canada multiple entry visa - ویزای مولتی کانادا
زمان مطالعه: 6 دقیقه

تفاوت اصلی که بین انواع ویزای توریستی وجود دارد، در تعداد دفعات مجاز برای ورود به کشور مقصد است. ویزای سینگل تنها یک‌بار مجوز ورود به فرد می‌دهد و ویزای مولتی کانادا به دارنده ویزا مجوز چندین بار ورود را خواهد داد.

انواع ویزا توریستی کانادا

کانادا یکی از کشورهایی است که علاوه بر امکانات و مزایایی که به شهروندان خود ارائه می‌دهد، به دلیل داشتن جاذبه‌های گردشگری طبیعی متنوع و بی‌نظیر، مقصد ایده آلی برای تمامی سلیقه‌ها است. صرف‌نظر از اینکه ویزای توریستی که اخذ آن را دارید عادی است یا ویزای توریستی بدون تمکن مالی، ویزای توریستی کانادا ازنظر تعداد دفعات ورود به کشور، دارای دو نوع می‌باشد.

 • ویزای ‌سینگل کانادا یا یک‌بار ورود (Single Entry)
 • ویزای مولتی (مولتیپل) کانادا یا چند بار ورود (Multiple Entry)

ویزای سینگل یا یک‌بار ورود

ویزای سینگل کانادا به این معنی است که تنها یک‌بار در مدت مشخص‌شده اجازه ورود به خاک کانادا را دارید و می‌توانید تا انتهای اعتبار ویزا در کشور مقصد بمانید. با خروج از کشور، اعتبار ویزای شما از بین خواهد رفت؛ حتی اگر ازنظر زمانی، هنوز اعتبار داشته باشید. در این نوع ویزا پس از ترک کانادا، برای ورود دوباره به این کشور، نیازمند اخذ ویزای جدید هستید.

ویزا مولتی کانادا یا چند بار ورود

ویزای مولتیپل که به نام ویزای مولتی کانادا نیز شناخته می‌شود، به دارنده ویزا اجازه می‌دهد تا پایان مدت اعتبار ویزا‌، به‌صورت نامحدود به کانادا رفت‌وآمد کند و در هر بار ورود به کانادا مجاز است که تا ۶ ماه در این کشور اقامت کند.

بعدازاینکه مدت شش ماه اقامت به پایان رسید می‌توان با تنها چند ساعت خروج از خاک کشور کانادا، مجدداً به کشور بازگشته و مجوز اقامت شش‌ماهه جدید را اخذ کرد. البته مدت‌زمان شش ماه با ارائه درخواست به اداره مهاجرت و پناهندگی قابل‌افزایش خواهد بود.

اعتبار ویزا توریستی

اداره مهاجرت و پناهندگی کانادا اعتبار ویزای توریستی برای ویزای سینگل را شش ماه و برای ویزای مولتی کانادا ۱۰ سال اعلام کرده است. ازآنجاکه اعتبار گذرنامه‌های ایرانی پنج‌ساله است، می‌توان گفت اعتبار ویزا نیز پنج سال و تا پایان مهلت اعتبار گذرنامه اعتبار دارد. ازآنجایی‌که مدت اعتبار پاسپورت یا گذرنامه ایرانی ۵ سال است این ویزا به‌عنوان ویزای ۵ ساله کانادا نیز شهرت یافته است.

دلایل محبوبیت ویزای مولتی کانادا

ویزای چند بار ورود به کانادا که امروزه به یکی از پرطرفدارترین ویزاها تبدیل‌شده است، به دلایل متعددی محبوبیت پیداکرده که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از:

 • فرد دارنده ویزا می‌تواند به مدت پنج سال از ویزای مولتی کانادا استفاده کند.
 • در هر بار ورود اجازه 6 ماه اقامت را دارد.
 • می‌توانید در طی پنج سال، به هر تعداد مرتبه و از طرف هر مرزی با کانادا وارد شوید.
 • اخذ این نوع ویزا نسبت به برخی از کشورها از درجه سختی کمتری برخوردار است.
 • ارائه تمکن مالی به مقدار مشخص می‌تواند تضمین‌کننده برگشت فرد به کشورش باشد؛ سفارت با درخواست ویزای وی موافقت خواهد کرد.
 • اثبات وابستگی مالی و عاطفی در کشور مبدأ به سفارت کانادا می‌تواند کار را تا حدود زیادی سهولت بخشد.
شرایط زندگی در ترکیه برای مهاجرین

تعیین مدت‌زمان اعتبار

در پروسه اخذ ویزای توریستی موردی که باید در نظر داشته باشید، نقش تعیین‌کننده و پررنگ افسر مهاجرت در تعیین مدت‌زمان اعتبار ویزای توریستی است. با توجه به هدفی که برای سفر توریستی خوددارید، افسر پرونده مولتی یا سینگل بودن آن را مشخص می‌کند.

به‌طور مثال؛ برای شرکت در نمایشگاهی چندروزه و یا جلسه‌ای کاری با درخواست ویزای مولتی کانادا موافقت نخواهد شد. برای این هدف ویزای سینگل صادر می‌شود. بنا به تشخیص افسر مدت‌زمان اعتبار ویزا بیشتر یا کمتر از درخواست شما خواهد شد. پس‌ازاینکه ویزا صادر شد، متقاضی می‌بایست تا زمان مندرج بر روی برچسب ویزا وارد کشور کانادا شود؛ در غیر این صورت ویزای وی باطل می‌گردد.

