شرایط اخذ شهروندی کانادا

شرایط اخذ شهروندی کانادا

Conditions for obtaining Canadian citizenship

242 بازدید - منتشر شده در تاریخ: ۹۹/۰۴/۰۵ در ۹:۰۰ قبل از ظهر , آخرین بروزرسانی: ۹۹/۰۷/۱۳ در ۹:۰۹ قبل از ظهر

زمان مطالعه: ۶ دقیقه

شهروندی یک کشور علی‌رغم برخورداری از مزایا و امکانات خاص آن، به معنای سهیم شدن در یک جامعه است؛ لذا هر شهروند باید از وظایف و مسئولیت‌های اجتماعی خود کاملاً آگاه باشد تا بتواند زندگی توأم با امنیت و آرامش را در کنار عزیزانش تجربه کند. کسب شهروندی کانادا مانند هر کشور دیگری مسیری پیچیده و البته سرنوشت‌ساز است. سالانه بیش از ۱۷۰.۰۰۰ نفر موفق به دریافت شهروندی کانادا می‌شوند؛ آنچه مهم است انتخاب راهی است که شما را ایمن‌تر و زودتر به این هدف بزرگ برساند. در این مقاله شرایط اخذ شهروندی کانادا را برای شما شرح خواهیم داد.

حقوق شهروندی کانادا

کانادا به‌عنوان کشوری زیبا و پیشرفته، دارای اقتصاد قدرتمند، ثبات سیاسی، امنیت اجتماعی و امکانات رفاهی و درمانی برتر است که بسترساز یک زندگی ایده آل خواهد بود. حقوق شهروندی در کانادا مزایای بسیاری دارد؛ تا این حد که سالانه عده بسیاری برای دریافت آن تصمیم به مهاجرت و ترک وطن خود می‌گیرند. پدیده چند فرهنگی زیر سایه همین حقوق شهروندی مستحکم، در کانادا موجب پدید آمدن محیطی امن برای پیشرفت در عرصه‌های کار و زندگی شده است. موسسه مهاجرتی ویزا نیو با بهره‌گیری از مشاوران حرفه‌ای، شما را در خصوص شرایط شهروندی کانادا و حقوق و مسئولیت‌های آن آگاه خواهد کرد.

Conditions for obtaining Canadian citizenship 1 - شرایط اخذ شهروندی کانادا
شرکت در مراسم اعطای شهروندی

ازجمله مهم‌ترین شرایط اخذ شهروندی کانادا می‌توان به دریافت اقامت دائم و زندگی در خاک این کشور حداقل ۳ سال از ۵ سال اشاره کرد. درصورتی‌که موفق به دریافت شهروندی کانادا شدید می‌توانید از مزایای زیر بهره ببرید.

 • حق رأی در انتخابات کشوری یا کاندید شدن
 • دریافت پاسپورت معتبر کانادا
 • ورود و خروج آزادانه به خاک کشور کانادا
 • برخورداری از حقوق اقتصادی مانند خرید ملک در کانادا
 • بهره‌مندی از امکاناتی نظیر بیمه بازنشستگی
 • تساوی حقوق
 • آزادی فکر، اندیشه و مذهب

تقاضای شهروندی کانادا

افراد زمانی می‌توانند به سازمان امور مهاجران کانادا این درخواست را ارائه کنند که موفق به اخذ اقامت دائم این کشور شده باشند؛ هم‌چنین پس از اخذ اقامت دائم، به مدت حداقل ۳ سال از ۵ سال در کانادا زندگی کرده باشند و در ظرف این مدت‌زمان از قوانین حاکم بر جامعه تبعیت کرده باشند؛ برای مثال مالیات بر درآمد خود را به‌موقع پرداخت کرده باشد. شرایط اخذ شهروندی کانادا برای سنین مختلف، متفاوت است؛ به‌نحوی‌که در سنین خاص ملزم به طی کردن برخی مراحل نخواهید بود. نکاتی مهم در باب تقاضای شهروندی کانادا به شرح زیر است.

 • درصورتی‌که سن متقاضیان بین ۱۸ تا ۵۴ سال باشد باید در آزمون شهروندی کانادا شرکت کنند؛ افرادی با سنین خارج از این حدود، نیازی به شرکت در این آزمون ندارند.
 • متقاضیانی که بیش از ۱۴ سال دارند، باید در مراسم اعطای شهروندی کانادا شرکت نمایند.
 • والدین کودکان زیر ۱۴ سال می‌توانند به‌جای آن‌ها درخواست شهروندی ارائه کنند.
 • کودکان زیر ۱۴ سال هم باید اقامت دائم داشته باشند؛ اما نیازی نیست ۳ سال از ۵ سال پس از دریافت اقامت دائم در کانادا زندگی کرده باشند.
 • ازدواج با یک شهروند کانادایی به‌تنهایی منجر به تابعیت این کشور نخواهد شد؛ افراد پس از اخذ اقامت دائم از این طریق، باید به مدت ۳ سال در کانادا زندگی کرده باشند تا بتوانند درخواست شهروندی ارائه کنند.
کم هزینه ترین کشور برای مهاجرت کدام است؟

شرایط اخذ شهروندی کانادا

هدف از مهاجرت به کانادا، از هر راهی که باشد، کاری یا سرمایه‌گذاری، دریافت حق شهروندی این کشور ایده آل از هر نظر و هم‌چنین پاسپورت معتبر آن خواهد بود. فرآیند اخذ اقامت دائم این کشور ۵ ساله می‌باشد؛ افراد این امکان را خواهد داشت تا پس از ۵ الی ۶ سال برای دریافت تابعیت و شهروندی کانادا درخواست ارائه کنند. مهم‌ترین شرایط اخذ شهروندی کانادا شامل موارد زیر است.

 • قبول شدن در آزمون شهروندی
 • شرکت در مراسم اعطای شهروندی و سوگند وفاداری
 • عدم سابقه کیفری
 • نداشتن سابقه اخراج از کانادا

مدارک لازم برای اخذ شهروندی

مهاجرت به کانادا در سال‌های اخیر رشد قابل‌توجهی داشته است؛ پدیده چند فرهنگی در کانادا با تخصیص حقوق شهروندی مطلوب از سوی دولت به شهروندان و در کنار آن پیروی از قوانین حاکم بر جامعه، موجب شکوفایی هر چه بیشتر این کشور شده است. درصورتی‌که شرایط لازم برای دریافت حق شهروندی کانادا را دارید، می‌توانید با ارائه مدارک زیر درخواست شهروندی خود را به دولت کانادا اعلام کنید.

 • دریافت اطلاعات لازم در خصوص دریافت شهروندی
 • تکمیل فرم درخواست شهروندی
 • ارائه مدارک ضروری مانند مدارک شناسایی
 • ارائه گواهی عدم سابقه کیفری در ۴ سال گذشته در کشوری که در آن اقامت داشته‌اید.
 • پرداخت هزینه لازم و اخذ رسید آن
 • ارائه فرم درخواست به همراه کلیه مدارک به سازمان امور مهاجران

آزمون شهروندی

این آزمون بخش مهمی از شرایط اخذ شهروندی کانادا محسوب می‌شود که تمامی متقاضیان ۱۸ تا ۵۴ ساله موظف به شرکت در آن هستند. سؤالات این آزمون، هدف از مهاجرت به کانادا، اطلاعات شما درباره تاریخ، فرهنگ و ارزش‌های این کشور و البته میزان آشنایی شما با وظایف و مسئولیت‌های شهروندی را بررسی خواهد کرد. مشخص کردن هدف از مهاجرت به کانادا به‌قدری مهم است که خطر ابطال حق شهروندی شما در صورت نداشتن هدفی منطقی و وجود خواهد داشت.

در طول فرآیند آزمون، مهارت شما در زبان انگلیسی و فرانسوی و برقراری ارتباط با سایرین، مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. این آزمون که توسط سازمان CIC برگزار می‌شود، می‌تواند بنا به شرایط متقاضی به‌صورت شفاهی به‌وسیله قاضی پرونده شهروندی یا کتبی صورت بپذیرد؛ به‌عنوان‌مثال اگر در خواندن یا نگارش زبان انگلیسی یا فرانسوی مشکل‌دارید، می‌توانید به‌صورت شفاهی پاسخ‌گو باشید. به هنگام شرکت در این آزمون می‌بایست فرم تقاضای شهروندی کانادا و کلیه مدارک مهاجرتی خود را به همراه داشته باشید.

شرکت در مراسم اعطای شهروندی

پس از کسب امتیاز موردقبول در آزمون، مرحله آخر شرکت در مراسم اعطای شهروندی خواهد بود. در طول این مراسم که توسط قاضی برگزار می‌شود، شما تمامی مسئولیت‌ها و وظایف شهروندی خود را پذیرفته و سوگند وفاداری به ارزش‌های کانادا خواهید خورد. پس از شرکت در این مراسم و ادای سوگند، شما رسماً به‌عنوان شهروند کانادایی شناخته خواهید شد و گواهی مربوطه به همراه مدرکی که تاریخ کانادایی شدن شما را ذکر می‌کند، به شما ارائه خواهد شد.

کودکان زیر ۱۴ سال ملزم به شرکت در مراسم شهروندی کانادا نیستند و گواهی شهروندی به والدین آن‌ها ارائه خواهد شد. بسیاری از افراد، دوستان و آشنایان خود را برای همراهی در طول این مراسم سرنوشت‌ساز دعوت می‌کنند. مراسم اعطای شهروندی در کانادا بسیار مهم است؛ به‌طوری‌که عده‌ای از مقامات محلی و نمایندگان در این مراسم شرکت می‌کنند.

بهترین کشور اروپایی برای زندگی کدام است؟

سؤالات متداول

در صورت قبول نشدن در آزمون شهروندی چه باید کرد؟

برای قبولی در آزمون شهروندی کانادا به شما سه بار فرصت داده می‌شود. در صورت قبول نشدن در آزمون اول، ۴ الی ۸ هفته بعد، آزمون دوم برگزار خواهد شد. اگر در این آزمون هم نتوانستید قبول شوید، آزمون سوم به‌طور شفاهی توسط قاضی برگزار خواهد شد. اگر تمامی این فرصت‌ها را از دست دادید، باید تمامی مراحل اخذ شهروندی را از ابتدا بگذرانید.

آیا همه گروه‌های سنی به‌منظور شرکت در آزمون شهروندی باید مسلط به زبان خارجی باشند؟

خیر، تنها افراد با سنین ۱۸ تا ۵۴ سال برای شرکت در آزمون شهروندی کانادا، باید به زبان انگلیسی یا فرانسوی مسلط باشند؛ تا بتوانند به‌تمامی سؤالات به‌طور واضح پاسخ‌گو باشند؛ البته دولت کانادا افراد پایین‌تر یا بالاتر از این بازه و یا افرادی با مشکلات ذهنی را استثنا قرار داده است.

مهم‌ترین شرایط اخذ شهروندی کانادا چیست؟

متقاضیان پس از موفقیت در اخذ اقامت دائم کانادا، می‌توانند طی پروسه‌ای تقریباً ۵ ساله، تابعیت و پاسپورت این کشور را دریافت کنند. ازجمله مهم‌ترین شرایط اخذ شهروندی کانادا می‌توان به نداشتن سابقه کیفری یا اخراج از این کشور، قبولی در آزمون و شرکت در مراسم اعطای شهروندی اشاره کرد.

مهم‌ترین وظایف شهروندان کانادایی چیست؟

همان‌طور که دولت برای شهروندان خود حقوقی مشخص و منسجم تعبیه کرده، شهروندان نیز وظایفی در قبال دولت و جامعه دارا هستند؛ از مهم‌ترین وظایف شهروندی کانادا می‌توان به دفاع از کشور، حفظ محیط‌زیست، احترام به فرهنگ و ارزش‌ها، مسئولیت‌پذیری نسبت به خانواده و به‌طورکلی رعایت قوانین حاکم بر جامعه اشاره کرد.

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *