canada residence - برای گرفتن اقامت کانادا چه باید کرد؟
What To Do To Get A Canada Residence
زمان مطالعه: 8 دقیقه

افراد بسیاری با امید ساخت آینده و زندگی بهتر در فکر مهاجرت به کشورهای پیشرفته هستند. اخذ اقامت کانادا و کشورهای اروپایی از روش هایی متعددی امکان پذیر است. در ادامه به بررسی اینکه برای گرفتن اقامت کانادا چه باید کرد؟ خواهیم پرداخت.

مهاجرت به کانادا

کانادا دومین کشور بزرگ جهان، با ده استان و سه قلمرو در قسمت شمال آمریکا شمالی واقع‌شده است. مساحت این کشور در حدود 10 میلیون کیلومترمربع است. پایتخت کانادا اتاوا و بزرگ‌ترین شهر آن تورنتو است. این کشور پهناور از سمت شرق با اقیانوس اطلس، از غرب با اقیانوس آرام، از جنوب با ایالات‌متحده آمریکا و از سمت شمال با اقیانوس منجمد شمالی مرز مشترک دارد.

این کشور به‌واسطه جاذبه‌های توریستی، امکانات رفاهی که به شهروندان ارائه می‌شود، شرایط اقتصادی و اجتماعی و کیفیت بالای زندگی، به مقصدی برای مهاجرت ایرانیان تبدیل‌شده است. می‌توان گفت بیش از 80 برنامه مهاجرتی برای ورود به این کشور و اخذ اقامت کانادا وجود دارد که در ادامه به برخی از متداول‌ترین آن‌ها خواهیم پرداخت.

اقامت کانادا

به‌طورکلی اخذ اقامت کانادا به دو صورت اقامت موقت (TRV = Temporary Resident Visa) و اقامت دائم (PR = Permanent Resident) امکان‌پذیر است. شرایط هر کدام از این روش‌های اقامتی بسته به قوانین موجود در کشور موردنظر متفاوت است.

1- اقامت موقت کانادا

اقامت موقت مجوزی است که با اخذ ویزا از روش‌های مختلف مهاجرتی مانند توریستی، تحصیلی، کاری و… بدست می آید. این نوع اقامت دارای مدت‌زمان محدود (تا پایان اعتبار ویزا) برای حضور در کانادا می‌باشد. ویزای مولتی کانادا است که اعتباری 5 ساله دارد، یکی از انواع مجوز اقامت موقت است. اقامت موقت بسته به نوع روش مهاجرتی، بین 3 الی 5 سال قابل تمدید است. پس از چند سال تمدید، در صورتی که برای اساس قوانین کانادا شرایط لازم را داشته باشید، می توانید برای دریافت اقامت کانادا به صورت دائم درخواست دهید.

2- اقامت دائم کانادا

اقامت دائم کانادا از طریق مهاجرت از طریق روش‌هایی چون ویزاهای شغلی نیروهای متخصص فدرال، ویزای کاری، ثبت شرکت، سرمایه‌گذاری، خرید ملک، خرید فرانچایز در اروپا و کانادا و زندگی در این کشور به مدت پنج سال بدست می آید. با تمدید هرساله اقامت موقت و عدم ارتکاب جرم در این مدت، دولت کانادا با درخواست دریافت اقامت دائم کانادا (PR) موافقت خواهد کرد.

روش‌های مهاجرت به کانادا

بالا گرفتن تب مهاجرت از ایران در این روزها نشان از تمایل ایرانیان برای اخذ اقامت کانادا و کشورهای اروپایی می‌دهد. بر اساس گزارش‌های موجود،‌ در حدود یک‌میلیون ایرانی در صف مهاجرت به کانادا قرار داشته و آمار ایرانیان مهاجر در کانادا نسبت به پنج سال قبل، 60 درصد افزایش‌یافته است.

قوانینی که از طرف دولت کانادا برای اقامت در نظر گرفته است، با توجه به روند رو به رشدی که مهاجرت به این کشور در پیش‌گرفته است، در حال تغییر است. روش‌های مختلفی برای مهاجرت وجود دارد؛ اینکه متقاضیان کدام روش را انتخاب می‌کنند، به ویژگی‌ها و شرایط متقاضیان بستگی دارد. برخی روش های مهاجرت به کانادا عبارت اند از:

 • مهاجرت تحصیلی
 • مهاجرت سرمایه گذاری
 • اسپانسرشیپ
 • مهاجرت کاری
 • مهاجرت خود اشتغالی
درصورتی‌که قصد مهاجرت دارید، بهترین پیشنهاد گرفتن مشاوره از کارشناس و وکیل مهاجرت با هدف اطلاع از قوانین مهاجرتی و آشنایی با بهترین روش مهاجرت متناسب با شرایط شماست.

مهاجرت تحصیلی

تحصیل در کانادا با توجه به وجود دانشگاه‌های بین‌المللی معتبر و سطح بالای سیستم آموزشی در این کشور، یکی از بهترین گزینه‌ها برای افرادی است که قصد ادامه تحصیل دارند. مجوز اقامت دانشجو در کانادا فقط تا پایان دوران تحصیل اعتبار دارد و پس از فارغ التحصیلی برای اقامت در این کشور، متقاضی می‌بایست نوع ویزای خود را تغییر دهد تا بتواند به صورت دائم در کانادا بماند.

لاتاری گرین کارت آمریکا چیست؟

فرد می‌تواند از طریق ازدواج با یک تبعه کانادا اقامت دائم بدست آورده و یا نسبت به اخذ ویزای کاری، سرمایه‌گذاری، خرید ملک، ثبت شرکت و خرید سهام در بازار بورس اقدام نماید. کار در کانادا با دریافت پیشنهاد شغلی یا جاب آفر از طرف کارفرمای کانادایی امکان‌پذیر است. (چگونه جاب آفر بگیریم؟)

مهاجرت سرمایه‌گذاری

دولت کانادا با هدف توسعه و تولید مشاغل، تقویت بازار کار و اقتصاد کانادا اقدام به پذیرش سرمایه‌گذاران خارجی با هوش تجاری بالا و مهارت کارآفرینی کرده است. حداقل سرمایه در این روش 240.000 دلار آمریکا است.

سرمایه‌گذاری در کانادا به روش‌های متعددی چون کارآفرینی، راه‌اندازی کسب‌وکار شخصی، خرید ملک، ثبت شرکت و… امکان‌پذیر است. دولت کانادا به متقاضیان مهاجرت که واجد شرایط باشند، در ازای سرمایه‌گذاری اموال در این کشور، اقامت کانادا را اعطا خواهد کرد. از مزایای این روش می‌توان به عدم نیاز به مدرک تحصیلی و مدرک زبان، عدم وجود محدودیت سنی و اخذ اقامت دائم برای اعضای خانواده سرمایه‌گذار اشاره کرد.

اسپانسرشیپ

افرادی که مجوز اقامت کانادا به‌صورت دائم و تابعیت این کشور داشته باشند، می‌توانند برای خویشاوندان نزدیک خود اسپانسر شوند. از این طریق افراد می‌توانند به کانادا آمده؛ به کار و تحصیل مشغول شوند و پس از طی مراحل لازم، اقامت بگیرند.

در این روش فرد اسپانسر می‌بایست بالای 18 سال سن داشته و دارای تمکن مالی مطلوبی باشد تا بتواند از پس هزینه‌های دوران اقامت اعضای خانواده برآید. از طرفی فرد مقیم، خود نباید موردحمایت اجتماعی دولت باشد. هزینه درخواست مهاجرت از طریق اسپانسرشیپ برای هر فرد 1040 دلار و برای کودکان حدود 150 دلار است.

canada residence 1 - برای گرفتن اقامت کانادا چه باید کرد؟

مهاجرت کاری

پذیرش مهاجران متخصص به دلیل کمک به رشد اقتصادی و تقویت بازار از اهداف اصلی اداره مهاجرت کانادا است. افرادی که بتوانند از روش‌های متعددی چون برنامه نیروی کار متخصص (اسکیل ورکر)، جستجوی کار (جاب سیکر) و دریافت پیشنهاد شغلی از کارفرمای کانادایی (جاب آفر) موفق به دریافت پذیرش شغلی شوند، می‌توانند پس از مدتی می‌توانند اقامت کانادا را به‌صورت دائم به دست آورند.

مهاجرت از طریق کاری نیازمند داشته تخصص و مهارتی خاص و همچنین سابقه کاری می‌باشد. از میان روش‌های کاری، می‌توان گفت بهترین روش داشتن پیشنهاد شغلی یا جاب آفر است. شرایط اقدام از این طریق به شرح زیر است:

 • تجربه کار تخصصی
 • داشتن مهارت قابل‌قبول و مدرک زبان
 • مدرک دانشگاهی و گواهی‌نامه فنی و حرفه‌ای مرتبط با تخصص

سن، میزان تخصص و مهارت در پیدا کردن موقعیت شغلی مؤثر خواهند بود و شرایط کاری بنا بر نظر کارفرما می‌تواند متفاوت باشد. به دلیل احساس نیاز به وجود متخصص درزمینهٔ مشاغل فنی و مهندسی در کانادا، موقعیت‌های شغلی متعددی برای مهندسی برق، مهندسی عمران، مهندسی نفت، مهندس شبکه، جوشکار، لوله‌کش، تأسیسات کار و… وجود دارد.

بدین طریق افراد دارای تخصص و مهارت می‌توانند از طریق سایت کاریابی ایندید Indeed کانادا و سایر وب سایت های جستجوی کار در کانادا موقعیت شغلی مرتبط با تخصص خود را بیایند. سپس برای خود و اعضای خانواده نسبت به مهاجرت به کانادا اقدام کنند.

تجربه کار کانادایی

یکی از برنامه‌های مهاجرتی که منجر به اخذ اقامت کانادا خواهد شد، تجربه کار کانادایی است. این روش بر اساس امتیازبندی اکسپرس انتری بوده و شرایط آن به شرح زیر است:

 • اخذ حداقل نمره قابل‌قبول در امتیازبندی
 • داشتن سابقه کار قانونی در کانادا
 • داشتن مهارت زبان
 • داشتن حداقل یک سال سابقه کار تخصصی تمام‌وقت در کانادا در سه سال گذشته
چطور گواهینامه بین‌المللی رانندگی بگیریم؟

داشتن سابقه کاری و تجربه خوداشتغالی در حین تحصیل، قابل‌قبول نیست. در صورتی که سابقه کار در کانادا را داشته باشید، راحت تر می‌توانید جاب آفر بگیرید؛ زیرا سابقه کار در کانادا به عنوان یک امتیاز برای متقاضی محسوب می‌شود. 

مهاجرت خوداشتغالی

برنامه مهاجرت از روش خوداشتغالی به متقاضی این امکان را می‌دهد که پس از مهاجرت، اقامت کانادا را دریافت نمایید. داشتن تجربه خوداشتغالی درزمینهٔ های هنری، فرهنگی و ورزشی از مسائل حائز اهمیت در این روش است. شرایط مهاجرت از این طریق به شرح زیر است:

 • داشتن تجربه مرتبط درزمینهٔ فرهنگی، هنری و ورزشی
 • کمک قابل‌توجه به دولت کانادا در حوزه مرتبط
 • دارا بودن شرایط لازم برای شرکت در این برنامه مهاجرتی

گرافیست‌ها، نویسندگان، اهل موسیقی، هنرمندان، مترجمان، عکاسان و ورزشکاران از افرادی هستند که می‌توانند از این طریق برای مهاجرت به کانادا اقدام نمایند. معیارهای ابتدایی شرکت در این برنامه، تحصیلات، تجربه کار درزمینهٔ فرهنگی و ورزشی، سن، قابلیت وفق پذیری و مهارت‌های زبان هستند. هزینه درخواست برای اقدام از این طریق به ازا هر نفر 1540 دلار است. مدت‌زمان متوسط بررسی درخواست و پاسخگویی حدود 24 ماه است.

سوالات متداول

آیا کمک گرفتن از دفاتر مهاجرتی تأثیری در فرآیند مهاجرت و اخذ اقامت کانادا دارد؟

با توجه به وجود روش‌های متعددی که برای مهاجرت به کانادا وجود دارد، افراد بسیاری نمی‌توانند روش متناسب با شرایط خود را بیایند. کمک گرفتن از وکیل مهاجرت و دفاتر مهاجرتی می‌تواند تا حدود زیادی به شناخت روش مطلوب، شرایط اقدام و مدارک موردنیاز و تسریع در امر مهاجرت کمک کند.

چه افرادی می‌توانند از برنامه مهاجرت خویشاوندی یا اسپانسرشیپ استفاده کنند؟

افراد نزدیک به فردی که دارای تابعیت و اقامت کانادا به‌صورت دائمی هستند می‌توانند از طریق اقدام کنند. همسر، فرزندان وابسته، والدین، پدربزرگ، مادربزرگ، فرزندان وابسته به پدربزرگ و مادربزرگ، فرزندخوانده زیر 18 سال از افرادی هستند که می‌توانند از این طریق مهاجرت کنند.

سیستم جامع رتبه‌بندی کانادا چیست؟

این سیستم بر پایه شایسته‌سالاری بوده و امکان مهاجرت و اخذ اقامت کانادا به‌صورت دائم را برای برگزیدگان فراهم می‌کند. کسب امتیاز در مراحل این برنامه از طریق مواردی چون سن، تحصیلات، مهارت، تجربه کاری، تخصص و مدرک زبان امکان‌پذیر است.

هزینه زندگی در کانادا چقدر است؟

هزینه زندگی در کانادا بسته به تعداد نفرات و سبک زندگی می‌تواند متفاوت باشد. به‌طور متوسط در یک زندگی معمولی بدون در نظر گرفتن خرج‌های اضافه، هر نفر بین 700 الی 1000 دلار در ماه هزینه خواهد داشت.

[تعداد: 6    میانگین: 5/5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *