مقالات

هزینه زندگی در ترکیه در سال 2020

سالانه حدود 40 میلیون نفر توریست برای گشت و گذار وارد خاک ترکیه می‌شوند و به همین دلیل مهم‌ترین منبع اقتصادی ترکیه گردشگری می‌باشد؛ این کشور در بخش کشاورزی نیز بسیار فعال است و 35 درصد نیروی کار ترکیه در این بخش مشغول بکار هستند و به‌طور کلی اقتصاد ترکیه بر پایه کشاورزی بنا شده است. کتان، تنباکو، زیتون و. از محصولات مهم کشاورزی و پوشاک، تجهیزات مواد حمل‌ونقل از محصولات صادراتی ترکیه است. در این مطلب به بررسی هزینه زندگی در ترکیه پرداخته‎ایم.

عوامل مؤثر در هزینه زندگی در ترکیه

اما میانگین هزینه زندگی در ترکیه چیزی حدود 500 تا 600 دلار است.  افراد مقیم کشور ترکیه می‌توانند در دانشگاه‌های دولتی به طور رایگان تحصیل نمایند اما در دانشگاه‌های خصوصی و نیمه خصوصی موظف به پرداخت هزینه می‌گردند. میزان هزینه‌ها نیز بسته به نوع رشته و دانشگاه و مقطع تحصیلی متفاوت است.

میزان درآمد سالانه

درآمد های حاصل از کار در ترکیه مثل ایران از شرکتی تا شرکت دیگر و از شهری به شهر دیگر متفاوت است و آمار و ارقامی که مشاهده می کنید، میانگین درآمد در ترکیه می باشد. متوسط ​​حقوق دریافتی در استانبول ، 45017 دلار در سال است. مشاغل مشهور در استانبول شامل مهندس عمران ، توسعه دهنده نرم افزار و مهندس نرم افزار است که بین 24000 تا 38318 دلار در سال دریافت می‌کنند.

هزینه خورد و خوراک در ترکیه

زندگی در ترکیه از این لحاظ شباهت بسیاری به زندگی در ایران دارد زیرا قیمت مواد غذایی در ترکیه تفاوت چندانی با قیمت‌ها در ایران ندارد. فرد باید حدوداً 300 لیر برای مخارج خورد و خوراک در ترکیه در نظر داشته باشد. جزییات مخارج زندگی در ترکیه را در ادامه این مطلب بخوانید.

[typed string0=”استانبول ترکیه شهری بزرگ با امکانات کامل شهریست، اگر قصد مهاجرت و زندگی در استانبول ترکیه را دارید تخمین هزینه‌های زندگی بسیار مهم است. به‌طور کلی هزینه‌های خوراک در ترکیه تقریباً با تهران یکسان است و در برخی موارد کمی گران‎تر می‎باشد.” typeSpeed=”40″ startDelay=”0″ backSpeed=”18″ backDelay=”2000″ loop=”1″ shuffle=”1″]

هزینه مسکن در ترکیه

هزینه زندگی در ترکیه در بخش اجاره یا خرید خانه در ترکیه بسته به شهر و محله متفاوت است. طبیعتاً به این منظور در شهرهای بزرگ هزینه بیشتری باید بپردازید. همچنین این هزینه به سبک خانه نیز بستگی دارد. در بعضی شهرهای ترکیه شما موظفید کرایه یک سال را در همان ابتدا بپردازید و در بعضی از شهرها می‌توانید اجاره را ماه به ماه پرداخت نمایید.

مبلغ اجاره واحدهای مسکونی بین 300 تا 1000 لیر در ماه متفاوت است. در خانه‌های با سیستم مرکزی مبلغ ۷۰ تا ۱۰۰ دلار پول سوخت باید پرداخت کنید و این مبلغ جدا از کرایه مسکن هست.

پرداخت قبوض در ترکیه

هزینه انرژی از موارد تاثیرگذار در هزینه زندگی در ترکیه است که بسیار گران هم می‌باشد. در این کشور هر شش ماه یکبار قیمت بنزین و آب و برق و گاز افزایش می‌یابد. پس از مدتی زندگی در این کشور متوجه خواهید شد که باید در مصرف انرژی دقت و صرفه‌جویی نمایید وگرنه مجبور به پرداخت هزینه‌های گزاف می‌گردید.

به‌طور مثال هزینه قبض برق در تابستان برای یک زوج میانگین بین 100 الی 200 لیر و در زمستان بین 100 الی 160 لیر می‌باشد. هزینه آب برای یک زوج به‌صورت ماهانه بین 50 الی 100 لیر است که غیرقابل آشامیدن است. معمولاً به دلیل استفاده از وسایل گرمایشی و پخت‌وپز، گاز گران‌تر از آب و برق است. هزینه اینترنت نیز نسبت به ایران گران‌تر است.

هزینه رفت و آمد در ترکیه

از جمله موارد موثر در هزینه زندگی در ترکیه می‌توان به هزینه رفت‌و‌آمد اشاره کرد. قیمت بلیط اتوبوس از استانبول به یک شهر دیگر مثلاً ۱۵۰ کیلومتری رفت و برگشت ۵۰ لیر است. از شهر دوغو بیازیت شهر مرزی به ایران تا استانبول ۸۰ لیر رفت است. بلیط اتوبوس شهری، مترو و دولموش ها ۳ لیر را در نظر بگیرید.

هزینه‌های درمانی در ترکیه

هزینه زندگی در ترکیه در بخش درمان بسیار زیاد هستند تا جایی که ساکنین مرزهای ترکیه برای درمان به ایران سفر می‌کنند. ویزیت یک دکتر معمولی در ترکیه حدود 100 لیتر است و سایر هزینه‌ها نیز بسیار زیاد هستند.

چنانچه قصد مهاجرت به ترکیه را دارید حتما مقاله شرایط زندگی در ترکیه برای مهاجرین را هم، مطالعه نمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.