مقالات

حقوق بازنشستگی کانادا و اروپا

حقوق بازنشستگی کانادا و اروپا

برای افرادی که اقامت کانادا را دارند و یا ویزای کاری اروپا دریافت کرده‌اند و پس از چندین سال می‌خواهند درخواست بازنشستگی کانادا و اروپا را دریافت کنند باید با برنامه‌های بازنشستگی در این کشور برای شهروندان و نحوه درخواست حقوق بازنشستگی این کشورها آشنا شوند.

شرایط و حقوق بازنشستگی کانادا و اروپا

برنامه بازنشستگی کانادا (CPP) یک مزایای ماهانه و مشمول مالیات است که بخشی از درآمد شما را هنگام بازنشستگی جایگزین می‌کند. اگر واجد شرایط باشید، مادام‌العمر CPP را برای بقیه عمر دریافت خواهید کرد.

CPP یا حقوق بازنشستگی کانادا چیست؟

CPP یک برنامه بیمه اجتماعی مرتبط با درآمد است. این برای همه کانادایی‌هایی است که به‌استثنای کبک در هر استان یا قلمرو کانادا کار می‌کنند یا کارکرده‌اند.

مبلغی که هر ماه دریافت می‌کنید بر اساس متوسط ​​درآمد شما در طول زندگی کاری شما، مشارکت شما در CPP و سن تصمیم‌گیری برای شروع بازنشستگی CPP است.

البته باید این نکته را خاطرنشان کرد که مشارکت شما در CPP بر اساس درآمد شما است.

سن استاندارد برای شروع بازنشستگی 65 سال است. بااین‌حال، شما می‌توانید از 60 سالگی یا تا 70 سالگی دریافت آن را شروع کنید.

اگر زودتر دریافت حقوق بازنشستگی خود را شروع کنید، مبلغ ماهیانه دریافتی شما کمتر خواهد بود.

اگر تصمیم دارید دیرتر شروع کنید، طبیعتاً مبلغ ماهانه بیشتری دریافت خواهید کرد. البته منتظر ماندن پس از سن 70 سالگی برای شروع دریافت حقوق بازنشستگی هیچ فایده‌ای ندارد.

برای واجد شرایط بودن دریافت حقوق بازنشستگی کانادا باید:

حداقل 60 سال سن داشته باشید

حداقل یک سهم معتبر در CPP داشته باشید.

مشارکت‌های معتبر می‌تواند ناشی از کاری باشد که در کانادا انجام داده‌اید یا در نتیجه دریافت اعتبار از همسر سابق یا شریک سابق در پایان رابطه گرفته‌اید.

پرداخت‌های CPP به‌صورت خودکار انجام نمی‌شود. شما باید قبل از شروع بازنشستگی درخواست دهید.

 مدت‌زمان پردازش درخواست حقوق بازنشستگی

هنگامی که فرم درخواست تکمیل شده را به مرکز درخواست حقوق بازنشستگان کانادا ارسال می‌کنید بین 7 تا 14 روز زمان برای برنامه‌های آنلاین، 120 روز برای برنامه‌های تحویل شده مرکز خدمات کانادا و  120 روز برای برنامه‌های پستی در نظر گرفته می شود و اگر سرویس کانادا برنامه کاملی نداشته باشد مدت زمان پردازش درخواست شما بیشتر طول میکشد.

شرایط دریافت CPP و طرح بازنشستگی کانادا

تقریبا تمام افرادی که در داخل کانادا کار میکنند میتوانند از مزایای طرح بازنشستگی برخوردار شوند. کانادایی های اهل کبک واجد شرایط دریافت CPP نیستند. زیرا دولت کبک طرح بازنشستگی مختص خود را دارد (QPP).

طرح حقوق بازنشستگی کانادا یک برنامه بازنشستگی با درآمد معوق است که بازنشستگی، ازکار افتادگی، مزایای بازماندگان را برای مشارکت کنندگان و خانواده های آنها فراهم می کند.

مزایای CPP  یا همان حقوق بازنشستگی کانادا برای کسی ارسال نمی شود، حتی برای افراد واجد شرایط تا زمانی که درخواست آن ها تکمیل و ارسال نشود.

حقوق بازنشستگی کانادا و اروپا

مشمولان حقوق بازنشستگی کانادا

مزایای استاندارد برای کسانی است که به سن بازنشستگی کامل یعنی 65 سال رسیده اند مقرر شده است. کسانی که پرداختی به سیستم داشتند و پس از سن 65 سالگی برای دریافت مزایای حقوق بازنشستگی خود درخواست میدهند حدودا 8.5 درصدبیشتر از کسانی که درخواست خود را به 70 سالگی موکول کرده اند دریافت میکنند.

حقوق بازنشستگی کانادا برای فرزندان وابسته معلولین یا فوت شده مشارکت کننده  در این طرح از مزایای ماهانه CPP برخوردار می شوند. البته با این شرط که فرزند زیر 18 سال یا 25 سال سن داشته باشد و در یک مرکز آموزشی معتبر ثبت نام کرده باشند.

