مقالات

کریسمس در آفریقا

مردم آفریقا ادیان و مذاهب مختلفی دارند، ازجمله ادیان سنتی و محلی آفریقا. در این بین دین مسیحیت یکی از پرطرفدارترین ادیان در آفریقا می‌باشد. کریسمس در آفریقا در بین مردم مسیحی و حتی بعضاً غیر مسیحی آن رایج است. ما نیز قصد داریم کریسمس در آفریقا را با ذکر چند مثال بررسی کنیم.

تفاوت‌های کریسمس در آفریقا با سایر نقاط جهان

از آنجایی که مسیحیان نیمی از جمعیت این قاره را تشکیل می‌دهند، کریسمس در آفریقا بسیار مراسم مهمی است، ولی برف و درخت کریسمس را باید فراموش کنید. کریسمس در آفریقا را می‌توانیم با کنسرت‌ها و جشن‌های آفتابی در فضای باز تعریف کنیم. در آفریقا می‌توانید برای برگزاری کریسمس با خانواده به کلیسا بروید، شترسواری کنید و در مهمانی‌های بالماسکه شرکت کنید.

تاریخچه کریسمس در آفریقا

تاریخچه و فرهنگ کریسمس در آفریقا یک لایه اضافی نسبت به باقی نقاط دنیا دارد.  آفریقایی‌ها علاوه بر ولادت حضرت مسیح داستان دیگری هم برای تعریف کردن در این روز دارند که آن افسانه “Ra” است.”Ra” نام یک خدای آفریقایی در اساطیر است که آفریقایی‌ها علاوه بر ولادت عیسی مسیح تولد آن را نیز در کریسمس جشن می‌گیرند. همچنین در برخی از کشورهای آفریقایی جشنی به نام انقلاب زمستانی هم‌زمان کریسمس برگزار می‌شود.

بررسی کریسمس در آفریقا و مطالعه این مراسم در چند کشور آفریقایی:

آنگولا – کریسمس در آفریقا

کریسمس یک جشن بسیار بزرگ در آنگولا است. بیش از نیمی از مردم آنگولا پیرو مذهب کاتولیک هستند و دست‌کم ۲۵ درصد دیگر جمعیت این کشور را سایر مسیحیان تشکیل می‌دهند. بنابراین اولین کشوری که برای مقاله کریسمس در آفریقا انتخاب کرده‌ایم آنگولا است.

در این کشور مراسم عشای ربانی، طولانی برگزار می‌شود، همچنین این برنامه از تلویزیون هم پخش می‌شود تا کسانی که قادر به رفتن به کلیسا نیستند بتوانند این مراسم را در منزل خود برگزار کنند. بسیاری از مردم در کشور آنگولا پول خود را پس‌انداز می‌کنند تا بتوانند از پس مخارج کریسمس و غذای آن روز بربیایند. در روز کریسمس مردم معمولاً به منزل یکدیگر می‌روند و باهم جشن می‌گیرند.

به‌طور کلی غذای کریسمس مردم آنگولا متشکل از برنج، اسپاگتی، سیب‌زمینی سرخ‌شده، بوقلمون، مرغ و ماهی و در کنار آن گوجه فرنگی، بامیه، اسفناج و لوبیا است. همچنین آن‌ها یک مدل کیک لذیذ هم دارند که شبیه این کیک را در منازل مردم پرتغال هم می‌توانید پیدا کنید.

تزئین اصلی خانه ها در آنگولا تمثیل عیسی مسیح است، اما بااین‌حال وسایل تزئینی دیگری مانند درخت کریسمس و جوراب‌های ساق بلند هم در حال گسترش است. هدیه دادن در شهرهای بزرگ بیشتر از روستاها رایج است. مغازه‌های بزرگ هم معمولاً نمای بیرونی و داخلی خود را با زمینه کریسمس تزئین می‌کنند.
راستی زبان اصلی مردم آنگولا، پرتغالی است درنتیجه اگر روزی در روز کریسمس مسیرتان به آنگولا افتاد، برای تبریک می‌توانید به آن‌ها بگویید “Feliz Natal”.

کریسمس در آفریقا -۱

 

غنا – کریسمس در آفریقا

مردم غنا از ۱۰ دسامبر شروع به برگزاری جشن می‌کنند و این مراسم را تا اولین هفته ژانویه ادامه می‌دهند. بسیاری از مردم برای دیدار اقوام و دوستانشان به نقاط مختلف کشور مسافرت می‌کنند. بیش از ۶۶ قوم با زبان و سنت و آداب‌ورسوم مختلف در غنا وجود دارد.

شب کریسمس در غنا با مشارکت کلیسا در نواختن طبل، و رقص و شادی آغاز می‌شود. بچه‌ها معمولاً شروع به بازی و آواز خواندن می‌کنند سپس مردم با آواز در مقابل کشیش‌ها می‌رقصند و گاهی این آوازها و رقص‌ها تا تمام شب دامه پیدا می‌کنند. شب کریسمس کلیساها مملو و پر از مردمی است که بالباس‌های رنگارنگ در کلیسا دورهم جمع شده‌اند. پس‌از آن سریع به خانه‌های خود می‌روند تا به داستان شیرین هدایا برسند.

در این شب معمولاً مهمانی می‌گیرند، آتش‌بازی می‌کنند و سوپ و غذاهایی که با برنج و سیب‌زمینی و بامیه و فرنی و گوشت پخته می‌شوند. مردم در غنا در ۳۱ دسامبر به کلیسا می‌روند تا از خدا تا از خدا برای فرستادن عیسی تشکر کنند و سال جدید خوبی را آرزو کنند.

کنگو – کریسمس در آفریقا

کریسمس در کنگو بیشتر یک مراسم مذهبی است تا یک جشن تجاری، در این روز خیلی خبری از هدیه دادن و گرفتن نیست. شب کریسمس در کلیساها با مراسمی طولانی همراه است که در آن نمایش‌هایی برگزار می‌شود که از آغاز خلقت شروع شده و با کشته شدن پسر به پایان می‌رسد.

افرادی که در این نمایش شرکت می‌کنند، معمولاً همه تلاش خودشان را می‌کنند تا بهترین نمایشی که می‌توانند را اجرا کنند و همگان را تحت تأثیر قرار بدهند. پادشاه هرود و سربازانش نماد بدی و مریم مقدس و فرزندش نماد خوبی‌ها هستند. زمان تولد عیسی تا حد امکان نزدیک به نیمه‌شب است و تا حدود ساعت ۱ بعد از شب به طول می‌انجامد. فردای آن روز از ساعت ۹ ادامه مراسم شروع می‌شود.

مردم کنگو سعی می‌کنند بتوانند در این شب غذای خوبی بخوردند که با گوشت خوک و مرغ همراه باشد و پس از یک برنامه طولانی و شلوغ به استراحت بپردازند و تا دیروقت بخوابند. بله همان‌طور که ممکن است که این متن متوجه شده باشید فقر یک قسمت جدانشدنی از برخی کشورهای این قاره است که در مقوله کریسمس در آفریقا هم خودش را نشان می‌دهد.

نیجریه – کریسمس در آفریقا

نیجریه یک کشور پرجمعیت است که نیمی از این جمعیت مسیحی هستند. کریسمس در این کشور یک بهانه برای دیدوبازدید می‌باشد. در این زمان مردم به دیدار اعضای خانواده‌های خود به شهرها و روستاها می‌روند و عیدشان را با آن‌ها جشن می‌گیرند. بسیاری از خانواده‌ها در نیجریه این روز را جشن می‌گیرند و به کلیسا می‌روند، اغلب آن‌ها در خانه‌هایشان درخت کریسمس مصنوعی دارند.

بچه‌ها آتش‌بازی می‌کنند و ترقه می‌اندازند. گروه‌های کر کلیسا به خانه مردم می‌روند و برای آن‌ها سرود می‌خواند. اعضای خانه به یکدیگر هدیه می‌دهند و بعضی از خانواده‌ها هم فرزندان خود را به دیدن بابانوئل می‌برند. در نیجریه مردم علاوه بر خوردن بوقلمون یک وعده غذای گوشتی دیگر و در کنار آن سیب‌زمینی و برنج و سالاد و خورش هم می‌خورند.

آفریقای جنوبی – کریسمس در آفریقا

کریسمس در آفریقای جنوبی به دلیل موقعیت جغرافیایی‌اش که در نیمکره جنوبی قرار دارد در تابستان برگزار می‌شود. بنابراین کریسمس برفی را کاملا باید از سرتان بیرون کنید و بجای آن یک کریسمس آفتابی و گرم با گل و شکوفه را تصور کنید. مردم آفریقای جنوبی هم در خانه‌هایشان درخت‌های صنوبر را تزئین می‌کنند و کنار آن برای بابانوئل جوراب‌های بلند آویزان می‌کنند.

مردم آفریقای جنوبی در این روز به تناول‌کردن بوقلمون، اردک و خوک شیرده میپردازند.!!!! در کنار آن برنج، سبزیجات، کشمش و کیک معروفی به نام‌ “مالوا” می‌خورند. مردم در این روز دوست دارند در غذایشان را در هوای آزاد و بیرون از خانه میل کنند. معمولاً قسمتی از این روز هم صرف دیدوبازدید و دیدار از آشنایان می‌شود. بابانوئل در این کشور به نام‌های سنت نیکلاس و پدر کریسمس شناخته می‌شود.

 

کریسمس در آفریقا -۲

سودان – کریسمس در آفریقا

سودان، متنوع‌ترین ادیان و مذاهب را در آفریقا دارد. حدود ۷۰ درصد شهروندانش مسلمان هستند که برخی از آن‌ها ریشه عرب دارند و بیشترشان در شمال این کشور زندگی می‌کنند. حدود ۲۵ درصد آن‌ها پیرو ادیان محلی و قبیله‌ای و تنها نزدیک به ۵ درصد آن‌ها مسیحی هستند.  مسیحیان سودان بیشتر ساکن جنوب این کشور هستند.

این کشور از سال ۱۹۸۰ درگیر جنگ‌های داخلی است که این جنگ‌ها تا به حال میلیون‌ها کشته و آواره از خود به‌جای گذاشته است. بیماری، گشنگی و نقص وحشتناک حقوق بشر ازجمله شکنجه و حتی بدتر از آن فروش مردم جنوب به‌عنوان برده تنها بخشی از گرفتاری‌های مردم این سرزمین است.

با همه این اوصاف مسیحی‌های سودان دوست دارند کریسمس را در کنار همه دردهایشان جشن بگیرند. البته جشن آن‌ها شباهتی به آن کریسمسی که می‌شناسید ندارد، آن‌ها علاقه‌ای به تزئین درخت کریسمس، بابانوئل و هدیه دادن و گرفتن ندارند. مردم جنگ‌زده جنوب سودان تلاش می‌کنند در روز کریسمس بعد از برگزاری جشن در کلیسا بتوانند برای خانواده خود یک وعده غذای خوب تهیه کنند.

مراسم کریسمس در کلیسا شامل خواندن کتاب مقدس و سرود‌های قبیله‌ای می‌شود. سرودخوانی آن‌ها اغلب با طبل زدن و رقصیدن همراه می‌شود. همچنین در کلیسا برای مردم داستان مهاجرت و پناهندگی مریم مقدس و عیسی مسیح را تعریف می‌کنند تا دل مردم را گرم نگه‌دارند. برای آن‌ها تعریف می‌کنند که عیسی چگونه مجبور شد به‌عنوان یک پناهنده خانه خود را ترک کند تا خواسته‌های دولت متخاصم را برآورده کند. افرادی که توانایی مالی بهتری دارند در این روز لباس نو می‌پوشند.

به احترام مردم زجردیده سودان همان ۵ درصد مسیحی را بهانه‌ای قراردادیم تا در مقاله کریسمس در آفریقا اندکی از آن‌ها یاد کنیم. فراموش نکنیم هنوز در این جهان وارونه، مردمانی زندگی می‌کنند که نیازمند توجه سایرین هستند و نباید آن‌ها را به دست فراموشی سپرد.  از جمله این کشور‌ها در آفریقا کم نیستند، مردم کشورهای لیبریا، سودان، بوروندی و کنگو می‌توانند نمونه بارزی برای مثال زدن باشند.

 

کریسمس در آفریقا -۳

 

سخن پایانی

اگر دوست دارید، یک کریسمس متفاوت و گرم را تجربه کنید، گذراندن کریسمس در آفریقا یک پیشنهاد جذاب است. امروزه شما می‌توانید به سادگی از برگزاری مراسم مختلف در اقصا نقاط دنیا دیدن کنید و در کنار آن‌ها اعیاد را جشن بگیرید. شما هم اگر چنین تفریحی را در ذهنتان می‌پرورانید کافی است تلفن را بردارید و با کارشناسان ویزانیو تماس بگیرید تا ویزای توریستی خودتان را در دستانتان ببینید.

 

سوالات متداول

بیشترین جمعیت مسیحی در قاره آفریقا مربوط به کدام کشور می‌شود؟

نیجریه در بین کشور‌های آفریقایی، بیشترین جمعیت مسیحی را در خود جای داده است.

فقیرترین کشور آفریقا کدام است؟

بستگی دارد فقر را با چه متدی بسنجیم، اگر تولید ناخالص را میزان این سنجش قرار بدهیم لیبریا را می‌توانیم فقیرترین کشور آفریقا بنامیم.

بزرگترین و کوچکترین کشورهای آفریقا کدام هستند؟

بزرگترین کشور آفریقا الجزایر و کوچک‌ترین آن‌ها سیشل است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.