مقالات

مشکلات زندگی در آلمان

مشکلات زندگی در آلمان

براتون قبلاً از آلمان و مردمانش گفته بودم. از اینکه چجور جاییه و چطور می‌شه بهتر توش زندگی کرد. حالا می‌خوام معایب و مشکلاتی که سر راه مهاجران در آلمان هست رو بنویسم. کلا راجع به مشکلات زندگی در آلمان مشکلاتی که زندگی رو برای مهاجران سخت می‌کنه و باعث می‌شه زندگی توی آلمان رو دوست نداشته باشم. ولی بگم من خودم کلا از آلمان و آلمانی جماعت خوشم نمیاد. اگر بخوام مهاجرت کنم، کانادا و استرالیا برام در الویته چون واقعا حوصله‌ی آدمای درونگرا و مرموزی مثل آلمانی‌ها رو ندارم. شما چی؟ اگر یه روز خواستین مهاجرت کنید کجا رو ترجیح میدین؟ انتهای این مطلب بنویسید.

آیا آلمان مکان مناسبی برای زندگی است؟

آلمان علاوه بر زیبایی‌های طبیعی و جاذبه‌های فرهنگی، سطح زندگی بسیار خوبی دارد. کیفیت زندگی آلمان را با جاذبه‌های تاریخی، فرهنگی، طبیعی و آن شعر و شور و هنری که از دیرباز در دلش جای دارد ترکیب کنید و بدانید که چقدر شگفت‌انگیز است.

معایب زندگی در آلمان

شاید مثل برشت و فن فاصله‌گذاری یاد بگیرید که هیچگاه غم و درد را جدی نگیرید و بین خودتان و غرق شدن درون احساسات دیواری کشیده و هیچ‌وقت این زندگی را جدی نگیرید و یا شاید به زیگموند فروید و حرف‌هایش معتقد باشید و همه چیز را به درونتان ربط دهید. در کنار همه‌ی جذابیت‌ها همیشه مشکلاتی هم هست. پس بدانید این مقاله قصد بد جلوه‌دادن آلمان را ندارد فقط می‌خواهد با بد و خوب ماجرا روبه‌رو شوید و فکر چاره کنید.

بعضی از مشکلات زندگی در آلمان

هزینة درمانی بالا

آلمان دارای یکی از بهترین سیستم‌های تأمین اجتماعی در جهان است. مراقبت‌های بهداشتی عمومی هزینه‌های هنگفتی را برای مردم در قالب مالیات به دنبال دارد. درحالی‌که پول صرف شده برای انجام همان کار می‌تواند بسیار کمتر باشد. ۳۳ تا ۴۰ درصد درآمد شما با مالیات و هزینه‌های درمانی خورده می شود

زود بسته‌شدن

آلمانی‌ها تایم کمی از شب را در مغازه و یا سرکار هستند. (اونجا خبری از نورانی بودن شهر تا خود صبح نیست انگار. همه از اینکه مغازه‌ها زود می‌بندن گلایه دارن! در تعطیلات هم همه تعطیل‌اند! همه! یکشنبه‌ها پرنده پر نمی‌زنه)

مالیات بالا

آلمان به نسبت کشورهای اروپایی دیگر هزینه‌های پایین‌تر اما مالیات بالاتری دارد

 بروکراسی

کاغذبازی همه‌جا وجود دارد. با کفش‌های آهنی به ادارات بروید.

تعصب بر زبان آلمانی

باوجود مهاجرپذیر بودن آلمان، مردم این کشور تسلط کمی بر زبان انگلیسی دارند. (شایدم دارن و می‌خوان آدمو اذیت کنن. ولی در کل هم وطن اگر آلمانی بلد نیستی به هوای زبان انگلیسی نرو سمت آلمان. روزهای خوبی رو نمی‌بینی)

آب‌و‌ّهوای سرد

زمستان‌های سرد و طولانی پائیز‌های پرباران و سیل‌خیز همه‌وهمه به آلمان متصل‌اند پس به فکر سردوگرم این کشور هم باشید

آشپزخانه جدا از خانه است

اگر در آلمان خانه اجاره می‌کنید از صاحبخانه بپرسید که آشپزخانه روی خانه هست یا نه. چون اغلب برای آشپزخانه باید اجاره‌ی جدا بدهید

نبود تنوع مواد غذایی

در آلمان جز موادی که مورد علاقه‌ی خودشان است. چیزهای دیگری را به‌سختی می‌توانید پیدا کنید.

