مقالات

کریسمس در آمریکای شمالی

کریسمس در آمریکای شمالی

در این مقاله می‌خواهیم کریسمس در آمریکای شمالی (و مرکزی ) را مورد بررسی قرار دهیم. بیش از ۷۷ درصد مردم آمریکای شمالی را مسیحی‌ها تشکیل می‌دهند. در نتیجه می‌توان حدس زد که کریسمس در آمریکای شمالی تا چه اندازه مورد استقبال همگان واقع می‌شود.

جنبه تجاری کریسمس در آمریکای شمالی و جهان

در بسیاری از کشور‌ها کریسمس و سال نو میلادی دو تعطیلی بزرگ محسوب می‌شود. در این تعطیلات بسیاری از خانواده‌ها به دیدوبازدید می‌پردازند و بسیاری دیگر برای گردش به کشورها یا شهرهای دیگر مسافرت می‌کنند و درنتیجه سرمایه بسیاری به شرکت‌های حمل‌ونقل و زیر مجموعه‌هایش از جمله شرکت‌های هواپیمایی سرازیر می‌شود.

اما تنها شرکت‌های مسافرتی نیستند که در این ایام سود می‌کنند، برگزاری این مراسم در دنیا مخارج سنگینی به همراه دارد. این مخارج شامل غذای‌های لذیذ مخصوص کریسمس، درخت‌های کریسمس، وسايل زینتنی، لباس های نو و هدایایی که مردم به یکدیگر می‌دهند ‌می‌شود.

تخفیف‌های آخر سال ( جمعه سیاه )

تخفیف‌های آخر سال میلادی یا همان جمعه سیاه (Black Friday) سیل عظیمی از مردم جهان را به سمت بازار‌های مختلف سوق می‌دهد و این فرصت را به شرکت‌های مختلف می‌دهد که کالا و خدمات خود را به فروش برسانند. این تخفیف‌ها یک معامله دوسر سود برای خریداران و فروشنده‌ها به‌حساب می‌آید. بدین ترتیب یکی از بزرگ‌ترین جنبه‌های کریسمس در آمریکای شمالی و سایر نقاط جهان جنبه تجاری آن است.

کریسمس در آمریکای شمالی -۱

 

 

ذکر چند کشور برای بررسی کریسمس در آمریکای شمالی:

در ادامه می‌خواهیم کریسمس در آمریکای شمالی را با بررسی آن در ۳ کشور آمریکا، کانادا و مکزیک توضیح بدهیم.

کانادا – کریسمس در آمریکای شمالی

کانادا کشور بسیار بزرگی است که جمعیت آن از فرهنگ‌های مختلف گرد هم آمده اند. به همین دلیل کریسمس در کانادا به سبک‌های مختلفی جشن گرفته می‌شود. سنت‌هایی که در کانادا دیده می‌شود معمولاً برگرفته از سنت‌های انگلیسی، فرانسوی، اسکاتلندی، ایرلندی، آلمانی، نروژی، اوکراینی و ایرلندی است که البته همه آن‌ها کم‌وبیش تحت تأثیر فرهنگ‌ مردم بومی کانادا قرارگرفته‌اند.

مردم در کانادا برای دوستان و خانواده خود کارت هدیه ارسال می‌کنند. کانادایی‌ها برخی از هدایای خود را شب کریسمس باز می‌کنند و باقی آن را برای روز کریسمس نگه می‌دارند. درخت‌ کریسمس و جوراب‌های آویزان هم بخشی از این مراسم است. غذای موردعلاقه آن‌ها در کریسمس بوقلمون کبابی و سبزیجات و پوره سیب‌زمینی است. یک کیک میوه ای پرملات هم معمولاً در کنار غذایشان به چشم می‌خورد.

کانادایی‌ها هم یکی از هواداران بابانوئل هستند و حتی کشور خود را خانه اصلی بابانوئل می‌دانند، گرچند من مطمئن هستم فنلاندی‌ها خیلی با این موضوع موافق نیستند. رژه بابانوئل در تورنتو یکی از خاص ترین مراسم کریسمس در آمریکای شمالی است. این مراسم در سال ۱۹۱۳ برای بار اول برگزار شد و کودکان بسیاری به دنیال بابانوئل راه افتادند.  این مراسم با گذشت بیش از صدسال همچنان بسیار باشکوه و پرطرفدار برگزار می‌شود و چند هزار نفر در آن شرکت می‌کنند.

