مقالات

بررسی معایب مهاجرت به کانادا

معایب مهاجرت به کانادا

مهاجرت به کانادا چه معایبی دارد؟ شاید تا به حال به این موضوع که مهاجرت به کانادا می‌تواند معایبی هم در پی داشته باشد, فکر نکرده‌اید. با این حال برای مهاجران, بعضی از این معایب می‌تواند به عنوان مشکلی بزرگ تلقی شود و آن‌ها از دریافت اقامت صرف نظر بکنند. در این مقاله سعی شده که در نگاهی کلی معایب مهاجرت به کانادا را بیان کنیم. متقاضیان می‌توانند با در نظر گرفتن این موارد اقدامات لازم را انجام بدهند.

انواع معایب مهاجرت به کانادا

مهاجرت به کانادا می‌تواند برای بسیاری از افراد کارساز باشد و زندگی آن‌ها را به کلی دگرگون کند. مهاجرت در اکثر مواقع موضوعی رؤیایی تلقی می‌شود ولی گاها می‌تواند موجب آزار و اذیت های بخصوصی بشود. در نگاه اول شاید این معایب به چشم متقاضی مسئله بزرگی به نظر نیاید اما این معایب اغلب برای کسانی که به کانادا مهاجرت کرده اند پیش آمده و موجب سختی شده است.

برخی از این معایب عبارت‌اند از:

  • آب و هوای کانادا

کانادا کشوریست سردسیر که بیشتر مناطق شمالی آن در گرم‌ترین ماه‌های سال هم هوای سرد و سختی را دارند. آب و هوای استان‌های مختلف کانادا با یکدیگر متفاوت است و برخی از مناطق آن چهار فصل هستند و برخی دیگر هوای سرد و زمستانی دارند.

سرمای سخت و شدید یکی از معایب بزرگ برای مهاجران کانادایی محسوب می‌شود. کسانی که قصد مهاجرت به کانادا را دارند باید با در نظر گرفتن این مسئله مهم به تصمیم خود فکر کنند، چرا که زندگی در کانادا به معنی زمستان‌های طولانی و سخت است و اگر کسی به این سرما عادت ندارد حتماً باید به تحقیق درباره شهر مورد نظر خود برای مهاجرت به کانادا اقدام کند.

از خوش آب و هواترین شهرهای کانادا می‌توان به شهرهایی که در جنوب و جنوب غربی این کشور واقع شده‌اند نام برد. این شهرهای جنوبی زمستان های متعادل‌تری دارند و از همه فصل‌هایشان می‌توان بهره برد. از جمله این شهرها می‌توان به شهرهای ونکوور و تورنتو اشاره کرد که برخلاف شهرهای مونترال و کلگری، زمستان‌های کوتاه‌تر و آب و هوای مناسب‌تری دارند.

 

از معایب مهاجرت به کانادا آب و هوای سرد زمستانی

آب و هوای سرد زمستانی تورنتو

  • هزینه مهاجرت به کانادا

مهاجرت به کانادا خرج و مخارج زیادی دارد ولی زندگی در کانادا بحثی کاملاً جدا و هزینه‌های گسترده‌ای دارد. کانادا کشوری ثروتمند و دارای دلار باارزشی است و به همین دلیل به کشوری گران معروف شده است. اما این را هم باید در نظر گرفت که با توجه به اقتصاد با ثبات و خوب کشور کانادا، قدرت خرید مردم بالاست و مردم درآمد مناسبی هم دارند. شاید هزینه زندگی در کانادا, از اصلی ترین معایب مهاجرت به کانادا باشد.

هزینه‌ها در این کشور به دسته‌هایی از قبیل هزینه مسکن، خورد و خوراک، پوشاک، حمل و نقل، قبوض و… می‌شوند. هزینه‌های مسکن بیش از ۳۰% از بودجه سالیانه شما را شامل می‌شود و مهم‌ترین گزینه برای مهاجرت و زندگی در کانادا محسوب می‌شود. همینطور یکی دیگر از هزینه‌های مهم، هزینه‌های گرمایشی و قبوض برق هست که می‌تواند نسبت به ایران خیلی زیاد شوند.

بسیاری از این هزینه‌ها با توجه به شهر و محله‌ای که هستید ممکن است متفاوت باشد. در شهرهای بزرگ خرج و مخارج به مراتب بیشتر از شهرهای کوچک و کم جمیعت هستند. شهرهایی مانند ونکوور، تورنتو، اوتاوا و مونترال جزو شهرهای گران محسوب می‌شوند و هزینه مسکن در این شهرها به طور میانگین ۲۲۰۰ تا ۱۸۰۰ دلار می‌باشد; در شهرهای کوچکتر مثل کبک، رجینا و… هم هزینه اجاره مسکن بین ۱۱۰۰ تا ۹۰۰ دلار در ماه می‌باشد.

بنابراین قبل از مهاجرت به کانادا پیشنهاد می‌شود درباره شهر و حتی محله مورد نظرخود تحقیق کنید چرا که هزینه‌ها در محله‌های مختلف هم می‌تواند متفاوت باشند.

  • مالیات در کشور کانادا

در کشور کانادا جمع آوری مالیات یکی از راه‌های اصلی تأمین بودجه دولت است. دولت کانادا با استفاده از مالیات، رفاه و آسایش را برای شهروندان و مهاجران خود برقرار می‌کند; پس دولت به راحتی از مالیات نمی‌گذرد و قوانین نسبتاً سختی را برای پرداخت مالیات در نظر گرفته است. برخی این قوانین می توانند در شغل مشکل ایجاد کنند و برای شما از معایب مهاجرت به کانادا باشد.

قوانین مالیات در استان‌ها و شهرهای مختلف کانادا گستردگی بالایی دارد. نرخ مالیات با توجه به شغل هر فرد و میزان درآمدی که دارد تعیین می‌شود و برای هر فرد متفاوت است. با اشنایی با قوانین مالیاتی و بهبود زندگی در این کشور می‌توان مقدار قابل توجهی از این مالیات را کاهش داد.

بنابراین آشنایی با این سیستم می‌تواند به کسانی که قصد مهاجرت به کانادا و اقامت در آنجا را دارند، کمک خیلی زیادی بکند.

  • زبان‌ها و گویش‌های متفاوت

کانادا کشوریست که دو زبان رسمی دارد: انگلیسی و فرانسوی; به صورتی که تقریباً نیمی از کاناداییان به فرانسوی صحبت می‌کنند و بقیه هم انگلیسی زبان‌اند. برخی زبان فراسوی را سخت یاد میگیرند و جزو  اصلی ترین معایب مهاجرت به کانادا برای آن ها تلقی می شود. این شرایط باعث شده که گویش‌های مختلفی در این کشور به وجود بیاید. طبق آمار، در کانادا ۳۴ گروه قومی مختلف وجود دارد.

مهاجران به کانادا باید حداقل یک مدرک معتبر از یکی از این دو زبان را داشته باشند. در برخی از استان‌ها و یا شهرها لازم است که شما علاوه بر زبان انگلیسی، فرانسوی هم بلد باشید. به عنوان مثال مهاجرانی که استان کبک را برای اقامت خود انتخاب می‌کنند باید به نکته توجه داشته باشند که در کبک مردم به فرانسوی صحبت می‌کنند و زبان رسمی این استان فرانسوی است و حتماً باید این زبان را بلد باشید.

اگر در حداقل یکی از این دو زبان مهارت کافی داشته باشید بار عظیمی برای مهاجرت به کانادا از روی دوش شما برداشته می‌شود.

از معایب مهاجرت به کانادا زبان و گویش ها متفاوت

  • خدمات درمانی و بیمه

یکی از مزیت‌های مهم و قوی کانادا خدمات درمانی و طرح‌های بیمه این کشور است. هزینه این بودجه توسط دولت و مالیات خود شهروندان تأمین می‌شود. این خدمات عموماً برای کاناداییان و یا کسانی که از طریق مهاجرت کاری به کانادا اقدام کرده‌اند می‌باشد. مهاجران به کانادا تقریباً ۳ ماه بعد از ورودشان کارت سلامت دریافت می‌کنند و می‌توانند از این خدمات بهره ببرند. اما این سیستم معایبی هم دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم.

استفاده از خدمات درمانی بهداشتی عمومی و حتی برخی از ویزیت‌ها و موارد اورژانسی کاملاً برای شهروندان رایگان است. ولی به همین دلیل هم این مشکل وجود که باید مدت زمان طولانی را در انتظار خدمات باشید. حتی ممکن است برای یک ویزیت کوچک و غیر اورژانسی هم انتظار طولانی و طاقت فرسایی را بکشید. اینکه هزینه‌های درمانی در کانادا حتی برای مهاجران مقیم به این کشور مقرون‌به‌صرفه و رایگان هست کاملاً درست است ولی پروسه اداری خیلی سخت و زمان‌بری دارد. بنابراین خدمات درمانی اینگونه می تواند جزو معایب مهاجرت به کانادا محسوب شود.

پوشش این خدمات به استان و شهری که به مهاجرت می‌کنید هم‌بستگی دارد. در شهرهای بزرگ و پرجمعیت، خدمات درمانی در بعضی از بیماری‌های حاد و اورژانسی پروسه طولانی‌تری دارد. در شهرهای دورافتاده و روستایی هم خدمات بهداشتی تخصصی در دسترس مردم نیست. خدماتی مانند دندانپزشکی، چشم‌پزشکی، عمل‌های جراحی انتخابی و روان کاری تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرند و رایگان نیستند. بعضی از طرح‌های تشویقی شرکت‌های بیمه وجود دارند که هزینه این خدمات را کاهش می‌دهند.

در اینکه دلیل بیشتر کسانی که در فکر مهاجرت به کانادا هستند، این خدمات عالی و قوی هست شکی نیست اما این خدمات هم دارای معایب خاصی هستند که نمی‌توان از آن‌ها چشم پوشید.
  • فرهنگ در کانادا

در اکثر مواقع متقاضیان مهاجرت به کشورهای خارجی به مواردی همچون تهیه مسکن، پیدا کردن شغل مناسب، حمل‌ونقل و مواردی مهم‌تر توجه می‌کنند. یکی از مواردی که مهاجران زیاد به آن فکر نمی‌کنند و توجه نمی‌کنند، آشنایی با فرهنگ و همسو شدن در جامعه است. برخی مهاجران این مورد را جزو معایب مهاجرت به کانادا قرار نمی دهند و فرصتی برای آشنایی با فرهنگ های جدید ایجاد می کنند.

بیشتر کسانی که به کانادا مهاجرت می‌کنند در وقف دادن خود با فرهنگ کانادایی به مشکل برمی‌خورند. همین اختلافات فرهنگی باعث می‌شود که شخص مهاجر احساس غریبی کند و از آنجا زده شود. بیشتر این اختلافات در نوع پوشش، آداب‌ورسوم، هنجارهای اجتماعی، برخورد مردم با یکدیگر و… وجود دارد.

در کانادا به دلیل وجود قوم و اقلیت‌های زیاد و متفاوت، مسئله حق آزادی دینی وجود دارد و همه مردم این اصل را پذیرفته‌اند.

همچنین بخوانید: قلمروها و ایالت‌های کانادا

از معایب مهاجرت به کانادا فرهنگ متفاوت

  • فاصله با ایران

فاصلهٔ ایران تا کانادا بسیار زیاد و مسیر طولانی است. شاید برای بیشتر متقاضیان مهاجرت به کانادا این مورد اصلاً جزو معایب مهاجرت به کانادا نباشد; اما برای عده کمی از مردمی که وابسته به ایران هستند شاید مشکل بزرگی باشد. کسانی می‌خواهند بین ایران و کانادا رفت‌وآمد داشته باشند، این مسافت زیاد می‌تواند یکی از معایب مهاجرت باشد. علاوه بر فاصله خیلی زیاد تا کانادا، قیمت بلیت هواپیمای آن هم به نسبت خیلی زیاد است.

بنابراین پیش از اقدام به مهاجرت باید این مسئله را هم در نظر گرفت.

 

سخن پایانی

مهاجرت به کانادا مزایا و معایبی دارد ولی همین کیفیت زندگی در این کشور باعث می‌شود که بتوانیم از برخی از معایب مهاجرت به کانادا چشم‌پوشی کنیم. این کشور با منابع سرشار و اقتصاد پایدار و قوی خود به یکی از برترین کشورها برای مهاجرت تبدیل شده و درصد امید به زندگی در این کشور بسیار بالا تلقی می‌شود.

مهاجرت به معنی ساخت تکه‌ای از بهشت شخصی که در آن زندگی جاری است، می‌باشد. به یاد داشته باشید که هیچ‌کس نمی‌تواند به عقب برگردد و شروع تازه‌ای داشته باشد، ولی هرکسی می‌تواند از امروز شروع کند و آینده‌ای خوش برای خود بسازد.

سوالات متداول

آیا مهاجرت به کانادا و گرفتن اقامت پروسه طولانی است؟

برای گرفتن اقامت دائم کانادا جدا از هر روش مهاجرتی باید حداقل به مدت سه سال در این کشور اقامت موقت داشته باشید.

روش های متفاوت مهاجرت به کانادا؟

روش های اصلی مهاجرت به کشور کانادا عبارتند از : مهاجرت از طریق فامیل درجه یک, مهاجرت کاری و از طریق سرمایه گذاری, مهاجرت تحصیلی, پناهندگی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.