بورسیه تحصیلی کانادا چه شرایطی دارد؟

بورسیه تحصیلی کانادا چه شرایطی دارد؟

Canada Scholarship Conditions in 2020

351 بازدید - منتشر شده توسط مارال عابدی در تاریخ: ۹۹/۰۳/۰۶ در ۹:۰۰ قبل از ظهر , آخرین بروزرسانی: ۰۰/۰۳/۳۰ در ۱۱:۳۲ قبل از ظهر

زمان مطالعه: ۷ دقیقه

شرایط بورسیه تحصیلی کانادا را در این مطلب می توانید بخوانید. تحصیل در کانادا مانند سایر کشورهای پیشرفته جهان، آرزوی بسیاری از جوانان از سراسر دنیاست؛ البته دانشجویان پس از ورود به مراکز علمی این کشور، با چالش‌های مختلفی مانند تأمین هزینه‌های بالای تحصیل و همین‌طور هزینه‌های بالای زندگی در این کشور روبه‌رو می‌شوند که خوشبختانه راه‌های متعددی برای غلبه بر این مشکل وجود دارد؛ مانند بورسیه و اسکالرشیپ، وام، کمک مالی و جوایز تحصیلی.

اسکالرشیپ و بورسیه تحصیلی کانادا

برای تحصیل در مراکز علمی کانادا در مقاطع مختلف و تأمین هزینه‌های مربوط به شهریه، از سوی دولت این کشور تسهیلاتی برای شهروندان و دانشجویان بین‌المللی در نظر گرفته‌شده است. سازمان امور جهانی کانادا تحت عنوان Global Affairs Canada مسئول پشتیبانی همکاری و مشارکت دولت کانادا در ارائه کمک‌هزینه‌های تحصیلی مانند بورسیه خواهد بود.

با توجه به اینکه رقابت بالایی در اخذ بورسیه تحصیلی و سایر کمک‌هزینه‌ها در کانادا وجود دارد، شرایط بورسیه تحصیلی کانادا در سال ۲۰۲۰ نسبت به سال‌های گذشته اندکی متفاوت خواهد بود.

بورسیه تحصیلی و اسکالرشیپ کانادا با یکدیگر متفاوت هستند؛ بورسیه تحصیلی به کمک‌هزینه‌ای گفته می‌شود که به دانشجویان دارای مشکل مالی ارائه می‌گردد که در پروسه دریافت آن فرم درخواست بورسیه و وضعیت مالی متقاضی به‌دقت موردبررسی قرار خواهد گرفت. از سوی دیگر اسکالرشیپ کانادا به دانشجویان و فارغ‌التحصیلانی تعلق می‌گیرد که دارای برتری علمی، پیشرفت عالی تحصیلی، مهارت ورزشی، مشارکت داوطلبانه و … باشند.

جهت دریافت بورسیه و اسکالرشیپ کانادا نیاز به ارائه درخواست متقاضی وجود دارد اما نوعی کمک‌هزینه تحصیلی به نام Entrance Scholarships وجود دارد که به‌صورت مستقیم به دانشجویان برتر علمی، از سوی دولت کانادا ارائه می‌گردد.

Canada Scholarship Conditions in 2020_1

کاهش هزینه های تحصیل با بورسیه تحصیلی کانادا 

در سال‌های اخیر تعداد دانشجویان ایرانی در کانادا روبه افزایش بوده که علت آن وجود دانشگاه‌ها و مراکز علمی معتبر در این کشور محسوب می‌شود؛ بااین‌حال پرداخت شهریه دانشگاهی در کنار تأمین هزینه زندگی در این کشور ممکن است دانشجویان خارجی را با مشکل مواجه نماید؛ لذا دولت کانادا جدا از امکانات عالی آموزشی، کمک‌هزینه تحصیلی را نیز برای دانشجویان در نظر گرفته که مهم‌ترین آن‌ها بورسیه تحصیلی است.

طبق شرایط بورسیه تحصیلی کانادا در سال ۲۰۲۰ رقابت در دریافت این کمک‌هزینه‌ها برای دانشجویان بین‌المللی دشوار است؛ البته این کمک‌هزینه‌ها بیشتر به مقاطع فوق‌لیسانس به بالا تعلق‌گرفته و اخذ آن برای مقطع لیسانس دشوار است؛ هم‌چنین تمکن مالی متقاضیان باید در حدی باشد که بتواند هزینه اولیه تحصیل خود و البته زندگی در این کشور را پرداخت نمایند.

 

بورسیه تحصیلی دولتی کانادا

بورسیه تحصیلی دولتی کانادا دارای شرایط خاصی است و می‌تواند انواع هزینه‌های تحصیلی در مقاطع مختلف را پوشش دهد که به شرح زیر می‌باشد.

 • بورسیه تحصیلی فوق دکترا یا Banting Postdoctoral fellowships که هرسال به ۷۰ دانشجوی برتر مقاطع فوق دکترا ارائه می‌گردد که می‌تواند هزینه‌ای بالغ‌بر ۷۰.۰۰۰ دلار را پوشش دهد.
 • بورسیه مقاطع تحصیلی فوق‌لیسانس Canada Graduate Scholarships-Master’s Program که برای دانشجویان فوق‌لیسانس و دکتری فارغ‌التحصیل از دانشگاه‌های کانادا ارائه می‌گردد. این بورسیه ارزشی بالغ‌بر ۱۷.۵۰۰ دلار دارد که یکی از شروط مهم آن دارا بودن شهروندی یا اقامت دائم این کشور می‌باشد.
 • بورسیه جایزه تحقیقاتی یا IDRC Research Awards که مختص دانشجویان و فارغ‌التحصیلان کشورهای جنوب شرقی آسیا است.
 • بورسیه تحصیلی فوق‌لیسانس NSERC که مختص دانشجویان ممتاز فوق‌لیسانس و رشته‌های مهندسی دانشگاه‌های کانادا می‌باشد.
 • بورسیه تحصیلی سازمان OAS که مختص دانشجویان از کشورهای آمریکای لاتین و کارائیب است.
 • بورسیه Vanier Graduate Scholarships که به دانشجویان مقاطع دکترا که با اخذ ویزای تحصیلی در دانشگاه‌های کانادا مشغول تحصیل هستند ارائه می‌گردد که ارزشی بالغ‌بر ۵۰.۰۰۰ دلار دارا می‌باشد.

 

بورسیه تحصیلی غیردولتی کانادا

بورسیه تحصیلی غیردولتی در کانادا از سوی صندوق‌ها یا مراکز مالی تأمین‌شده و غالباً صرف هزینه‌های تحقیقاتی می‌گردد.

 • صندوق مالی Anne Vallee که بورسیه‌ای با اهداف زیست‌محیطی از سوی دانشگاه‌های کبک و بریتیش کلمبیا، ارائه می‌نماید که ارزش سالانه آن بالغ‌بر ۱۵۰۰ دلار است.
 • بورسیه تحصیلی Trudeau که به دانشجویان برتر مقطع دکترا ظرف ۳ سال و هرسال در حدود ۴۰.۰۰۰ دلار ارائه می‌گردد.
 

دانشگاه‌های کانادایی ارائه‌دهنده بورسیه تحصیلی

برخی دانشگاه‌های معتبر کانادایی برای فارغ‌التحصیلان واجد شرایط خود کمک‌هزینه تحصیلی ارائه می‌دهند که شامل دانشجویان بین‌المللی نیز می‌باشد که مهم‌ترین آن‌ها به شرح زیر می‌باشد.

بورسیه تحصیلی ورودی کشور مبدأ که به دانشجویان مقطع کارشناسی یا دکترای کانادایی یا افرادی که دارای اقامت دائم این کشور هستند، ارائه می‌شود که برای دانشجویان کارشناسی ۲۰۰۰ و دکتری ۳۰۰۰ دلار در یک سال در نظر گرفته می‌شود. مابقی بورسیه تحصیلی دانشگاه به شرح زیر می‌باشد.

 • بورسیه (Teaching Assistantships) TA
 • کمک‌هزینه تحقیقاتی
 • بورسیه شایستگی تحصیلی
 • جایزه کمک مالی

پروسه اخذ بورسیه تحصیلی از دانشگاه‌های کانادایی بر اساس فاکتورهای متنوعی بررسی می‌گردد؛ به‌طوری‌که برخی دانشگاه‌ها سابقه تحصیلی و برخی دیگر مقالات و پژوهش‌های برتر علمی وی را مدنظر قرار می‌دهند.

لازم است بدانید که بورسیه تحصیلی تنها بخشی از هزینه تحصیل افراد را پوشش می‌دهد؛ لذا دانشجویان ایرانی باید با ارائه مدارک به دانشگاه ثابت کنند که تمکن مالی کافی برای تأمین هزینه‌های اولیه تحصیل خود را دارا می‌باشند.

دانشجویان می‌بایست با مراجعه به سایت دانشگاه موردنظر، شرایط بورسیه تحصیلی کانادا در سال ۲۰۲۰ را بررسی و در صورت داشتن شرایط موردنظر فرم تقاضای بورسیه را ارائه دهند.

نام دانشگاه شرایط لازم جهت ارائه بورسیه تحصیلی
کارلتون دانشجویان بین‌المللی فوق‌لیسانس و دکترا
کنکوردیا دانشجویان واجد شرایط کارشناسی
فرلی دیکنسون تمام مقاطع تحصیلی بر اساس برتری علمی
کالج هامبر مقطع کارشناسی با ارزش ۱۰۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار
مک گیل دانشجویان ممتاز فوق‌لیسانس و دکتری بر اساس برتری علمی با ارزش ۳۰۰۰ تا ۳۵.۰۰۰ دلار
کوئست تمامی دانشجویان بین‌المللی با ارزش ۲۰۰۰ تا پوشش کامل هزینه تحصیلی
آلبرتا مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد
تورنتو انتاریو مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد
وسترن دانشجویان ممتاز
یورک بسته به سابقه تحصیلی از ۵۰۰ تا ۱۴.۰۰۰ دلار متغیر
ساسکاچوان مقطع کارشناسی که بسته به برتری علمی از ۳۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ دلار متغیر
منیتوبا مقاطع کارشناسی، ارشد و دکترا

شرایط و مدارک لازم جهت دریافت بورسیه تحصیلی کانادا

تحصیل در دانشگاه‌های کانادا به دلیل امکانات آموزشی عالی، ویزای همراه تحصیلی و کار در حین تحصیل در این کشور در سطح بین‌الملل دارای رقابت بالایی است. دانشجویان برای دریافت بورسیه تحصیلی کانادا به‌عنوان یکی از تسهیلات برتر دولت، باید هم‌زمان با ارائه مدارک تحصیلی لازم برای پذیرش در دانشگاه، تقاضای بورسیه نیز بدهد تا در صورت تائید دانشگاه، هزینه بورسیه و مدت اعتبار آن مشخص گردد.

از سوی دیگر دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در مقاطع ارشد و دکتری با بورسیه را دارند باید استاد راهنما داشته باشند. مدارک لازم جهت اخذ بورسیه تحصیلی کانادا به شرح زیر می‌باشند.

 • فرم تقاضای بورسیه
 • کپی صفحات اصلی مدارک شناسایی و پاسپورت
 • رزومه تحصیلی
 • مدرک زبان انگلیسی آیلتس یا تافل
 • انگیزه نامه برای دریافت بورسیه تحصیلی
 • توصیه‌نامه از استاد دانشگاه مبدأ
 • نمره مورد تائید در آزمون‌های بین‌المللی مانند SAT و GRE
 • پروپوزال تحقیقاتی برای مقطع دکتری
 • مدارک مالی مانند حساب مالی والدین یا پشتیبان مالی و البته اطلاعات مالیاتی
 • گواهی پزشکی دال بر سلامت جسمی و فکری کامل متقاضی

لازم به ذکر است که تمامی مدارک فوق بایستی مورد تائید دادگستری و وزارت خارجه بوده و به زبان انگلیسی ترجمه گردند. این مدارک به همراه سایر موارد لازم جهت پذیرش بایستی در مدت‌زمان مشخص‌شده برای دانشگاه ارسال گردند.

سؤالات متداول

آیا بورسیه تحصیلی کانادا تمامی هزینه‌های تحصیلی متقاضی را پوشش می‌دهد؟

خیر، در مواقع بسیار نادری ممکن است بورسیه تمامی هزینه‌های تحصیلی افراد را پوشش دهد؛ لذا در بسیاری از موارد این بورسیه تنها بخشی از هزینه سالیانه تحصیل افراد را پوشش خواهد داد.

آیا داشتن تمکن مالی از شرایط بورسیه تحصیلی کانادا در سال ۲۰۲۰ می‌باشد؟

بله، متوسط هزینه شهریه دانشگاهی در کانادا حدود ۱۰.۰۰۰ دلار می‌باشد؛ تمکن مالی متقاضی باید در حدی باشد که بتواند هزینه اولیه تحصیل وی را پوشش دهد، در غیر این صورت درخواست بورسیه افراد رد خواهد شد.

آیا معدل دانشگاهی خوب از شرایط بورسیه تحصیلی کانادا در سال ۲۰۲۰ است؟

معدل دانشگاهی خوب و البته ممتاز تأثیر زیادی در پذیرش درخواست بورسیه تحصیلی دارد؛ به‌نحوی‌که معدل‌های پایین‌تر از ۱۷ در مقاطع پیشین سبب رد درخواست بورسیه افراد خواهد شد.

نمره زبان انگلیسی تا چه حد بر اخذ بورسیه تحصیلی کانادا مؤثر است؟

نمره بالای زبان افراد در آزمون‌های آیلتس و تافل نقش بسیار مهمی در پذیرش درخواست بورسیه تحصیلی در دانشگاه‌های کانادا دارد؛ به‌طوری‌که در برخی مقاطع و دانشگاه‌ها نمره آیلتس ۷ به بالا مورد تائید قرار می‌گیرد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۲ میانگین: ۴.۵]

  درخواست مشاوره تلفنی مهاجرت

  سوالات مهاجرت خود را از بهترین مشاوران ویزانیو بپرسید.

  دیدگاه خود را ثبت کنید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *