مهاجرت

کشورهای عضو شینگن | راحت ترین کشور برای ویزای شینگن

کشورهای عضو شینگن | راحت ترین کشور برای ویزای شینگن

چه کشورهایی در حوزه شینگن قرار دارند؟ یا به عبارت دیگر راحت ترین کشور های برای اخذ ویزای شینگن کدام کشور ها هستند؟ در این مطلب کشورهای عضو شینگن را معرفی کرده ایم. اگر با نحوه اخذ ویزای شینگن و انواع ویزای شینگن آشنایی ندارید مطلب ما در ویزا نیو را از دست ندهید.

با کشورهای حوزه شینگن آشنا شوید

در دهه ۸۰ میلادی در محلی در نزدیکی شهر شینگن لوکزامبورگ؛ میان پنج کشور اروپایی آلمان، بلژیک، هلند، فرانسه و لوکزامبورگ که دارای مرز واحدی هستند، قراردادی به نام توافقنامه شینگن (Schengen Agreement) بسته شد. بر اساس این قرارداد محدودیت مرزی برای رفت‌ و‌ آمد افراد تبعه این کشورها برداشته شد. باگذشت زمان سایر کشورهای اروپایی نیز به این توافق‌نامه ملحق شده و مرزهای شینگن را گسترش دادند.

افرادی که خارج از کشورهای منطقه شینگن واقع‌شده‌اند، برای سفر به کشورهای واقع در منطقه و اخذ اقامت آن‌ها ملزم به اخذ ویزای شینگن هستند. در حال حاضر این پیمان میان 28 کشور اروپایی بسته‌شده و فرآیند رفت‌و‌آمد را برای شهروندان این کشورها آسان‌تر کرده است؛ زیرا شهروندان کشورهای منطقه شنگن با داشتن ویزای هرکدام از کشورهای منطقه،‌ مجوز ورود بدون نیاز به اخذ ویزا به سایر کشورها را خواهند داشت.

ویزای شینگن، اکثر کشورهای اروپایی به‌جز بریتانیا را پوشش می‌دهد و کشورهایی مانند رومانی، بلغارستان، کرواسی، قبرس و ایرلند به‌زودی بخشی از این توافقنامه می‌شوند. بااین‌حال، کشورهایی مانند نروژ، ایسلند، سوئیس و لیختن اشتاین که بخشی از اتحادیه‌ی اروپا نیستند در حال حاضر به منطقه‌ی شنگن تعلق دارند و از سیاست حرکت آزادانه بهره می‌برند.

اگرچه بیشتر افراد به این نوع ویزا یا این منطقه شینگن می‌گویند، ولی تلفظ صحیح آن در واقع شنگن است. افرادی که شهروند کشورهای شینگن نیستند برای ورود به این حوزه باید ویزای شنگن داشته باشند. ویزای شنگن توسط مقامات سفارت کشوری که از آن تقاضای ویزا شده است صادر می‌گردد. لیست کشورهای عضو پیمان شینگن به شرح زیر می‎ باشد:

 • اتریش
 • بلژیک
 • جمهوری چک
 • دانمارک (به جز گرینلند و جزایر فارو)
 • استونی
 • فنلاند
 • فرانسه (به جز سرزمین‎های تحت سلطه این کشور که خارج از خاک کشورش هستند)
 • آلمان
 • یونان
 • مجارستان
 • ایسلند
 • سوئیس
 • سوئد
 • لیتوانی
 • ایتالیا
 • لتونی
 • لیختن اشتاین
 • لوکزامبورگ
 • مالت
 • نروژ (بجز سوالبارد)
 • هلند (به جز آروبا، کوراسائو، سینت مارتن، جزایر کارائیب هلند)
 • لهستان
 • پرتغال
 • اسلواکی
 • اسلوونی
 • اسپانیا (همراه بخش‌های سئوتا و ملیلیه)

سوئد و لهستان دو کشوری هستند که در حال‌حاضر کارگزار رسمی ندارند و برای ثبت درخواست ویزا می‌بایست به‌صورت حضوری به سفارت خانه‌های آن‌ها مراجعه کنید.

احتمال پیوستن برخی کشورها به پیمان شینگن در سایت ویزانیو

احتمال پیوستن برخی کشورها به پیمان شینگن

از کشورهای اتحادیه اروپا هنوز 6 کشور و همچنین قلمروهای دولتی هنوز عضو پیمان شنگن نیستند، کشورهایی ازجمله رومانی، بلغارستان، کرواسی و قبرس کاندیداهای احتمالی پیوستن به این پیمان هستند.

کدام کشورهای حوزه شینگن کارگزاری رسمی در تهران دارند؟

به دلیل حجم بالای تقاضای شهروندان ایرانی برای دریافت این نوع ویزا و مراجعه بسیار به کنسول آن‌ها در پایتخت، کارهای دریافت و بررسی مدارک متقاضیان ویزای شینگن را اصطلاحاً برون‌سپاری(outsource)‌  می‌کنند.

متقاضیان دریافت ویزا باید به این کارگزاری‌های رسمی مراجعه کرده و مدارک را بر اساس وقت مصاحبه (appointment time)‌ تحویل دهند. در این پروسه اطلاعات بیومتریک و اثرانگشت متقاضی ثبت خواهد شد.

این بدان معناست که کشورهایی که کارگزار رسمی دارند، هیچ متقاضی ویزا را به کنسول راه نداده و پذیرش حضوری ندارند. کشورهایی که از طریق کارگزاری نسبت به دریافت مدارک متقاضیان ویزای شینگن اقدام می‌کنند عبارت‌اند از : آلمان، ایتالیا، فرانسه، هلند، جمهوری چک، اتریش، نروژ، یونان، فنلاند و مجارستان.

به گزارش رسمی وب‌سایت ویزای شنگن، در سال 2018 بیش از 14.3 میلیون ویزای شنگن برای سفر به دور اروپا صادر شده است.

کدام کشورها در حوزه شنگن قرار دارند؟

کشورهای اتریش، بلژیک، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد، سوئیس و لیختن‌اشتاین از سال ۱۹۸۵ و پس از امضای پیمانی با همین نام ۲۶ کشور عضو شینگن را تشکیل دادند.

ساکنین و اتباع کشورهای قاره آمریکا، (غیر از چند کشور معدود مثل کلمبیا، پرو، بولیوی و…) و ساکنین و اتباع قاره استرالیا و کشورهای ژاپن، کره جنوبی و مالزی نیازی به اخذ ویزا شینگن ندارند و می‌توانند به مدت حداکثر 90 روز به این کشورها وارد و یا خارج شوند.

از کشورهایی کوچک همچون مالت تا کشورهایی بزرگ‌تر همچون آلمان و فرانسه همگی با پذیرش پیمان شینگن به اتباع خود این امکان را دادند تا بدون نیاز به ویزا وارد خاک کشورهای همسایه شوند. مزیت این ویزا برای اتباع دیگر کشورها این است که با اخذ ویزا از یکی از کشورهای عضو این پیمان، بدون نیاز به ویزا اجازه ورود به دیگر کشورهای حوزه شینگن نیز وجود خواهد داشت.

برای مثال اگر فردی از کشور سوئد ویزای شینگن توریستی دریافت کند، با ورود به خاک سوئد و پیش از پایان اعتبار ویزای خود می‌تواند به ۲۵ کشور دیگر این منطقه بدون نیاز به ویزا سفر کند. برخی از کشورها شرایط بهتری را برای دریافت ویزای شینگن ارائه میدهند که در این مطلب تحت عنوان راحت‎ترین کشورها برای دریافت ویزای شنگن با آنها آشنا خواهید شد.

اما اگرچه قوانین و مدارک موردنیاز برای اخذ ویزای شینگن تقریباً در تمامی کشورهای این منطقه یکسان است اما بر اساس آمار موجود نرخ ریجکتی در برخی از آن‌ها در مقایسه با دیگر کشورها پایین‌تر است. در ادامه ۵ مورد از راحت‌ترین کشورها برای دریافت ویزای شینگن را با هم بررسی می‌کنیم.

جدیدترین تغییرات قوانین مربوط به درخواست ویزای شینگن

جدیدترین تغییرات قوانین مربوط به درخواست ویزای شینگن

اخیرا تغییراتی در قوانین مربوط به اخذ ویزای شینگن پدید آمده که فرآیند تقاضا و دریافت این ویزا را تحت الشعاع قرار داده است. در ادامه این قوانین جدید را با هم بررسی میکنیم:

 • افزایش هزینه های مربوط به ثبت درخواست ویزا

تا پیش از این هزینه مربوط به درخواست ویزای شینگن برای افراد بزرگسال 60 یورو و برای کودکان 6 تا 12 سال 35 یورو بود که این میزان در قانون جدید برای بزرگسال 80 یورو و برای کودکان 6 تا 12 سال 40 یورو تعیین شده (کودکان زیر 6 سال همچنان از پرداخت هزینه معاف هستند).

 • طولانی تر شدن مدت زمان مورد نیاز برای درخواست ویزا

در قانون جدید، شرایطی وضع شده که افراد بتوانند مدت زمان ویزای خود را افزایش دهند. حداکثر مدت ویزای شینگن تا پیش از این  3 ماه بود که این میزان به 6 ماه ارتقا یافته است.

 • امکان ثبت درخواست آنلاین ویزای شینگن

در قانون جدید، امکانی فراهم آمده که متقاضیان میتوانند مراحل مربوط به تکمیل فرم درخواست، امضا و تایید آن را آنلاین انجام دهند.

 • امکان گذراندن فرآیند اخذ ویزای شینگن در کشورهای خارج از حوزه شینگن

براساس این قانون افراد کشور دیگری که اتباع آن به ویزای شینگن نیاز دارند، میتوانند فرآیند دریافت ویزای شینگن را از راه های زیر انجام دهند:

 1. سفارت یکی از کشورهای عضو شینگن در کشور مبدا
 2. در صورتی که کشورهای عضو شینگن در کشور ثالث سفارت نداشته باشند این امکان از طریق شرکت های ارائه دهنده خدمات برون مرزی امکان پذیر است.
 • امیتیازات ویژه برای مسافرینی خوشنام که سابقه سفر اروپا داشته اند

برای افرادی که در گذشته به اروپا سفر کرده و از خود سابقه خوبی بجا گذاشته اند، امکان ارائه ویزای شینگن 5 ساله با قابلیت رفت آمد به کشورهای حوزه شینگن فراهم شده.

راحت‌ترین کشورها برای دریافت ویزای شنگن

کشور کوچک و دوست‌داشتنی ایسلند همچون ۳ سال گذشته بهترین کشور اروپایی برای اخذ ویزای شینگن است. نرخ رد درخواست ویزا از این کشور در سال ۲۰۱۷ تنها ۰٫۹۶% بوده است. به‌بیان‌دیگر از ۷۶۱۰ فرم ارسال‌شده به سفارت‌های ایسلند تنها ۷۳ مورد رد شده و باقی درخواست‌ها ویزا شده‌اند.

در چهار سال گذشته این کشور منطقه اسکاندیناوی هیچ‌گاه بیش از ۱ درصد درخواست‌های ویزا را ریجکت نکرده است. در سال ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ تنها ۱۲ مورد ریجکتی در سفارت‌های این کشور ثبت‌شده؛ بنابراین می‌توان از ایسلند به‌عنوان صدرنشین لیست راحت‎ترین کشورها برای دریافت ویزای شنگن نام برد.

کشور فنلاند یکی دیگر از کشورهای بسیار زیبای اسکاندیناوی که شفق‌های قطبی‌اش سالانه مسافران زیادی را به سمت خود می‌کشاند. بعد از ایسلند بهترین و راحت‎ترین کشورها برای دریافت ویزای شنگن است. نرخ ریجکتی ویزا در سال ۲۰۱۷ برای این کشور تنها ۱٫۱۳% بوده که به‌بیان‌دیگر از ۸۲۷, ۵۲۰ درخواست ثبت‌شده تنها ۹, ۳۳۷ مورد رد شده‌اند.

کشور لیتوانی با ۱٫۱۹% و استونی با  ۱٫۲۱% جایگاه سوم و چهارم فهرست راحت‌ترین کشورها برای دریافت ویزای شینگن را به خود اختصاص داده‌اند. پنجمین کشور این فهرست با تنها ۱٫۵۵% نرخ ریجکتی ویزا کشور لتونی است که از سال ۲۰۱۴ کمی در قبال صدور ویزا سخت‌گیرتر شده است. در سال ۲۰۱۴ که بیشترین میزان درخواست ویزای شینگن یعنی ۱۶, ۷۲۵, ۹۰۸ را ثبت کرده است، لتونی و لیتوانی در صدر فهرست راحت‌ترین کشورها برای دریافت ویزای شینگن قرار داشتند.

کشورهای استونی، اسلواکی، لهستان، یونان و لوکزامبورگ پنج کشور دیگری هستند که بالاترین نرخ صدور ویزای شینگن در سال ۲۰۱۷ را با عنوان راحت‎ترین کشورها برای دریافت ویزای شنگن به خود اختصاص داده‌اند.

کلام آخر در مورد آشنایی با کشورهای حوزه ویزای شنگن

تمامی مدارک مربوط به ویزای شنگن که ارائه میشود باید توسط دارالترجمه رسمی ترجمه شود. زبان مورد تایید اغلب کشورهای عضو شنگن، انگلیسی میباشد. داشتن ویزای شینگن، به این معنی نیست که شما اجازه ورود به تمامی کشورهای پیمان شینگن را دارید. هر کشور میتواند از ورود شما به خاکش جلوگیری کند. برای مثال شمال ویزای شینگن خود را از کشور اتریش دریافت کرده اید، فرانسه میتواند با وجود اینکه شما ویزای شینگن دارید از ورود شما به خاک کشورش جلوگیری کند.

سوالات متداول

با توجه به شرایط سیاسی فعلی ایران در سطح جهان، بهترین کشورهایی که ایرانی ها میتوانند از آن ویزای شینگن دریافت کنند ایتالیا و یوان هستند ( سخت گیری کمتری دارند).

بله افراد دارای سن پایین شانس کمتری نسبت به افراد بالغ برای دریافت ویزای شینگن دارند.

با داشتن ویزای شینگن شما مجوز ورود به 26 کشور عضو پیمان شینگن را خواهید داشت.

10 دیدگاه در “کشورهای عضو شینگن | راحت ترین کشور برای ویزای شینگن

 1. فرشید نوری دوران گفت:

  سلام من حدود ۶۴ثبت اختراع دارم که ۸موردان پیشگیری از بیماری ویروس کرونا هست در صورت امکان برای اقامت به کشور آلمان از اختراعاتم استفاده کنم در صورت امکان راهنمایی بفرمائید ممنونم از لطفیان

  1. سلام. متاسفانه ما خدماتی در خصوص ثبت اختراع ارائه نمیدهیم.

 2. Mohibullah گفت:

  سلام
  آیا ویزای دانشجویی کشور مجارستان هم ویزه شنگن است یاخیر وآیا با این ویزا وارد کشور آلمان هم شده میتوانم یاخیر؟

  1. مدیریت گفت:

   بله. میتواند به عنوان توریست وارد این اتحادیه بشه.

 3. آرش م گفت:

  کدام کشور با صرف فقط تمکن مالی با عنوان توریست در حد سفر 2 هفته ای می توان ویزا گرفت؟

  1. میلاد بیات گفت:

   سلام وقت بخیر میتوایند برای کشورهای اروپایی درخواست ویزا دهید.

 4. کاوان گفت:

  ایسلند / فنلاند / کرواسی

  کسی میتونه ویزای کار بگیره برام

  1. میلاد بیات گفت:

   سلام وقتتون بخير…
   ما خدمات اخذ ویزای کاری از طریق جاب آفر رو برای کانادا و حوزه شنگن اروپا براتون در نظر داریم
   ما هدفمون اینه که با تخصص و مدارکی که شما دارید براتون پیشنهاد شغلی پیدا کنیم که شایسته ی شما باشه
   چند تا از الزامات دریافت ویزای کاری اینه که، سه سال سابقه کار داشته باشید توی حوزه تخصصتون و سنتون حداکثر ۴۵ سال باشه و تا ۷ ماه بعد از قرار داد مدرک ایلتس جنرال رو با حداقل نمره ۵ و نیم به ما ارایه بدین…
   در صورت تمایلتون لطفا رزومه خودتون رو از طریق واتساپ با این شماره 09219749832 برای ما ارسال کنید تا از طریق موسسه و وکلای ما مورد بررسی قرار بگیره تا براتون پیشنهادهای شغلی رو ارسال کنیم.

 5. مسعود گفت:

  باسلام.باویزای شنگن،چ مدت میشه توی ی کشور موند؟وآیا میشه برای کار اونجا وایساد؟ممنون

  1. میلاد بیات گفت:

   سلام وقت بخیر با ویزا توریستی سینگل شما بین 14 تا 21 روز اجازه ماندن در کشور مقصد را داشته اما اجازه کار ندارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.