مقالات

کریسمس در استرالیا

کریسمس در استرالیا

مسیحیت بیشترین تعداد پیروان را در اقصا نقاط جهان دارد. علاوه به آن نزدیکی کریسمس به سال نو میلادی که تقویم بسیاری از کشورها بر پایه آن می‌باشد، کریسمس را به یک جشن جهانی تبدیل کرده است. کریسمس در استرالیا (قاره) مطلبی است که قصد داریم در این مقاله به آن بپردازیم. ذکر چند کشور می‌تواند برای بررسی کریسمس در استرالیا مناسب باشد، نظر شما چیست؟

 

کریسمس در استرالیا (کشور)

چیزی به نام دین رسمی در استرالیا وجود ندارد. در این کشور بیش از ۱۰۰ مذهب مختلف موجود است بااین‌حال مسیحیت از بیشترین محبوبیت میان سایر ادیان برخوردار می‌باشد. طبق یک سرشماری در سال ۲۰۱۶ بیش از نیمی از مردم استرالیا مسیحی هستند. هرچند این آمار ۱۰ درصد نسبت به سال‌های قبل افت داشته ولی باز‌هم کریسمس در استرالیا را می‌توان یک عید بزرگ دانست.

کریسمس در استرالیا همزمان با تعطیلات تابستانی هم به‌حساب می‌آید. کودکان از اواسط دسامبر تا اوایل فوریه در تعطیلات تابستانی به‌سرمی‌برند. بنابراین خیلی از خانواده‌ها ممکن است کریسمس خود را در مسافرت سپری کنند. ازآنجایی‌که کریسمس در استرالیا در هوایی بسیار گرم برگزار می‌شود، این عید متاسفانه با آتش سوزی‌ همراه است.  بسیاری از مردم به‌صورت داورطلب لباس آتشنشانی به تن می‌کنند و به کمک نیرو‌های رسمی رفته تا به دیگر ایلات کمک کنند.

تاج گل و سرودها و آوازها نیز بخش دیگری از کریسمس در استرالیا را تشکیل می‌دهند. مردم خانه‌ها و باغ‌های خود را در کریسمس با چراغ‌ها تزئین می‌کنند. همسایه‌ها بر سر تزئین بهتر با یکدیگر رقابت می‌کنند و به تماشای تزئین خانه یکدیگر می‌پردازند. یک خیابان در سیدنی هرساله بیش از ۳۵۰۰۰ دلار با نمایش‌های خیابانی برای امور خیریه کمک جمع می‌کند.!

کریسمس در استرالیا

 

یکی دیگر از زیبایی‌های کریسمس در استرالیا گل‌های “بوش کریسمس” می‌باشد که مردم خانه‌های خود را با آن تزئین می‌کنند.  درخت بومی استرالیایی که برگ‌های سبز و گل‌های کرم رنگ دارد. در استرالیا نمای کلی گل‌ها چند هفته به رنگ قرمز درمی‌آید. گیاهان “پوانستیا” نیز گیاهان محبوبی هستند که به‌عنوان وسیله زینتی مورداستفاده قرار می‌گیرند.

جاکاراندا یکی دیگر از درختان استرالیایی است که در کریسمس گل می‌دهد. گل‌های این درخت به رنگ‌های آبی و بنفش هستند. بسته به منطقه‌ای که در استرالیا زندگی می‌کنید می‌توانید از گل‌های زیبای این کشور لذت ببرید. حتی اگر از شانس خوبی برخوردار باشید می‌توانید پرندگان رنگارنگ و زیبایی را ببینید که منظره این گل‌ها را زیباتر کند. لوریکیت‌ها و روزلا‌ها جزو زیباترین این پرندگان هستند.

در شهرهای بسیاری از استرالیا، خوانندگان معروف استرالیایی شروع به خواندن سرود‌ و آواز می‌کنند. این مراسم در شهر‌های مختلفی برگزار می‌شود و از طریق رسانه‌هایی مانند تلویزیون و رادیو برای همگان پوشش داده می‌شود.همچنین مسابقات مختلف، آتش‌بازی، جشنواره‌ها و راه‌پیمایی از دیگر مراسم کریسمس در استرالیا می‌باشد.

بسیاری از مدارس نیز خدمات و سرود‌های خود را با روشن کردن شمع‌ها آغاز می‌کنند. گروه‌های موسیقی محلی و گروه‌های کر هم به اجرای سرود‌ و آهنگ‌های کریسمس می‌پردازند. ازآنجایی‌که کریسمس در استرالیا اواسط تابستان است، مردم این کشور اندکی سرود کریسمس را تغییر می‌دهند و برای جملاتی از این سرود که مربوط به برف و سرما می‌شود جایگزین قرار می‌دهند.

بابانوئل وقتی به استرالیا می‌رسد، به گوزن‌های شمالی استراحت می‌دهد و بجای آن از کانگورو استفاده می‌کند و لباس‌هایش را هم اندکی کاهش می‌دهد. بچه‌ها اغلب برای گوزن‌های بابانوئل هویج کنار می‌گذارند، خود بابانوئل را هم با آبجو مهمان می‌کنند، البته آبجوی غیرالکلی، چراکه بابانوئل مجبور است سورتمه‌اش را براند.

دیدوبازدید از دوستان یکی دیگر از آداب کریسمس در استرالیا است. مسابقات قایق‌رانی، کریکت و سایر بازی‌ها هم به هیجان‌انگیز‌تر کردن این مراسم کمک می‌کند. وعده غذایی این روز معمولاً از غذایی دریایی و شیرینی تشکیل می‌شود.

 

کریسمس در استرالیا

 

نیوزلند- کریسمس در استرالیا

قدمت مسیحیت در نیوزلند به اویایل قرن نوزدهم برمی‌گردد. ورود یکی از موفق‌ترین گروه‌های مبلغین دینی و پدر پل توانست کار را بجایی برساند که امروزه حدود نیمی از مردم نیوزلند مسیحی هستند. مبلغان مسیحی خدمات بسیاری به مردم نیوزلند ارائه کردند ازجمله آن‌ها می‌توانیم به مراقب‌‌های بهداشتی توسط خواهران رحمت و تأسیس مدارس توسط خواهران شفقت اشاره کرد.

اوایل، کشور نیوزلند شاهد تنش‌ها و خصومت‌های بین کلیسا‌ها بود، مخصوصاً میان کاتولیک‌ها و پروتستان‌ها. اما باگذشت زمان این مسائل از میان آن‌ها برداشته شد و جای خود را به همکاری میان کلیسا‌ها داد. “جوزف وارد” اولین نخست وزیر کاتولیک نیوزلند شرایط را برای مسیحیان این کشور مساعدتر کرد و عرصه را برای آن‌ها بیش از پیش وسعت بخشید.

به‌این‌ترتیب با حضور نیوزلند، تعطیلات کریسمس در استرالیا به‌صورت یکپارچه همه قاره را در برمی‌گیرد. راه‌پیمایی‌های کریسمس و تفریح‌های ساحلی بخش عمده‌ای از کریسمس در نیوزلند را تشکیل می‌دهد. بابانوئل با صندل و لباس غیرمتعارف هم به‌ویژه برای توریست‌ها بسیار جلب‌توجه می‌کند. علاوه ‌بر این‌ها کریسمس در استرالیا و نیوزلند یک فرصت تجاری بزرگ به‌حساب می‌آید.

کودکان نیوزلند برای بابانوئل و گوزن‌هایش هویج و آناناس و آبجو کنار می‌گذارند.  در شهر‌هایی نظیر اوکلند، ولینگتون، کرایست‌چرچ و همیلتون نمایش‌های خیره‌کننده‌ نور و آتش‌بازی برگزار می‌شود. خیلی از مردم ممکن است از سایر شهر‌ها هم برای دیدن این نور‌های بزرگ و شگفت‌انگیز عزم سفر کنند.

بسیاری از مردم  درخت کریسمس در خانه خود دارند که به زیباترین شکل ممکن آن را تزئین می‌کنند.  اما این درخت مقداری از سایر درخت‌های کریسمس زیباتر است. بجای صنوبر و کاج از درخت زیبایی به‌نام “پوهوتوکاوا” استفاده می‌کنند که برگ‌های قرمز و روشن دارد و حتی بدون تزئین نیز می‌توانند زیباترین قسمت خانه را به خود اختصاص دهد. نکته جالب دیگر راجع به پوهوتوکاوا این است که هرچقدر این درخت زودتر گل بدهد نوید تابستان گرمتری را می‌دهد و هرچقدر گل‌دهی طولانی‌تری داشته باشد، تابستان طولانی‌تری در پیش رو است. این درخت به‌قدری زیبا است که می‌توانیم بخش قابل توجهی از جذابیت‌های کریسمس در استرالیا (قاره) را مربوط به آن بدانیم.

غذای معمول کریسمس در نیوزلند، کباب گوزن و ژامبون می‌باشد، اما بااین‌حال کراکر و میگو و ماهی هم در بسیاری از سفره‌ها به چشم می‌خورد. در کنار غذا دسر‌های لذیذ و خوش‌طعم و کیک‌های میوه‌ای و بستنی و سایر دسرهای سرد قسمت دیگری از سفره‌های کریسمس را تشکیل می‌دهد. قبل از این نهار پر ملات یک اتفاق شیرین‌تر رخ می‌دهد و آن هم باز کردن کادوهای کریسمس می‌باشد.
راستی نام بابانوئل هم در این کشور “هانا کوکو” می‌باشد.

 

کریسمس در استرالیا

 

 

گینه‌نو – کریسمس در استرالیا ( اقیانوسیه )

تاریخچه عجیبی پشت سر مسیحیت در گینه‌نو خوابیده است. شاید باورش برایتان سخت باشد اما می‌توانید تصور کنید که کودکان اهل این منطقه توسط اسپانیایی‌ها ربوده شده باشند تا در کلیسای کاتولیک فیلیپین تعمید داده بشوند؟ این اتفاقی است که رخ داده است. اما این آغاز فعالیت مبلغان مسیحی در نیوزلند به‌حساب نمی‌آید چرا که در اوایل قرن نوزدهم به شدتی فوج عظیم مبلغان فرقه‌های مختلف مسیحی به سمت گینه‌نو گسیخته شدند که بر تمام فعالیت‌های قبل از خود سایه ‌افکندند. شرکت گسترده استعمارگران در متن این تبلیغات و کمشکش فراوان میان کلیساها ( و حتی برخی اوقات رقابت در خدمت‌رسانی ) و قدرت‌های مختلف در گینه‌نو، چه زیبا باشد و چه تلخ، پیشینه مسیحیت در این کشور می‌باشد.

سرانجام در سال ۱۹۷۵ این کشور رسماً به یک کشور مسیحی  تبدیل شد که جمعیت غالب آن را پیروان این دین تشکیل می‌دهند. مسیحیان این منطقه آداب‌ورسوم سنتی خود را با مسیحیت ادغام کرده‌اند و نسخه جدیدی از مراسم مسیحیت را خلق کرده‌اند.

کریسمس در استرالیا و اقیانوسیه با گل‌های رنگارنگ و هوای گرم شناخته می‌شود. گینه‌نو هم گل‌های هبیسکوس ( ختمی چینی ) و پوینچیانا و پلومریا عطر و رنگ خاصی به کریسمس در استرالیا و اقیانوسیه می‌دهد. کریسمس در گینه‌نو کاملاً یک روز مذهبی و البته خانوادگی به‌حساب می‌آید که مردم به دور یکدیگر جمع می‌شوند و جشن می‌گیرند.

دمای هوای کریسمس در گینه‌نو به‌صورت میانگین بالای ۳۴ درجه است که با بارندگی هم همراه می‌شود. این رطوبت سنگین در کنار عطر قوی گل‌ها آب‌وهوای کریسمس در گینه‌نو را تشکیل می‌دهد. جشن کریسمس حدود ۲۰۰ سال پیش با ورود مبلغان به گینه‌نو راه یافت. ممکن است برخی روستاها هنوز آن را نپذیرفته باشند اما در کل با موردقبول مردم قرارگرفته و آن را به‌عنوان تعطیلات رسمی پذیرفته‌اند.

در این روز مردم با صدای بلند شروع به آواز خواندن می‌کنند و گرد هم جمع می‌شوند و به جنب‌وجوش‌های خاص خود می‌پردازند. هدیه دادن و بابانوئل هم دارد جای خود را در این مراسم باز می‌کند ولی خب همچنان جمع شدن در کلیسا و جشن‌های خانوادگی از آن‌ها پررنگ‌تر است. گوشت خوک، سیب‌زمینی، برنج و شیرینیجات جزو منو اصلی غذای کریسمس در این منطقه به‌حساب می‌آید. بوقلمون کبابی و غذاهای دریایی هم ممکن است قسمت دیگری از وعده غذایی آن‌ها باشد.

 

کریسمس در استرالیا

 

سخن پایانی

جدای از مبحث کریسمس در استرالیا اگر در هوای زمستانی و سرد هوس کردید به جایی بروید که هم از گرما لذت ببرید و هم از طبیعت فوق‌العاده و در کنار آن در جشن کریسمس هم شرکت کنید این قاره گزینه جذابی است. اگر می‌خواهید به یک سفر توریستی جذاب بروید و یا حتی ایده‌هایی نظیر اقامت کاری و اقامت تحصیلی را در سر می‌پرورانید، می‌توانید با کارشناسان ویزانیو در تماس باشید.

سؤالات متداول

قاره استرالیا و اقیانوسیه شامل چند کشور می‌باشد؟

قاره استرالیا شامل ۱۴ کشور مستقل می‌باشد که فقط کشور استرالیا به تنهایی ۶ ایالت دارد.

استرالیا چندمین کشور بزرگ دنیا است؟

استرالیا از نظر وسعت ششمین کشور بزرگ دنیا به‌حساب می‌آید.

پرواز از تهران تا ملبورن چقدر طول می‌کشد؟

پرواز ار تهران تا ملبورن ۱۶ ساعت است که اگر ۲ ساعت توقف حدودی میان راه را هم در نظر بگیریم این عدد به ۱۸ ساعت می‌رسد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.