مقالات

هزینه زندگی در یونان در سال 2021

هزینه زندگی در یونان

بررسی تناسب وضعیت مالی با هزینه زندگی در یک کشور، مسئله بسیار مهمی در پروسه مهاجرت محسوب می‌شود. در فرآیند مهاجرت به کشورهای اروپایی مانند یونان، مهم‌ترین چالش برای مهاجران خارجی تأمین هزینه‌های معمول زندگی است.

هزینه زندگی در یونان در سال 2021 شامل هزینه مسکن، حمل‌ونقل، خوردوخوراک و … نسبت به سایر کشورهای اروپایی پایین‌تر است؛ اما باید دید میان دستمزد ماهیانه افراد و هزینه‌ها تناسب و تعادل وجود دارد یا خیر.

هزینه زندگی در یونان

هزینه زندگی در یونان

یونان کشوری شناخته‌شده در جهان برای مهاجرت به شمار می‌رود. فرهنگ، تمدن و تاریخ کهن آن در کنار محیط زیبا برای زندگی و آب‌وهوایی دلپذیر، همگی از دلایل جذابیت این کشور اروپایی است. همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، هزینه زندگی در یونان نسبت به سایر کشورهای اروپا پایین‌تر است؛

بااین‌حال تنوع هزینه در نقاط مختلف یونان به چشم می‌خورد؛ یعنی هزینه زندگی در یونان در هر منطقه و شهر این کشور، متفاوت است؛ برای مثال هزینه مسکن در مرکز شهر نسبت به حومه شهر به‌تبع بالاتر است. به‌طور متوسط می‌توان گفت هزینه لازم برای مدیریت زندگی در یونان، البته بسته به سبک زندگی افراد، بین 600 الی 1500 یورو متغیر می‌باشد.

روی‌هم‌رفته یونان یک کشور اروپایی است و به‌تبع هزینه زندگی در این کشور، نسبت به ایران بالاتر است؛ این امر بیش‌تر به‌واسطه تفاوت ارزش ارزی صورت گرفته است. بحران‌های اقتصادی اتحادیه اروپا، در سال‌های اخیر یونان را نیز متأثر کرده که این امر سبب بالا رفتن نرخ تورم در این کشور شده است. بااین‌حال هزینه مسکن یکی از موارد ضروری در برآورد هزینه زندگی در کشور یونان به شمار می‌رود، نسبت به ایران حدود 20 درصد پایین‌تر است.

 

هزینه مسکن در یونان

هزینه زندگی در یونان بیشتر بر پایه قیمت خرید و اجاره مسکن در این کشور بررسی می‌شود. شهر محل اقامت و اینکه در مرکز یا حومه شهر باشد، ازجمله مواردی هستند که قیمت مسکن و هزینه‌های جانبی را تحت تأثیر قرار می‌دهد؛ طبیعی است که در شهر آتن به‌عنوان پایتخت هزینه زندگی بالاتر از سایر شهرها یا حتی حاشیه شهرها باشد. متوسط هزینه اجاره و خرید ملک در یونان به شرح زیر است.

قیمت اجاره یک آپارتمان یک‌خوابه در مرکز شهر 290 یورو و در حاشیه شهر 245 یورو

قیمت اجاره یک آپارتمان سه‌خوابه در مرکز شهر 480 یورو و در حاشیه شهر 425 یورو

هزینه خرید آپارتمان به ازای یک مترمربع در مرکز شهر 1.425 و در حاشیه شهر 1.250 یورو

[typed string0=”هزینه لازم برای مدیریت یک زندگی متوسط در یونان، بین 600 الی 1500 یورو در ماه متغیر می‌باشد؛ البته سبک زندگی افراد نیز در این مورد مؤثر است.” typeSpeed=”40″ startDelay=”0″ backSpeed=”18″ backDelay=”2000″ loop=”1″ shuffle=”1″]
 

هزینه حمل‌ونقل در کشور یونان

استفاده از حمل‌ونقل عمومی در هر کشور سبب صرفه‌جویی در هزینه زندگی خواهد شد. کشور یونان دارای سیستم حمل‌ونقل گسترده و مطلوبی است که هزینه رفت‌وآمد را به طرز قابل‌توجهی کاهش می‌دهد. قیمت هر لیتر بنزین در یونان حدود 1.58 یورو است. با خرید بلیت یک‌ماهه سامانه حمل‌ونقل عمومی می‌توان هزینه زندگی در یونان را تا حدود زیادی کم کرد.

بلیت مترو تک‌سفره: 1.40 یورو

بلیت مترو ماهیانه: 30 یورو

حرکت تاکسی با تعرفه معمولی: 3.40 یورو

تاکسی به ازای هر یک کیلومتر: 0.77 یورو

تاکسی با یک ساعت انتظار: 11 یورو

 

هزینه خورد و خوراک در یونان

هزینه مربوط به خوردوخوراک در یونان با توجه به تولیدات داخلی و صنعت قوی کشاورزی در این کشور، نسبتاً مطلوب است. برای مثال در برخی جزایر این کشور، مانند جزیره ردوس هزینه خوردوخوراک بسیار پایین است زیرا واردات خارجی ندارد. قیمت یک وعده غذایی در رستوران‌های متوسط یونان بین 15 تا 25 یورو متفاوت است. هزینه برخی اقلام غذایی در این کشور به شرح زیر است.

مواد غذایی

متوسط هزینه در فروشگاه‌های یونان (یورو)

شیر 1 لیتری

1.20

ماست 1 لیتری

1

پنیر (یک کیلوگرم)

1.45 تا 13.5

تخم‌مرغ (12 عدد)

2.90

مرغ (یک کیلوگرم)

6.5

گوشت (یک کیلوگرم)

9

ماهی (یک کیلوگرم)

9

برنج (یک کیلوگرم)

2

نان سفید (500 گرمی)

0.85

یک کیلو سیب‌زمینی

0.78

یک کیلو پیاز

0.75

یک کیلو موز

1.50

یک کیلو خیار

0.50

یک کیلو پرتغال

1

سایر هزینه‌های زندگی در یونان

هزینه زندگی در یونان علاوه بر موارد ذکرشده، هزینه مربوط به درمان، تفریح، پوشاک و … را هم شامل می‌شود که در ادامه به بررسی برخی موارد آن‌ها خواهیم پرداخت.

هزینه درمان: در یونان سیستم درمانی با مشکلات زیادی مواجه است؛ لذا هزینه مصارف پزشکی در این کشور بالا است. افراد برای زندگی در این کشور بایستی بیمه درمانی خصوصی داشته باشند؛ چراکه این بیمه تا حدود 25 درصد از هزینه درمانی افراد را پوشش می‌دهد. برای مثال هزینه یک ویزیت کوتاه پزشک خصوصی حدود 40 یورو محاسبه می‌شود.

هزینه مربوط به تفریح: هزینه مربوط به اوقات فراغت و تفریح در یونان متغیر و نسبتاً بالا است؛ برای مثل بلیت سینما برای هر نفر 7.5 یورو و شهریه ماهانه برای باشگاه بدن‌سازی در این کشور تقریباً 32 یورو می‌باشد.

هزینه پوشاک: درصورتی‌که مایل به خرید پوشاک و کفش از برندهای مطرح داشته باشد، هزینه آن‌ها به‌تبع در هر کشوری بالا است؛ برای مثال قیمت یک جفت کفش ورزشی نایک 76 یورو و یک لباس تابستانی ساده از برندهایی مانند زارا حدود 30 یورو است.

هزینه جانبی: این هزینه‌ها شامل آب، برق، گاز، اینترنت و لوازم‌خانگی می‌شود که در یونان کاملاً متناسب با سایر هزینه‌ها است؛ برای مثال قیمت اینترنت با سرعت 8 مگابایت بر ثانیه و دانلود نامحدود حدود 15 یورو است.

سؤالات متداول

آیا میزان حقوق افراد با هزینه زندگی در یونان متناسب است؟

بله، در کشور یونان بیش‌ترین تناسب میان حقوق و هزینه‌های زندگی وجود دارد؛ به‌طوری‌که با آن می‌توانید به‌خوبی هزینه تحصیل و اداره یک زندگی متوسط را تأمین کنید. به‌طور میانگین میزان حقوق ماهیانه افراد البته با احتساب مالیات، حدود 792 یورو می‌باشد.

انواع بیمه درمانی در یونان کدم‌اند؟

دو نوع بیمه عمومی و خصوصی در یونان وجود دارد. با توجه به هزینه بالای مصارف درمانی و پزشکی در یونان، مهاجرانی که قصد کار و زندگی در یونان را دارند، بهتر است بیمه خصوصی دریافت کنند که تا حدود 25 درصد یا بیش‌تر هزینه درمان را تحت پوشش قرار می‌دهد.

بهترین راه مهاجرت به یونان چیست؟

در حال حاضر با توجه به موقعیت‌های شغلی فراوان به‌خصوص در حوزه گردشگری، اخذ ویزای کاری یونان بهترین گزینه است. مهاجرت کاری به این کشور با استناد به‌تناسب میان هزینه‌های زندگی و دستمزدها، گزینه ایده آلی است. البته مهاجرت تحصیلی به این کشور هم طرفداران خاص خود را دارد. برای کسب اطلاعات بیش‌تر می‌توانید به سایت سفارت یونان مراجعه نمایید.

مزایای اخذ اقامت دائم یونان چیست؟

با توجه به عضویت یونان در اتحادیه اروپا و پیمان شینگن، اخذ اقامت این کشور سبب دریافت ویزای شینگن خواهد شد؛ با این ویزا شما امکان سفر بدون محدودیت به سایر کشورهای عضو این معاهده خواهید داشت. از طرف دیگر اخذ اقامت یونان نسبت به سایر کشورهای اروپایی از پیچیدگی‌های کمتری برخوردار است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.