هزینه زندگی در یونان در سال ۲۰۲۰

هزینه زندگی در یونان در سال ۲۰۲۰

The cost of living in Greece

336 بازدید - منتشر شده در تاریخ: ۹۹/۰۵/۰۹ در ۹:۰۰ قبل از ظهر , آخرین بروزرسانی: ۹۹/۰۸/۲۶ در ۱۱:۴۸ قبل از ظهر

زمان مطالعه: ۷ دقیقه

بررسی تناسب وضعیت مالی با هزینه زندگی در یک کشور، مسئله بسیار مهمی در پروسه مهاجرت محسوب می‌شود. در فرآیند مهاجرت به کشورهای اروپایی مانند یونان، مهم‌ترین چالش برای مهاجران خارجی تأمین هزینه‌های معمول زندگی است. هزینه زندگی در یونان در سال ۲۰۲۰ شامل هزینه مسکن، حمل‌ونقل، خوردوخوراک و … نسبت به سایر کشورهای اروپایی پایین‌تر است؛ اما باید دید میان دستمزد ماهیانه افراد و هزینه‌ها تناسب و تعادل وجود دارد یا خیر.

دلایل مهاجرت به یونان

یونان کشوری واقع در جنوب شرقی قاره سبز، همواره کانون توجه مهاجران خارجی بوده است. این کشور از نظر موقعیت جغرافیایی در نقطه اشتراک سه قاره آسیا، اروپا و آفریقا قرار گرفته و به‌ویژه در سال‌های گذشته به‌عنوان پلی به برای رسیدن به اقامت اروپا مبدل شده است. یونان عضو اتحادیه اروپا و پیمان شینگن بوده و واحد پول رسمی آن یورو است. عضویت این کشور در اتحادیه اروپا صرف‌نظر از فراز و نشیب‌های اقتصادی آن، برای بسیاری از افراد حائز اهمیت است؛ لذا مهاجرت به یکی از این کشورهای عضو اتحادیه اروپا و شینگن می‌تواند امکان سفر به سایر کشورهای عضو را برای افراد فراهم نماید. زبان رسمی این کشور یونانی است؛ هرچند به‌واسطه وجود شرکت‌های بین‌المللی فراوان و شمار روزافزون گردشگران و مهاجران، انگلیسی ‌زبان دوم شهروندان این کشور محسوب می‌شود. پایتخت یونان شهر تاریخی و مشهور آتن است؛ از دیگر شهرهای مهم آن می‌توان به سالونیک، پاتراس، هراکلیون اشاره کرد.

The cost of living in Greece 1 - هزینه زندگی در یونان در سال 2020
هزینه زندگی در کشور یونان

دلیل بعدی برای مهاجرت به کشور اروپایی یونان، هزینه‌های پایین زندگی در آن است. به‌طور میانگین هزینه زندگی در یونان حدود ۳۰ درصد کمتر از کشورهای اروپایی دیگر است. هزینه مسکن، تحصیل، مصارف درمانی، خوردوخوراک، حمل‌ونقل و … در یونان به‌مراتب مناسب‌تر هستند. آب‌وهوای معتدل و مدیترانه‌ای از دیگر شرایط عالی برای زندگی در یونان محسوب می‌شود. طبیعت زیبا، جاذبه‌های توریستی، جزایر فراوان، همگی از مواردی است که موجب رونق گرفتن صنعت توریست در این کشور شده است؛ بنابراین موقعیت‌های شغلی فراوانی در این حوزه برای مهاجرت کاری به یونان وجود دارد. به‌طورکلی اقتصاد یونان بر پایه تولیدات داخلی و صنعت گردشگری تعبیه‌شده که این کشور را با توجه به موقعیت جغرافیایی خاص آن، برای مهاجران بسیار جذاب کرده است.

هزینه زندگی در یونان

یونان کشوری شناخته‌شده در جهان برای مهاجرت به شمار می‌رود. فرهنگ، تمدن و تاریخ کهن آن در کنار محیط زیبا برای زندگی و آب‌وهوایی دلپذیر، همگی از دلایل جذابیت این کشور اروپایی است. همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، هزینه زندگی در یونان نسبت به سایر کشورهای اروپا پایین‌تر است؛ بااین‌حال تنوع هزینه در نقاط مختلف یونان به چشم می‌خورد؛ یعنی هزینه زندگی در یونان در هر منطقه و شهر این کشور، متفاوت است؛ برای مثال هزینه مسکن در مرکز شهر نسبت به حومه شهر به‌تبع بالاتر است. به‌طور متوسط می‌توان گفت هزینه لازم برای مدیریت زندگی در یونان، البته بسته به سبک زندگی افراد، بین ۶۰۰ الی ۱۵۰۰ یورو متغیر می‌باشد.

تحصیل در کانادا

روی‌هم‌رفته یونان یک کشور اروپایی است و به‌تبع هزینه زندگی در این کشور، نسبت به ایران بالاتر است؛ این امر بیش‌تر به‌واسطه تفاوت ارزش ارزی صورت گرفته است. بحران‌های اقتصادی اتحادیه اروپا، در سال‌های اخیر یونان را نیز متأثر کرده که این امر سبب بالا رفتن نرخ تورم در این کشور شده است. بااین‌حال هزینه مسکن یکی از موارد ضروری در برآورد هزینه زندگی در کشور یونان به شمار می‌رود، نسبت به ایران حدود ۲۰ درصد پایین‌تر است.

هزینه مسکن در یونان

هزینه زندگی در یونان بیشتر بر پایه قیمت خرید و اجاره مسکن در این کشور بررسی می‌شود. شهر محل اقامت و اینکه در مرکز یا حومه شهر باشد، ازجمله مواردی هستند که قیمت مسکن و هزینه‌های جانبی را تحت تأثیر قرار می‌دهد؛ طبیعی است که در شهر آتن به‌عنوان پایتخت هزینه زندگی بالاتر از سایر شهرها یا حتی حاشیه شهرها باشد. متوسط هزینه اجاره و خرید ملک در یونان به شرح زیر است.

قیمت اجاره یک آپارتمان یک‌خوابه در مرکز شهر ۲۹۰ یورو و در حاشیه شهر ۲۴۵ یورو

قیمت اجاره یک آپارتمان سه‌خوابه در مرکز شهر ۴۸۰ یورو و در حاشیه شهر ۴۲۵ یورو

هزینه خرید آپارتمان به ازای یک مترمربع در مرکز شهر ۱.۴۲۵ و در حاشیه شهر ۱.۲۵۰ یورو

هزینه حمل‌ونقل در کشور یونان

استفاده از حمل‌ونقل عمومی در هر کشور سبب صرفه‌جویی در هزینه زندگی خواهد شد. کشور یونان دارای سیستم حمل‌ونقل گسترده و مطلوبی است که هزینه رفت‌وآمد را به طرز قابل‌توجهی کاهش می‌دهد. قیمت هر لیتر بنزین در یونان حدود ۱.۵۸ یورو است. با خرید بلیت یک‌ماهه سامانه حمل‌ونقل عمومی می‌توان هزینه زندگی در یونان را تا حدود زیادی کم کرد.

بلیت مترو تک‌سفره: ۱.۴۰ یورو

بلیت مترو ماهیانه: ۳۰ یورو

حرکت تاکسی با تعرفه معمولی: ۳.۴۰ یورو

تاکسی به ازای هر یک کیلومتر: ۰.۷۷ یورو

تاکسی با یک ساعت انتظار: ۱۱ یورو

هزینه خوردوخوراک در یونان

هزینه مربوط به خوردوخوراک در یونان با توجه به تولیدات داخلی و صنعت قوی کشاورزی در این کشور، نسبتاً مطلوب است. برای مثال در برخی جزایر این کشور، مانند جزیره ردوس هزینه خوردوخوراک بسیار پایین است زیرا واردات خارجی ندارد. قیمت یک وعده غذایی در رستوران‌های متوسط یونان بین ۱۵ تا ۲۵ یورو متفاوت است. هزینه برخی اقلام غذایی در این کشور به شرح زیر است.

مواد غذایی

متوسط هزینه در فروشگاه‌های یونان (یورو)

شیر ۱ لیتری

۱.۲۰

ماست ۱ لیتری

۱

پنیر (یک کیلوگرم)

۱.۴۵ تا ۱۳.۵

تخم‌مرغ (۱۲ عدد)

۲.۹۰

مرغ (یک کیلوگرم)

۶.۵

گوشت (یک کیلوگرم)

۹

ماهی (یک کیلوگرم)

۹

برنج (یک کیلوگرم)

۲

نان سفید (۵۰۰ گرمی)

۰.۸۵

یک کیلو سیب‌زمینی

۰.۷۸

یک کیلو پیاز

۰.۷۵

یک کیلو موز

۱.۵۰

یک کیلو خیار

۰.۵۰

یک کیلو پرتغال

۱

سایر هزینه‌ها

هزینه زندگی در یونان علاوه بر موارد ذکرشده، هزینه مربوط به درمان، تفریح، پوشاک و … را هم شامل می‌شود که در ادامه به بررسی برخی موارد آن‌ها خواهیم پرداخت.

