مقالات

اقامت دائم کانادا پس از تحصیل

انواع مهاجرت

اخذ اقامت دائم کانادا پس از تحصیل محبوب‌ترین راه مهاجرت به کاناداست. تحصیل در کانادا شرایط و فواید بسیاری دارد. اما آنچه در این مطلب به آن خواهیم پرداخت، مزایایی است که برای رسیدن به اقامت دائم این کشور دارد.

چگونه می‌توان ویزای موقت تحصیلی را تبدیل به اقامت دائم کرد؟

برنامه‌های اقامت دائم کانادا برای سال 2022 چیست؟

دولت کانادا به شکلی ساختار یافته و منظم برنامه‌های دقیقی را برای جذب مهاجر ارائه داده است. برنامه‌هایی که همواره در حال تغییر و بروزرسانی هستند و دانستن جزئیات آن‌ها است که دریافت اقامت را برای شما ممکن می‌کند. اگر قصد مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل را دارید، در این مرحله، کمک گرفتن از مشاور شانس موفقیت شما را چندین برابر خواهد کرد.

 • اکسپرس اینتری

از طریق این سیستم، سه برنامه اقتصادی مهاجرتی نیروی متخصص فدرال (Federal Skilled Worker Program)، نیروی فنی حرفه‌ای فدرال (Federal Skilled Trades Program) و تجربه کانادایی (Canadian Experience Class) مدیریت و اجرا می‌شود. استان‌های کانادا نیز این امکان را دارند که از طریق این سیستم نیروی کار مورد نظر خود را انتخاب کنند. تشریح این سیستم، اهمیت تحصیل در کانادا برای اخذ اقامت دائم را روشن می‌کند. در ادامه به تفصیل به آن خواهیم پرداخت.

 • پشتیبانی خانواده (Family Sponsorship)

اگر یکی از بستگان نزدیک شما از جمله همسر، فرزند، پدر، مادر، پدربزرگ یا مادربزرگ شما مقیم کانادا باشد و تضمین بدهد که هزینه‌های زندگی شما را تأمین می‌کند، دولت کانادا به شما اقامت دائم می‌دهد.

[typed string0=”اگر در کانادا محصل باشید، پس از اتمام تحصیل‌تان، فرصتی یک ساله دارید که ضمن سکونت و حتی کار در کانادا، از طریق اکسپرس اینتری شغلی ثابت برای خود پیدا کنید. این یکی از دلایلی است که باعث می‌شود بگوییم تحصیل راهی مطمئن برای اخذ اقامت دائم است.” typeSpeed=”40″ startDelay=”0″ backSpeed=”18″ backDelay=”2000″ loop=”1″ shuffle=”1″]

هر استان کانادا برنامه مستقیم مهاجرتی دارد. این استان‌ها ممکن است:

 • محصل
 • صاحب کسب و کار
 • نیروی کار ماهر
 • نیروی کار نیمه ماهر

را به طور مستقیم انتخاب و به آن‌ها اقامت دائم اعطا کنند. البته این استان‌ها ممکن است از طریق سیستم اکسپرس اینتری نیز نیروی مورد نظر خود را انتخاب کنند.

استان کبک برنامه مختص به خود را برای متقاضیان مهاجرت دارد. متقاضیانی که از این راه اقامت دائم می‌گیرند باید در کبک زندگی کنند.

 • مراقبت کنندگان (Caregivers)

اگر سابقه کار مراقبتی از کودکان یا سالخوردگان را داشته باشید و از طرف یک کارفرما در کانادا پیشنهاد شغلی دریافت کنید، این برنامه اخذ اقامت دائم، مناسب شماست.

 • ویزای استارت آپ

در این برنامه به کسانی که کارآفرین باشند و بتوانند شغل ایجاد کنند، اقامت دائم اعطا می‌شود.

 • خود اشتغال

این برنامه مختص ورزشکاران حرفه‌ای و هنرمندانی است که از پیشه خود کسب درآمد می‌کنند.

