مهاجرت

آزمون CELPIP کانادا

celpip-test

شاید تاکنون در مبحث مهاجرت به کانادا تنها با عنوان آزمون آیلتس آشنا باشید. بااین‌حال آزمون‌های متعددی برای سنجش و ارزیابی دانش انگلیسی مهاجران خارجی در کانادا تعبیه‌ شده است. یکی از آزمون‌های که مهارت زبان انگلیسی افراد را به‌طور تخصصی جهت اخذ اقامت دائم و تابعیت می‌سنجد، آزمون CELPIP کانادا است. این آزمون متشکل از 4 بخش است که در ادامه به بررسی انواع و شرایط آن‌ها خواهیم پرداخت.

آزمون CELPIP کانادا

Canadian English Language Proficiency Index Program برنامه‌ای جهت سنجش توانایی زبان انگلیسی کانادایی می‌باشد. به عبارتی سلپیپ یا CELPIP آزمونی است که جهت مهاجرت و دریافت اقامت و تابعیت کانادا طراحی شده است. افراد با شرکت در این آزمون و کسب امتیاز موردقبول، این امکان را خواهند داشت تا تخصص و مهارت‌های انگلیسی خود را جهت اخذ اقامت دائم و تابعیت کانادا و به‌تبع آن زندگی و اشتغال در موقعیت حرفه‌ای خاص اثبات کند.

آزمون CELPIP که از سوی اداره مهاجرت کانادا طراحی و اجرا شده، نسبت به سایر آزمون‌های سنجش انگلیسی تخصصی‌تر بود و در چهار بخش تمامی مهارت‌های آن‌ها را بررسی می‌کند.

آزمون CELPIP هر هفته در دو نوبت صبح و عصر در مرکز تعیین‌شده در هنگام ثبت‌نام برگزار می‌شود. برای کسب اطلاعات بیش‌تر درزمینهٔ منابع آزمون و ایجاد حساب کاربری، می‌توانید به سایت CELPIP مراجعه نمایید.

celpip-test_1

انواع آزمون سلپیپ

انواع آزمون CELPIP چیست؟

آزمون CELPIP در سازمان مهاجرت و شهروندی کانادا (IRCC) طراحی و تدوین شده است. به‌طورکلی دو نوع CELPIP وجود دارد که ازلحاظ ساختار و محل برگزاری متفاوت بوده و هرکدام به دسته خاصی از مهاجران خارجی اختصاص دارد.

سلپیپ جنرال

این نوع آزمون، مهارت انگلیسی افراد را در 4 بخش نوشتاری، شنیداری، مکالمه و خواندن مورد ارزیابی قرار می‌دهد. این آزمون مختص کسانی است که قصد اخذ اقامت دائم کانادا را دارند. محل برگزاری این نوع آزمون سلپیپ جنرال در کشورهای کانادا، آمریکا، امارات متحده عربی، چین، هند و فیلیپین می‌باشد. متقاضیان ایرانی غالباً برای شرکت در آزمون شهر دبی در کشور امارات را انتخاب می‌کنند. هزینه شرکت در این آزمون در دبی حدود 340 دلار برآورد می‌شود.

سلپیپ جنرال LS

آزمون سلپیپ جنرال LS مختص افرادی است که هدف آن‌ها دریافت شهروندی کانادا است. این آزمون که تنها در کشور کانادا برگزار می‌شود، برخلاف آزمون سلپیپ جنرال تنها مشتمل بر دو بخش است: مکالمه و شنیداری. هزینه شرکت در این آزمون در کانادا حدود 195 دلار است.

آزمون CELPIP شامل چند بخش است؟

آزمون سلپیپ به‌صورت کامپیوتری برگزار می‌شود. این آزمون متشکل از دو نوع جنرال و جنرال LS می‌باشد که تفاوت‌های متعددی باهم دارند؛ یکی از این تفاوت‌ها مربوط به ساختار این آزمون‌هاست. آزمون جنرال شامل چهار بخش Reading،Writing، Listening، Speaking بوده و آزمون جنرال LS تنها دو بخش Speaking و Listening دارد که در ادامه به بررسی جزئیات آن‌ها خواهیم پرداخت؛ به‌علاوه مدت پاسخگویی برای آزمون جنرال 3 ساعت و جنرال LS یک ساعت و ده دقیقه در نظر گرفته می‌شود.