هزینه درمان: در یونان سیستم درمانی با مشکلات زیادی مواجه است؛ لذا هزینه مصارف پزشکی در این کشور بالا است. افراد برای زندگی در این کشور بایستی بیمه درمانی خصوصی داشته باشند؛ چراکه این بیمه تا حدود ۲۵ درصد از هزینه درمانی افراد را پوشش می‌دهد. برای مثال هزینه یک ویزیت کوتاه پزشک خصوصی حدود ۴۰ یورو محاسبه می‌شود.

هزینه زندگی در اکوادور در سال 2020

هزینه مربوط به تفریح: هزینه مربوط به اوقات فراغت و تفریح در یونان متغیر و نسبتاً بالا است؛ برای مثل بلیت سینما برای هر نفر ۷.۵ یورو و شهریه ماهانه برای باشگاه بدن‌سازی در این کشور تقریباً ۳۲ یورو می‌باشد.

هزینه پوشاک: درصورتی‌که مایل به خرید پوشاک و کفش از برندهای مطرح داشته باشد، هزینه آن‌ها به‌تبع در هر کشوری بالا است؛ برای مثال قیمت یک جفت کفش ورزشی نایک ۷۶ یورو و یک لباس تابستانی ساده از برندهایی مانند زارا حدود ۳۰ یورو است.

هزینه جانبی: این هزینه‌ها شامل آب، برق، گاز، اینترنت و لوازم‌خانگی می‌شود که در یونان کاملاً متناسب با سایر هزینه‌ها است؛ برای مثال قیمت اینترنت با سرعت ۸ مگابایت بر ثانیه و دانلود نامحدود حدود ۱۵ یورو است.

سؤالات متداول

آیا میزان حقوق افراد با هزینه زندگی در یونان متناسب است؟

بله، در کشور یونان بیش‌ترین تناسب میان حقوق و هزینه‌های زندگی وجود دارد؛ به‌طوری‌که با آن می‌توانید به‌خوبی هزینه تحصیل و اداره یک زندگی متوسط را تأمین کنید. به‌طور میانگین میزان حقوق ماهیانه افراد البته با احتساب مالیات، حدود ۷۹۲ یورو می‌باشد.

انواع بیمه درمانی در یونان کدم‌اند؟

دو نوع بیمه عمومی و خصوصی در یونان وجود دارد. با توجه به هزینه بالای مصارف درمانی و پزشکی در یونان، مهاجرانی که قصد کار و زندگی در یونان را دارند، بهتر است بیمه خصوصی دریافت کنند که تا حدود ۲۵ درصد یا بیش‌تر هزینه درمان را تحت پوشش قرار می‌دهد.

بهترین راه مهاجرت به یونان چیست؟

در حال حاضر با توجه به موقعیت‌های شغلی فراوان به‌خصوص در حوزه گردشگری، اخذ ویزای کاری یونان بهترین گزینه است. مهاجرت کاری به این کشور با استناد به‌تناسب میان هزینه‌های زندگی و دستمزدها، گزینه ایده آلی است. البته مهاجرت تحصیلی به این کشور هم طرفداران خاص خود را دارد. برای کسب اطلاعات بیش‌تر می‌توانید به سایت سفارت یونان مراجعه نمایید.

مزایای اخذ اقامت دائم یونان چیست؟

با توجه به عضویت یونان در اتحادیه اروپا و پیمان شینگن، اخذ اقامت این کشور سبب دریافت ویزای شینگن خواهد شد؛ با این ویزا شما امکان سفر بدون محدودیت به سایر کشورهای عضو این معاهده خواهید داشت. از طرف دیگر اخذ اقامت یونان نسبت به سایر کشورهای اروپایی از پیچیدگی‌های کمتری برخوردار است.

چنانچه قصد مهاجرت به یونان را دارید حتما مقاله شرایط زندگی در یونان برای مهاجرین را هم، مطالعه نمایید.

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *