مهاجرت کاری

اسکیل ورکر کانادا | مهاجرت به کانادا از طریق اسکیل ورکر

مهاجرت به کانادا از طریق برنامه اسکیل ورکر

برنامه اسکیل ورکر کانادا، یکی از پرطرفدارترین روش‌های اخذ اقامت کانادا یا مهاجرت به کانادا است. شما چقدر با اسکیل ورکر کانادا یا مهاجرت به کانادا از طریق اسکیل ورکر آشنایی دارید؟ در این مطلب می توانید امتیازات لازم برای مهاحرت اسکیل ورکر به کانادا را بخوانید و با شرایط مهاجرت به کانادا از طریق اسکیل ورکر آشنا شوید.

 

اسکیل ورکر کانادا چیست؟

کشور کانادا به دلیل دارا بودن موقعیت‌های شغلی فراوان و کمبود نیروی انسانی ماهر و متخصص برنامه‌هایی در جهت جذب نیروی کار از میان مهاجران ارائه می‌دهد.

در این برنامه مهاجرتی، افراد با رده سنی مشخص، تحصیلات، سابقه کاری و … برای کسب امتیاز بیشتر باهم رقابت می‌کنند.

جدول امتیازات از سوی دولت کانادا و بر اساس بالاترین امتیازات از میان افراد شرکت کننده تعیین می‌گردد و افراد با توجه به شرایط تعیین‌شده سنجیده می‌شوند.

ممکن است افرادی دارای تحصیلات عالی نباشند اما به دلیل سن مناسب، سابقه کاری و سایر فاکتورها واجد دریافت امتیاز بالاتر باشند.

مهم‌ترین مزیت مهاجرت کانادا از طریق اسکیل ورکر این است که متقاضی می‌تواند برای همسر و فرزندان خود نیز اقامت و همچنین ویزای تحصیلی و کاری دریافت کند. به‌طورکلی دو نوع ویزای اسکیل ورکر وجود دارد که عبارت‌اند از:

 • ویزای اسکیل ورکر کبک برای افرادی که قصد دارند به استان کبک از طریق این برنامه مهاجرت کنند.. البته تسلط بر زبان فرانسوی برای اخذ این ویزا امتیاز بسیار بالایی محسوب می‌شود.
 • ویزای اسکیل ورکر فدرال برای افرادی که قصد دارند به سایر استان‌های کانادا به‌غیراز کبک، از طریق این برنامه مهاجرت کنند.

مزایای اخذ اقامت با اسکیل ورکر کانادا

مهم‌ترین اولویت دولت کانادا یافتن افراد متخصص در حوزه‌های موردنیاز می‌باشد؛ زیرا فارغ‌التحصیلان از دانشگاه‌های این کشور پاسخگوی نیازهای کاری در بسیاری از حوزه‌ها نخواهد بود.

شاید یکی از مهم‌ترین مزیت‌های این نوع مهاجرت این است که افراد از طریق این برنامه امکان دریافت اقامت و کار بدون نیاز به داشتن اسپانسر مالی و کارفرما و حتی داشتن پیشنهاد شغلی را خواهند داشت. افراد متخصص و ماهر می‌توانند پس از گذشت 3 سال از ورود به کانادا، برای اخذ اقامت دائم و شهروندی کانادا اقدام کنند.

مهاجرت از طریق برنامه اسکیل ورکر

مراحل برنامه اسکیل ورکر فدرال

هدف از امتیازبندی کاری کشور کانادا، انتخاب افراد مناسب درزمینه تخصص و مهارت برای ارتقای اقتصاد این کشور می‌باشد. برنامه اسکیل ورکر فدرال دارای 2 مرحله است که هرکدام دارای امتیازات خاص خود می‌باشد. افراد با کسب امتیازات لازم از مرحله اول می‌توانند وارد مرحله دوم شده و مجدد مورد سنجش قرار بگیرند.

مرحله اول مهاجرت به کانادا از طریق اسکیل ورکر

در مرحله اول مهاجرت به کانادا از طریق اسکیل ورکر افراد می‌بایست حداقل امتیاز 67 از 100 را کسب کنند. این امتیاز بر اساس فاکتورهایی مانند سن، مدارک تحصیلی، سابقه کار و … سنجیده می‌شود. دریافت امتیاز لازم در این مرحله به‌صورت زیر می‌باشد.

 • میزان تسلط بر زبان انگلیسی یا فرانسوی که با ارائه مدارک آیلتس و تافل مشخص می‌شود. امتیاز در نظر گرفته‌شده در این زمینه 26 است.
 • مدارک تحصیلی دانشگاهی ارائه‌شده از سوی دانشگاه‌های کانادا یا مورد تائید آن، که امتیاز مدنظر برای این فاکتور 25 می‌باشد.
 • سابقه کاری دارای اعتبار که امتیاز 15 برای آن در نظر گرفته‌شده است. این امتیاز در صورتی کسب می‌گردد که افراد سابقه کاری بالای 6 سال باشند.
 • سن افراد که برای افراد بین 18 تا 35 سال، امتیاز 12 در نظر گرفته می‌شود.
 • سازگاری افراد که برای آن امتیاز 10 در نظر گرفته می‌گردد.

مرحله دوم مهاجرت به کانادا از طریق اسکیل ورکر

در مرحله دوم از برنامه اسکیل ورکر افراد بایستی امتیاز 1200 را کسب نمایند. مرحله دوم که به نام Pool شناخته می‌شود مرحله‌ای اساسی در این برنامه به شمار می‌رود. 600 امتیاز از این مرحله مربوط به مشخصات و ویژگی‌های فردی است و 600 امتیاز دیگر مربوط به پیشنهاد‌های کاری است. در این قسمت تاثیر افزایش امتیاز اسکیل ورکر از طریق جاب آفر را می‌توان به‌صورت محسوس مشاهده کرد.

امتیازات سابقه کاری در  اسکیل ورکر

سابقه کاری و اثبات آن دارای امتیاز کمتری نسبت به تحصیلات افراد است ولی در این برنامه بسیار تأثیرگذار می‌باشد. حداکثر امتیاز در نظر گرفته‌شده برای سابقه کاری 15 می‌باشد که به سوابق کاری بالای 6 سال تعلق دارد و حداقل امتیاز برای سابقه کاری 1 سال در نظر گرفته‌شده است.

 • 1 سال: 9 امتیاز
 • 2 تا 3 سال: 11 امتیاز
 • 4 تا 5 سال: 13 امتیاز
 • 6 سال به بالا: 15 امتیاز

امتیازات مربوط به سن افراد در اسکیل ورکر

سن متقاضیان یکی از فاکتورهای تأثیرگذار در نحوه امتیازدهی برنامه اسکیل ورکر برای مهاجرت به کانادا به شمار می‌رود. همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد افراد بین 18 تا 35 سال واجد اخذ حداکثر امتیاز 12 می‌باشند. این در حالی است که افراد زیر 18 و بالای 47 سال امتیازی دریافت نخواهند کرد. لازم به ذکر است که افراد از سنین 36 تا 47 سال به ترتیب از امتیازشان کاسته می‌شود.

بهترین راه برای افزایش امتیازات لازم در برنامه اسکیل ورکر افزایش میزان تسلط بر زبان انگلیسی و فرانسوی مطابق با استانداردهای زبان کانادایی و همچنین داشتن \یشنهاد شغلی از کارفرمای کانادایی است.

امتیازات میزان تحصیلات افراد در اسکیل ورکر

میزان تحصیلات افراد در برنامه اسکیل ورکر دارای بیشترین امتیاز می‌باشد. لذا افرادی که دارای مدارک تحصیلی مقاطع بالاتر و همچنین تسلط کافی بر زبان انگلیسی و فرانسوی هستند از شانس بیشتر برای کسب امتیازهای بالاتر برخوردار می‌باشند.

 • دیپلم: 5 امتیاز
 • فوق‌دیپلم: 19 امتیاز
 • لیسانس: 21 امتیاز
 • فوق‌لیسانس: 23 امتیاز
 • دکترا: 25 امتیاز

امتیازات میزان سازگاری افراد در اسکیل ورکر

فاکتورهای متعددی میزان سازگاری افراد در کانادا را مشخص می‌کند که ازجمله آن‌ها می‌توان به سابقه تحصیلی و کاری قبلی در کانادا اشاره کرد. این موارد عبارت‌اند از:

 • میزان مهارت زبان همسر متقاضی: 5 امتیاز
 • سابقه کاری قبلی همسر در کانادا: 5 امتیاز
 • سابقه تحصیلی در کانادا: 5 امتیاز
 • سابقه کاری قبلی در کانادا: 10 امتیاز
 • همسر و فامیل مقیم کانادا: 5 امتیاز

افزایش امتیاز اسکیل ورکر

افراد با کسب امتیاز بالا برای مهاجرت کانادا از طریق اسکیل ورکر از شانس بیشتری در کسب موقعیت شغلی موردنظر و دریافت دعوت‌نامه کاری دارا می‌باشند تا به دنبال آن اقامت دائم کانادا را اخذ نموده و آینده درخشانی را برای خود و خانواده رقم بزنند.

لازم به ذکر است که کسب امتیاز در این سیستم کاملاً رقابتی بوده و اخذ حداقل امتیاز برای اقدام از طریق این برنامه ریسک بالایی دارد؛ لذا تنها راه برای کم کردن نگرانی‌ها افزایش امتیاز در این برنامه است.

افزایش امتیاز اسکیل ورکر با جاب آفر بهترین راه برای این منظور می‌باشد و افراد می‌توانند با دریافت پیشنهاد شغلی از کارفرمای کانادایی و پیشی گرفتن از رقبا، شانس خود را برای کسب موقعیت شغلی موردنظر افزایش دهند.

مهاجرت پزشکان از طریق اسکیل ورکر

پزشکان به‌عنوان یکی از نیروهای متخصص در نظر گرفته می‌شوند؛ لذا این افراد به منظور مهاجرت کانادا از طریق اسکیل ورکر باید مراحل خاصی را طی کنند که به شرح زیر می‌باشد.

 • باز کردن حساب کاربری و ایجاد پرونده در سیستم برنامه مهاجرت سریع به کانادا یا اکسپرس اینتری کانادا Express Entry Profile
 • بررسی و معادل‌سازی مدارک تحصیلی که از کشورهای خارجی صادرشده
 • ثبت‌نام در کادر پزشکی کشور کانادا

مهارت و تخصص افراد پس از ثبت‌نام در کادر پزشکی از سوی مسئولان ارزیابی می‌گردد و تعداد دوره‌های آمادگی افراد به این منظور تعیین می‌گردد.

سؤالات متداول

افرادی که قصد مهاجرت کانادا از طریق اسکیل ورکر را دارند با توجه به لیست مشاغل موردنیاز کانادا پیشنهاد شغلی دریافت می‌کنند؛ اما پرطرفدارترین آن‌ها مهندسی کشاورزی، مدیریت، مهندس کامپیوتر، بیولوژی و مدیا هستند.

اکسپرس انتری یک سیستم آنلاین مهاجرتی برای متقاضیان متخصص مهاجرت کاری به کشور  کانادا می‌باشد که معیارهای خاصی برای سنجش داشته و سیستم آن امتیازبندی می‌باشد.

وزارت کاری کانادا هرساله فهرستی از مشاغل موردنیاز را منتشر می‌کند که افراد بر اساس مهارت خود می‌توانند موقعیت شغلی مدنظر را انتخاب کنند. به‌طورکلی مشاغل موردنیاز مهاجرت کانادا از طریق اسکیل ورکر به چهار دسته تقسیم می‌شود که شامل موارد زیر است.

 • دسته A: مشاغل تخصصی مانند پزشکی، وکالت، مهندسی و …
 • دسته B: مشاغلی مانند لوله‌کش، مکانیک، آشپز و … که نیاز به مدرک فنی دارند.
 • دسته C: مشاغلی که مانند راننده، قصاب و … نیاز به کارآموزی دارند.
 • دسته D: مشاغل کارگری مانند کارگر ساده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.