استان نوا اسکوشیا دارای پوشش گیاهی صنوبر و کاج است، بنابراین اکثر خانه‌ها در کریسمس با درخت کاج یا صنوبر تزئین می‌شوند. هرساله اسکوشیا یک درخت صنوبر یا کاج به بوستون ارسال می‌کند، این هدیه آن‌ها به‌پاس کمک‌های دریافتی در حادثه انفجار تاریخی هالیفاکس می‌باشد. مردم بوستون این درخت را در شهر قرار می‌دهند و سپس طی مراسمی کریسمس خود را با روشن کردن این درخت شروع می‌کنند.

برخی مردم کانادا در این شب لباس مبدل می‌پوشند و در خانه یکدیگر را می‌کوبند و با صدای بلند می‌گویند “آیا مامرها ( بازیگر‌های نقاب‌دار و برخی اوقات بی‌صدا ) اجازه ورود به خانه را دارند؟” سپس در آنجا می‌خوانند ، می‌رقصند، پذیرایی می‌شوند و بعد از آن به سراغ خانه بعدی ‌می‌روند. اگر میزبان‌ها بتوانند حدس بزنند که مامر‌های نقاب‌دار چه کسانی هستند، باید به آن‌ها بپیوندند و به خانه بعدی بروند، این مراسم معمولاً نزدیک به دو هفته هر شب و روز انجام می‌شود. اگرچه این یکی از سنت‌های زیبای کریسمس در آمریکای شمالی است، ولی اخیراً برخی اعتقاد دارند که این مراسم را دارد به سمت تکدی‌گری هدایت می‌شود.

شهر لابرادور هر سال یک مسابقه همگانی برگزار می‌کند. مردم جلو خانه خود یک آدم‌برفی بزرگ درست می‌کنند و در ساخت آن با یکدیگر رقابت می‌کنند. مهمانی شیرینی یکی دیگر از مراسم جذاب کریسمس در آمریکای شمالی است که توسط کانادایی‌ها برگزار می‌شود. مردم در این مهمانی‌ها شیرینی‌های زنجفیلی و انواع دیگر درست می‌کنند و با خود به خانه‌هایشان می‌برند.

غذای اصلی بسیاری از فرانسوی‌های کانادا در کریسمس خورشی است که از پای خوک و گوشت گوزن درست می‌شود. در برخی دیگر از مناطق این کشور خرچنگ و صدف را در منوی اصلی کریسمس خود قرار می‌دهند. همچنین اگر روزی مسیرتان به کانادا خورد، حتی اگر آن روز مصادف با کریسمس هم نبود، پیشنهاد می‌کنم آب‌نبات‌های لذیذ و مخصوص کانادایی‌ها را امتحان کنید.

سومین جامعه بزرگ کانادا را اوکراینی‌ها تشکیل می‌دهند. بریزوبپاش اوکراینی‌ها از سایر جوامع ساکن در کانادا بیشتر است. برای درک بهتر این موضوع به نظرم اشاره به منوی غذای آن‌ها کافی باشد. اوکراینی‌ها در این روز سفره‌ای پهن می‌کنند که ۱۳ مدل غذای مختلف در آن وجود دارد.!!

کریسمس در آمریکای شمالی -۲

ایالت متحده آمریکا – کریسمس در آمریکای شمالی

ایالت متحده آمریکا هم مانند کانادا میزبان جوامع و ملیت‌های مختلف است که البته می‌توانیم همه آن‌ها را باوجود ریشه‌های فرهنگی و اصلیت‌های مختلف، آمریکایی بنامیم. اما بالاخره این تفاوت‌های فرهنگی حداقل در برخی از مراسم‌ هویدا است. بسیاری از آداب و رسوم کریسمس در آمریکای شمالی برگرفته از بریتانیا، فرانسه، ایتالیا، مکزیک، هلند، لهستان و … می‌باشد.

غذای آمریکایی‌ها متشکل از بوقلمون، ژانبون، سوپ و به لطف ایتالیایی‌ها حتی لازانیا می‌باشد. نوشیدن ‘Eggnog’ ( نوشیدنی سنتی آمریکایی‌ها در کریسمس ) و خوردن شیرینی‌ها زنجفیلی قمسمتی دیگر از خوردوخوراک آمریکایی‌ها در کریسمس می‌باشد.

مسیحیان این کشور هم مانند سایر کشور‌ها در شب کریسمس به کلیسا رفته و آواز‌های مذهبی می‌خوانند و داستان تولد حضرت عیسی را می‌شنوند. در نیوانگلند مغازه‌هایی وجود دارد که در تمام طول سال وسایل زینتی کریسمس می‌فروشند. مردم آمریکا دوست دارند، خانه‌هایشان را با چراغ‌ها و آدم‌برفی و گوزن‌های شمالی تزئین کنند و یک میان وعده هم برای بابانوئل کنار بگذارند.

اولین درخت کریسمس را مهاجران آلمانی وارد آمریکا کردند. چارلز فولن پناهنده سیاسی آلمانی در سال ۱۸۳۲ اولین کسی بود که در خانه‌اش از درخت کریسمس استفاده کرد. همسر چارلز یک کتاب خاطرات دارد که تنها منبع این حرف ما همین کتاب خانم فولن است. چند روایت دیگر هم از اولین درخت کریسمس در آمریکای شمالی وجود دارد ولی تاریخ درخت چارلز حداقل ۱۰ سال از همه آن‌ها قدیمی‌تر است.

اگر برایتان جالب باشد بدانید چه کسی برای اولین بار به فروختن درخت کریسمس پرداخت، این بار می‌توانیم قدری مستدل‌تر و محکم‌تر نام “مارک کار” را بیاوریم. در سال ۱۸۵۱ مارک کار دو سورتمه درخت از کوه‌های کتسکیل بار کرد و در نیویورک آن‌ها را فروخت. باگذشت زمان اندکی، شغل ابداعی آقای کار به یک فرصت شغلی و بازار تجاری تبدیل شد به‌گونه‌ای که در دهه ۱۸۹۰ بیش از ۲۰۰۰۰۰ درخت فقط از کتسکیل راهی نیویورک شد. این آمار امروزه در تمام جهان رشد وحشتناکی داشته، راستی به نظر شما این یک اتفاق خوب و زیبا محسوب می‌شود یا مضر؟

آندره جکسون و فرانکلین پیرس دو تن از روسای جمهور ایالت متحده آمریکا هستند که شاید بیشترین نقش در محبوب شدن درخت کریسمس را ایفا کردند. با وارد شدن درخت‌های کریسمس به کاخ سفید و رونمایی از آن‌ها، این درخت برای همیشه وارد فرهنگ مردم شد و محبوبیتش دوچندان گشت. این محبوبیت متأسفانه کار را به‌جایی رساند که طبق رکورد گینس بلندترین درخت کریسمس، یک صنوبر ۶۷.۳۶ متری بود که سال ۱۹۵۰ در واشنگتن بریده شد.!

بگذارید از بحث درخت کریسمس در آمریکای شمالی بگذریم و به مراسم برخی از مردم مناطق جنوبی این کشور بپردازیم. به نظر شما پاکت‌های کاغذی پرشده از ماسه که در آن شمع روشن شده باشد می‌تواند بیانگر چه چیزی باشد؟ مردم این مناطق، خیابان‌های خود را با این پاکت‌ها تزئین و روشن می‌کنند که مریم مقدس راه خود را در روشنایی طی کند. البته این روشنایی می‌تواند به سنتا کلاوس هم کمک کند تا راه خانه کودکان را راحت‌تر پیدا کند.

 

کرسمس در آمریکای شمالی -۳

 

مکزیک –کریسمس در آمریکای شمالی

“پوسادا” نام یک مراسم سنتی مکزیکی در کریسمس می‌باشد. پوسادا به معنای اقامت‌گاه است، این مراسم که توسط کودکان مکزیکی اجرا می‌شود به داستان مریم مقدس اشاره دارد، آن‌گاه که به دنبال جایی می‌گشت تا بتواند در آن پناه بگیرد. در این مراسم مانند آمریکایی‌ها ( البته این مراسم از مکزیک به آمریکا رفته است) پاکت‌هایی از ماسه پر می‌کنند و در آن شمع روشن می‌کنند و در کنار جاده‌ها می‌گذارند تا به مریم و یوسف کمک کنند که بتوانند جایی برای ماندن پیدا کنند.

کودکان در مراسم پوسادا به منزل همسایه‌ها می‌روند و آواز می‌خوانند و از آن‌ها تقاضای پناهگاهی می‌کنند که در آنجا بمانند(نمایش). میزبان ابتدا درخواست آن‌ها را نمی‌پذیرد ولی درنهایت، دلش به رحم می‌آید و قبول می‌کند. سپس بچه‌ها شادی می‌کنند و با غذا و آتش‌بازی جشن می‌گیرند.

پوسادا هر شب در یک خانه برگزار می‌شود. خانه آخری که شب کریسمس پوسادا در آن برگزار می‌شود، چند چوپان عیسی تازه متولد شده را در آخور می‌گذارند و سپس همگی راهی کلیسا می‌شوند. بعد از مراسم کلیسا تازه آتش‌بازی‌های بزرگ‌تر و جشن‌های شلوغ‌تر شروع می‌شود.

پیناتا نام یک کوزه گلی است که دور آن را با هفت وسیله زینتی، تزئین می‌کنند که نشانگر هفت‌ گناه کبیره است. این کوزه بر شاخه درخت یا سقف خانه آویزان می‌شود و کودکان تلاش می‌کنند به‌نوبت به آن ضربه بزنند و آن را بشکنند. وقتی که کوزه بشکند شیرینی‌های درون آن روی زمین می‌ریزند و کودکان باهم در جمع‌آوری شیرینی بیشتر رقابت می‌کنند.

یکی دیگر از جذابیت‌های این مراسم در مکزیک “Nacimiento” نام دارد. Nacimiento نام تمثیل‌های گلی بزرگ عیسی مسیح، مریم مقدس، یوسف، شبان‌ها و سه پادشاه و گاهی حتی چهر‌های دیگر است که در مقیاس واقعی ( سایز آدم‌های معمولی ) ساخته می‌شوند و در خانه‌ها نگهداری میشود. این مجسمه‌ها ممکن است یک اتاق کامل را به خود اختصاص بدهد. البته درخت کریسمس هم در مکزیک محبوب است ولی نه به‌اندازه Nacimiento.

شب کریسمس در مکزیک بانام “Noche Buena” شناخته می‌شود و یک روز خانوادگی است. مردم پس از شرکت در پوسادا به تناول سوپ مخصوص و کباب بوقلمون و دسر و سایر خوردنی‌ها می‌پردازند. سپس در نیمه‌شب شروع می‌کنند به جشن گرفتن و آتش‌بازی و تا نزدیکی صبح به این کار ادامه ‌می‌دهند.

یکی دیگر از جذابیت‌های کریسمس در آمریکای شمالی را می‌توان مسابقات حکاکی ترب در مکزیک دانست. در این مسابقه مردم ترب‌های بزرگ را مانند مجسمه می‌تراشند و به شکل‌های مختلف درمی‌آورند و نهایتاً آن‌ها را می‌فروشند. اکنون هزاران توریست هر‌ساله برای دیدن این مسابقات و خریدن ترب‌ها به مکزیک می‌روند.

 

کریسمس در آمریکای شمالی -۴

 

سخن پایانی:

کریسمس در آمریکای شمالی تنوع بسیار زیادی دارد و هرساله توریست‌های زیادی را به خود جذب می‌کند. شما هم اگر دوست دارید یکی از این گردشگرها باشید و از نزدیک کریسمس در آمریکای شمالی را ببینید، می‌توانید با کارشناسان ما در ویزانیو در تماس باشید.

 

سؤالات متداول

چند درصد از مردم آمریکای شمالی مسیحی هستند؟

طبق آمار بیش از ۷۷ درصد مردم آمریکای شمالی پیرو دین مسیحیت هستند.

درخت کریسمس چگونه وارد آمریکا شد؟

درخت کریسمس توسط مهاجران و پناهندگان آلمانی وارد آمریکا شد.

دلیل تنوع مراسم کریسمس در آمریکای شمالی چیست؟

مهاجرنشین بودن آمریکای شمالی یا به عبارت دیگر تنوع فرهنگ‌ها سبب اصلی متنوع بودن مراسم کریسمس در آمریکای شمالی در می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.