Listening

بخش شنیداری آزمون CELPIP خود دارای 6 بخش است. هرکدام از این 6 بخش به موضوعات خاصی اختصاص دارد که در کل توانایی فهم و درک افراد را از طریق شنیدن ارزیابی می‌کند. مدت‌زمان اختصاص شده به این بخش حدود 47 تا 55 دقیقه است. هر پادکست در این بخش تنها یک‌بار ارائه می‌گردد.

 • بخش اول شامل 8 سؤال است. در این بخش متقاضیان باید به 3 پادکست ا تا 1.5 دقیقه با دقت گوش دهند.
 • بخش دوم شامل 5 سؤال است که با گوش دادن به یک پادکست 1.5 تا 2 دقیقه‌ای با موضوع مکالمه روزمره باید پاسخ داده شد.
 • بخش سوم شامل یک پادکست 2 تا 2.5 دقیقه‌ای است که تعداد سؤالات آن 6 عدد است.
 • بخش چهارم شامل یک پادکست اخباری است که مجموعاً حدود 1.5 دقیقه طول می‌کشد؛ این بخش دارای 5 سؤال است.
 • بخش پنجم یک ویدیوی کوتاه برای متقاضی به نمایش درمی‌آید که با فهم و درک آن باید به 8 سؤال پاسخگو باشند.
 • بخش ششم به‌عنوان آخرین بخش شنیداری، 6 سؤال دارد که مربوط به پادکست سه‌دقیقه‌ای است. این پادکست شامل ایده و نظرات مختلف افراد است.

celpip-test_2

Speaking

بخش مکالمه آزمون CELPIP شامل 8 بخش است که تنها مدت‌زمان 15 الی 20 دقیقه‌ای به آن اختصاص داده شده است.

 • در بخش اول متقاضی باید در مدت‌زمان حدودی 30 ثانیه یک فرد را در انتخاب و تصمیم‌گیری راهنمایی کند.
 • در بخش دوم متقاضی باید در بازه زمانی 30 ثانیه در مورد یکی از تجربه‌های شخصی خود صحبت کند.
 • در بخش سوم از متقاضی خواسته می‌شود تا یک ماجرای در حال وقوع را در مدت 30 ثانیه شرح دهد.
 • در بخش چهارم متقاضی باید با استناد به ماجرای یا تصویر قبلی، در عرض 30 ثانیه بیان کند که فکر می‌کند در آینده چه خواهد شد.
 • بخش پنجم خود شامل دو بخش است؛ در بخش اول متقاضی از بین دو گزینه یک مورد را انتخاب کرده و در بخش دوم دلیل موافقت و انتخاب این گزینه را شرح می‌دهد. بخش پنجم مجموعاً 60 ثانیه زمان دارد.
 • در بخش ششم متقاضی باید تصمیم خود را برای یک دوست در مدت 30 ثانیه شرح دهد.
 • در بخش هفتم نظرات متقاضی در باب موافقت یا مخالفت با یک ایده یا نظر پرسیده می‌شود؛ زمان این بخش 30 ثانیه است.
 • در بخش هشتم داوطلب باید یک تصویر را برای یک فرد که توان دیدن آن را ندارد، در بازه 30 ثانیه توصیف کند.
نحوه برقراری ارتباط با شهروندان کانادایی و فهم و درک اخبار و متون علمی و توانایی در پاسخ و انتقال اطلاعات افراد در آزمون CELPIP کانادا به طور تخصصی ارزیابی می‌شود.

Reading

توانایی خواندن متقاضی در آزمون CELPIP در بازه زمانی 55 تا 60 دقیقه و در طی چهار بخش ارزیابی می‌شود.

 • بخش اول شامل 11 سؤال بوده که برای پاسخگویی به آن 11 دقیقه اختصاص داده شده است. این بخش شامل دو نوع سؤال است: سؤال اول تستی و سؤال بعدی تکمیل جواب یک پیام ناتمام.
 • بخش دوم هم مانند بخش اول دو سری سؤال تستی و تکمیل پیام ناتمام دارد که مجموعاً 8 سؤال و 9 دقیقه زمان دارا می‌باشد.
 • بخش سوم دارای 9 سوال بوده و مدت پاسخگویی آن 10 دقیقه است. در این بخش افراد باید پاراگرافی با اطلاعات داده شده را کامل کنند.
 • بخش چهارم هم شامل سؤالات تستی و تکمیل ایده یک خواننده است که مشتمل بر 10 سؤال است. بازه زمانی در نظر گرفته‌شده برای پاسخگویی 13 دقیقه می‌باشد.

Writing

بخش نوشتاری آزمون CELPIP دارای دو بخش است. در بخش اول متقاضی باید در بازه 27 دقیقه‌ای یک پیام با موضوع روزمره با تعداد کلمات 150 تا 200 بنویسد. در بخش دوم هم متقاضی باید متنی با تعداد کلمات مشابه بخش قبلی، در مدت 26 دقیقه در پاسخ به یک نظر یا ایده بنویسد.

نمره آزمون CELPIP

نمره آزمون CELPIP کانادا در فاصله 4 تا 5 روز بعد از شرکت در آن، به‌صورت ایمیلی در حساب کاربری افراد قرار خواهد گرفت. این نمره تا دو سال بعد از شرکت در آزمون هم در دسترس متقاضی خواهد بود. سطح امتیازات این آزمون مهارت و صلاحیت افراد را زبان انگلیسی نشان خواهد داد.

نمره آزمون CELPIP

سطح مهارت در زبان انگلیسی و حوزه کار و مشارکت‌های اجتماعی

M (0،1،2)

مهارت بسیار کم

3

توانایی محدود

4

دانش انگلیسی کافی برای انجام فعالیت روزمره

5

در حال کسب توانمندی و دانش در زبان انگلیسی

6

دانش و تخصص در حال پیشرفت
7

تخصص و مهارت کافی

8

تخصص خوب و کافی

9

دانش و مهارت خوب و تأثیرگذار

10

مهارت بسیار عالی و تأثیرگذار

11

تخصص پیشرفته

12

عالی‌ترین و پیشرفته‌ترین درجه مهارت و تخصص

تفاوت آزمون CELPIP و آیلتس

آزمون CELPIP مخصوص افرادی است که هدف آن‌ها اخذ اقامت دائم یا شهروندی کانادا است؛ درحالی‌که آزمون آیلتس برای مهاجرت تحصیلی یا کار افراد و اخذ ویزای مربوطه موردنیاز می‌باشد.

این دو آزمون هر دو در چهار بخش مهارت افراد در زبان انگلیسی را ارزیابی می‌کنند و هرکدام دشواری و پیچیدگی خواص خود را دارد. ازجمله تفاوت‌های آزمون CELPIP و آیلتس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آزمون CELPIP رایانه‌ای و آیلتس کاغذی است.
 • بخش شنیداری در آزمون CELPIP از سوی افراد کانادایی و تک لهجه‌ای ضبط می‌شود؛ اما این بخش در آیلتس با لهجه‌های آمریکایی، بریتانیایی، نیوزلندی، استرالیایی یا کانادایی است.
 • بخش مکالمه در آیلتس به‌صورت حضوری است ولی در آزمون CELPIP صدای متقاضی ضبط می‌شود.

سؤالات متداول

هزینه شرکت در آزمون CELPIP بسته به نوع آن و کشور انتخابی متغیر است؛ برای مثال هزینه آزمون جنرال در دبی حدود 340 دلار و هزینه جنرال LS که تنها در کانادا برگزار می‌شود حدود 195 دلار محاسبه می‌شود.

امتیاز آزمون CELPIP در چندین رده بررسی می‌شود؛ که از سطح M تا 12 میزان تخصص و مهارت انگلیسی افراد را مشخص می‌کند. همان‌طور که می‌دانید برای کسب اقامت دائم کانادا، افراد باید در آزمون سلپیپ جنرال شرکت کنند. حداقل امتیاز برای اخذ اقامت دائم کانادا 7 است.

این دو آزمون هر دو در چهار بخش مهارت افراد در زبان انگلیسی را ارزیابی می‌کنند. آزمون CELPIP مخصوص افرادی است که هدف آن‌ها اخذ اقامت دائم یا شهروندی کانادا است؛ درحالی‌که آزمون آیلتس برای مهاجرت تحصیلی یا کاری افراد و اخذ ویزای مربوطه موردنیاز می‌باشد.

آزمون CELPIP دارای دو نوع جنرال و جنرال LS می‌باشد. آزمون سلپیپ جنرال با هدف اخذ اقامت دائم کانادا در کشورهایی نظیر کانادا، آمریکا، امارات متحده عربی، چین، هند و فلیپین برگزار می‌شود. این درحالی است که آزمون جنرال LS با هدف کسب تابعیت و شهروندی تنها در کانادا برگزار می‌شود.

نوشته های مشابه

2 دیدگاه در “آزمون CELPIP کانادا

 1. احسان مددی گفت:

  سلام.مرسی از اطلاعات خوبتون. این آزمون در چه کشورهایی برگذار میشود؟

  1. سلام. آزمون سلپیپ در کشورهای کانادا، هند، آمریکا، چین، فیلیپین و امارات متحده عربی برگزار می‌گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.