مقالات

تفاوت کالج و دانشگاه چیست؟

آنچه در این مقاله می‌خوانید

تحصیلات در کانادا بر دو سیستم کالج یا دانشگاه بناشده است که دانشگاه‌ها بر برنامه‌های علمی و حرفه‌ای تمرکز می‌کنند کالج‌ها بر آموزش حرفه‌ای و تجارت تمرکزمی‌کنند؛ اما تفاوت بین کالج و دانشگاه در کانادا و مزایا و معایب آن‌ها چیست؟ 

کالج‎ چیست؟

ممکن است بسیاری از افراد تفاوت بین کالج و دانشگاه را ندانند. دانشکده های هنر و فن آوری و علوم ارایه دهنده مدارک تحصیلی تمام وقت و نیمه وقت هستند. بسیاری نیز رشته های کاربردی در رشته های کارشناسی و بالاتر ارائه می دهند. کالج ها نسبت به دانشگاه ها مستقیما برای تربیت نیروهای حرفه ای برای بازار کار فعالیت می کنند.

این به این معنی است که آن‌ها آموزش عملی یا حرفه‌ای را ارائه می‌دهند. به‌طورکلی یک برنامه دوره حرفه‌ای (Certificate) به مدت 1 سال یا کمتر است و برنامه دیپلم و یا لیسانس یا Post Graduate تا 3-2 سال است. کالج‌ها همچنین دوره‌های قبل از تجارت و آموزش کارآموزی، آموزش زبان و ارتقاء مهارت‌ها رادارند. برخی از کالج‌های انتاریو بر برنامه‌های کشاورزی، علوم پزشکی، هنر و یا نظامی تمرکز می‌کنند.

 

تفاوت بین کالج و دانشگاه

کانادا برای دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل با هزینه کمتر و سطح آموزشی بالا دارند، به‌طور فزاینده‌ای محبوب است. سطح استانداردهای کالج‌ها و دانشگاه‌های کانادا ازنظر یادگیری در سطح استاندارد بالایی قرار دارند. حدود 100 دانشگاه بسیار خوب در کانادا وجود دارد و دانشگاه تورنتو، دانشگاه مک گیل، دانشگاه بریتیش کلمبیا، دانشگاه مونترال و دانشگاه آلبرتا از برترین آنها هستند.

در بررسی اینکه تفاوت بین کالج و دانشگاه چیست باید بگوییم دانشگاه‌ها مؤسساتی هستند که شما می‌توانید مدارک تحصیلی بگیرید. تمام دانشگاه‌ها دارای دوره‌های کارشناسی (لیسانس) هستند و بسیاری از آن‌ها دارای دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری می‌باشند. دانشگاه‌ها در انتاریو مستقل هستند هرچند که آن‌ها از وزارت آموزش‌وپرورش و توسعه مهارت‌های آموزشی دریافت می‌کنند، ولی هر موسسه‌ای خودگردان است و برنامه‌های خود، پذیرش و استادان را تنظیم می‌کند.

[typed string0=”کلمات کالج و دانشگاه معانی مختلفی در کشورهای مختلف انگلیسی دارند. معمولاً کالج‌ها دارای برنامه‌های متفاوتی از دانشگاه‌ها هستند.” typeSpeed=”40″ startDelay=”0″ backSpeed=”18″ backDelay=”2000″ loop=”1″ shuffle=”1″]

اگر تمام‌وقت تحصیل می‌کنید، دوره‌های کارشناسی معمولاً 3-4 سال طول می‌کشد. اگر می‌خواهید به یک برنامه تحصیلات تکمیلی (مدرک کارشناسی ارشد) برسید، «مدرک کارشناسی» (سال دوم) معمولاً موردنیاز است.

پس از بررسی تفاوت بین کالج و دانشگاه، بسیاری از دانشگاه‌ها نیز برنامه‌های حرفه‌ای مانند پزشکی، دندانپزشکی و قانون را ارائه می دهند. در برخی موارد، شما می‌توانید این برنامه‌ها را پس از 2 یا 3 سال تحصیل در مقطع کارشناسی شروع کنید.

بدون توجه به نام موسسه آموزشی درصورتی‌که آن‌ها اعتبار نزد اداره مهاجرت کانادا باشند یعنی DLI داشته باشند شما می‌توانید اقامت دائم کانادا را بعد از تحصیل به‌عنوان یک فرصت داشته باشید. در مطلبی به طور جداگانه در مورد شرایط تحصیل در کانادا توضیح داده‎ایم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.