مقالات

کانادا چه روزهایی تعطیل است؟

تعطیلات رسمی کانادا

این مقاله شمارو با تعطیلات رسمی کانادا و علتشون آشنا می کنه. همیشه چند روز مونده به عید، تقویم سال جدید رو میذارم جلوم ببینم چند روز تعطیلی داره. می‌شمارمشون تا ببینم چند روز میتونم مدرسه نرم! چند روز می تونم دانشگاه نداشته باشم یا حتی جدیدا بخاطر سر کار نیمدن بابت هر تعطیلی کلی ذوق می‌کنم. گفتم شاید شماهم از این عادتا دارین و حتی تو یه کشور دیگه هم براتون مهم باشه که چه روزایی تعطیله و چه روزایی باید برید سر کار و تلاش و اینحرفا.

 خلاصه بشماریدشون که دقیق برنامه ریزی داشته باشید.

کانادای زیبا

قبل از اینکه یکباره بر سر اصل مطلب بروم و خیلی سریع بگویم این روز و آن روز، و از تعطیلات رسمی کانادا بگویم، بیایید کمی با کانادا آشنا شویم. اما به‌جای نشان‌دادن عکس‌های مختلف می‌خواهم شما را به یاد فیلم‌های جذابی بیندازم که در کانادا ضبط شده‌اند.

خیلی از این فیلم‌ها تا سال‌ها ترند بوده و هست. یکی از فیلم‌های موردعلاقة خودم که هنوز هم گاهی در ذهنم مرورش می‌کنم و می‌گویم چقدر خوب می‌شد اگر من هم می‌توانستم عضوی از خانوادة دکتر کالن باشم! گرگ‌ومیش

(The Twilight Series) تمام قسمت‌های این فیلم محبوب در غرب کانادا ساخته شده. لطفاً نگویید که درختان بلند و آب‌وهوای مرطوب و بارانی و دونفرة این فیلم شمارا شیفتة خودش نکرد.

در فیلم (on week) هم که عنصر طبیعت و زیبایی‌هایش آن‌قدر جاندار و ملموس عمل کرده‌اند که طبیعت زیبای کانادا، انگار یکی از کاراکترهای فیلم شده و اگر بخواهم خیلی غلو شده و با اغراق تعریف کنم باید بگویم تصویربردار این فیلم در به‌تصویرکشیدن زیبایی‌های کانادا یک جادوگر است.

خیلی از تعطیلی‌های کانادا عمومی‌اند و در سراسر کانادا این تعطیلی برقرار است اما بعضی از تعطیلی‌ها مربوط به سطح یک استان یا شهر است یعنی ممکن است شما بروید استانی جشن و پایکوبی و اینها باشد اما در شهری از کبک همه مشغول زندگی عادی و خبری هم از جشن و تعطیلی نباشد.

با تعطیلی های رسمی و عمومی کانادا آشنا شوید.

روزهای عادی کانادا بر روی تقویم میلادی خط می‌خورد و مثل خودمان 12 ماه و 53 هفته دارند. ساعات کاری کانادا مشخص و طبق قرارداد است و کارفرما نمی‌تواند بدون پرداخت اضافه‌کار و یا دادن مرخصی در روزهای بعد افراد را مجبور کند تا در روزهای تعطیل عمومی کار کنند.

این روزها در کانادا به‌صورت عمومی تعطیل‌اند و ربطی ندارد که در کدام استان یا کدام شهر و روستایی. هرجا که باشید در روزهای زیر تعطیلید.

  • سال نو  1  ژانویه   New Year’s Day
  • جمعة خوب  14 آوریل  Good Friday
  • دوشنبة پاک  17 آوریل  Easter Monday
  • روز کانادا 1  ژوئیه   Canada Day    
  • روز کارگر  4 سپتامبر  Labour Day

اما مثلاً روز Boxing day روز بوکس 26 دسامبر در سراسر کانادا تعطیل است به‌جز کلمبیا و کبک. 

یا Remembrance Day روز یادبود 11 نوامبر در همه‌جا تعطیل است به‌جز کبک، انتاریو، مانیتوبا و نوا اسکوشیا

شهر کبک حس فیروزکوه و دماوند را به من می‌دهد. همه‌جا تعطیل است به‌جز کبک! لطفاً مسئولان به کبک رسیدگی کنند.

بالاتر گفتم که تمامی تعطیلی‌های کانادا حساب و کتاب دارند. هر تعطیلی که در بالا گفتم، مثل اغلب تقویم‌ها و تاریخ‌ها، مناسبتی و یا داستانی و یا رسم و رسومی در پس‌زمینه دارد. سر نخ این مناسبت‌ها را گرفتم و از شما چه پنهان بعد از تحقیقات فراوان به استان‌های جالبی رسیدم.

بعضی از این مناسبت‌ها بسیار ستودنی و زیباست. مثل روز یادبود. مطمئنم بعد از خواندن دلیل این نام‌گذاری و با فهمیدن فعالیت‌هایی که مردم کانادایی برای بزرگداشت این روز انجام می‌دهند شما نیز این روز را فراموش نخواهید کرد. صبور باشید تا به این روز برسیم.

[typed string0=”اگر به کانادا یا هر کشور و شهر دیگر مهاجرت کردید در جشن‌هایشان و حتی دیگر مراسم‌شان شرکت کنید تا در جریان زندگی آنها حل شوید و احساس غربت نکنید” typeSpeed=”40″ startDelay=”0″ backSpeed=”18″ backDelay=”2000″ loop=”1″ shuffle=”1″]

تعطیلات سال نو در کانادا باشید.

آخرهای دسامبر یعنی سی و یکم ماه، وقتی ساعت 00:00 شب می‌رسد و وارد اول ژانویه می‌شویم. سال نوی میلادی برای کانادایی‌ها تحویل می‌شود و روز اول ژانویه برای آنها به مناسبت این اتفاق تعطیل است، تا مردم بتوانند شروع سال جدید را در کنار دوستان و خانواده بوده و جشن بگیرند.

خب پس اگر مهاجرت کردید و مستقر شدید یادتان باشد که فرزندتان فقط یک روز وقت دارد تا پیک شادی‌اش را حل کند.

جمعه‌ی خوب یک تعطیلی مذهبی در کانادا

جمعة خوب – جمعة پاک – جمعة دور از گناه – جمعة سیاه همه‌وهمه نام این روز است که برای مسیحیان مقدس است.  

دو روز مانده به عید پاک، روزی که برای بزرگداشت به صلیب کشیدن شده حضرت مسیح است و در این روز مراسم‌های مذهبی زیادی در کانادا و در بین مسیحیان سراسر جهان اجرا می‌شود. (یه نکته ی ریزی بگم؟ کبک تو این مناسبتم تعطیلی نداده، کبک تو به خدا مسلمون نیستی!) در این روز سرودهای مذهبی ویژه در کلیساها خوانده می‌شود اما شمعی روشن نمی‌شود و بر روی تمثال مجسمه‌ها و یا نقاشی‌ها پارچة سیاه کشیده می‌شود.

این جمعه از اهمیت مذهبی بالایی برخوردار است، و مردم را در اقصی‌نقاط به کلیساها می‌کشاند تا در مراسم مذهبی ویژه این روز شرکت کنند. مسیحیت شرقی و غربی در مورد محاسبه تاریخ عید پاک و طبیعتاً جمعه خوب اختلاف‌نظر دارند. جمعه خوب یک تعطیلات قانونی گسترده در سراسر جهان است، از جمله در اکثر کشورهای غربی و 12 ایالت ایالات متحده و در کانادا نیز باشکوه برگزار می‌شود و اگر آیین انداختن پارچة سیاه‌ روی مجسمه‌ها برایتان عجیب است بهتر است بدانید در برخی از کشورها مانند آلمان قانونی هست مبنی بر منع رقص و اسب‌سواری در روز جمعة خوب.

دوشنبه‌ی پاک هم تعطیل است.

 این تعطیلی نیز از آن تعطیلی‌هاست که در ابتدا طولانی‌تر بوده است و هفتة عید پاک داشتیم اما در قرن 19 جشنی یک‌روزه شد.

چرا این اسم؟ یعنی عید پاک؟ الان میگم

نام عید پاک از ‘Ostara’ یا ‘Eostre’ ، الهه بت‌پرست بارخورده گرفته شده است و اصلاً کلمة شرق نیز از همین اسم گرفته شده است، یا حتی کلمات دیگری مثل: استروژن که هورمونی زنانه است. خرگوش برای اوستارا مقدس بود و سنت مدرن اسم حیوان دست‌آموز عید پاک نیز به همین دلیل است. در بیشتر زبان‌های دیگر به‌غیراز انگلیسی و آلمانی، نام تعطیلات از پساچ، نام عبری عید فصح، تعطیلات یهودیان که عید پاک مسیحیان به آن ارتباط نزدیکی دارد، گرفته شده است، همان‌طور که در انجیل یوحنا آمده است که آخرین شام در طول بخش خاصی از سنت‌های عید فصح.

تفاوت عید پاک کانادا با دیگر کشورها

اگر اهل زیر و بالا کردن تاریخ و تقویم میلادی باشید، حتماً متوجه شده‌اید که این تاریخ، یعنی تاریخ برگزاری جشن عید پاک در شهرها و کشورها متفاوت است و یک روز ثابت نیست. چرا بعضی‌ها با کریسمس جشنش می‌گیرند و بعضی دیگر نه؟ روزی متفاوت است؟ مگر این عیدی مذهبی نیست پس باید برای همة مسیحیان یکسان باشد. باید بگویم بله. من هم این پرسش‌ها را داشتم و باز دست به تحقیق شدیم و پرس‌وجو و نتایج جالبی به دست آمد.

 دلیل این تفاوت و اختلاف زمانی این است که این مناسب و جشن این است که انجیل در تاریخ عید پاک بسیار مبهم است. متی، مرقس و لوقا یک تاریخ را نشان می‌دهند، درحالی‌که یوحنا تاریخ دیگری را نشان می‌دهد. عامل دیگر این است که عید پاک قیامت عیسی را جشن می‌گیرد. برای مسیحیان اولیه، بازگشت او برای بار دوم قریب‌الوقوع بود بنابراین آنها تاریخ دقیقی نداشتند.

باگذشت قرن‌ها، این عدم وضوح در مورد تاریخ به این معنی بود که هیچ تاریخ استانداردی برای عید پاک وجود نداشت. برای مثال در اواخر قرن سوم، اگر به اروپا سفرکرده‌اید، می‌توانید چندین بار در فاصله چند هفته عید پاک را جشن بگیرید. در اسکندریه، عید پاک همیشه 25 آوریل بود. در رم 18 آوریل بود و در بخش‌هایی از گال، در 21 مارس جشن گرفته شد. در حقیقت، در بخش‌هایی از سلتیک بریتانیا ، مصلوب شدن به‌جای جمعه در روز پنجشنبه برگزار شد.

 تنها پس از چندین بار تلاش برای تعیین تاریخ استاندارد برای عید پاک، فرمول کلیسای اسکندریه به‌عنوان روش صحیح تعیین تاریخ پذیرفته شد. با این روش و اشاره گذرا به روش محاسبه عید فصح ، عید پاک اولین یکشنبه بعد از اولین ماه کامل است که تعطیلی و روز ثابت کانادا نیز از همین طریق تثبیت شده است.

کاناداییها در تعطیلی دوشنبه‌ی پاک چه می‌کنند؟

جشن‌های کانادا همیشه با شکوه است. همه ساله هم پر شورتر از قبل برگزار می‌شود.

کانادا

وقتی داشتم راجع به این عید تحقیق می‌کردم اتفاق جالبی نظرم را جلب کرد. وجود تخم‌مرغ‌های رنگی برای بزرگداشت این عید. انگار تخم‌مرغ‌ها از وسط هفت‌سین قل خورده باشند و آمده باشند تا کانادا و میان دستان کودکان کانادایی جا خوش کرده باشند. جشن‌های مدرن عید پاک حول تخم‌مرغ می‌چرخد. یا از انواع شکلات هستند و یا ممکن است خود تخم‌مرغ باشند که آنها را رنگ‌آمیزی کرده و این بسته به بضاعت مالی هر خانواده است.

در سنت مسیحیان تخم‌مرغ کمک به تولد دوباره و زنده شدن است – زندگی جدیدی که از تخمک متولد می‌شود. همچنین گفته شده است که تخم‌مرغ به یاد سنگی است که در روز عید پاک از مقبره‌ای که بدن عیسی را در خود نگه‌داشته بود، دور می‌زند و قل می‌خورد. البته اگر در نظر بگیریم و بدانیم که وقتی روزه می‌گیرند و تخم‌مرغ خوردن برایشان ممنوع است، پس جای‌گیری تخم‌مرغ در این عید مثل شادباش و جایزه است. در واقع در بسیاری از خانواده‌ها آخرین تخم‌مرغ قبل از عید پاک برای تهیه پنکیک در روز سه‌شنبه استفاده می‌شد.

روز کانادا تعطیل است.

برای ما ایرانی‌ها که کشوری باعظمت و قدمت و تمدنی 7000 ساله داریم شاید لبخند آور باشد اگر بگویم کانادا از سال 1867 به کشور تبدیل شد! یعنی تا تاریخ نگارش این مقاله کانادا 154 ساله است. این روز جشن تولد کاناداست. یعنی کانادا از آن تاریخ بنا بر قانون اساسی تبدیل شده است به کشوری با چهار استان به نام‌های نوا اسکوشیا – نیوبرانزیک – آنتاریو و کبک. در سال 1983 تصمیم گرفتند که روزی ویژه به مناسبت این تأسیس و سالروز کانادا شدن کانادا انتخاب کنند و شد روز ملی کانادا که در سرتاسر کانادا تعطیل است و مردم وطن‌پرست و اجتماعی این کشور به جشن و بزرگداشت کشورشان مشغول‌اند. راستی اگر شهروند کانادا شوید برایتان در این روز مراسم شهروندی و به‌نوعی خوش آمد گویی می‌گیرند.

روز کارگر 

از سال 1894 این روز به تقویم کانادا اضافه شد و تعطیلی رسمی است تا از کارگران تجلیل شده و کارگران مرد و زن بتوانند استراحت کنند و به خانواده‌هایشان برسند.

کانادا

ریشة روز کارگر را هم اگر بخواهید در جنبش اتحادیه کارگری، به‌ویژه جنبش هشت ساعته روزانه است که از هشت ساعت کار، هشت ساعت تفریح ​​و هشت ساعت استراحت حمایت می‌کرد. هنگامی که تظاهرات کارگری در تورنتو در آوریل 1872، در حمایت از چاپگرهای اعتصابی، به طور مستقیم منجر به تصویب قانون اتحادیه‌های کارگری شد، قانونی که قانونی بودن اتحادیه‌ها را تأیید کرد. ده سال بعد، در 1882 ، یک جشن بزرگ کارگری در تورنتو توجه رهبر حزب کارگر آمریکا را به خود جلب کرد که در 5 سپتامبر همان سال رژه مشابهی را در شهر نیویورک ترتیب داد.

اتحادیه‌های مرتبط با شوالیه‌های کار و فدراسیون کار آمریکا در کانادا و ایالات متحده متعاقباً رژه‌ها و جشنواره‌ها را در اولین دوشنبه ماه سپتامبر تبلیغ کردند. در کانادا، جشن‌های محلی در این سال‌ها در همیلتون، اوشاوا، مونترال، سنت کاترینز، هالیفاکس، اتاوا، ونکوور و لندن برگزار شد. کاش این جشن‌ها حتی در کشورهای خاورمیانه هم اتفاق می‌افتاد. کارگرها به شادی و تفریح احتیاج دارند و این روز، روز بسیار بزرگی برای مردم کاناداست که در آن از کارگران تجلیل می‌کنند و با دادن پاداش (شاید هم شربت و شیرین) این روز را جشن می‌گیرند.   

آیا تعطیلات رسمی کانادا سراسریست؟

آنچه تا بدین جای کار تقدیمتان کردم همه دربارة تعطیلات عمومی کانادا بود، اما در استان‌های مختلف (طبق معمول همه به‌جز کبک) مناسبت‌های دیگری نیز هست که تعطیل‌اند و به جشن یا بزرگداشت سپری می‌شوند.   

روز یادبود کانادا جهانی شد.

روز یادبود، یکی از روزهای موردعلاقة خودم در تقویم و فرهنگ کانادا است. در این روز مردم کانادا شقایق سرخ بر لباس‌هایشان سنجاق می‌کنند. شقایق نمادی است از پایداری در جنگ جهانی اول. در ساعت 11 صبح 11 نوامبر سال 1918 آتش‌بس جنگ جهانی اول اعلام شد و دقیقاً این تاریخ برای کانادا به‌عنوان روز یادبود ماندگار شد. روزی که در آن مردم به پاسداشت مقام رزمندگان و فداکاری‌هایشان در درگیری‌های مسلحانه جنگ اول و جنگ دوم می‌پردازند. روی قبرهایشان نامه و عکس می‌گذارند و برای دانش‌آموزان از رشادت‌های جنگجویان می‌گویند تا قهرمان‌های کانادا را خوب بشناسند.

برای اولین‌بار در انگلیس در سال 1921 شقایق مصنوعی فروخته شد و بعد درآمدش را صرف هزینه‌های مجروحان جنگی و خانواده‌های کسانی که در جنگ کشته شده بودند کردند. (خیلی درگوشی بتون بگم در بعضی از ترجمه ها هم به‌جای شقایق، نوشتن خشخاش که اگر عکس ها رو ببینید متوجه میشید که واقعاً گل شقایقه و هیچ کانادایی و انگلیسی خشخاش به لباسش نمی زنه!)     

خب چطور بود؟ با بقیة مناسبت‌های کانادایی آشنایید؟

اگر روزی یا مناسبتی از تقویم کانادا براتون جذابه برامون یادداشت کنید.

سوالات متداول

چگونه با دغدغه هایی مثل دلتنگی و زندگی در غربت کنار بیاییم؟

این چند نکته را در نظر بگیرید: بهتر است شهری را برای اقامت خود انتخاب کنید که در آن تعداد ایرانیان مقیم تا حدی زیاد باشد و همچنین به دنبال اجاره خانه در محله ‌های ایرانی ‌نشین باشید، به رستوران ها و کافه های ایرانی سر بزنید، ارتباط خود را با دوستانتان در ایران حفظ کنید و از تجربه سایر مهاجران در این زمینه استفاده کنید

در کدام شهرهای کانادا ایرانیان بیشتری زندگی می کنند؟

در شهرهایی مانند ونکوور، تورنتو و مونترال کانادا ایرانی ‌های زیادی سکونت دارند.

آیا کار در کانادا می تواند مشکل مهاجران ایرانی باشد؟

بله هنگامی که فرد مهاجر و متقاضی کار تجربه کاری مناسب یا رزومه قوی در این کشور ارائه ندهد قطعا با چالش های کاری مواجه خواهد شد‌

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.