مشارکت و مزایای حقوق بازنشستگی کانادا

اگر سن فرد بالای 18 سال باشد و بیش از 3500 دلار کانادا در سال درآمد داشته باشد حتی در صورت داشتن خود اشتغالی از او برای مشارکت در طرح CPP درخواست می شود.

محدودیت درآمدمشروط به کمکهای CPP هرسال تعدیل می شود. برای سال 2021 سقف این مبلغ حدود 61.600.8 دلار کانادا است.

برنامه تقویت حقوق بازنشستگی کانادا

تا سال 2019 مزایای حقوق بازنشستگی جایگزین یک چهارم متوسط درآمد کارگران می شده است. اا برنامه ارتقاء جدیدی که برای 7 سال مرحله بندی می شود طراحی شده است تا این درصد را به یک سوم برساند.

طرح بازنشستگی کبک QPP

این طرح یک بیمه اجباری عمومی است که هدف آن ارائه افرادی است که در کبک کار میکنند یا در کبک کار کرده اند و خانواده های آن ها در صورت بازنشستگی ، مرگ و یا از کار افتادگی از حمایت اولیه مالی برخوردار هستند.

شما می توانید بعد از سن 60 سال تقاضای دریافت حقوق بازنشستگی کبک QPP کنید ، اما این مبلغ کمتر از زمانی است که در65 سالگی برای درخواست صبر کنید. همچنین ممکن است واجد شرایط دریافت مکمل بازنشستگی باشید.

مزایای معلولیت: برای افرادی طراحی شده اند که در طرح مشارکت داشته اند ، دارای معلولیت شدید یا دائمی هستند و زیر 65 سال سن دارند.

مزایای مرگ و بازماندگان: مزایای فوت ، بازنشستگی همسر زنده و مستمری یتیم است.

افرادی که در خارج از کبک کارکرده اند ممکن است بتوانند حقوق بازنشستگی QPP را درخواست دهند و از مزایای آن برخوردار باشند. آن ها باید در کشوری مشغول باشند که با کبک قرارداد بیمه امضا کرده اند و دارای توافقنامه بین المللی تامین اجتماعی باشد.

حقوق بازنشستگی کانادا و اروپا

حقوق بازنشستگی اروپا

اگر در چندین کشور اتحادیه اروپا کار کرده اید، امکان دریافت حقوق بازنشستگی در هریک از آن ها را دارید. باید از سازمان بازنشسستگی کشوری که در آن زندگی میکنید و یا آخرین جایی که در آن کار کرده اید درخواست دهید.

اگر هرگز در کشوری که سکونت دارید کار نکرده اید کشور میزبان درخواست شما را به کشوری که درآن کار کرده اید ارسال میکند.

اسناد مورد نیاز شما برای درخواست حقوق بازنشستگی اروپا

با توجه به اینکه این شاریط از کشوری به کشور دیگر متفاوت است ، اما شما معمولاً باید مشخصات بانکی خود و کپی از شناسنامه را ارائه دهید. برای اطلاعات دقیق تر ، با اداره بازنشستگی رسیدگی به درخواست خود تماس بگیرید و اطلاعات لازمه درخوست را باید بررسی کنید.

نحوه محاسبه حقوق بازنشستگی اروپا

مقامات بازنشستگی در هر کشوری که در آن کار کرده اید ، مشارکت هایی را که در سیستم خود پرداخت کرده اید ، مبلغی که در کشورهای دیگر پرداخت کرده اید و مدت زمانی که در کشورهای مختلف کار کرده اید را بررسی خواهند کرد و با توجه به این موارد حقوق بازنشستگی شما محاسبه می شود.

حقوق بازنشستگی کانادا و اروپا

در این مقاله سعی بر آن شد که شما با نحوه دریافت حقوق بازنشستگی در کانادا و اروپا آشنایی نسبی پیدا کرده و برای دریافت ویزای کاری کانادا و یا ویزای کاری اروپا با اطلاعات کاملتری کشور مقصد خود را انتخاب نمایید.
در صورت سوال در مورد هرکدام از کشورهای اروپایی وآشنایی با شرایط بازنشستگی آن ها در بخش نظرات همین صفحه میتوانید سوال خود را پرسیده و با مشاوران ما ارتباط برقرار کنید.

سوالات متداول

CPP در سن 60 سالگی قدر است؟

در شصت سالگی میزان حقوق بازنشستگی درخواستی شما بستگی به مشارکت شما و متوسط درآمد سالانه شما خواهد داشت.

چگونه میتوانم برای بازنشستگی کانادا اقدام کنم؟

اگر واجد شرایط CPP هستید میتوانید به شکل آنلایت درخواست دهید و یک فرم تکمیل شده از درخواست خود را به دفتر خدمات کانادا ارسال کنید.

آیا باید حقوق بازنشستگی کانادا را در 60 یا 65 سال بگیرم؟

تصمیم گیری برای شروع جمع آوری CPP باید بر اساس وضعیت مالی ، سلامت ، امید به زندگی و مالیات شما باشد. دلیل اصلی به تاخیر انداختن CPP این است که سود بیشتری دریافت خواهید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.