مهاجرت

اخذ شهروندی کانادا چه شرایط و قوانینی دارد؟

Citizenship rights in Canada

شهروندی کانادا رویای تمام کسانی است که برای دلایل مختلف به کانادا مهاجرت می کنند. برای مهاجرت به کانادا ممکن است سوالات فراوانی در ذهن متقاضیان تداعی شود. سوالاتی مانند هروندی کانادا چه شرایط و مراحلی دارد؟

اطلاع از معانی برخی اصطلاحات و مقررات کشورها در پروسه مهاجرت امری الزامی است که بی اطلاعی از کوچک ترین قانون می تواند منجر به ناموفق ماندن تلاش برای مهاجرت شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد فرق اقامت دائم و شهروندی کانادا می توانید به صفحه مختص به آن در سایت ما مراجعه کنید.

شهروندی کانادا چیست؟

شهروند کانادا کسی است که حقوق فردی وجمعی خود را می شناسد و از آن ها دفاع می کند. قانون کانادا را می شناسد و به آن عمل می کند و از طریق ان مطالبه می کند. تابعیت همان حق شهروندی است.

افرادی شهروند یا سیتیزن شیپ کانادا محسوب می شوند که یا در خاک این کشور متولد شده اند، یا با روش های مختلف مهاجرت و رعایت مقررات موفق به دریافت حق شهروندی کانادا شده اند.

شهروندان کانادایی می توانند بدون هیچ محدودیتی به کانادا ورود و خروج داشته باشند و هیچ کس حق اخراج آن ها را از کانادا ندارد.

شهروندی کانادا چه مزایایی دارد؟

از مزایای داشتن حق شهروندی کانادا می توان به موارد زیر اشاره کرد:
• حق رای در انتخابات کشوری
• بهره مندی از تمامی حقوق اقتصادی
• برابری حقوق با سایر شهروندان کانادایی
• آزادی فکر، مذهب و عقیده
• بهره مندی از امکانات رفاهی
• بهره مندی از خدمات بیمه ( بیمه درمانی رایگان یا بیمه بازنشستگی)

شرایط دریافت شهروندی کانادا چیست؟

برای دریافت حق شهروندی کانادا داشتن شرایط زیر الزامی می باشد.
• گذشتن حدودا 5 سال از اقامت دائم
• پیروی از قوانین حقوقی و اجتماعی این کشور
• نداشتن هیچ گونه سابقه کیفری
• نداشتن سابقه اخراج از کانادا
• قبولی در آزمون شهروندی
• شرکت در مراسم سوگند وفاداری و اعطای شهروندی

منشور حقوق شهروندی در کانادا چیست؟

چارتر یا همان منشور حقوق شهروندی در کانادا، متشکل از اصول و قواعدی است ک که شهروندان کانادا بر اساس آن در جامعه رفتار می کنند.

منشور آزادی که فرهنگ، هویت و ارزش های مهم و مشترک میان گروه های مختلف مردم را در بر میگیرد، دارای سابقه بلند تاریخی است که با گذر زمان دچار تغییرات شده است.

چارتر به عنوان مجموعه ای قوی از کلیه حقوق شهروندی در کانادا، از منابع متعددی گرد آوری شده است.

آنچه شهروندی کانادا را در جهان محبوب کرده است، حقوق مدون و مستحکمی است که شهروندان این کشور را مورد حمایت قرار می دهد. حقوق شهروندی در کانادا که مورد حمایت دولت و مردم است، محیطی امن برای زندگی افراد، از هر نژاد و اقلیتی که هستند فراهم کرده است.

Citizenship-rights-in-Canada_1

حقوق ذکرشده در منشور آزادی‌های کانادا

حقوقی که در چارتر یا منشور حقوقی کانادا تعریف ‌شده است، نه‌تنها توسط دولت کانادا بلکه توسط شهروندان هم حمایت می‌شود. بر اساس این منشور هرگونه رفتار متفاوت از سوی مردم، تنها در صورتی مجاز است که در راستای کمک به طبقه محروم جامعه باشد. مطالبی که در منشور کانادا ذکرشده، باید به شکلی تفسیر شود که بتواند به‌خوبی پدیده چند فرهنگی در این کشور را حفظ و شکوفا کند. حقوق ذکرشده در منشور آزادی‌های کانادا به شرح زیر می‌باشد.

حقوق قانونی

این گروه از قوانین، حقوق شهروندان را در برابر مقامات دولتی موردحمایت قرار می‌دهد. بر این اساس هر شهروند کانادایی حق آزادی، امنیت و زندگی در این کشور دارد و کسی یا مقامی نمی‌تواند ایشان را از این حقوق محروم کند؛ برای مثال اگر دولت، اموال شهروندی را بدون دلیل موجه توقیف کند، طبق قانون، وی می‌تواند اعتراض کند و حقش را طلب کند.

حقوق دموکراتیک یا سیاسی

بر اساس این دسته از قوانین مدون در منشور حقوقی کانادا، هر شهروند حق شرکت در تصمیم‌گیری‌های سیاسی یا رأی در کشورش را دارد؛ چه در کانادا متولد شده باشد چه در هر جای دیگری از این کره خاکی. افراد در صورت داشتن شرایط لازم مانند سن موردنظر، می‌توانند در کلیه انتخابات کانادا شرکت کنند و به عبارتی حق رأی دارا هستند.

حق ورود و خروج از کانادا

بر مبنای این قوانین، هر شهروند کانادایی حق ورود و خروج نو یا حتی ترک کانادا و بازگشت به آن را دارا می‌باشد؛ به‌عبارتی هیچ محدودیتی در این زمینه وجود ندارد. هم‌چنین شهروندان این کشور، حق اقامت و اشتغال در هر نقطه و ایالتی از کانادا را دارند.

برابری حقوق

مهم‌ترین رکن برای زندگی امن در کشوری که دارای پدیده چند فرهنگی است، احترام به حقوق نژاد، اقلیت، جنسیت افراد می‌باشد. این احترام در کانادا به شکل قانونی محکم درآمده که از تمام شهروندان در برابر تبعیض بر مبنای سن، جنس، نژاد، مذهب، ملیت و قابلیت‌های ذهنی و جسمی حمایت می‌کند. رفتار یکسان با همه، از مهم‌ترین حقوق شهروندی در کانادا و دلیل اصلی پرطرفدار شدن آن در جهان می‌باشد.

چهار آزادی اساسی برای شهروندان کانادایی

حقوق شهروندی در کانادا آزادی همه افراد را در همه عرصه‌ها از آموزش گرفته تا محیط کار به نحوی مؤثر تضمین می‌کند. شاید مهم‌ترین رکن در قانون اساسی کانادا، تساوی حقوق زن و مرد باشد؛ به‌این‌ترتیب از حقوق زنان در برابر خشونت، ازدواج‌های اجباری و… حفاظت به عمل آمده است؛ افرادی که به این جنایات مرتکب شوند، مطابق با قانون اساسی کانادا، به‌شدت مجازات خواهند شد. چهار آزادی اساسی برای شهروندان کانادایی به شرح زیر است.

 • آزادی مذهب و عقیده
 • آزادی بیان، فکر و اعتقاد
 • آزادی تجمعات مسالمت‌آمیز در کانادا
 • آزادی پیوستن به گره یا فرقه‌ای خاص

مراحل اصلی اخذ شهروندی کانادا

در صورت داشتن شرایط کامل ذکرشده، می‌توان برای اخذ شهروندی کانادا اقدام کرد. به‌طورکلی 5 مرحله اصلی به این منظور وجود دارد که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

اقامت دائم

نخستین مرحله پیش از تقاضای شهروندی، دریافت اقامت دائم کانادا می‌باشد. این مرحله سخت‌ترین و طولانی‌ترین مرحله مهاجرت است؛ به‌طوری‌که می‌توان گفت با اخذ اقامت دائم، مسیر همواری برای تابعیت کانادا خواهید داشت.

ارزیابی شرایط متقاضی

ارزیابی تمامی شرایطی که از قبل برای اخذ شهروندی کانادا ذکر کردیم، در این مرحله صورت می‌گیرد. تبعیت از قوانین اجتماعی مانند پرداخت به‌موقع مالیات بر درآمد نیز در این مرحله بررسی می‌شود.

ثبت درخواست شهروندی

در این مرحله باید با دانلود فرم درخواست شهروندی از سایت، آن را تکمیل و پرینت بگیرید. این فرم به همراه کلیه اسناد و مدارک مهاجرت و البته صورت‌حساب پرداخت 630 دلار را در پرونده‌ای گردآوری و حضوراً به سازمان مهاجرت کانادا ارائه کنید.
این مرحله و ارزیابی پرونده حدود یک سال طول می‌کشد. در صورت مثبت شدن نتیجه زمانی برای مصاحبه با مسئول رسیدگی پرونده در سازمان مهاجرت کانادا تعیین می‌شود.

آزمون شهروندی

آزمون شهروندی کانادا نقش کلیدی در موفقیت مهاجران دارد. تسلط کامل بر زبان انگلیسی یا فرانسوی در این پروسه ضروری است؛ زیرا باید شخصاً به همه سؤالات پاسخ دهند. یکی از شرایط مهم شرکت در این آزمون، سن افراد است. افراد با سنین 18 تا 54 سال موظف به شرکت در این آزمون هستند.

در آزمون شهروندی کانادا با سطح دانش افراد درزمینهٔ موقعیت جغرافیایی، فرهنگ، تاریخ و مقررات اجتماعی دولت کانادا با پرسش 20 سؤال ارزیابی می‌شود.

مراسم شهروندی

پس از قبولی در آزمون، تاریخی برای حضور در مراسم رسمی اعطای شهروندی اعلام خواهد شد. در این مراسم، پس از سوگند شهروندی و خواندن سرود ملی، موفق به دریافت گواهی شهروندی کانادا خواهید شد.

مدارک لازم برای اخذ شهروندی

مهاجرت به کانادا در سال‌های اخیر رشد قابل‌توجهی داشته است؛ پدیده چند فرهنگی در کانادا با تخصیص حقوق شهروندی مطلوب از سوی دولت به شهروندان و در کنار آن پیروی از قوانین حاکم بر جامعه، موجب شکوفایی هر چه بیشتر این کشور شده است.

درصورتی‌که شرایط لازم برای دریافت حق شهروندی کانادا را دارید، می‌توانید با ارائه مدارک زیر درخواست شهروندی خود را به دولت کانادا اعلام کنید.

• دریافت اطلاعات لازم در خصوص دریافت شهروندی
• تکمیل فرم درخواست شهروندی
• ارائه مدارک ضروری مانند مدارک شناسایی
• ارائه گواهی عدم سابقه کیفری در 4 سال گذشته در کشوری که در آن اقامت داشته‌اید.
• پرداخت هزینه لازم و اخذ رسید آن

 ممنوعیت رفتارهای تبعیض‌آمیز در کانادا

طبق قوانین محکمی که در کانادا وجود دارد، هرگونه رفتار تبعیض‌آمیز در جامعه از محل تحصیل گرفته تا کار و زندگی، جرم شناخته می‌شود. همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، عمل به قوانین حقوق بشر در کانادا، توانسته محیطی امن و توام با آرامش برای زندگی همه اقلیت‌ها و نژادها فراهم آورد.

برخی رفتارهای تبعیض‌آمیز که در کانادا جرم شناخته می‌شود به شرح زیر می‌باشد.

 • خودداری از استخدام فردی با سن، نژاد و اقلیت خاص
 • محروم نمودن زنان از ترفیع رتبه در محل کار
 • استفاده از کلمات نژادپرستانه در جامعه
 • وجود مرکز یا سازمانی بدون امکانات برای افراد ناتوان
 • تساوی کلیه حقوق زنان و مردان در محل کار

وظایف شهروندان کانادا

علاوه بر حقوق و مسئولیت‌هایی که دولت در قبال شهروندان این کشور دارد، شهروندان نیز یکسری وظایف و مسئولیت دارند. انجام این وظایف، هم از طرف دولت و هم از طرف شهروندان، سبب شکوفایی هر چه بیشتر جامعه خواهد شد. وظایف و مسئولیت‌های یک شهروند در کانادا شامل موارد زیر است.

 • پیروی از قانون حاکم بر جامعه
 • مسئولیت‌پذیری در قبال خود و خانواده
 • کمک به شهروندان دیگر نظیر محرومان جامعه
 • مراقبت از میراث تاریخی و فرهنگی کشور
 • حفاظت از محیط‌زیست
 • دفاع از کشور
 • مشارکت در انتخابات

سوالات متداول

فیش پرداختی که مبلغ 630 دلار است باید پرداخت شود.

باید طی 5 سال گذشته 1.095 روز در کانادا زندگی کرده باشید.

برای اخذ شهروندی کانادا مهارت زبان از الزامات است. زبان رسمی کانادا انگلیسی و فرانسوی است ولی انگلیسی رواج بیشتری دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.