اقامت دائم کانادا پس از تحصیل

 • آزمونه مهاجرتی روستایی و شمالی (Rural and Northern Immigration Pilot)

 نیروی کار ماهری که بخواهد در جوامع کوچک روستایی و شمالی کانادا مشغول به کار شود، می‌تواند از طریق این برنامه اقامت دائم کانادا را به دست بیاورد.

 • آزمونه کشاورزی (Agri-Food Pilot)

اگر توانایی کار در بخش کشاورزی را دارید، این برنامه می‌تواند شما را به اقامت دائم کانادا برساند.

در این روش باید میزان از پیش تعیین شده‌ای پول در پروژه‌های مورد تایید دولت فدرال یا دولت‌های استانی، در این کشور سرمایه‌گذاری کنید تا اقامت دائم کانادا را به دست بیاورید.

اگر بتوانید ثابت کنید که بدون داشتن هر گونه درآمدی در داخل کانادا، هزینه‌های زندگی‌تان در آن کشور را به خوبی تأمین خواهید کرد، اقامت کانادا از آن شما خواهد بود.

همانطور که مشاهده می‌کنید، در هیچکدام از این برنامه‌ها اشاره‌ای به تحصیل در کانادا نشده بود. ولی صبور باشید تا با مطالعه بیشتر، دیدی عمیق نسبت به روش‌های مهاجرت به دست بیاورید که بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید.

تحصیل، راهی مطمئن برای اخذ اقامت

چرا باید سختی‌های پذیرش گرفتن از دانشگاه‌های کانادا را به دوش بکشید؟ پذیرشی که در نهایت،  ویزای موقت تحصیلی را نصیب شما می‌کند و نه اقامت دائم کانادا را!

شاید در دوران تحصیل ایده تاسیس یک شرکت به ذهن‌تان رسید و توانستید با ساختن یک تیم کاری و پیدا کردن یک سرمایه گذار، یک شرکت در کانادا ثبت کنید و از این طریق اقامت دائم خود را دریافت کنید. یا شاید با یکی از همکلاسی‌های خودتان که تبعه کاناداست آشنا شوید و با او ازدواج کنید که در این صورت دولت کانادا به شما اقامت دائم خواهد داد. اما این موارد نیست که تحصیل را تبدیل به راهی مطمئن برای اخذ اقامت دائم کانادا می‌کند؛ بلکه مزیت اصلی تحصیل در کانادا، افزایش شانس شما در یافتن شغل است. شغلی که در نهایت اقامت شما را در کانادا سبب می‌شود.

زمانی که مشغول به تحصیل در کانادا هستید، بدون نیاز به مجوز کار، می‌توانید تا سقف 20 ساعت در هفته کار کنید. از این طریق شبکه کاری خود را در کانادا گسترده می‌کنید. علاوه بر این، کارفرمایان کانادایی احتمالاً شما را که فارغ‌ التحصیل از یک دانشگاه کانادایی هستید به فارغ‌ التحصیلی از دانشگاه کشوری دیگر ترجیح می‌دهند. در کنار تمام این‌ها، شما در مدت تحصیل با فرهنگ و قوانین کانادا به خوبی آشنا می‌شوید، پس در مصاحبه‌های کاری ارائه بهتری از خودتان خواهید داشت.

حالا که با کلیت برنامه‌های مهاجرتی کانادا آشنا شدید و دریافتید که یافتن شغل و تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری راهی مطمئن برای مهاجرت به کاناداست، به شما نشان خواهیم داد که چگونه می‌توانید در کانادا کار پیدا کنید.

اقامت دائم کانادا پس از تحصیل

اکسپرس اینتری چیست؟

اکسپرس اینتری یک سیستم جامع مدیریتی برای برنامه‌های مهاجرتی کاری به کاناداست. در سال 2015 دولت کانادا برای اینکه بتواند تمامی درخواست‌های کاری که از طرف خارجی‌ها برای این کشور ارسال می‌شود را ساماندهی کند، سیستم اکسپرس اینتری را راه اندازی کرد. این سیستم در واقع یک سامانه آنلاین است که تمامی متقاضیان کار در کانادا، اطلاعات خود را در آن ثبت می‌کنند.

در این سیستم با تکمیل فرم‌های مربوطه، علاقه‌مندی خود به کسب اقامت دائم را به دولت کانادا اعلام می‌کنید. شما باید برنامه مورد نظر خود که واجد شرایطش هستید را انتخاب کنید. سپس با توجه به سطح تحصیلات، سن، نمره زبان، سابقه کار و موارد دیگر امتیازی به شما اختصاص داده می‌شود. اگر شما حداقل امتیاز لازم را به دست بیاورید وارد استخر منتخبان خواهید شد. در انتها اگر از قبل پیشنهاد شغلی داشته باشید، ویزای کار شما صادر خواهد شد. اگر جاب آفر نداشته باشید به بانک مشاغل کانادا معرفی می‌شوید. بانک مشاغل جایی است که کارفرمایان و کارجویان واجد شرایط را به یکدیگر متصل می‌کند.

ویزای کار شما اعتباری یک تا سه ساله دارد و می‌توان آن را تمدید کرد. پس از سه تا پنج سال کار با مجوز در کانادا شما می‌توانید اقامت دائم خود را دریافت کنید.

رده تجربه کانادایی (Canadian Experience Class) 

این برنامه برای کسانی است که سابقه کار در کانادا دارند. شرایط آن به شرح زیر است:

 • حداقل 1560 ساعت کار با مجوز در سه سال گذشته داشته باشید.
 • کارهای داوطلبانه و بدون حقوق محاسبه نخواهد شد.
 • شغل شما باید در گروه مشاغل 0 یا A یا B بوده باشد.
 • داشتن مدرک تحصیلی ضروری نیست. اما ارائه آن به امتیاز شما خواهد افزود.
 • برای مشاغل گروه 0 و A، سطح زبان شما باید حداقل 7 CLB باشد.
 • برای مشاغل گروه B، سطح زبان شما باید حداقل 5 CLB باشد.
 • نباید قصد سکونت در کبک را داشته باشید.

برنامه نیروی متخصص فدرال (Federal Skilled Worker Program)

در این برنامه سن، مدرک تحصیلی، سطح زبان، سابقه کار و اثبات تمکن مالی امتیاز شما را تعیین می‌کند. حداقل الزامات این برنامه:

 • سطح زبان CLB 7
 • سابقه کار با حقوق در یکی از مشاغل گروه 0 یا A یا B
 • مدرک دیپلم
 • اثبات تمکن مالی (یا باید پول کافی با خود داشته باشید، یا اجازه کار قانونی در کانادا داشته باشید و یا یک پیشنهاد شغلی)
 • نباید قصد سکونت در کبک را داشته باشید.

برنامه نیروی فنی حرفه‌ای فدرال (Federal Skilled Trades Program)

حداقل الزامات این برنامه:

 • دو سال سابقه کار با حقوق در مشاغل گروه B
 • سطح زبان CLB 4
 • اثبات تمکن مالی (یا باید پول کافی با خود داشته باشید، یا اجازه کار قانونی در کانادا داشته باشید و یا یک پیشنهاد شغلی)
 • نباید قصد سکونت در کبک را داشته باشید.

سوالات متداول

اکسپرس اینتری چیست؟

سیستم آنلاینی است که دولت فدرال کانادا از طریق آن برنامه‌های مهاجرتی کاری به کانادا را مدیریت می‌کند.

شرایط برنامه مهاجرتی نیروی متخصص فدرال چیست؟

مدرک زبان در سطح “CLB7”
سابقه کار با حقوق در مشاغل گروه “0” یا گروه “A” یا گروه “B”
مدرک دیپلم
اثبات تمکن مالی
قصد سکونت در کبک را نداشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.