و سرویس های چشمی مانند عینک طبی و یا لنز تماسی
 • وسایل کمکی مانند سمعک، اعضای مصنوعی بدن یا عصا
 • هزینه آمبولانس و هزینه امداد رسانی هوایی

نکاتی که در مورد کارت بهداشت کانادا باید بدانید

استفاده از کارت بهداشت اشخاص دیگر غیر قانونی بوده و شما نیز نباید اجازه استفاده از کارت خود را به دیگران بدهید. پیشنهاد میشود کارت بهداشت خود را در کیف یا جیب‌تان قرار داده و همیشه آن را همراه خود داشته باشید. اگر کارت بهداشت کانادا را دارید، در موارد زیر باید با مرکز خدمات بهداشتی تماس حاصل کنید.

 • در صورت تغییرات در اطلاعات شخصی مثل آدرس یا تغییر نام
 • در صورت مسافرت به خارج از کانادا یا کشور برای مدت بیش از یک‌ ماه

سوالات متداول‌

به‌طور کلی ساعت کاری پزشکان متفاوت است ولی به‌طور معمول روزهای دوشنبه تا جمعه از ساعت 8:30 صبح تا 6 یا 7 بعد از ظهر پزشکان کار می‌کنند. در بعضی روزهای هفته زودتر تعطیل می‌کنند، به‌عنوان مثال ساعت کاری در روز جمعه از صبح تا 5 تا 5:30 بعدازظهر می‌باشد. همچنین بیشتر پزشکان در خارج از ساعات کاری دارای تلفن پیام گیر بوده و ممکن است نام پزشک جایگزین و شماره تلفن او را به شما اعلام کنند.

حق مشاوره پزشک خانواده حدود 60 دلار، پزشکان متخصص 100 دلار، و هزینه آزمایش‌های معمول حدود 40 دلار است. اکثر پزشکان حق ویزیت خود را همان روز به صورت نقدی یا با استفاده از کارت اعتباری دریافت می‌کنند ولی برخی نیز صورتحساب را برای بیمار ارسال کرده و بیمار پس از دریافت صورتحساب باید هزینه را بپردازد.

در کانادا سقط جنین قانونی است ولی این کار باید توسط پزشک واجد شرایط انجام شود. سقط جنین می‌تواند با معرفی پزشک در بیمارستان انجام گیرد یا بدون معرفی نامه پزشک می‌توانید به کلینیک‌های خصوصی مراجعه کنید و این کار را انجام دهید.

تولد نوزادانی که والدین خارجی دارند باید به سفارتخانه یا کنسولگری کشور مربوطه در کانادا نیز گزارش داده شود تا شناسنامه و پاسپورت آن کشور برای او صادر شود. در صورتی‌ که یکی از والدین نوزاد شهروند کانادا باشد، صرف نظر از محل تولد، کودک شهروند کانادا محسوب می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.