دسترسی سخت به اینترنت خانگی

(آن‌قدر مراحل اداری و کاغذبازی پیچیده است که دلتون برای رایتل و ایرانسل و همراه اول تنگ می‌شه و آرزوی بسته‌‌های گرون همین ور رو می‌کنید)

تعصب بالا بر روی قوانین

(تو آلمان نمیشه زیرسبیلی رد کرد و پارتی بازیم ندارن کلا!)

چه چیزی آلمانی‌ها را عصبانی می‌کند

بعضی کارها برای ما پیش‌پاافتاده است و رعایت کردن یا نکردنشان برای خیلی‌ها بی‌اهمیت است. اما … اما در آلمان ماجرا فرق می‌کند (قشنگ اون روی ژرمن شفریشون بالا میاد) مثل چه‌کارهایی؟

  • بازیافت اشتباهی (شما تو آلمان تر و خشکو قاطی کن و به بازیافت اهمیت نده ببین همسایت چیکارت می‌کنه)
  •  سلام نازی‌ها را نشان‌دادن (اون از جلو نظامی که می‌گرفتی برا سر صف، آلمان رفتی غلافش کن. داغونت می‌کنن می‌فهمی؟ داغوووووووووووووووووووووون J )
  • انداختن بطری به بیرون: (یادت نره آلمان ما خانه‌ی ما و اینحرفا)
  • در خط وسط در اتوبان رانندگی کردن (حتی اگر نیسان آبیم سواری آلمان می‌ری رعایت کن)
  • دیر کردن (کلاً سریع و پرقدرت باشید تأخیر کردن براشون نشونه‌ی ضعف بی‌نظمی و غیرقابل‌اعتماد بودنه)
  • با کفش در خانه رفتن (من می‌گم اینا خیلی به ما ایرانیا شبیهن بگید نه!)

(بازم هست ولی تا همینجا کافیه بریم سراغ بقیه‌ چیزا)

هزینه‌ی زندگی در آلمان

 در مقایسه با بعضی دیگر از کشورهای اروپایی، آلمان چندان گران نیست. اما … اما بعضی از هزینه‌ها در آلمان به طرز عجیبی بالاست!

زندگی در آلمان

هزینه‌های غذا، مسکن، پوشاک و فعالیت‌های فرهنگی کمی بالاتر از میانگین اتحادیه اروپا است. به طور متوسط، دانشجویان در آلمان ماهانه حدود ۸۵۰ یورو برای هزینه‌های زندگی هزینه می‌کنند. بیشترین هزینه مربوط به اجاره است.

زندگی ایرانیان در آلمان

آلمان هرساله پیشنهاد پناهندگی به مهاجران خود می‌دهد و ایرانیان بیشترین پیشنهاد دریافتی را دارند اما تعداد بیشتری از ایرانیان، نسبت به سایر کشورها، از پناهندگی در آلمان خودداری کرده اند.

در سال ۲۰۱۸ ، ۱۱۴۳۰ ایرانی در مورد درخواست پناهندگی خود در آلمان تصمیم گرفتند و تنها ۲۶۱۹ از آنها مثبت بودند. بیش از ۵۰۰۰ نفر از آنها درخواست پناهندگی خود را رد کردند و تقریباً ۴۰۰۰ درخواست متوقف شد مهاجرین ایرانی اغلب آلمان را ترک می‌کنند و این ماندن ده‌ساله برای دریافت شهروندی را نمی‌پذیرند. علت چیست؟

آیا این افراد از آن دست مهاجرینی هستند که دیگر توان بازگشت به کشور را ندارند و لاجرم در آلمان می‌مانند (آن‌هایی که به دلایل گرایشی یا کشف حجاب و … مهاجرت کردند) یا آلمان را دوست ندارند؟ یا ایران را دوست دارند و پناهنده شدن در کشوری دیگر را نمی‌پسندند؟

وضعیت ایران و مهاجرت به آلمان

ایران رتبة سوم در مهاجرت به المان را در لیست مهاجرین ۲۰۲۱ دارد.

در سال ۲۰۱۸ ، سوری‌ها، سپس عراقی‌ها و سرانجام ایرانی‌ها رده‌ی اول تا سوم پناه‌جویان را به خود اختصاص دادند. در کل آن سال،  BAMF ۲۱۶ (ادارة مهاجرت و پناهندگان) تصمیمی درباره پناهندگان گرفت، ۷۵۹۷۱ مورد مثبت ارزیابی شد و میزان کلی حفاظت از آنها ۳۵ درصد بود. این بدان معناست که درصد حفاظت ایران بسیار کمتر از میانگین بود که به دلیل درصد بسیار بالاتر تصمیمات مثبت برای سوریه و عراق به میزان قابل‌توجهی ایجاد شد.

در آلمان هنوز نژاد پرستی هست.

راستی! از سری مشکلات زندگی در آلمان اینکه: متأسفانه هنوز در بعضی محله‌ها و یا مناطق آلمان، آثاری از نژادپرستی و ناسیونالیسم معروف آلمانی وجود دارد و آنها با غریبه‌ها خوب نیستند. ممکن است کار مناسبی پیدا نکنید و مجبور شوید از کارهای سطح پایین استفاده کنید و یا هر صاحبخانه‌ای راضی نمی‌شود که به غیر آلمانی‌ها خانه اجاره دهد.

خب؟ نظرتون راجع به آلمان چی شد؟ دوسش دارید؟ اگر می‌تونید با این مشکلات یا معایبش کنار بیاید که بابا ایشتابیلیشتون پایدار. اگرنه قبل از ناامید شدن به دنبال حل مسئله باشید تا بتوانید این مسائل را برای خود حل کنید. راستی هیچ کسی و هیچ جایی ۱۰۰ خوب و   ۱۰۰ درصد بد نیست. باید در ترازو بذارید خوبی‌ها و بدی‌های آلمان تا ببینیم کودوم بر اون یکی می چربه. آخرش می‌رید یا نمی‌رید؟

 

سوالات متداول

شرایط و کیفیت زندگی در آلمان چگونه است؟

سطح کیفیت زندگی در آلمان بسیار بالاست و باتوجه‌به امکانات مناسب این کشور برای زندگی می‌توان گفت شرایط بسیار خوبی برای زندگی و تحصیل و کار ارائه می‌دهد.

آیا کشور آلمان برای مهاجرت مناسب است؟ به چه دلیل؟

بله، باتوجه‌به اینکه میزان در آمد در کشور آلمان بالا است و این کشور جزء مهاجرپذیرترین کشورهای دنیاست، می‌تواند برای مهاجران مطلوب باشد

آیا وسایل حمل‌ونقل عمومی آلمان برای ساکنان این کشور در دسترس است؟

آلمان دارای شبکه بسیار مؤثر و کارآمدی برای حمل‌ونقل عمومی در سراسر کشور می‌باشد و شما می‌توانید برای رفت‌وآمد خود از اتوبوس یا مترو یا قطار استفاده کنید

کدام شهر آلمان برای زندگی مناسب است؟

هرکدام از شهرهای آلمان مزایای خاص خود را دارند، شهر فرانکفورت دارای بالاترین تعداد مهاجر است

هزینه زندگی در آلمان چقدر است؟

بسته به شهری که برای زندگی انتخاب می‌کنید، هزینه‌های زندگی متفاوت است، اما بیشترین هزینه مربوط به اجاره آپارتمان در آلمان است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.