مراحل و شرایط اخذ شهروندی کانادا

مراحل و شرایط اخذ شهروندی کانادا

Citizenship of Canada

300 بازدید - منتشر شده در تاریخ: ۹۹/۰۷/۲۴ در ۹:۰۰ قبل از ظهر , آخرین بروزرسانی: ۰۰/۰۲/۲۶ در ۱۱:۰۶ قبل از ظهر

زمان مطالعه: ۷ دقیقه

شهروندی کانادا یعنی چه؟ چگونه می توان شهروندی کانادا را گرفت و چه کسانی می توانند شهروندی کانادا را کسب کنند؟ در این مطلب به تمام این سوالات پاسخ داده ایم. کافی است تا انتهای این مطلب با ویزا نیو همراه باشید تا آنچه درباره شهروندی کانادا لازم است بدانید را دراختیار تان قرار دهیم. 

شهروندی کانادا به چه معناست؟

کانادا نسبت به سایر کشورهای غربی درصد بالاتری از مهاجرانی را دارد که موفق به دریافت شهروندی شده‌اند. شهروندی یا تابعیت وضعیت قانونی فرد را در کشور خارجی دیگر تعریف می‌کند.

اخذ شهروندی کانادا از طریق فرایندی به نام naturalization کسب می‌شود. افرادی که کانادا را به‌ عنوان مقصد مهاجرت انتخاب می‌کنند و از راه‌های سرمایه‌گذاری، کاری و … اقامت دائم این کشور را کسب می‌کنند، می‌توانند پس از چند سال برای اخذ شهروندی و تابعیت این کشور درخواست ارائه کنند.

تلاش برای کسب شهروندی، آخرین مرحله از مسیر مهاجرت به کانادا است. شهروندی کانادا در اصل نشان‌دهنده جذب موفقیت‌آمیز یک مهاجر در جامعه است؛ مهاجری که با امتیازات خاص می‌تواند زمینه رشد و شکوفایی خود را فراهم کرده و تأثیر مثبتی بر تمام ابعاد جامعه کانادایی داشته باشد.

 

Citizenship of Canada 1 - مراحل و شرایط اخذ شهروندی کانادا

چه کسی می‌تواند شهروندی کانادا را کسب کند؟

مهاجرت به کانادا از هر مسیری، کاری یا سرمایه‌گذاری، با هدف زندگی در کشوری برتر و برخورداری از امتیازات بیشتر هست. فرآیند اخذ اقامت دائم کانادا بسته به شرایط متقاضی و پیچیدگی‌های مسیر، ۵ ساله است. افراد با گذشت ۵ الی ۶ سال می‌توانند واجد شرایط اخذ تابعیت کانادا شوند. به‌طورکلی افراد قبل از ارائه درخواست شهروندی کانادا باید دارای شرایط زیر باشند:

 • اقامت دائم
 • اقامت در کانادا به مدت دست‌کم سه سال در ۵ سال گذشته
 • تسلط به زبان انگلیسی یا فرانسوی بسته به شهر محل اقامت
 • عدم سوءپیشینه در کانادا
 • عدم سابقه اخراج از کانادا یا آمریکا
 • قبول شدن در آزمون شهروندی کانادا
 • سوگند وفاداری به منشور حقوقی کانادا

 

۵ مرحله اصلی اخذ شهروندی کانادا 

در صورت داشتن شرایط کامل ذکرشده، می‌توان برای اخذ شهروندی کانادا اقدام کرد. به‌طورکلی ۵ مرحله اصلی به این منظور وجود دارد که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

 • اقامت دائم

نخستین مرحله پیش از تقاضای شهروندی، دریافت اقامت دائم کانادا می‌باشد. این مرحله سخت‌ترین و طولانی‌ترین مرحله مهاجرت است؛ به‌طوری‌که می‌توان گفت با اخذ اقامت دائم، مسیر همواری برای تابعیت کانادا خواهید داشت.

 • ارزیابی شرایط متقاضی

ارزیابی تمامی شرایطی که از قبل برای اخذ شهروندی کانادا ذکر کردیم، در این مرحله صورت می‌گیرد. تبعیت از قوانین اجتماعی مانند پرداخت به‌موقع مالیات بر درآمد نیز در این مرحله بررسی می‌شود.

 • ثبت درخواست شهروندی

در این مرحله باید با دانلود فرم درخواست شهروندی از سایت، آن را تکمیل و پرینت بگیرید. این فرم به همراه کلیه اسناد و مدارک مهاجرت و البته صورت‌حساب پرداخت ۶۳۰ دلار را در پرونده‌ای گردآوری و حضوراً به سازمان مهاجرت کانادا ارائه کنید.

آزمون تومر چیست؟

این مرحله و ارزیابی پرونده حدود یک سال طول می‌کشد. در صورت مثبت شدن نتیجه زمانی برای مصاحبه با مسئول رسیدگی پرونده در سازمان مهاجرت کانادا تعیین می‌شود.

 • آزمون شهروندی

آزمون شهروندی کانادا نقش کلیدی در موفقیت مهاجران دارد. تسلط کامل بر زبان انگلیسی یا فرانسوی در این پروسه ضروری است؛ زیرا باید شخصاً به همه سؤالات پاسخ دهند. یکی از شرایط مهم شرکت در این آزمون، سن افراد است. افراد با سنین ۱۸ تا ۵۴ سال موظف به شرکت در این آزمون هستند.

در آزمون شهروندی کانادا با سطح دانش افراد درزمینهٔ موقعیت جغرافیایی، فرهنگ، تاریخ و مقررات اجتماعی دولت کانادا با پرسش ۲۰ سؤال ارزیابی می‌شود.

 • مراسم شهروندی

پس از قبولی در آزمون، تاریخی برای حضور در مراسم رسمی اعطای شهروندی اعلام خواهد شد. در این مراسم، پس از سوگند شهروندی و خواندن سرود ملی، موفق به دریافت گواهی شهروندی کانادا خواهید شد.

 

 
 

مزایای حقوق شهروندی کانادا چیست؟

کانادا برخلاف بسیاری از کشورهای جهان، برنامه‌های متنوعی برای جذب مهاجران از سراسر جهان تعبیه کرده است. شرایط ایده آل اجتماعی، امنیت، اقتصاد قدرتمند، نرخ پایین بیکاری، ثبات ارزی، همه و همه از دلایلی هستند که هرکسی را به خود مجذوب می‌کند. شهروندی کانادا اگرچه مسیر طولانی و پرفرازونشیبی دارد، اما مزایایی دارد که تمامی خستگی‌های مسیر را برطرف می‌کند.

اولین و مهم‌ترین مزیت شهروندی کانادا، دریافت پاسپورت این کشور است. پاسپورت کانادا در فهرست معتبرترین پاسپورت‌های جهان در رتبه نهم قرار دارد، به این معنای که شهروندان آن می‌توانند به ۱۷۲ کشور جهان بدون ویزا سفر کنند.

شهروندی کانادا برای شاغلان و صاحبان سرمایه و کار نیز اهمیت بالایی دارد؛ برای مثال شهروندان کانادایی می‌توانند بر مبنای توافق نفتا سرمایه و کار خود را به آمریکا انتقال دهند. هم‌چنین با دریافت شهروندی این کشور افراد می‌توانند در سمت‌های مهم دولتی یا شرکت‌های بزرگ کانادایی فرصت استخدام داشته باشند.

امکان تحصیل رایگان فرزندان و برخورداری از خدمات رایگان بهداشت و درمان از دیگر مزیت‌هایی است که شهروندی کانادا به ارمغان خواهد آورد.

 

مسئولیت اجتماعی شهروندان

علاوه بر مزایا و امکاناتی که دولت در اختیار شهروندان قرار می‌دهد، شهروندان نیز دارای مسئولیت‌هایی هستند. عمل متقابل به این وظایف، است که با اعتمادسازی زمینه شکوفایی هر چه بیشتر کشور را فراهم خواهد کرد. مسئولیت‌های شهروندی کانادا به شرح زیر می‌باشند.

 • تبعیت از قوانین جامعه
 • حس مسئولیت در قبال خود و خانواده
 • کمک به محرومان جامعه
 • حفاظت از میراث تاریخی و فرهنگی کشور
 • حفاظت از منابع و محیط‌زیست
 • دفاع و حمایت از کشور
 • شرکت در انتخابات

ممنوعیت تبعیض نژادی

طبق قوانین اجتماعی وضع‌شده در کانادا، هر رفتار تبعیض‌ آمیزی که در اجتماع از محل تحصیل گرفته تا کار انجام شود، جرم است. عمل به قوانین حقوق بشر در کانادا توانسته در کنار پدیده چند فرهنگی، محیطی امن و آرام برای زندگی همه نژادها فراهم کند. ازجمله رفتارهای تبعیض‌آمیزی که در کانادا جرم محسوب می‌شوند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • گرفتن فرصت استخدام از فردی با سن، جنس، نژاد یا اقلیت دیگر
 • محرومیت زنان از ترفیع جایگاه در محل کار
 • به کار بردن کلمات نژادپرستانه در اجتماع
 • مکان یا سازمان بدون امکانات برای افراد معلول
 • تساوی حقوق زنان و مردان در جامعه
مراحل رفع ریجکتی ویزای شنگن، کانادا و استرالیا

 

سؤالات متداول

آیا کودکان متولدشده در خاک کانادا، می‌توانند از همان ابتدا تابعیت دریافت کنند؟

کانادا از قانون خاک پیروی می‌کند؛ یعنی به هر کودکی که در قلمرو خاک، آب ‌و هوای این سرزمین متولد شود، تابعیت و پاسپورت کانادا ارائه می‌کند؛ حتی اگر والدین او خارجی باشند. این در حالی است که کشورهای اروپایی از قانون خون پیروی می‌کنند؛ یعنی حداقل یکی از والدین باید شهروند یا مقیم دائمی آن باشد تا فرزند تازه متولدشده آن‌ها تابعیت دریافت کنند.

اخذ شهروندی کانادا چقدر طول می‌کشد؟

پیش‌نیاز دریافت شهروندی کانادا، اقامت دائم است. دریافت اقامت دائم کانادا نهایتاً پروسه‌ای ۳ تا ۵ ساله دارد. در صورت واجد شرایط بودن می‌توان برای تابعیت درخواست ارائه کرد. تا دریافت شهروندی کانادا مسیر طولانی وجود دارد، به‌طوری‌که در اکثر موارد پس از ۶ سال می‌توان تابعیت و پاسپورت کانادایی دریافت کرد.

با پاسپورت کانادا به چند کشور جهان می‌توان بدون ویزا سفر کرد؟

مهم‌ترین مزیت اخذ شهروندی کانادا، دریافت پاسپورت این کشور است. پاسپورت کانادا در فهرست معتبرترین پاسپورت‌های جهان در رتبه نهم قرار دارد؛ این امر به این معنا است که شهروندان کانادا می‌توانند به ۱۷۲ کشور جهان بدون نیاز به ویزا سفر کنند.

آیا تحصیل در کانادا، اقامت دائم کانادا را به همراه خواهد داشت؟

خیر، پذیرش در دانشگاه و اخذ ویزای تحصیلی کانادا تضمینی جهت دریافت اقامت دائم کانادا نخواهد بود. مگر این‌که پس از فارغ‌التحصیلی جاب آفر مناسب و معتبر دریافت کنید؛ به‌این‌ترتیب می‌توانید ویزای کاری کانادا را دریافت کنید. تحصیل در کانادا تنها شانس شما را برای به دست آوردن موقعیت شغلی ایده آل افزایش خواهد داد.

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *