مقالات

کریسمس در آمریکای جنوبی

کریسمس در آمریکای جنوبی، جنبه کاملاً مذهبی دارد، چراکه جمعیت غالب این منطقه را مسیحی‌ها تشکیل می‌دهند. کریسمس در آمریکا جنوبی با مراسم ویژه و منحصربه‌فردی همراه است. از مراسم مذهبی گرفته تا مراسم رقص و مجسمه سازی که شاید از بت‌پرستی باستانی نشئت گرفته باشد. در کل تنوع غذاهای لذیذ و برگزاری جشن‌های پای‌کوبی و رقص، کریمس در آمریکای جنوبی را بسیار جذاب می‌کند.

مسیحیت در آمریکای جنوبی

مسیحیت با اختلاف بزرگ‌ترین و محبوب‌ترین دین آمریکای جنوبی به‌حساب می‌‌آید. دراین‌بین کلیسای کاتولیک رومی بیشترین پیروان را دارد ( شاید نیمی از مردم این قاره را شامل می‌شود). بعدازآن هم معتقدین به مذهب پروتستان بزرگ‌ترین فرقه مذهبی را تشکیل می‌دهند. با این حساب اندک جمعیت غیر مسیحی هم از جشن کریسمس در آمریکای جنوبی استقبال می‌کنند.

تاریخچه مسیحیت و کریسمس در آمریکای جنوبی

نمی‌دانم این شروع خوبی باشد یا خیر ولی تاریخ را چه شیرین و چه تلخ و خون‌بار باید پذیرفت. آمریکای اسپانیایی واژه‌ای است که با ورود سفیدپوستان به آمریکای لاتین کنونی درست شده است. شاید اگر در “شب شوم” اندکی اقبال به یاری بومیان می‌آمد ”کواه‌تموک”، “کورتز” را شکست می‌داد و تاریخ به گونه دیگری رقم می‌خورد.

گرچند اگر این ارتش اسپانیایی هم شکست می‌خورد، معلوم نبود رهبر کشتی دوم اسپانیایی سیاست متفاوتی پیشه کند یا خیر. درهرصورت استعمارگری اسپانیا و پرتغال را می‌توان اصلی‌ترین پیشینه تاریخی در این مبحث دانست. اگر بخواهیم کمی از تاریخ دور شویم و مختصر نویسی کنیم، می‌توانیم در ادامه به دست‌به‌کار شدن مبلغان دینی اسپانیایی و پرتغالی بپردازیم. چه دغدغه کاتولیک‌ها را دینی فرض کنیم و چه سیاسی، تبلیغات گسترده آن‌ها با موفقیت، آمریکای جنوبی را به یک منطقه مسیحی نشین مبدل کرد.

کریسمس در آمریکای جنوبی

 

کریسمس در آمریکای جنوبی و بررسی آن در چند کشور این قاره

برزیل – کریسمس در آمریکای جنوبی

بسیاری از سنت‌های کریسمس در آمریکای جنوبی از پرتغال و اسپانیا می‌آیند، چراکه این دو کشور سال‌ها بر این منطقه حکمرانی کرده‌اند. لذا تمثیل‌های شب تولد حضرت عیسی در خانه مردم برزیل و در کلیسا‌ها بسیار محبوب است. نمایشنامه چوپان نیز بین آن‌ها بسیار رایج است. در این نمایشنامه معمولاً یک چوپان و یک زن وجود دارد که سعی دارند عیسی نوزاد را بدزدد.

اکثر مردم، به‌خصوص کاتولیک‌ها، نیمه‌شب به کلیسا‌ها می‌روند و معمولاً این مراسم تا حدود ۱ بعد از شب طول می‌کشد. در روز کریسمس هم برخی دوباره به کلیسا می‌روند. بعدازآن مردم به شادی و آتش‌بازی می‌پردازند و این روز را جشن می‌گیرند. در برزیل بابا نوئل را پیرمرد خوب، هم می‌نامند.

با توجه به تابستانی بودن و گرم بودن کریسمس در آمریکای جنوبی، مردم دوست دارند، جشن خود را به سواحل برده و از آفتاب خوب آنجا لذت ببرند. جوراب‌های ساق بلند هم مثل خیلی دیگر از کشور‌ها توسط بابانوئل با هدیه عوض می‌شود. ردوبدل شدن هدایای کوچک با عنوان “دوست مخفی” یک رسم رایج در برزیل است که معمولاً تا آخر دسامبر طول می‌کشد. سپس، در روز کریسمس نام دوستان مخفی فاش می‌شود.

در پایان آخرین سال میلادی مردم برزیل حقوق سیزدهم خود را دریافت می‌کنند. واضح‌تر بگویم منظورم این است که مردم در ماه دسامبر حقوق دو ماه کاری خود را دریافت می‌کنند. این کمک اقتصادی بیش از چند دهه در برزیل رواج داشته است. برزیلی‌ها در کریسمس گوشت بوقلمون، ژامبون، سالاد، میوه، برنج، کشمش و در کنار آن بستنی می‌خورند.

جمعیت ساکن در برزیل ترکیبی از بسیاری از فرهنگ‌ها را در خود جای داده است. بنابراین ممکن است، خوردن غذا‌های ایتالیایی و بریتانیایی و حتی تنقلاتی مربوط به قاره آفریقا هم در آنجا سرو شود. این وعده‌ها را معمولاً قبل از مراسم نیمه‌شب کریسمس صرف می‌کنند. غذای روز کریسمس هم که جای خود را دارد، بعدازآن باید در معده خود جایی برای یک وعده بزرگ دیگر هم داشته باشند که در دیدوبازدیدها میل کنند.

کریسمس در آمریکای جنوبی

آرژانتین – کریسمس در آمریکای جنوبی

مردم آرژانتین هم مانند بسیاری از دیگر کشورهای آمریکای جنوبی یک کریسمس گرم و تابستانی را تجربه می‌کنند. مجسمه‌های مربوط به کریسمس هم در آرژانتین بسیار محبوب است. کارت‌های تبریک و در بین خانواده‌های کوچک هدایه دادن، شیرینی کریسمس در این کشور می‌باشد.

بسیار از کاتولیک‌های این کشور از اواخر غروب به کلیسا می‌روند و آماده مراسم نیمه‌شب ربانی می‌شوند. غذاهای محبوب آن‌ها در این شب را بوقلمون بوداده، گوشت خوک، سالاد و ساندویچ‌ها تشکیل می‌دهد. کیک‌ها و شیرینی‌های مخصوص شکلاتی و کشمشی هم در کنار آن رنگ و بوی لذیذ‌تری به سفره‌ها می‌دهد.

برخی از مردم آرژانتین به کلیسا می‌روند تا در مراسم نیمه‌شب شرکت کنند. اما بسیاری دیگر ترجیح می‌دهند در خانه خود بمانند. آتش‌بازی کنند و هدایای خود را باز کنند و شاید به کلوپ‌ها و مهمانی‌های شبانه بروند. کودکان هم انتظار می‌کشند و  دل در دلشان نیست تا بابانوئل و ‘El Nino Dios‘ و ‘Reyes Magos‘ هدایای آن‌ها را بیاورند.

یکی دیگر از سنت‌های رایج توپ‌های کاغذی است که مانند فانوس‌های چینی آسمان آرژانتین را در ساعات نیمه‌شب مملو از نور می‌کند. برخی از مردم ممکن است، تاخود صبح بیدار بمانند و سپس فردای آن‌را تا دیروقت در خواب سپری کنند. سپس برخی از آن‌ها فردایش را دوباره به کلیسا می‌روند تا به ادامه جشن و مراسم عبادی بپردازند. به‌این‌ترتیب آرژانتین نقش ویژه‌ای در جذاب‌ بودن کریسمس در آمریکای جنوبی را به عهده دارد.

پرو – کریسمس در آمریکای جنوبی

‘chocolatadas’ نام مراسم محبوبی است که در آن مردم به دیدار یکدیگر رفته و باهم شکلات داغ می‌نوشند و “پانتون” (کیک کریسمس ایتالیایی) میل می‌کنند. شکلات داغ بهانه‌ای است که مردم به دیدن یکدیگر بروند و زمانی را در کنار یکدیگر سپری کنند و به گپ و گفت بپردازند.

تمثیل‌های مربوط به کریسمس هم در میان آن‌ها بسیار محبوب است که در سایر کشور‌ها درمورد آن‌ها توضیحاتی داده ایم. این مجسمه‌ها در کنار درخت کریسمس نماد این روز در پرو به شمار می‌روند. مراسم کریسمس در پرو “شب خوش” نام دارد. در این شب بسیاری از مردم از ساعت ۱۰ شب به کلیسا می‌روند تا مراسم را شروع کنند.  

غذای کریسمس در این کشور هم شامل بوقلمون کبابی، مرغ، گوشت خوک و ماهی همراه با سالاد و غذاهای دیگر می‌شود که در کنار آن دسرهای لذیذ سرو می‌شود. هدایای کریسمس هم‌زمان با صرف شام باز می‌شود. بعد از نیمه‌شب مردم پرو دوست دارند به خیابان‌ها بروند تا باهمسایگان خود دیدار کنند و در کنار آتش‌بازی، این عید را به یکدیگر تبریک بگویند. فردای این شب طولانی را مردم با خانواده خود می‌گذرانند، باقیمانده غذای دیشبشان را می‌خوردند، بیرون می‌روند و برخی هم در راهپیمایی کریسمس شرکت می‌کنند و آب‌نبات ردوبدل می‌کنند.

کریسمس در آمریکای جنوبی

کلمبیا – کریسمس در آمریکای جنوبی

در کلمبیا جشن‌ها از روز هفتم دسامبر شروع می‌شود که به “دیاس د لاس ولیتاس “  یا همان روز شمع‌های کوچک معروف است. خانه‌ها و خیابان‌ها با شمع‌ها و فانوس‌های بسیار تزئین می‌شود. همچنین آتش‌بازی و موسیقی و رقص هم که قسمتی جدانشدنی از مراسم کریسمس در آمریکای جنوبی است.

از ۱۶ دسامبر به بعد مردم هر شب در یک خانه جمع می‌شوند و در کنار یکدیگر دعا می‌خوانند. این مراسم تا شب کریسمس ادامه دارد (مشخصاً در بین مردم مذهبی، رایج‌تر است). در این مراسم مردم علاوه بر عبادت، آواز می‌خوانند و در کنار یکدیگر غذا می‌خورند.

خانه مردم پرو با شمع‌های رنگی و درخت کریسمس و تمثیل‌ها تزئین می‌شود. کودکان نامه‌های خود را به عیسی مسیح می‌نویسند و هدایای موردعلاقه خود را طلب می‌کنند. غذای عمده مردم پرو در شب کریسمس را خوک شکم‌پر، بوقلمون و مرغ تشکیل می‌دهد که در کنار آن دسر محبوبی به‌نام ناتیلا میل می‌کنند. بعدازآن بسیاری از مردم تا خود صبح بیدار می‌مانند و به ادامه مراسم کریسمس می‌پردازند. فردای آن روز را هم به استراحت و خوردن باقی غذای شبشان اختصاص می‌دهند.

یکی دیگر از مراسم جالب پرو مراسم “روز بی‌گناهان” است که در ۲۸ دسامبر برگزار می‌شود. این روز پر است از سرگرمی‌ها و شوخی‌های سرگرم‌کننده. طنزپردازان خیابانی و تلویزیونی هم عرصه را خالی نمی‌گذارند و تا می‌توانند به سرگرم کردن مردم می‌پردازند.

کریسمس در آمریکای جنوبی

 

 

سخن پایانی

شرکت در اعیاد و رویدادها در کشور‌های مختلف یکی از جاذبه‌های گردشگری به‌حساب می‌آید. هرساله بسیاری از مردم ویزا به دست منتظر کریسمس و تعطیلات سال نو میلادی هستند که در کنار خانواده خود یک تجربه جذاب و متفاوت را سپری کنند. اگر شما هم مایلید کریسمس در آمریکای جنوبی یا هرجای دیگری از جهان را تجربه کنید، کارشناسان ویزانیو آماده خدمت رسانی به شما دوستان عزیز هستند.

 

سوالات متداول

بزرگ‌ترین کشور آمریکای جنوبی کدام است ؟

برزیل بزرگ‌ترین کشور آمریکای جنوبی می‌باشد.

کریسمس در آمریکای جنوبی الهام گرفته از کدام کشور‌ها است؟

کریسمس در آمریکای جنوبی تحت تأثیر کشور‌های زیادی ازجمله پرتغال، اسپانیا، مکزیک، آمریکا، بریتانیا و ایتالیا می‌باشد.

دین رسمی کشور‌های آمریکای جنوبی چیست؟

کشورهای آمریکای جنوبی معمولاً هیچ دینی را به‌عنوان دین رسمی کشور معرفی نمی‌کنند و تبعیض‌های مذهبی را غیرقانونی می‌دانند، بااین‌حال کلیساهای کاتولیک از محبوبیت بیشتری برخوردارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.