مدارک موردنیاز

اخذ ویزای مولتی کانادا در حدود 14 الی 20 روز زمان می‌برد. تکمیل بودن مدارک موجود در پرونده از اتلاف وقت جلوگیری خواهد کرد. تمامی مدارک و اسناد ارائه‌شده می‌بایست ترجمه رسمی به زبان انگلیسی باشند. مدارک موردنیاز برای این نوع ویزا عبارت‌اند از:

 • اصل و کپی پاسپورت به همراه حداقل 8 ماه اعتبار (و دوبرگه سفید مقابل هم)
 • اصل پاسپورت‌های قدیمی
 • اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی
 • گواهی تائید سلامت پزشکی معتبر
 • عکس پرسنلی گرفته‌شده در شش ماه سال جاری به‌صورت تمام‌رخ با پشت صفحه سفید
 • فرم تکمیل‌شده درخواست ویزا
 • گواهی اشتغال به کار متقاضی دریافت ویزا به همراه پروانه کسب
 • دعوت‌نامه رسمی و معتبر (ضروری نیست ولی وجود آن، امکان تائید ویزا را افزایش می‌دهد.)
 • پرینت گردش حساب بانکی مربوط به شش ماه گذشته (حداقل 150 میلیون تومان)
 • گواهی تمکن مالی
 • اصل و کپی از اسناد ملکی (مانند زمین، ملک، مغازه و…)، حساب‌های بانکی و سود آن‌ها.

درصورتی‌که فرد متقاضی، متأهل باشد، علاوه بر موارد ذکرشده، مدارک دیگری به همراه ترجمه رسمی انگلیسی نیز موردنیاز است.

 • اصل و کپی سند ازدواج
 • گواهی اشتغال به کار همسر

دعوت‌نامه توریستی

در صورت داشتن دعوت‌نامه ویزای توریستی از طرف شخصی که اقامت دائمی کانادا را دارد، به همراه ارائه دلایل قانع‌کننده برای انجام سفرهای متعدد به کانادا می‌تواند شانس شمارا برای دریافت ویزای مولتی کانادا چند برابر کند. ارائه مدارکی چون گواهی تمکن مالی، گواهی حقوق کافی و مدارک اقامت دائم به افسر مهاجرت کانادا برای فرد ارسال‌کننده دعوت‌نامه الزامی است.

canada multiple entry visa 1 - ویزای مولتی کانادا

درخواست ویزا

ثبت درخواست ویزای توریستی کانادا به دو صورت مراجعه حضوری و آنلاین امکان‌پذیر است.

ثبت درخواست ویزا به‌صورت حضوری

پس‌ازاینکه فرم‌های ویزا و مدارک موردنیاز را تکمیل نمودید، برای ثبت درخواست ویزا می‌بایست به یکی از شعب کارگزاری، کنسولگری و یا سفارت کانادا در آنکارا، استانبول و ابوظبی مراجعه نموده و مدارک را تحویل دهید و هزینه ویزا را پرداخت کنید.

یکی از مراحلی که برای اخذ ویزای توریستی باید گذرانده شود، انگشت‌نگاری است که افراد زیر 14 سال و بالای 80 سال نیازی به انجام آن ندارند. درصورتی‌که در 10 سال گذشته این کار را انجام داده‌اید، نیازی به انجام مجدد آن نیست.

پس از روال انجام بیومتریک یا انگشت‌نگاری کانادا برای اخذ ویزای مولتی کانادا از کارگزاری سفارت شماره پیگیری دریافت می‌نمایید. پیگیری‌های آینده از طریق این شماره پیگیری انجام خواهد شد. نتیجه تصمیم‌گیری در مورد ویزای توریستی شما نیز از طریق ایمیل اعلام خواهد شد.

این نکات را قبل از مهاجرت در نظر داشته باشید

ثبت درخواست ویزا به‌صورت آنلاین

در این روش تحویل مدارک به‌جای ارائه دستی به سفارت، در سایت رسمی سفارت کانادا بارگذاری خواهد شد. پس‌ازآن فرد یک ماه زمان دارد تا با مراجعه به یکی از مراکز و انجام انگشت‌نگاری، ثبت‌نام را به پایان برساند. پاسخ نتیجه ویزا در درخواست‌های آنلاین معمولاً زودتر اعلام می‌شود و پیگیری آن نیز آسان‌تر است. بر اساس اطلاعیه سفارت کانادا، پروسه درخواست ویزا از زمان انگشت‌نگاری تا حداکثر 62 روزبه طول خواهد انجامید.

شرایط دریافت ویزا

به‌طورکلی سه گروه از افراد شرایط دریافت ویزای مولتی کانادا رادارند.

 • متقاضیانی که با داشتن دلایل قابل‌قبول نیاز به انجام سفرهای مکرر به کانادا هستند.
 • والدینی که قبل از بازنشستگی از طریق اقامت فرزندانشان برای مهاجرت کانادا اقدام نموده‌اند.
 • متقاضیانی که دارای تمکن مالی مطلوبی هستند.

درصورتی‌که یکی از شرایط بالا را داشته و بتوانید افسر مهاجرت را متقاعد نمایید که به چه علتی قصد سفرهای متعدد به کانادا را دارید، می‌توانید موفق به اخذ ویزای مولتی شوید. داشتن دعوت‌نامه از طرف فردی که اقامت دائم دارد نیز می‌تواند امتیازی بزرگ محسوب شود.

[تعداد: 2    میانگین: 5/5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *